*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 908411 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1106 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 11:56:55 πμ »
όπως έγραψε  η demetroula είναι τα πράγματα , ακριβώς. Εννοώ για όσα είπε η διεθύντρια του τμήματος διορισμών. Αυτή η σκέψη υπάρχει , αποφασισμένη καιρό. Στην πορεία θα δούμε αν αλλάξει κάτι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:53:58 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1107 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 12:21:57 μμ »
Εγώ ένα έχω καταλάβει: σ' αυτό το κράτος δεν μπορεί κάποιος να κάνει ένα πρόγραμμα ζωής. Πάντα πρέπει να καιροφυλακτείς, πάντα να επαγρυπνάς, μήπως και σου τη φέρουν στη γωνία. Πώς μπορείς μετά να του έχεις εμπιστοσύνη;
Φέτος άφησα την αναπλήρωση (βέβαια δεν πίστευα ότι θα με φτάσει, αλλά τελικά θα με προσπεράσει το σύστημα) για να κάνω μεταπτυχιακό με το σκεπτικό ότι στον επόμενο ΑΣΕΠ θα μετράει τρία μόρια, θα έχω και ξένη γλώσσα, θα έχω και Η/Υ, οπότε μπορώ να συναγωνιστώ λίγο όσες έχουν μεγάλη προϋπηρεσία ή πολλά παιδιά. Αν, όμως του χρόνου, ξαφνικά, βγει η ΔΟΕ και πει να αλλάξει το σύστημα ΑΣΕΠ και η μοριοδότηση να γίνεται όπως παλιά; Το μεταπτυχιακό θα ισούται τότε με 3 μήνες αναπλήρωσης. Εγώ όμως θα έχω πάει πίσω 2 χρόνια, ποιος με αποζυμιώνει;
Εκεί που θέλω καταλήξω είναι ότι πρέπει να βρούμε επιτέλους ένα σύστημα, που η συντριπτική πλειοψηφία θα βρίσκει δίκαιο και να μείνουμε σ' αυτό. Δε μπορεί να αλλάζει ένα σύστημα κάθε 4 χρόνια! Έτσι κάποιος μπορεί να κάνει ένα πρόγραμμα συνειδητά και να μη νιώθει αδικημένος, να πει: "Αυτοί είναι οι κανόνες του παιχνιδιού". Έτσι όπως πάνε τα πράγματα αυτό είναι ένα παιχνίδι χωρίς κανόνες.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1108 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 12:29:16 μμ »
καλημερα και απο μενα
πρεπει να  προσμετρηθει η προυπηρεσια σε ολους τους πινακες  οπως ειναι το σωστο και οπως γινοταν παντα. Αυτο που εγινε την 1/7/2010 ηταν τουλαχιστον αλλοπροσαλο, τι παει να πει προυπηρεσια εως 30/6/10 μετα δεν εργαζομασταν? μακαρι η προσμετρηση να γινει αμεσα και απο την επομενη χρονια να μπουμε ολοι  και ολες στην σωστη σειρα βασει του χρονου εργασιας μας
Αντι να κρινεις αβιαστα τις επιλογες των συναδελφων σου που στο κατω-κατω εγιναν βαση ενος συγκεκριμενου νομου,να αναλογιστεις καλυτερα τους αλεξιπτωτιστες που θα δεις μπροστα σου-εκτος και αν εισαι στον πινακα μηδενικης οποτε δεν υπαρχει θεμα για σενα αντιθετως ευνοεισαι.

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1109 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 12:31:32 μμ »
Να μετρήσουν ολα! Ανοίξτε όλους τους πίνακες ! Ελλαδαρα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:53:58 »

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1110 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 12:44:31 μμ »
Εγώ ένα έχω καταλάβει: σ' αυτό το κράτος δεν μπορεί κάποιος να κάνει ένα πρόγραμμα ζωής. Πάντα πρέπει να καιροφυλακτείς, πάντα να επαγρυπνάς, μήπως και σου τη φέρουν στη γωνία. Πώς μπορείς μετά να του έχεις εμπιστοσύνη;
Φέτος άφησα την αναπλήρωση (βέβαια δεν πίστευα ότι θα με φτάσει, αλλά τελικά θα με προσπεράσει το σύστημα) για να κάνω μεταπτυχιακό με το σκεπτικό ότι στον επόμενο ΑΣΕΠ θα μετράει τρία μόρια, θα έχω και ξένη γλώσσα, θα έχω και Η/Υ, οπότε μπορώ να συναγωνιστώ λίγο όσες έχουν μεγάλη προϋπηρεσία ή πολλά παιδιά. Αν, όμως του χρόνου, ξαφνικά, βγει η ΔΟΕ και πει να αλλάξει το σύστημα ΑΣΕΠ και η μοριοδότηση να γίνεται όπως παλιά; Το μεταπτυχιακό θα ισούται τότε με 3 μήνες αναπλήρωσης. Εγώ όμως θα έχω πάει πίσω 2 χρόνια, ποιος με αποζυμιώνει;
Εκεί που θέλω καταλήξω είναι ότι πρέπει να βρούμε επιτέλους ένα σύστημα, που η συντριπτική πλειοψηφία θα βρίσκει δίκαιο και να μείνουμε σ' αυτό. Δε μπορεί να αλλάζει ένα σύστημα κάθε 4 χρόνια! Έτσι κάποιος μπορεί να κάνει ένα πρόγραμμα συνειδητά και να μη νιώθει αδικημένος, να πει: "Αυτοί είναι οι κανόνες του παιχνιδιού". Έτσι όπως πάνε τα πράγματα αυτό είναι ένα παιχνίδι χωρίς κανόνες.

