*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 908429 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3066 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 07:21:14 μμ »
Ο σχεδιασμός είναι τέτοιος που να δημιουργεί διαφορετικές κατηγορίες. Έτσι μας αποδυναμώνουν και μας ελέγχουν καλύτερα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:09:55 »

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3067 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 07:51:27 μμ »
Ο σχεδιασμός είναι τέτοιος που να δημιουργεί διαφορετικές κατηγορίες. Έτσι μας αποδυναμώνουν και μας ελέγχουν καλύτερα
Έχεις απόλυτο δίκιο!
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3068 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 07:55:46 μμ »
MΑΙΤS κατα τον ιδιο τροπο και εγω  θα θελα για μια φορα να υπαρχει συνεπεια ,συνεχεια και τηρηση των νομων σ'αυτην την χωρα!δεν γινεται να αλλαζουν ολα στην μεση του παιχνιδιου γιατι οι οροι του δεν βολευουν καποιους.Οσο για την προυπηρεσια που εχασες,σου ανεφερα τοσα παραδειγματα αδικιων στην εκπαιδευση ,αλλα φυσικα ο καθενας κοιταει να διορθωσει την δικια του αδικια που του φαινεται και η πιο καταφωρη στον κοσμο. :o
θα συμπλήρωνα: εκτρωμάτων
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3069 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 08:00:05 μμ »
1. Πόσο σίγουρο είναι οτι θα ξεκλειδώσουν οι πίνακες τον Σεπτέμβρη 2012;
 
2. Πώς θα προσμετρηθεί η προυπηρεσία; Όπως λέει ο ν.3848 δηλαδή 1 μόριο τη σχολική χρονιά ή όπως ίσχυε μαζί με τα διπλά μόρια των δυσπρόσιτων;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:09:55 »

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3070 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 08:21:18 μμ »
MΑΙΤS κατα τον ιδιο τροπο και εγω  θα θελα για μια φορα να υπαρχει συνεπεια ,συνεχεια και τηρηση των νομων σ'αυτην την χωρα!δεν γινεται να αλλαζουν ολα στην μεση του παιχνιδιου γιατι οι οροι του δεν βολευουν καποιους.Οσο για την προυπηρεσια που εχασες,σου ανεφερα τοσα παραδειγματα αδικιων στην εκπαιδευση ,αλλα φυσικα ο καθενας κοιταει να διορθωσει την δικια του αδικια που του φαινεται και η πιο καταφωρη στον κοσμο. :o
θα συμπλήρωνα: εκτρωμάτων
Ολα ειναι υποκειμενικα.Επισης οταν πας να δορθωσεις ενα εκτρωμαοπως λες συχνα δημιουργεις ενα...τερας ;)

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3071 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 02:12:16 πμ »
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
και να μην ξεχνάμε ότι κάποιοι επέλεξαν να είναι αραχτοί στα σπίτια τους κι άλλοι να να τρέχουν στις ερημιές.

Κατηγορείς όλους τους ανέργους της χώρας (30%+) που "κάθονται στα σπίτια τους" ? Κατηγορείς όσους έχουν σπουδάσει κάτι το οποίο εν δυνάμει τους κάνει καθηγητές και "κάθονται στα σπίτια τους"? Κατηγορείς όσους έχουν στο παρελθόν δουλέψει 1 ώρα σε σχολείο και τώρα "κάθονται στα σπίτια τους"? Κατηγορείς όσους σε περνούσαν στους πίνακες και τώρα "κάθονται στα σπίτια τους"? Τα έχεις βάλει με όλους αυτούς για ποιο λόγο ακριβώς ; Επειδή κάθονται στα σπίτια τους ; Τι κακό σου προκάλεσαν όλοι αυτοί οι άνθρωποι που κάθονται στα σπίτια τους αραχτοί; Σου φάγαν τη δουλειά; Αφού κάθονται στα σπίτια τους! Θα σου φαν τη δουλειά στο μέλλον; Αφού προτιμούν να κάθονται στα σπίτια τους, άσε και τις ποινές αποκλεισμού που πιθανώς να φάγαν. Μήπως στο μυαλό σου επικρατεί τρικυμία; Μήπως πρέπει να τα βάλεις με κάποιους άλλους που σε κοροϊδεύουν ψιλό γαζί; Μήπως στην τελική πρέπει να ρίξεις λίγο νερό στη μούρη σου για να ξυπνήσεις;

