*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 908427 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1820 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 06:48:17 μμ »
Νομιζω πως εκεί το πάνε για τα επόμενα χρόνια. Όλα αυτό δείχνουν. Λυπάμαι τον κόπο όλων, αλλά δυστυχώς, με πρόφαση την κρίση, ισοπεδώσανε τα πάντα και είναι κρίμα γιατί, πέρα από τους αλιξεπτωτιστές, οι εκπαιδευτικοί είχαμε και επίπεδο γνώσης και το φίλτρο του ασεπ και άλλα πολλά... κρίμα που τους αφήσαμε...

όσο για το ποιοι θα πάνε: πάντα θα υπάρχουν κάποιοι νεαρότεροι, χωρίς υποχρεώσεις, με το ταμείο ανεργίας να τελειώνει...
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:14:52 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1821 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 06:49:26 μμ »

Ξερεις φιλε μου τι μου ειπε ο γνωστος μου;Ενα ειναι το σιγουρο ,αδιοριστια,επταμηνη ελαστικη εργασια για τα επομενα 8-10 χρονια  :P :(!

Ναι αλλα σε αυτη την περιπτωση δεν θα αδειασουν τα σχολεια απο καθηγητες ορισμενων ειδικοτητων διοτι ο κοσμακης θα εξακολουθησει συνταξιοδοτειται;Εννοω οτι απο ενα σημειο και περα η εκπαιδευση θα τεινει να εχει μονο αναπληρωτες...
Ναι και λιγο θα σιγονταρει η αυξηση ωραριου .

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1822 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 06:50:44 μμ »

Ξερεις φιλε μου τι μου ειπε ο γνωστος μου;Ενα ειναι το σιγουρο ,αδιοριστια,επταμηνη ελαστικη εργασια για τα επομενα 8-10 χρονια  :P :(!

Ναι αλλα σε αυτη την περιπτωση δεν θα αδειασουν τα σχολεια απο καθηγητες ορισμενων ειδικοτητων διοτι ο κοσμακης θα εξακολουθησει συνταξιοδοτειται;Εννοω οτι απο ενα σημειο και περα η εκπαιδευση θα τεινει να εχει μονο αναπληρωτες...
Από καιρό σας το λέω αυτό . Ήτανε Αύγουστος και έφτασε χειμώνας...Όταν όμως θα παγιωθεί η κατάσταση με τους ΄΄μόνιμους΄΄συμβασιούχους, η επόμενη διεκδίκηση από μέρους μας θα στοχεύει στο να προσλαμβάνεται ο καθένας κοντά στον τόπο κατοικίας του,γιατι ή μονιμότητα θα έχει γίνει απιαστο πουλί...σε αυτό το σημείο θα φτάσουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2012, 06:55:55 μμ από fainareti »
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1823 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 06:57:46 μμ »

Ξερεις φιλε μου τι μου ειπε ο γνωστος μου;Ενα ειναι το σιγουρο ,αδιοριστια,επταμηνη ελαστικη εργασια για τα επομενα 8-10 χρονια  :P :(!

Ναι αλλα σε αυτη την περιπτωση δεν θα αδειασουν τα σχολεια απο καθηγητες ορισμενων ειδικοτητων διοτι ο κοσμακης θα εξακολουθησει συνταξιοδοτειται;Εννοω οτι απο ενα σημειο και περα η εκπαιδευση θα τεινει να εχει μονο αναπληρωτες...
Ναι και λιγο θα σιγονταρει η αυξηση ωραριου .

Εγω παλι νομιζω οτι ειναι εξαιρετικα μεγαλο το διαστημα των 8-10 χρονων και αν δεν γινουν διορισμοι σημαντικοι η εκπαιδευση θα καταρευσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:14:52 »

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1824 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 06:59:12 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω …οι πρότεροι νόμοι 24 μηνα πως όλα αυτά θα δικαιολογηθούν νομικά??? Όποιος έχει διαβάσει αποφάσεις δικαστηρίων αντιλαμβάνεται ότι ο ΑΣΕΠ κυριαρχεί… Δεν πιστεύω με τίποτα ότι μοναδικό κριτήριο θα είναι μόνο η προϋπηρεσία. Το αποκλείω. Θα γίνουν συνέχεις δικαστικές προσφυγές ειδικά από ανθρώπους που έχουν κλειδώσει σε πίνακες διορισμών.
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1825 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 07:01:35 μμ »
Εσυ φιλε μου μιλας για 24μηνα που αφορα διορισμους .....θα γινονται;Εγω μιλαω για πινακα αναπληρωτων!

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1826 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 07:02:20 μμ »
Εγω παλι αυτο με την ελαστικη εργασια το αντιληφθηκα οταν ειδα οτι οι δημοι ανελαβαν τις ΠΔΣ με 5 μηνες συμβασεις....τι λεμε τωρα?Ποσο μακρια απεχει αυτο αποτους  αναπληρωτες 7μηνων συμβασεων μεσω δημων η περιφερειων?

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1827 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 07:03:21 μμ »

Ξερεις φιλε μου τι μου ειπε ο γνωστος μου;Ενα ειναι το σιγουρο ,αδιοριστια,επταμηνη ελαστικη εργασια για τα επομενα 8-10 χρονια  :P :(!

