*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 929601 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3934 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 04:58:29 μμ »
Maryvas, θα σε συμβούλευα να ζητήσεις κάποια μείωση ενοικίου. Είναι πάρα πολύ υψηλό για την παρούσα οικονομική συγκυρία. Τα δεδομένα έχουν αλλάξει και πρέπει οι ιδιοκτήτες να ρίξουν λίγο τις απαιτήσεις τους. Όχι ότι θα μας σώσει μια μικρή μείωση, αλλά αυτό με τα ενοίκια στα νησιά καταντάει φοβερή εκμετάλλευση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:34:15 »

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3935 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 05:04:02 μμ »
η λυση ειναι επισης σταση πληρωμων  ! μεχρις να μειωθουν τα ενοικια σε λογικα επιπεδα

Αποσυνδεδεμένος petzi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3936 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 05:08:01 μμ »
   βρε παιδιά , γνωρίζει κανείς σε ποια εγκύκλιο υπάρχουν αναλυτικά οι κρατήσεις που μας κάνουν από το ενιαίο μισθολόγιο ? εχω τρελαθεί τελείως .
Είμαι βαθμό Ε , ΜΚ 1 , 2 παιδιά  και βάση νέου Μισθολογίου έχω να λαμβάνω
Βασικος  1.225,00 € + επιδομα παιδιου 70,00 € = 1.295,00 €
Οκ , αυτά τα τσέκαρα είναι οκ
Αλλά ο καθαρος μισθός βγαίνει   895,10 € :'(  !!!!! με σύνολο κρατήσεις 339,90 ευρώ και 112,48 εργοδοτικές εισφορές !!!
πως μπορώ να τα τσεκάρω ?

Τι είναι όλα αυτά ??? ? Μπορούμε να τα ελέγξουμε  κάπου ? βάση κάποια site που βρήκα στο alfavita όπου κάνουν υπολογισμό μισθού οι καθαρές αποδοχές μου θα έπρεπε να είναι γύρω στα 940 ευρώ .

Επιπλέον κάθε μήνα έχω και extra κρατήσεις ????? ,πχ
Οκτώβριος 2011   -202,83 €   
Νοέμβριος 2011   -202,83 €
Δεκέμβριος 2011   -202,83 €
Ιανουάριος 2012  -110,20 €    1η από 5 αναδρομικές δόσεις
Φεβρουάριος 2012 -110,20 €    2η από 5 αναδρομικές δόσεις

 
Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά έχω περάσει πάνω από 2 ώρες ψάχνοντας απαντήσεις
 στο διαδίκτυο και δεν έβγαλα άκρη !!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3937 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 05:13:02 μμ »
Μην ξεχνάς ότι οι κρατήσεις υπολογίζονται με βάση το παλιό μισθολόγιο +140 (νομίζω) ευρώ επιπλέον.....


Εγώ πάντως ακόμα δεν πληρώθηκα με το καινούριο.....Από Φλεβάρη και βλέπουμε.....Θα φτάσει καλοκαίρι και ακόμα δεν θα ξέρω τι παίρνω...........
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:34:15 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3938 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 05:13:46 μμ »
Maryvas, θα σε συμβούλευα να ζητήσεις κάποια μείωση ενοικίου. Είναι πάρα πολύ υψηλό για την παρούσα οικονομική συγκυρία. Τα δεδομένα έχουν αλλάξει και πρέπει οι ιδιοκτήτες να ρίξουν λίγο τις απαιτήσεις τους. Όχι ότι θα μας σώσει μια μικρή μείωση, αλλά αυτό με τα ενοίκια στα νησιά καταντάει φοβερή εκμετάλλευση!

καποια στιγμη θα το κανω κ αυτο. παντως το σπιτι αναλογικα με τα αλλα, τα αξιζει τα λεφτα του γιατι ειναι καινουριο κ μεγαλο.
το θεμα ειναι ομως οτι μονο οι μισθοι των δημοσιων υπαλληλων εχουν μειωθει μεχρι τωρα. οποτε δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να μειωθει το ενοικιο δεδομενου κιολας οτι το κοστος ζωης εχει ανεβει

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3939 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 05:17:45 μμ »
μισθοδοσια Φεβρουαριου : βαθμος ΣΤ

ποσο :272 ευρω το δεκαπενθημερο με επιδομα παραμεθοριου μαζι.
το μηνα συνολο: 544 ευρω.