Ίσως αυτό που απαραίτητα πρέπει να αλλάξει είναι το να κάνει κανείς μεταπτυχικά και διδακτορικά με στόχο να διοριστεί στη δευτεροβάθμια καθηγητής για να παίρνει 700 ευρώ το μήνα! Είναι τραγικό και είναι και γελοίο! Δηλώνει και το χαμηλό επίπεδο των Πανεπιστημίων και των χαρτιών που μας προμηθεύουν και τον λάθος τρόπο που πορεύεται η νέα γενια...

Αποσυνδεδεμένος protovathmites

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1111 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 12:44:53 μμ »
δεν ειμαι στο πινακα μηδενικης
ειμαι απαναπληρωτρια απο το 2008 εως και σημερα συνεχως με την α ή β φαση, με πιστοποιηση Η/Υ ξενες γλωσσες οικογενεια, μονο μεταπτυχιακο δεν  έχω,
οποτε ας ανοιξουν οι πινακες απο το 2010 και μετα

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1112 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 12:49:50 μμ »
-να μετρήσει η προϋπηρεσία με προϋπόθεση ασεπ; ποιον ασεπ; από την εποχή του Νώε; ή τον τελευταίο, όπως γίνεται συνήθως σε όλα τα άλλα υπουργεία; (κάτι τέτοιο πρότεινε η διαμαντ. πέρσι αλλά μετά το μάζεψε- εμένα θα με συνέφερε αυτό το σενάριο)

-θα πιάνει η προϋπηρεσία όσο έπιανε με το παλιό σύστημα + το διπλασιασμό των δυσπροσίτων ή με το καινούριο;

-πολλοί έχουν μόρια από τον τελευταίο ασεπ και το ήμισυ των μορίων από τον προηγούμενο ασεπ;
αυτά τα μόρια θα διαγραφούν αφού ο ασεπ θα είναι μόνο προϋπόθεση, χώρίς να δίνει μόρια όπως γινεται τώρα στον πίνακα αναπληρωτών;

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1113 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 12:52:13 μμ »
Ίσως αυτό που απαραίτητα πρέπει να αλλάξει είναι το να κάνει κανείς μεταπτυχικά και διδακτορικά με στόχο να διοριστεί στη δευτεροβάθμια καθηγητής για να παίρνει 700 ευρώ το μήνα! Είναι τραγικό και είναι και γελοίο! Δηλώνει και το χαμηλό επίπεδο των Πανεπιστημίων και των χαρτιών που μας προμηθεύουν και τον λάθος τρόπο που πορεύεται η νέα γενια...
Πρώτον, είμαι νηπιαγωγός. Δεύτερον, το μεταπτυχιακό το κάνω επειδή θέλω να ακολουθήσω ακαδημαϊκή καριέρα πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο του μεταπτυχιακού μου, και τρίτον μην προτρέχεις να κρίνεις μόνο με ενδείξεις! Όλο το μήνυμα έχει σημασία, όχι μόνο μια πρόταση.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος woman3

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 529
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1114 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 12:54:13 μμ »
Μου εξηγείτε λίγο αυτό με τον διπλασιασμό δυσπροσίτων? ποια θεωρούνται δυσπρόσιτα ενδεικτικά?