Είσαι θιγόμενος; Κι αν θέλεις ναι! τα έχω  με τους απαράδεκτους νόμους που ψήφισαν κάποιες κι έδωσαν το δικαίωμα σε κάποιους σαν κι εσένα-που προφανώς επέλεξες να κάθεσαι- να εξακολουθείς να έχεις  περισσότερα μόρια από μένα, που επέλεξα να εργάζομαι. Αν εσύ αυτό το θεωρείς δικαιοσύνη...πρόβλημά σου! Το νερό δικό σου, για να μην έχεις λόξυγκα! ;D ;D ;D ;D ;D
Ρε ... αχαρακτήριστε (για να μην πω τίποτα πιο βαρύ ώρα που είναι) τι σε πειράζει που έχω πιο πολλά μόρια από εσένα ; Σε τι σε εμποδίζω στο να κάνεις τι ζωή σου; Έγραψα καλύτερα στον ΑΣΕΠ και έχω περισσότερα μόρια αλλά επειδή είμαι αντικειμενικά πιο ικανός βρήκα δουλειά και στον ιδιωτικό τομέα (και εγώ εργάζομαι, υπάρχει ζωή και πέρα από το δημόσιο 4 ever). Γιατί με λοιδορείς ;  ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΚΛΕΨΩ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. Αύριο μεθαύριο και οι δύο θα είμαστε εν δυνάμει ΑΝΕΡΓΟΙ. ΞΥΠΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. Δεν είμαι εγώ το πρόβλημα σου. Τα νερά είπαμε στα μούτρα σου μπας και ξυπνήσεις ...

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3072 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 09:30:45 πμ »
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
και να μην ξεχνάμε ότι κάποιοι επέλεξαν να είναι αραχτοί στα σπίτια τους κι άλλοι να να τρέχουν στις ερημιές.

Κατηγορείς όλους τους ανέργους της χώρας (30%+) που "κάθονται στα σπίτια τους" ? Κατηγορείς όσους έχουν σπουδάσει κάτι το οποίο εν δυνάμει τους κάνει καθηγητές και "κάθονται στα σπίτια τους"? Κατηγορείς όσους έχουν στο παρελθόν δουλέψει 1 ώρα σε σχολείο και τώρα "κάθονται στα σπίτια τους"? Κατηγορείς όσους σε περνούσαν στους πίνακες και τώρα "κάθονται στα σπίτια τους"? Τα έχεις βάλει με όλους αυτούς για ποιο λόγο ακριβώς ; Επειδή κάθονται στα σπίτια τους ; Τι κακό σου προκάλεσαν όλοι αυτοί οι άνθρωποι που κάθονται στα σπίτια τους αραχτοί; Σου φάγαν τη δουλειά; Αφού κάθονται στα σπίτια τους! Θα σου φαν τη δουλειά στο μέλλον; Αφού προτιμούν να κάθονται στα σπίτια τους, άσε και τις ποινές αποκλεισμού που πιθανώς να φάγαν. Μήπως στο μυαλό σου επικρατεί τρικυμία; Μήπως πρέπει να τα βάλεις με κάποιους άλλους που σε κοροϊδεύουν ψιλό γαζί; Μήπως στην τελική πρέπει να ρίξεις λίγο νερό στη μούρη σου για να ξυπνήσεις;

Είσαι θιγόμενος; Κι αν θέλεις ναι! τα έχω  με τους απαράδεκτους νόμους που ψήφισαν κάποιες κι έδωσαν το δικαίωμα σε κάποιους σαν κι εσένα-που προφανώς επέλεξες να κάθεσαι- να εξακολουθείς να έχεις  περισσότερα μόρια από μένα, που επέλεξα να εργάζομαι. Αν εσύ αυτό το θεωρείς δικαιοσύνη...πρόβλημά σου! Το νερό δικό σου, για να μην έχεις λόξυγκα! ;D ;D ;D ;D ;D
Ρε ... αχαρακτήριστε (για να μην πω τίποτα πιο βαρύ ώρα που είναι) τι σε πειράζει που έχω πιο πολλά μόρια από εσένα ; Σε τι σε εμποδίζω στο να κάνεις τι ζωή σου; Έγραψα καλύτερα στον ΑΣΕΠ και έχω περισσότερα μόρια αλλά επειδή είμαι αντικειμενικά πιο ικανός βρήκα δουλειά και στον ιδιωτικό τομέα (και εγώ εργάζομαι, υπάρχει ζωή και πέρα από το δημόσιο 4 ever). Γιατί με λοιδορείς ;  ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΚΛΕΨΩ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. Αύριο μεθαύριο και οι δύο θα είμαστε εν δυνάμει ΑΝΕΡΓΟΙ. ΞΥΠΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. Δεν είμαι εγώ το πρόβλημα σου. Τα νερά είπαμε στα μούτρα σου μπας και ξυπνήσεις ...

