*

Αποστολέας Θέμα: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60  (Αναγνώστηκε 386184 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zoi83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1596 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 12:21:33 πμ »
παιδια σιγουρα δεν υπαρχει θεμα να στειλουμε αυτη τη διαμαρτυρια στα σχολεια? και με το προσωπικο μας mail? το λεω μην βρουμε το μπελα μας!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:10:21 »

Αποσυνδεδεμένος sofi9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1597 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 12:48:41 πμ »
αυριο Τριτη στις 5 το απόγευμα υπαρχει συναντηση του Συντονιστικου Νηπιαγωγων και του ΔΣ της ΔΟΕ. Καλο θα ηταν όπoioi
μπορουνε να ερθουν

πριν λιγο απο το fb
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2013, 12:50:30 πμ από sofi9 »

Αποσυνδεδεμένος sofi9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1598 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 12:49:12 πμ »
Στα γραφεια της ΔΟΕ , Ξενοφωντος 15Α

Αποσυνδεδεμένος achilleas23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1599 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 12:56:56 πμ »
Δεν πάμε καλά. 36 μήνες ;

Εννοούν σε προγράμματα του ΟΑΕΔ μόνο. Αλλιώς θα ήταν πάντα τα ίδια άτομα, που θα επιλέγανε σε αυτά τα προγράμματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:10:21 »

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1600 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 02:41:01 πμ »
600 άνεργοι Νηπιαγωγοί θα δουλέψουν για 6,5 μήνες, μη έχοντας το δικαίωμα να ξαναπροσληφθούν νωρίτερα από 36 μήνες μετά την απόλυσή τους. Το ίδιο ισχύει και σε περίπτωση που αρνηθούν να εργαστούν.

Αυτο με τους 36 μήνες ισχύει; κ για ποιο λόγο;
Εννοούν σε προγράμματα του ΟΑΕΔ μόνο. Αλλιώς θα ήταν πάντα τα ίδια άτομα, που θα επιλέγανε σε αυτά τα προγράμματα.

Κάτι ανάλογο αναφέρουμε κι εμείς στην επιστολή μας για την "κυλιόμενη εργασία" Που σημαίνει, ότι επειδή μέσω προγραμμάτων ΟΑΕΔ βασικό κριτήριο πρόσληψης είναι η ανεργία, αυτός που φέτος θα δουλέψει (γιατί είχε μήνες ανεργίας στις πλάτες του), του χρόνου αυτόματα αποκλείεται να δουλέψει στα ίδια προγράμματα γιατί δε θα κουβαλάει πια ανεργία εφόσον δούλεψε! Οπότε μπαίνεις σ΄ένα καθεστώς εργασίας χρόνο παρά χρόνο. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, όπως τα υπολογίζω, ισχυρίζονται ανά 2 χρόνια (ίσως γιατί οι νηπιαγωγοί που θα περιμένουν να δουλέψουν είναι αρκετοί). Εγώ το υπολογίζω ως εξής:
οι συμβάσεις είναι για 6 μήνες, οπότε:
6 μήνες του χρόνου δε δουλεύεις ούτως ή άλλως (αν σε πάρουν)
συν τους επόμενους 12 μήνες (που δε θα σε πάρουν, γιατί σε πιάνει το κριτήριο ανεργίας)
6 + 12 = 18
και 18 Χ 2(χρόνια επανάληψης της ίδιας κατάστασης)=36 μήνες

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1601 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 02:56:54 πμ »
κ εγω με το προσωπικο μου.εστειλα στην αργολιδα(ειχα δουλεψει εκει)..ομως βρε παιδια απ τη διευθυνση λιγα mail σχολειων ηταν σωστα.γιατι????εγινε κ σε σας??

παιδια σιγουρα δεν υπαρχει θεμα να στειλουμε αυτη τη διαμαρτυρια στα σχολεια? και με το προσωπικο μας mail? το λεω μην βρουμε το μπελα μας!!

Δυστυχώς, δε σας πρόλαβα, γιατί ξαναμπήκα πολύ αργά στο φόρουμ. Μπέλα δεν πιστεύω να βρούμε και δε με απασχόλησε εξαρχής αυτό, εφόσον τα mail των σχολείων είναι αναρτημένα στο ίντερνετ δημόσια.
Καλύτερα να μη στέλνετε με το mail που κυρίως χρησιμοποιείτε, γιατί εγώ τώρα έχω πρόβλημα! Έστειλα με αυτό που χρησιμοποιώ στην καθημερινότητά μου και που γνωρίζουν όλοι οι φίλοι και γνωστοί (hotmail) και τώρα η Microsoft για λόγους ασφαλείας μου το κλείδωσε. Επειδή οι παραλήπτες ήταν πολλοί, μου βγάζει το μήνυμα ότι ίσως χρησιμοποιεί το mail μου κάποιος άλλος χρήστης για λόγους spam, κτλ. Μου ζητάει κωδικούς ασφαλείας και ένα σωρό κουραφέξαλα και ακόμα δεν το έχω αποκαταστήσει.  >:(

