*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 908405 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος albertos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #280 στις: Μάρτιος 14, 2012, 03:12:25 μμ »
παιδια επειδη δεν εχω καταλαβει θα μετρηση του χρονου η προυπηρεσια μας ναι η οχι; ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:07:38 »

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #281 στις: Μάρτιος 14, 2012, 03:14:13 μμ »
έλα ρε φίλε Green,αυτά είναι προφάσεις εν αμαρτίαις και το ξέρουμε όλοι.Μήπως τόσα χρόνια δε μετρούσαν οι προϋπηρεσίες και κάποιοι αναπόφευκτα προωθούνταν έναντι κάποιων άλλων;Δηλαδή,αν δε γίνει ασεπ ως το 3000 μχ δε θα ξαναδιορίσουν και θα βλέπουν σε αρχαία αρχεία τα ονόματά μας κλειδωμένα;
Ή μήπως ήταν ωραία όταν μοριοδοτούνταν,ενίοτε και με διπλά μόρια, με φωτογραφικές τοποθετήσεις;Δεν τα θυμούνται αυτά;Τώρα θυμήθηκαν την παρατυπία έναντι του νόμου;Και στην τελική το μόνο εύκολο είναι να μπει κανείς στους πίνακες και να δει πώς απέκτησαν την προϋπηρεσία τους ορισμενοι που κόπτονται τόσο.Αλλά είπαμε,το δίκαιο είναι δίκιο μου,το δίκιο σου δικό μου.

Αποσυνδεδεμένος deepblue_1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #282 στις: Μάρτιος 14, 2012, 03:18:41 μμ »
Εγώ βλέπω τα εξής.Οι περισσότεροι κοιτάνε την πάρτη τους.Αναλόγως με το τι τους βολεύει,επιχειρηματολογούν για το αν πρέπει ή όχι να ξεκλειδώσουν οι πίνακες,αν πρέπει να γίνει ΑΣΕΠ,κτλ.Οπότε όλα αυτά τα ακούω βερεσέ.Να μην δουλευόμαστε και μεταξύ μας.

Και μη ξεχνάμε και το σημαντικότερο αίτημα,που είναι να γίνουν όσο το δυνατόν περισσότεροι διορισμοί.
ΠΕ81

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #283 στις: Μάρτιος 14, 2012, 03:19:39 μμ »
@evants Τα θυμάμαι πολύ καλά αυτά που λες και ανέκαθεν έλεγα για αυτά. Ξαναλέω όμως ότι αν θα ξεκλειδώσουν οι πίνακες είναι δευτερεύον και προσωρινό ζήτημα. Tο ουσιώδες είναι το πλήθος των διορισμών τα επόμενα χρόνια και το σύστημα διορισμού που τελικά θα ισχύσει. Και τον αν θα ξεκλειδώσουν ή όχι οι πίνακες δεν καθορίζει τίποτα από τα δύο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:07:38 »

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #284 στις: Μάρτιος 14, 2012, 03:29:32 μμ »
Ρε παιδιά ,καλά και ωραία αυτά που λέτε και ισχυρίζεστε ! Για εμάς όμως που αρνηθήκαμε αναπλήρωση πέρυσι ή πρόπερσι με βάση τα σημερινά δεδομένα (γιατί οι προσωπικοί λόγοι και οι οικογενειακοί είναι εξίσου σοβαροί λόγοι άρνησης όσο και να πεις ναι στην αναπλήρωση )τι θα γίνει δηλαδή .Θα αυτο-γιαουρτωνόμαστε που είπαμε όχι ή θα πιαστούμε κορόιδα .Θέλω να πω καλά και ωραία όλα αλλά υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος πάντα .Ευχαριστώ για την κατανόηση ..

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #285 στις: Μάρτιος 14, 2012, 03:40:55 μμ »
Μήπως λοιπόν να μείνουν οι πίνακες κλειδωμένοι ,γιατί επιτέλους πρέπει όλοι να προγραμματίζουμε τη ζωή μας με κάποιο τρόπο και να ξεκλειδώσουν οι πίνακες μόνο στη μισθοδοσία όταν προσληφθεί κάποιος ή διοριστεί ;Ή μπορεί να μπει στο 40% απαραίτητη προυπόθεση και ο ΑΣΕΠ (λέω μια πρόταση )