Πρώτον δεν είπα ότι εσύ είσαι το πρόβλημά μου αλλά ο απαράδεκτος νόμος.
Δεύτερον είχες περισσότερα μόρια μέχρι τον Ιούνιο του `10, από κει και μετά έχω εγώ, εκτός κι αν είσαι νέος (μετά το 2010) οπότε 3 ώρες εξέτασης δε τις συγκρίνω με την εργασιακή εμπειρία.
Τρίτον, εξακολουθείς να βρίζεις, κάτι που δεν συνάδει με την ιδιότητά σου.
Τέταρτον, έχεις πολύ μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου και το ότι δουλεύει κάποιος και στον ιδιωτικό τομέα δε σημαίνει ότι είναι καλύτερος από κάποιον που εργάζεται στο δημόσιο (π.χ. εσύ μπορεί να είχες κάποιον γνωστό και να μπήκες με τέτοια ανεργία).

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2013, 09:44:23 πμ από MAITS »
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3073 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 01:25:08 μμ »
Πάλι δεν κατάλαβες (ή δεν θέλεις να καταλάβεις) αυτό που έγραψα. Δεν επηρεάζω την (επαγγελματική) ζωή σου απλά και μόνο επειδή υπάρχω σε ένα πίνακα εφόσον δεν επέλεξα, όπως λες, να εργαστώ στα σχολεία. Είτε έχω παραπάνω μόρια είτε λιγότερα. Επίσης αυτά που γράφεις για τους "γνωστούς" στον ιδιωτικό τομέα δυστυχώς υπήρχαν (και υπάρχουν ακόμα) και στην εκπαίδευση (βλέπε ΠΔΣ), πολλοί μάλιστα χτίσαν "καριέρες" πάνω σε τέτοιες προϋπηρεσίες. Να προσέχουμε λίγο τι γράφουμε ...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3074 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 02:15:59 μμ »
Παρακαλώ πολύ μείνετε στο θέμα δίχως προσωπικές αντιπαραθέσεις.
 
Ευχαριστούμε,

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2013, 02:18:19 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3075 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 05:56:45 μμ »
Πάλι δεν κατάλαβες (ή δεν θέλεις να καταλάβεις) αυτό που έγραψα. Δεν επηρεάζω την (επαγγελματική) ζωή σου απλά και μόνο επειδή υπάρχω σε ένα πίνακα εφόσον δεν επέλεξα, όπως λες, να εργαστώ στα σχολεία. Είτε έχω παραπάνω μόρια είτε λιγότερα. Επίσης αυτά που γράφεις για τους "γνωστούς" στον ιδιωτικό τομέα δυστυχώς υπήρχαν (και υπάρχουν ακόμα) και στην εκπαίδευση (βλέπε ΠΔΣ), πολλοί μάλιστα χτίσαν "καριέρες" πάνω σε τέτοιες προϋπηρεσίες. Να προσέχουμε λίγο τι γράφουμε ...

...υπάρχουν όμως κι άλλοι, που εκτός από την προϋπηρεσία έχουν στην πλάτη τους και 3 ΑΣΕΠ. Λίγη προσοχή χρειάζεται κι εδώ!
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3076 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 06:57:27 μμ »
To  σίγουρο είναι ότι η ακατανόμαστη δημιούργησε ένα τεράστιο μπέρδεμα που τελειωμό δεν έχει. Το επιτελείο επίσης  του  νυν Υπουργού καλείτε να πάρει αποφάσεις που δεν δείχνει να τις παίρνει.
1)   Η μεταβατική πόσο θα διαρκέσει; Εγώ δεν σχολιάζω με ποιο σύστημα η με ποιον τρόπο εντάθηκε κάποιος στη μεταβατική. Όμως υπήρχαν πρότεροι νόμοι.

2)   Τι θα γίνει με αυτήν την φαρσοκωμωδία που ονομάζεται πίνακας αναπληρωτών. Θα συνεχιστεί πολύ αυτό το λάθος , δηλαδή αυτοί που βρεθήκαν μπροστά από τους άλλους να ευνοούνται  διαρκώς ή θα αλλάξει αυτό, με τα όποια κριτήρια αποφασίσουν, εφόσον δεν γίνεται και διαγωνισμός εδώ και 5 χρόνια.

3)   Τι θα ισχύσει λοιπόν τελικά από εδώ και πέρα; Για αυτούς που θέλουν να ασχοληθούν με το αντικείμενο εννοώ.
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3077 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 10:36:47 πμ »
Έλα ντε! Αυτό λέω κι εγώ.
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3078 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 06:23:56 μμ »
ειδατε την ανακοινωση του μπρατη?γνωριζει κανεις κατι?

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #3079 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 06:50:21 μμ »
Yπενθυμηση:Δ.Μπρατης αιρετος εκπροσωπος των δασκαλων και νηπιαγωγων ,οχι των καθηγητων.Ο ιδιος ειναι δασκαλος και προσπαθει να αποκαταστησει την ''αδικια''που υπεστη ο κλαδος του (ας θυμηθουμε το προηγουμενο καθεστως διορισμων των δασκαλων-νηπιαγωγων).
Συμπερασμα:πιεζει,τωρα πια οσο μπορει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160702
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.