ενοικιο:500 ευρω, τηλεφωνο σταθερο:40 ευρω.

καλοφαγατα λοιπον!

η απολυτη ξεφτιλα...

Kαι οι υπάλληλοι στον ευρύτερο δημόσιο τομέα πληρώνονται όπως παλιά. Γι' αυτούς δεν ισχύει το ενιαίο μισθολόγιο και δουλεύουν δίπλα στο σπίτι τους.


Φίλη μου, καθηγήτρια επίσης, με βαθμό Ε και παραμεθόριο, πήρε 15νθήμερο 250,55...........
Ενοίκιο πληρώνει 250, κοινόχρηστα 150 (κάνει και κρύο στα βόρεια που είναι), τηλέφωνο 40....πάει το μηνιάτικο.....Περισσεύουν 60 ευρώ για βενζίνες, φαγητό, ΔΕΗ, νερό.........


Εγώ ακόμα δεν πληρώθηκα με το καινούριο.........Από Φλεβάρη και βλέπουμε..............

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2012, 05:21:48 μμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος piteroyl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3940 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 05:18:53 μμ »
Πάλι δεν βγαίνει και να πληρώνει ενοίκιο 250 ευρώ, είναι το φαϊ, η μετακίνηση με λεωφορεία ή η συντήρηση αυτοκινήτου.Δεν βγαίνει με τέτοιο μισθό, τί θα κάνει; θα παζαρέψει στο σουπερ μαρκετ τις τιμές ή μήπως θα παζαρέψει στην εφορία τα τέλη ή μήπως θα παζαρέψει την βενζίνη;!

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3941 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 05:36:48 μμ »
Το ξέρω βρε παιδιά, εξάλλου είπα ότι δε θα μας σώσει αυτό... Απλά τυχαίνει να ξέρω τι εκμετάλλευση παίζει με τα ενοίκια στα νησιά (ίσως όχι πάντα, αλλά σε μεγάλο βαθμό). Όσο καλό και να είναι ένα σπίτι (που δεν αντιλέγω ότι μπορεί να είναι) η συμφωνία για το ύψος του ενοικίου πιθανότατα έγινε το Σεπτέμβρη και από τότε τα πράγματα έχουν αλλάξει ριζικά. Τώρα, για τις τιμές του σούπερ μάρκετ ή της βενζίνης κλπ. μόνο μαζικά ως καταναλωτές θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι (δεν έχω αυταπάτες, προφανώς και το θεωρώ πολύ δύσκολο).

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3942 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 06:08:06 μμ »

Kαι οι υπάλληλοι στον ευρύτερο δημόσιο τομέα πληρώνονται όπως παλιά. Γι' αυτούς δεν ισχύει το ενιαίο μισθολόγιο και δουλεύουν δίπλα στο σπίτι τους.

Θα μπορούσες να γίνεις πιο σαφής?
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος piteroyl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3943 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 06:21:24 μμ »

Kαι οι υπάλληλοι στον ευρύτερο δημόσιο τομέα πληρώνονται όπως παλιά. Γι' αυτούς δεν ισχύει το ενιαίο μισθολόγιο και δουλεύουν δίπλα στο σπίτι τους.

Θα μπορούσες να γίνεις πιο σαφής?

Οι υπάλληλοι που εργάζονται στα ινστιτούτα, στους οργανισμούς που υπάγονται στα υπουργεία δηλαδή η μισθοδοσία τους είναι από τον κρατικό προϋπολογισμό, δεν πληρώνονται με το ενιαίο μισθολόγιο.