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #286 στις: Μάρτιος 14, 2012, 03:41:03 μμ »
Εγώ βλέπω τα εξής.Οι περισσότεροι κοιτάνε την πάρτη τους.Αναλόγως με το τι τους βολεύει,επιχειρηματολογούν για το αν πρέπει ή όχι να ξεκλειδώσουν οι πίνακες,αν πρέπει να γίνει ΑΣΕΠ,κτλ.Οπότε όλα αυτά τα ακούω βερεσέ.Να μην δουλευόμαστε και μεταξύ μας.
Και μη ξεχνάμε και το σημαντικότερο αίτημα,που είναι να γίνουν όσο το δυνατόν περισσότεροι διορισμοί.
μην τα ακούς συνάδελφε,μην τα ακούς.
Ρε παιδιά ,καλά και ωραία αυτά που λέτε και ισχυρίζεστε ! Για εμάς όμως που αρνηθήκαμε αναπλήρωση πέρυσι ή πρόπερσι με βάση τα σημερινά δεδομένα (γιατί οι προσωπικοί λόγοι και οι οικογενειακοί είναι εξίσου σοβαροί λόγοι άρνησης όσο και να πεις ναι στην αναπλήρωση )τι θα γίνει δηλαδή .Θα αυτο-γιαουρτωνόμαστε που είπαμε όχι ή θα πιαστούμε κορόιδα .Θέλω να πω καλά και ωραία όλα αλλά υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος πάντα .Ευχαριστώ για την κατανόηση ..
κατανοώ απόλυτα τη θέση σου,δε στράφηκα εξαρχής εναντίον οποιουδήποτε και επειδή,όπως θα θυμάσαι υπήρξαν κάποιες τριβές μεταξύ μας πάνω σε θέματα παραπλήσια,βρήκαμε τουλάχιστον οι φιλόλογοι ένα modus vivendi ώστε να συνυπάρξουμε,αποδεχόμενοι ότι έχοντας πια περάσει χρόνια στη δουλειά,οφείλουμε να εχουμε ένα φάρο στον ορίζοντα.Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι αυτά τα χρόνια στις δηλώσεις μας υπάρχει ένα ρίσκο που κάποιοι το πήραν,κάποιοι όχι.Αυτή είναι όμως και η λογική του ρίσκου,αν κερδίσεις έχει καλώς,αλλιώς το μετανιώνεις.
Εν προκειμένω,η κοινότητά  μας ζητά,και αυτό καλύπτει όλους τους αναπληρωτές,να υπάρχει ένα όριο μηνών στο οποίο θα τελειώνει το μαρτύριο της αναπλήρωσης.Το κράτος είναι σε θέση να προϋπολογίσει ακριβώς πόσοι θα είναι αυτά τα άτομα και σε ποιες ειδικότητες,αρκεί να μην αρχίσει πάλι τις προσλήψεις με το τσουβάλι και να χαρίζει μοριοδοτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #287 στις: Μάρτιος 14, 2012, 03:45:55 μμ »
Όχι αγαπητέ συνάδελφε ,δεν μπορώ να δεχτώ ότι όλα είναι μια ζαριά ή χάνεις ή κερδίζεις ...υπάρχουν πολλά που συνυπολογίζονται και κυρίως οι νόμοι όπως αυτός της καταραμένης !!Πράξαμε σύμφωνα με το νόμο !όμως συμφωνώ σε αυτό που είπες να υπάρξει πλαφόν στην προυπηρεσία +ΑΣΕΠ =διορισμός !

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #288 στις: Μάρτιος 14, 2012, 03:50:24 μμ »
Κι αν οι πίνακες μείνουν κλειδωμένοι όσοι φέτος δεν δουλεύουν ως αναπληρωτές (γιατί για αυτό γίνεται ο "καβγάς")  θα δουλέψουν του χρόνου; Τι αλλάζει σε όσους ζυγίσαμε τα πράγματα έτσι κι είπαμε ότι δεν συμφέρει να ξεσπιτωθούμε αφού πλέον η προϋπηρεσία δεν θα έχει τη βαρύτητα που είχε και δεν θα οδηγεί μετά από κάποιο διάστημα σε διορισμό;


Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #289 στις: Μάρτιος 14, 2012, 04:05:19 μμ »
Όχι αγαπητέ συνάδελφε ,δεν μπορώ να δεχτώ ότι όλα είναι μια ζαριά ή χάνεις ή κερδίζεις ...υπάρχουν πολλά που συνυπολογίζονται και κυρίως οι νόμοι όπως αυτός της καταραμένης !!Πράξαμε σύμφωνα με το νόμο !όμως συμφωνώ σε αυτό που είπες να υπάρξει πλαφόν στην προυπηρεσία +ΑΣΕΠ =διορισμός !
κατανοώ και συναισθάνομαι αλλά διαφωνώ.
Κι αν οι πίνακες μείνουν κλειδωμένοι όσοι φέτος δεν δουλεύουν ως αναπληρωτές (γιατί για αυτό γίνεται ο "καβγάς")  θα δουλέψουν του χρόνου; Τι αλλάζει σε όσους ζυγίσαμε τα πράγματα έτσι κι είπαμε ότι δεν συμφέρει να ξεσπιτωθούμε αφού πλέον η προϋπηρεσία δεν θα έχει τη βαρύτητα που είχε και δεν θα οδηγεί μετά από κάποιο διάστημα σε διορισμό;