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1115 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 12:54:31 μμ »
Ο Μπράτης μου απάντησε σε ερώτησή μου αν θα ξεκλειδώσουν οι πίνακες αναπληρωτών αναδρομικά: ΑΚΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ.ΚΑΜΙΑ ΕΞΑΓΓΕΛΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ.ΘΑ ΔΟΥΜΕ
 
από τη σελίδα των νηπιαγωγών
 http://www.pde.gr/index.php?topic=26596.406

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1116 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 12:54:44 μμ »
To δίκαιο ενός ενιαίου συστήματος φαντάζει πιο απαραίτητο από ποτέ. Όλοι διακρίνουμε την ένταση και αντιδικία που διακρίνει τις τοποθετήσεις στη πλειονότητά τους. Όλα μζί δε γίνονται...Κάποιος επιλέγει τη δουλειά (προυπηρεσία), κάποιος άλλος το μεταπτυχιακό παράλληλα ή ανεξάρτητα από τη προυπηρεσία. Κάποιος τις ξένες γλώσσες ή τους Η/Υ που πάλι γίνονται παράλληλα με τη προυπηρεσία. Μη τα βλέπουμε παράλληλα και ως "θυσίες". Κάθετι από τα προηγούμενα σε εξελίσει ως άνθρωπο, ως πτυχιούχο και ως επιστήμονα. Διακρίνω πως το κλείδωμα των πινάκων (ΜΕΡΙΚΩΣ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ = ΤΟ ΑΓΝΟΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ) οχύρωσε συναδέλφους σαν να ξεκίνησε από το 2010 η διαδικασία πρόσληψης αναπληρωτών και μονίμων. Εκεί θεωρώ πως υπάρχει η αδικία. Σίγουρα συζητάμε χωρίς κάτι βέβαιο από το υπουργείο ακόμη...Θα δείξει τι θα γίνει...Μην αγνοείτε τη θητεία της διαμαντοπούλου που έθεσε τέτοια μεγάλα προβλήματα τελικά!!! Υπάρχουν χίλιοι δυο πίνακες (ενιαίος διορισμών, αναπληρωτών, 24 μηνο, 30 μηνο, πολυτεκνων, ειδικών κατηγοριών....) Είναι απαραίτητη η ενοποίηση των πινάκων εδώ που φτάσαμε...Και επαναλαμβάνω η διασφάλιση των διοριστέων έπρεπε να έχει γίνει με λίστα από την 1/7/2010 οπότε και κλείδωσαν οι πίνακες!!!! Οι "αλεξιπτωτιστές" δεν θα εμφανιστούν τώρα 2012-2013...Υπήρξαν ήδη!!!!
ΑΠΟΚΤΩΝΤΕΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ
ΕΙΔΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ
ΑΠΟΛΥΜΕΝΟΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΙ
ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΝΑ ΞΑΝΑΕΙΣΕΛΘΟΥΝ

Ήταν επιλογή η απόκτηση προυπηρεσίας παράλληλα ή χωριστά από την ενίσχυση των επιπλέον προσόντων του καθενός δεδομένου του 3848. Το ότι απαξιώθηκε η μοριοδότηση της προυπηρεσίας δεν κάνει αυτόματα και την επιλογή κάποιου να πάει για 0,8 μόρια χειρότερη ή κάκιστη - άδισκη προς τους άλλους που θέλησαν να κάνουν αγγλικά ή Η/Υ (1 μόριο) και που στη τελική γίνονται και παράλληλα με την αναπλήρωση...

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1117 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 12:59:22 μμ »
Μου εξηγείτε λίγο αυτό με τον διπλασιασμό δυσπροσίτων? ποια θεωρούνται δυσπρόσιτα ενδεικτικά?

http://moriade.co.cc/
τα χωριά ή νησιά που είναι με κόκκινο χρώμα π.χ γκούρα, χάλκη, σαμοθράκη....

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1118 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 01:01:17 μμ »
ο διπλασιασμός έχει πάψει να ισχύει στη μεταβατική....

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1119 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:41:16 μμ »
Η άποψή μου είναι ότι το δίκαιο είναι αν θέλουν να ανοίξουν πάλι τους πίνακες αυτό να γίνει για το 2013-2014 και μετά. Δεν είναι δυνατόν να κάνουμε αίτήσεις με διαφορετικό νομικό πλαίσιο. Είναι μεγάλη αδικία να εφαρμοστεί αναδρομικά ο νόμος και να ευνοηθούν όσοι είχαν πληροφόρηση. Τόσα χρόνια κάναμε αιτήσεις και επιλογές βάση ισχύοντος νόμου.  Όταν άλλαζε κάτι, άλλαζε για την επόμενη χρονιά και όχι για παρελθόντα έτη.

Από εκεί και πέρα εφόσον δεν γινουν διοριμοί και ΑΣΕΠ δε θα αλλάξει κάτι. Καταλαβαίνω ότι οι νέοι ελπίζουν στο ξεκλείδωμα των πινάκων, αλλά πρακτικά αφού δε γίνονται διορισμοί και δε γίνεται ΑΣΕΠ πως θα μπουν σε πίνακα με προΫπηρεσία?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160692
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 367
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.