Αποσυνδεδεμένος zeroout

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • it's all about the journey, not the destination...
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3944 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 07:26:09 μμ »
   βρε παιδιά , γνωρίζει κανείς σε ποια εγκύκλιο υπάρχουν αναλυτικά οι κρατήσεις που μας κάνουν από το ενιαίο μισθολόγιο ? εχω τρελαθεί τελείως .
Είμαι βαθμό Ε , ΜΚ 1 , 2 παιδιά  και βάση νέου Μισθολογίου έχω να λαμβάνω
Βασικος  1.225,00 € + επιδομα παιδιου 70,00 € = 1.295,00 €
Οκ , αυτά τα τσέκαρα είναι οκ
Αλλά ο καθαρος μισθός βγαίνει   895,10 € :'(  !!!!! με σύνολο κρατήσεις 339,90 ευρώ και 112,48 εργοδοτικές εισφορές !!!
πως μπορώ να τα τσεκάρω ?

Τι είναι όλα αυτά ??? ? Μπορούμε να τα ελέγξουμε  κάπου ? βάση κάποια site που βρήκα στο alfavita όπου κάνουν υπολογισμό μισθού οι καθαρές αποδοχές μου θα έπρεπε να είναι γύρω στα 940 ευρώ .

Επιπλέον κάθε μήνα έχω και extra κρατήσεις ????? ,πχ
Οκτώβριος 2011   -202,83 €   
Νοέμβριος 2011   -202,83 €
Δεκέμβριος 2011   -202,83 €
Ιανουάριος 2012  -110,20 €    1η από 5 αναδρομικές δόσεις
Φεβρουάριος 2012 -110,20 €    2η από 5 αναδρομικές δόσεις

 
Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά έχω περάσει πάνω από 2 ώρες ψάχνοντας απαντήσεις
 στο διαδίκτυο και δεν έβγαλα άκρη !!!
Αυτό που λέει το πρόγραμμα είναι σίγουρα λάθος. Λοιπόν, στη δική μου δευτεροβάθμια πληρωθήκαμε το Γενάρη με το ενιαίο μισθολόγιο και θα μας κάνουν κρατήσεις από Φλεβάρη και έπειτα για να πάρουν τα αναδρομικά της διαφοράς μεταξύ παλαιού-νέου μισθολογίου. Η κοπέλα μου λοιπόν, που είναι Ε, ΜΚ1 παίρνει καθαρά 930 με επίδομα παραμεθορίου όμως... Άρα εσύ με τίποτα δε θα μπορούσες να παίρνεις 940 μόνο με το παιδί και το μισθό του Ε, ΜΚ1. Επίσης, η υπάλληλος που μίλησα για τις περικοπές μου είπε ότι θα μας "κόβουν" κάθε μήνα το πολύ 150 ευρώ, όχι παραπάνω, μέχρι να εξισορροπηθεί η διαφορά... Δηλαδή αν πληρωθήκαμε για Νοέμβριο και Δεκέμβριο 1000 και το νέο μισθολόγιο λέει ότι πρέπει να παίρναμε 900 τότε: 1000-900 = 100/μήνα *2 (για δύο μήνες) = 200 μείωση. Άρα από Φλεβάρη και Μάρτη θα πρέπει να κοπούν 200 €...

Αποσυνδεδεμένος petzi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3945 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 08:22:21 μμ »
 :oΤελικά η διαφορά που έψαχνα είναι στις Εργοδοτικές Κρατήσεις όπου μου έχουν βάλει  66,04 ευρώ για το Υπ.Περ.  !!! Μέχρι τον Δεκέμβρη , τέτοια κράτηση δεν υπήρχε ! μπορείτε να τσεκάρετε και εσείς πριν αρχίσω τα τηλ ?