επανάληψις:η προσμέτρηση της προϋπηρεσίας είναι θεμιτή διότι ως πρακτική ίσχυε ανέκαθεν και έπαψε να μετρά ως τη διενέργεια ασεπ.Από ημι-επίσημα χειλάκια ακούσαμε ότι ασεπ μην περιμένετε ως το 2015.Άρα,πρέπει να μείνουμε ως τότε χωρίς αναγνωριση;
Και προχωρώ:όσοι επέλεξαν να μείνουν εκτός πιστεύοντας ότι δεν έχουν προοπτική,γιατί το θεώρησαν τόσο μάταιο;Ποια διάταξη του νόμου τους αποθάρρυνε;Πιστεύω στην πλειοψηφία τους ήταν η απαίτηση για τουλάχιστο μία επιτυχία σε ασεπ που πολλοί δεν είχαν ή ήταν τόσο χαμηλή που δε θα έφτανε,και  ήταν η συσσσωρευμένη προϋπηρεσία που τους έδινε προτεραιότητα.Γιατί δεν είμαστε ειλικρινείς εδώ;
Οπότε,ξανά στο προκείμενο:ας απαιτήσουμε όριο στην αναπλήρωση αλλά δεν πάει άλλο να παίζει το υπουργείο με θέματα που εξορισμού θα έπρεπε να είναι λυμένα,όπως την καταγραφή των μηνών εργασίας μας.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #290 στις: Μάρτιος 14, 2012, 04:12:59 μμ »
evants, έχω τοποθετηθεί και είμαι υπέρ της καταγραφής της προϋπηρεσίας. Το θεωρώ ζήτημα αρχής.
Προσωπικά, αν και πίστευα ότι οι νόμοι αλλάζουν και έχουν και αναδρομική ισχύ και μάλιστα έγραφα πέρσι σε αυτό το φόρουμ ότι είναι πιθανόν να ανοιχτούν οι κλειδωμένοι πίνακες, δήλωσα συγκεκριμένες περιοχές και μέχρι εκεί που έφτανε η τσέπη μου (με την προοπτική τότε του νέου μισθολογίου) και οι οικογενειακές μου υποχρεώσεις και δεν το μετανιώνω ακόμη κι αν ανοίξουν οι πίνακες.
Θεωρώ όμως ότι δεν είναι το πρωτεύον, σημαία πάλης, το ξεκλείδωμα των πινάκων αλλά η αύξηση των διορισμών και όχι για να βολευτούμε εμείς αλλά επειδή είναι αναγκαίοι για να έχουμε μια ποιοτική παιδεία.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #291 στις: Μάρτιος 14, 2012, 04:20:45 μμ »
Eίχαμε "ποιοτική" παιδεια με μαζικούς διορισμούς?!
Εγω αλλου εντοπίζω το προβλημα: στην άρνηση και μείωση της αξίας του εκπαιδευτικού πρωτα και κύρια απο την πολιτεία.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #292 στις: Μάρτιος 14, 2012, 04:21:26 μμ »
δε νομίζω να διαφωνήσει κανείς μαζί σου,χαίρομαι που εσύ αναλαμβάνεις το βάρος της επιλογής σου .
θέλω να υπενθυμίσω ότι μαζί με άλλους συναδέλφους εδω είμαστε μια γενιά που έχει υποστεί πολλαπλά το μαρτύριο της κρατικής αμεριμνησίας και αναλγησίας,με την επετηρίδα που καταργήθηκε χωρίς να λάβει υπόψη κανείς τόσες χιλιάδες ανθρώπων,με την καταστρατήγηση της εφαρμογής του ασεπ ως μόνου κριτηρίου ώστε να δικαιολογηθει η θυσία των εγκλωβισμένων στην επετηρίδα,με την κατάργηση του 60-40 και,κυρίως,του 24μηνου κοκ.
ακόμη κι αν ήθελα να βολευτώ,και απαντώ επί προσωπικού διότι έχω την αίσθηση ότι και εμένα αφορά η παρατήρησή σου,νομίζω ότι δεν είναι παρά δικαίωμα που έχω κατακτήσει.Στην περίπτωση αυτή όμως δε συζητούμε παρα για την ελπίδα να ξεκλειδώσουν οι πίνακες.Αμήν.

Αποσυνδεδεμένος dolphinn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #293 στις: Μάρτιος 14, 2012, 04:22:08 μμ »
Επαναλαμβάνω και εγω οτι οι πίνακες κλειδώσανε απο την φωτοτυπία (ακατανόμαστη) με το σκεπτικό οτι ο ΑΣΕΠ  θα γινότανε την σχολική χρονιά 2011-2012 , τώρα που ο ΑΣΕΠ θα γίνει το νωρίτερο την σχολική χρονιά 2016-2017 γιατί τρελαίνεστε και ταυτόχρονα υποστηρίζετε τον αποτυχημένο νόμο έκτρωμα που η φωτοτυπία δεν μπόρεσε να  εφαρμόσει και που τρόμαξε και η ίδια όταν τον ψήφισε και τώρα που βρήκε την ευκαιρία την κοπάνησε !!!! Η  φωτοτυπία έφυγε το πήρατε χαμπάρι οτι ο νόμος  ψηφίστηκε σε μια νύχτα !!! Αρα απο του χρόνου δουλέψτε όλοι σαν αναπληρωτές γιατι μέχρι να γίνει ΑΣΕΠ  ποιος ζει και ποιος πεθαίνει !!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2012, 04:30:24 μμ από dolphinn »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160690
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 402
Σύνολο: 426

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.