Ναι αλλα σε αυτη την περιπτωση δεν θα αδειασουν τα σχολεια απο καθηγητες ορισμενων ειδικοτητων διοτι ο κοσμακης θα εξακολουθησει συνταξιοδοτειται;Εννοω οτι απο ενα σημειο και περα η εκπαιδευση θα τεινει να εχει μονο αναπληρωτες...
Ναι και λιγο θα σιγονταρει η αυξηση ωραριου .

Εγω παλι νομιζω οτι ειναι εξαιρετικα μεγαλο το διαστημα των 8-10 χρονων και αν δεν γινουν διορισμοι σημαντικοι η εκπαιδευση θα καταρευσει.
Τι να σου απαντησω ,δεν ειμαι μεσα στο μυαλο τους και ουτε γνωριζω το Αγγλοσαξωνικο συστημα ....λεει!

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1828 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 07:04:30 μμ »
Εγω παλι αυτο με την ελαστικη εργασια το αντιληφθηκα οταν ειδα οτι οι δημοι ανελαβαν τις ΠΔΣ με 5 μηνες συμβασεις....τι λεμε τωρα?Ποσο μακρια απεχει αυτο αποτους  αναπληρωτες 7μηνων συμβασεων μεσω δημων η περιφερειων?
Λες ν'αναγνωριστουν καποτε; ;D ;D ;Dκαι εμεις καθομαστε;;;;

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1829 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 07:05:16 μμ »
συνάδελφε troktiko αν περάσει αυτό όπως λένε με νομοθετική ρύθμιση θα είναι αργά και όσες δικαστικές προσφυγές και να γίνουν δεν θα υπάρχει αποτέλεσμα. Οπως και το 1998 όσες προσφυγές και να έγιναν αν θυμάσαι  δεν πέτυχαν τίποτα αφού άλλαξε ο νόμος.  Πως θα δράσουμε για επανέλθουμε στο θέμα μας? ακούω προτάσεις.....
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1830 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 07:06:58 μμ »
Εγω παλι αυτο με την ελαστικη εργασια το αντιληφθηκα οταν ειδα οτι οι δημοι ανελαβαν τις ΠΔΣ με 5 μηνες συμβασεις....τι λεμε τωρα?Ποσο μακρια απεχει αυτο αποτους  αναπληρωτες 7μηνων συμβασεων μεσω δημων η περιφερειων?

Είναι το πρώτο στάδιο αυτό. Μήπως τελικά όμως σε βάθος χρόνου οφελήσει από την άποψη ότι θα πηγαίνει ο καθένας εκεί που επιθυμεί.Μια σκέψη κάνω βέβαια...
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1831 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 07:07:45 μμ »
συνάδελφε troktiko αν περάσει αυτό όπως λένε με νομοθετική ρύθμιση θα είναι αργά και όσες δικαστικές προσφυγές και να γίνουν δεν θα υπάρχει αποτέλεσμα. Οπως και το 1998 όσες προσφυγές και να έγιναν αν θυμάσαι  δεν πέτυχαν τίποτα αφού άλλαξε ο νόμος.  Πως θα δράσουμε για επανέλθουμε στο θέμα μας? ακούω προτάσεις.....
Δεν μπορεί να γίνει νομοθετική ρύθμιση στον 3848 όταν η όλη του φιλοσοφία βασίζεται στον ΑΣΕΠ, για να αφαιρεθεί τελειως ο ΑΣΕΠ. Πρέπει να κάνουν καινούριο νόμο.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1832 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 07:10:07 μμ »
συνάδελφε troktiko αν περάσει αυτό όπως λένε με νομοθετική ρύθμιση θα είναι αργά και όσες δικαστικές προσφυγές και να γίνουν δεν θα υπάρχει αποτέλεσμα. Οπως και το 1998 όσες προσφυγές και να έγιναν αν θυμάσαι  δεν πέτυχαν τίποτα αφού άλλαξε ο νόμος.  Πως θα δράσουμε για επανέλθουμε στο θέμα μας? ακούω προτάσεις.....
Δεν μπορεί να γίνει νομοθετική ρύθμιση στον 3848 όταν η όλη του φιλοοσφία βασίζεται στον ΑΣΕΠ, για να αφαιρεθεί τελειως ο ΑΣΕΠ. Πρέπει να κάνουν καινούριο νόμο.
Δεν θα αφαιρεθει ο Ασεπ λεμε.....τα γραπτα λενε να αφαιρεσουν,ο Ασεπ θα συντασσει πινακες μοριοδοτησης του προσοντολογιου!!!!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1833 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 07:10:34 μμ »
Δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει κάτι στη βουλή έστω και για αναπληρωτές που δεν έχει την παράμετρο ΑΣΕΠ , η ΑΣΕΠ και προϋπηρεσία. Η γνώμη μου είναι ότι θα γίνουν ποσοστώσεις επι του δικαιότερου ότι και να λένε κάποιοι και να γράφουν . Αυτό είναι το δικαιότερο.
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160698
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 376
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.