Αποσυνδεδεμένος petzi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3946 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 08:32:06 μμ »
:oΤελικά η διαφορά που έψαχνα είναι στις Εργοδοτικές Κρατήσεις όπου μου έχουν βάλει  66,04 ευρώ για το Υπ.Περ.  !!! Μέχρι τον Δεκέμβρη , τέτοια κράτηση δεν υπήρχε ! μπορείτε να τσεκάρετε και εσείς πριν αρχίσω τα τηλ ?
γράψτε λάθος , οι εργοδοτικές εισφορές δεν έχουν να κάνουν με αυτό  :-*

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #3947 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 09:26:37 μμ »
Δες στη μισθοδοτική κατάσταση του Οκτωβρίου:
Τα ποσά για σύνταξη, ΜΤΠΥ, ΤΕΑΔΥ και ΤΠΔΥ πρέπει να είναι ίδια με τα ποσά που σου κρατάνε τώρα για τα παραπάνω ταμεία. Από εκεί και πέρα πρέπει να έχεις κράτηση για υγειονομική περίθαλψη 2,55% επί των μεικτών αποδοχών, 1% ΤΠΔΥ και 2% ανεργίας. Λογικά δεν θα είσαι πάνω από 12.000 σε ετήσια βάση οπότε δεν θα έχεις εισφορά αλληλεγγύης.
Τις κρατήσεις που έγιναν τον Οκτώβριο, Νοέμβριο και Δεκέμβριο μην τις υπολογίζεις γιατί αφορούν σε προγενέστερο χρονικό διάστημα (κρατήσεις που δεν είχαν γίνει).
Τέλος πάντων για Νοέμβριο και Δεκέμβριο έχεις πληρωθεί με το παλιό ενώ έπρεπε να πληρωθείς με το νέο.
Κάνε πρόσθεση μεικτές αποδοχές Νοεμβρίου + μεικτές αποδοχές Δεκεμβρίου.
Μετά κάνε 2*1225.
Τη διαφορά πρέπει να την επιστρέψεις σε 5 δόσεις.

Επίσης όταν λες "καθαρός μισθός" εννοείς τελικό πληρωτέο μετά και την αναδρομική κράτηση.

Είναι καλό να χρησιμοποιούμε σωστά τη σχετική ορολογία γιατί προκύπτουν λανθασμένα συμπεράσματα.

Η "υγειονομική περίθαλψη" άλλαξε όνομα και έγινε ΟΠΑΔ. Το ίδιο πράγμα είναι ουσιαστικά. Απλά μπήκε εργοδοτική εισφορά που δεν σε αφορά ως ποσό γιατί το πληρώνει το δημόσιο.

   βρε παιδιά , γνωρίζει κανείς σε ποια εγκύκλιο υπάρχουν αναλυτικά οι κρατήσεις που μας κάνουν από το ενιαίο μισθολόγιο ? εχω τρελαθεί τελείως .
Είμαι βαθμό Ε , ΜΚ 1 , 2 παιδιά  και βάση νέου Μισθολογίου έχω να λαμβάνω
Βασικος  1.225,00 € + επιδομα παιδιου 70,00 € = 1.295,00 €
Οκ , αυτά τα τσέκαρα είναι οκ
Αλλά ο καθαρος μισθός βγαίνει   895,10 € :'(  !!!!! με σύνολο κρατήσεις 339,90 ευρώ και 112,48 εργοδοτικές εισφορές !!!
πως μπορώ να τα τσεκάρω ?

Τι είναι όλα αυτά ??? ? Μπορούμε να τα ελέγξουμε  κάπου ? βάση κάποια site που βρήκα στο alfavita όπου κάνουν υπολογισμό μισθού οι καθαρές αποδοχές μου θα έπρεπε να είναι γύρω στα 940 ευρώ .

Επιπλέον κάθε μήνα έχω και extra κρατήσεις ????? ,πχ
Οκτώβριος 2011   -202,83 €   
Νοέμβριος 2011   -202,83 €
Δεκέμβριος 2011   -202,83 €
Ιανουάριος 2012  -110,20 €    1η από 5 αναδρομικές δόσεις
Φεβρουάριος 2012 -110,20 €    2η από 5 αναδρομικές δόσεις

 
Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά έχω περάσει πάνω από 2 ώρες ψάχνοντας απαντήσεις
 στο διαδίκτυο και δεν έβγαλα άκρη !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2012, 09:29:29 μμ από mackis »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160847
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 954
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 758
Σύνολο: 772

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.