*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2996800 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ
Αν η άδεια απο τη διδε αναφέρει πχ 5 ώρες μέγιστο οτι σου επιτρέπουν τότε το λογικό είναι να σου δωσουν μεχρι και 5 καθότι "ανώτερα βία" κ όχι δική σ υπαιτιότητα. Άσχετα η αδικία με τα απομεινάρια ωρών θα μπορούσε μερικώς να λυθεί πχ αν δηλωνουμε κ ελάχιστο ωρων....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αν η άδεια απο τη διδε αναφέρει πχ 5 ώρες μέγιστο οτι σου επιτρέπουν τότε το λογικό είναι να σου δωσουν μεχρι και 5 καθότι "ανώτερα βία" κ όχι δική σ υπαιτιότητα. Άσχετα η αδικία με τα απομεινάρια ωρών θα μπορούσε μερικώς να λυθεί πχ αν δηλωνουμε κ ελάχιστο ωρων....
πόσο δίκιο έχεις στο να δηλώνουμε και τον ελάχιατο αριθμό ωρών...θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα στη δήλωση των σχολείων..που το σκέφτηκες!

Αποσυνδεδεμένος nkour

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Αν η άδεια απο τη διδε αναφέρει πχ 5 ώρες μέγιστο οτι σου επιτρέπουν τότε το λογικό είναι να σου δωσουν μεχρι και 5 καθότι "ανώτερα βία" κ όχι δική σ υπαιτιότητα. Άσχετα η αδικία με τα απομεινάρια ωρών θα μπορούσε μερικώς να λυθεί πχ αν δηλωνουμε κ ελάχιστο ωρων....
Ναι εγώ σκέφτομαι τότε να αιτηθώ 5, λογική και ινεδιβιμ δεν μπορούν να μπουν στην ίδια πρόταση. Γι'αυτό ρώτησα εδώ. Konstantinos1 τι λες; Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ
Ε κανένας μας δεν μπορεί να σου πει τι ακριβώς θα γίνει πάρα μόνο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Απλά καταθέτουμε την άποψη μας με λογικά επιχειρήματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nkour

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Ο ένας μου είπε το ένα ο άλλος το άλλο στο ινεδιβιμ. Γι'αυτό ρώτησα για πρότερη εμπειρία.ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Σύμφωνα με αυτά που έγραψα πιο πάνω, δεν μπορείς ως ΑΠΩ να κάνεις τις 10 ώρες 8 ή 5 ούτε τις 8 να τις κάνεις λιγότερες με σχετική άδεια από δευτεροβάθμια. Η προκήρυξη ΣΔΕ δεν είναι σαφής επί του θέματος αυτού ούτε μπορείς να βρεις σχετική εγκύκλιο. Είναι θέμα πρακτικής του ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Εγώ περιέγραψα την τακτική που ξέρω ότι ακολουθούσε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ πέρυσι. Φέτος δεν ξέρω ποια πρακτική θα ακολουθήσουν ως προς το αν γίνεται ως ΑΠΩ να κάνεις τις 10 ή τις 8 ώρες λιγότερες. Δεν είναι καν απόλυτα σίγουρο για φέτος ότι δεν θα αφαιρέσουν όλες τις ώρες κάποιου που γίνεται ΑΠΩ (και ο οποίος στα ΣΔΕ έχει πάνω από 10 ώρες) και θα του βάλουν και ποινή λέγοντάς του να διαλέξει: ή ΑΠΩ ή ΣΔΕ. Και απ΄ότι κατάλαβα από την επικοινωνία που έχω μαζί τους τον τελευταίο μήνα, αφήνουν το εν λόγω θέμα (το οποίο με ενδιαφέρει και εμένα) φλου....μου περιέγραψαν δηλαδή αυτά που ίσχυαν ως προς την πρακτική-τακτική του ΙΝΕΔΙΒΙΜ πέρυσι και μου είπαν ότι "δεν είναι σίγουροι" ότι θα ισχύσουν τα ίδια και φέτος. Έγγραφη απάντηση δεν πρόκειται να σου δωσουν, οπότε κατά ένα μέρος η επιλογή που θα κάνεις θα βασιστεί στην τύχη....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2019, 11:20:56 πμ από konstantinos1 »

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Πέρυσι με πήραν ΑΜΩ στην ενισχυτική ενώ ήμουν ήδη στα ΣΔΕ με 9 ώρες. Μου είπαν από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ότι πρέπει να πάρω άδεια από δευτεροβάθμια για 9 ώρες. Θυμάμαι ότι τους ρώτησα (από περιέργεια...όχι ότι θα το έκανα) αν γίνεται να ζητήσω άδεια για 6 ώρες π.χ. και να κρατήσω τις 6 από τις 9 στα ΣΔΕ και μου απάντησαν ότι αυτά τα πράγματα δεν γίνονται. Και είχαν δίκιο εδώ που τα λέμε....το να να υπάρχει ένας εκπαιδευτής φιλόλογος με 6 ώρες και άλλος ένας φιλόλογος με 3 ώρες στο ίδιο ΣΔΕ είναι προβληματικό (αυτός με τις 3 μάλλον παραιτείται και επίσης όσοι περισσότεροι εκπαιδευτές τόσο δυσκολότερο να διαμορφωθεί εβδομαδιαίο πρόγραμμα που να εξυπηρετεί τους πάντες). Ο κανόνας που ακολουθούν είναι ένας εκπαιδευτής ειδικότητας ανά ΣΔΕ (εκτός της περίπτωσης που ήδη κάποιος επιλεγμένος εκπαιδευτής έχει βάλει όριο ωρών μικρότερο από τον αριθμό ωρών του ΣΔΕ, οπότε αναγκαστικά θα πάρουν δύο εκπαιδευτές ειδικότητας.....η περίπτωση αυτή όμως είναι σπάνια έως τώρα και πέρυσι δεν είδα κανένα ΣΔΕ από αυτά που ξέρω να έχουν δύο εκπαιδευτές στην ίδια ειδικότητα).

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Σύμφωνα με αυτά που έγραψα πιο πάνω, δεν μπορείς ως ΑΠΩ να κάνεις τις 10 ώρες 8 ή 5 ούτε τις 8 να τις κάνεις λιγότερες με σχετική άδεια από δευτεροβάθμια. Η προκήρυξη ΣΔΕ δεν είναι σαφής επί του θέματος αυτού ούτε μπορείς να βρεις σχετική εγκύκλιο. Είναι θέμα πρακτικής του ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Εγώ περιέγραψα την τακτική που ξέρω ότι ακολουθούσε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ πέρυσι. Φέτος δεν ξέρω ποια πρακτική θα ακολουθήσουν ως προς το αν γίνεται ως ΑΠΩ να κάνεις τις 10 ή τις 8 ώρες λιγότερες. Δεν είναι καν απόλυτα σίγουρο για φέτος ότι δεν θα αφαιρέσουν όλες τις ώρες κάποιου που γίνεται ΑΠΩ (και ο οποίος στα ΣΔΕ έχει πάνω από 10 ώρες) και θα του βάλουν και ποινή λέγοντάς του να διαλέξει: ή ΑΠΩ ή ΣΔΕ. Και απ΄ότι κατάλαβα από την επικοινωνία που έχω μαζί τους τον τελευταίο μήνα, αφήνουν το εν λόγω θέμα (το οποίο με ενδιαφέρει και εμένα) φλου....μου περιέγραψαν δηλαδή αυτά που ίσχυαν ως προς την πρακτική-τακτική του ΙΝΕΔΙΒΙΜ πέρυσι και μου είπαν ότι "δεν είναι σίγουροι" ότι θα ισχύσουν τα ίδια και φέτος. Έγγραφη απάντηση δεν πρόκειται να σου δωσουν, οπότε κατά ένα μέρος η επιλογή που θα κάνεις θα βασιστεί στην τύχη....
αρα δεν ειναι σιγουρο οτι καποιος δεν θα εχει ποινη αν π.χ. εχει 13 ωρες σδε και τον παρουν μετα απω! μπορει να πουν... αφου δηλωσες 13 πρεπει ή να τις κρατησεις ολες ή να τις αφησεις ολες. και δεδομενου οτι ο απω μεχρι 10 μπορει να παρει, να τον οδηγησουν σε ποινη;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2019, 12:16:03 μμ από mariliane »

Αποσυνδεδεμένος nkour

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Δεν έχουν κανένα καημό για το σπάσιμο των ωρών. Πέρσι είχε 8, ζήτησα 8 πήρα 3 γιατί η άπω πάνω μου είχε ζητήσει 5 δεν πήγε και τι έγινε; Έδωσαν όχι σε μένα αλλά στον επόμενο πιο κάτω από μένα τις 5. Προ τετραετίας αυτό το ευαγές ίδρυμα έχασε τον φάκελο μου ενώ είχε αριθμό πρωτοκόλλου και καταλήξαμε στο να μου λένε να κάνω αίτηση θεραπείας.. Που δεν την έκανα γιατί δεν πιστεύω στον δικαστικό δρόμο για τον σοσιαλισμό

Αποσυνδεδεμένος bettyboo18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κανα νεο , κανα συγκλονιστικο?\

θα μας καλεσουν ή να παω διακοπες?


Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ
Ας ελπίσουμε ότι σήμερα θα βγάλουν τους πίνακες με τις νέες δηλώσεις...

Αποσυνδεδεμένος bettyboo18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
και τις αποφασεις απο τις αιτησεις θεραπειας!  :-[

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ
Κάτι βγήκε από αιτήσεις θεραπείας

https://diavgeia.gov.gr/doc/787%CE%A846%CE%A8%CE%96%CE%A3%CE%A0-%CE%A49%CE%9A?inline=true

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 581
Σύνολο: 596

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.