Για τα mail που επιστρέφονται συνέβη σε όλους μας. Είπαμε ότι είναι σχολεία που πιθανόν έχουν αλλάξει mail ή έχουν κλείσει.
Εγώ έκανα και μια δεύτερη προσπάθεια σε όσα μου είχε γυρίσει πίσω και κατάφεραν να σταλούν ορισμένα. Τα υπόλοιπα που ξαναεπιστράφηκαν, λογικά ανήκουν στις παραπάνω περιπτώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2013, 03:02:30 πμ από jioannio »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1602 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 03:01:34 πμ »
jioannio εγώ επειδή δεν ήξερα πώς να το κάνω στο yahoo τα έστελνα ένα-ένα, οπότε μάλλον τη γλίτωσα! ;D Έστειλα σε Σέρρες και Δράμα. Σε άλλους νομούς από Πέμπτη γιατί Τρίτη και Τετάρτη θα είμαι εκτός Η/Υ!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1603 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 03:08:57 πμ »
jioannio εγώ επειδή δεν ήξερα πώς να το κάνω στο yahoo τα έστελνα ένα-ένα, οπότε μάλλον τη γλίτωσα! ;D Έστειλα σε Σέρρες και Δράμα. Σε άλλους νομούς από Πέμπτη γιατί Τρίτη και Τετάρτη θα είμαι εκτός Η/Υ!

Πωπω Demetroula, ήταν που ήταν παίδεμα να βάλεις όλες τις διευθύνσεις μία-μία, καθώς δε γινόταν μαζικό copy-paste, φαντάζομαι να ετοιμάζεις και ξεχωριστό mail για κάθε νηπιαγωγείο!
Αν ήταν ν' αποφύγω αυτό που έπαθα όμως, χίλιες φορές...  :'(

Το προτιμότερο πάντως είναι να φτιάξετε ένα mail αποκλειστικά γι' αυτό το σκοπό!

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1604 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 04:35:00 πμ »
Πωπω Demetroula, ήταν που ήταν παίδεμα να βάλεις όλες τις διευθύνσεις μία-μία, καθώς δε γινόταν μαζικό copy-paste, φαντάζομαι να ετοιμάζεις και ξεχωριστό mail για κάθε νηπιαγωγείο!
Αν ήταν ν' αποφύγω αυτό που έπαθα όμως, χίλιες φορές...  :'(

Το προτιμότερο πάντως είναι να φτιάξετε ένα mail αποκλειστικά γι' αυτό το σκοπό!
Όντως, έχεις δίκιο, αυτό θα κάνω.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος pandwra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1605 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 08:57:35 πμ »
Καλησπέρα κορίτσια...είχα πολύ καιρό να μπω στη σελίδα μας...απογοητεύομαι εύκολα,χαλαγε η διάθεσή μου πείτε το όπως θέλετε...ξέρετε εσείς εξάλλου και είμαι σίγουρη ότι με καταλαβαίνετε!!!Ήθελα να διαβάσω πληροφορίες για επόμενη φάση και ανταυτού...Κάνετε σπουδαίες κινήσεις όμως εν τω μεταξύ, που εκτός των άλλων, αφορούν το κοινό καλό πόσο δύσκολο και σπάνιο στις μέρες μας!!! Οφείλω να δώσω συγχαρητήρια και να επαινέσω τις πράξεις σας έχουν δεν έχουν αποτέλεσμα και παράλληλα να σας ευχαριστήσω που κοπιάζετε για μένα χωρίς να γνωριζόμαστε καν!Θέλω να αποτελώ μέρος στην προσπάθεια έχω χάσει όμως ''σελίδες'' τι χρειάζεται να κάνω είμαι από Ήπειρο...αν μπορεί κάποιος να μου πει...Ευχάριστώ!!!

Καλημέρα και καλως ήρθες επικοινώνησε με την ομαδάρχη της περιοχής σου και θα σε ενημερώσει για τα υπόλοιπα

ΗΠΕΙΡΟΣ- ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑ: ΠΑΚΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ, pakouangeliki@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος pandwra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1606 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 09:03:27 πμ »
Σε ότι αφορα το θέμα του ραδιοφωνου της ΕΡΤ, θέλουμε καποια κοπέλα από την Αθήνα να πάει στο στούντιο (μάλλον το Σάββατο το βραδυ) για να παρουσιασει τις θεσεις μας. Είχαμε πει να το αναλάβει η Demetroula αλλα δεν γίνεται με τηλεφωνική παρέμβαση και η κοπέλα είναι από Β. Ελλάδα. Ποια μπορεί να το κανει;

Ευδοκία από Αθήνα είμαι μπορώ να κανονίσω κάτι για το θέμα, αλλά καλό θα ήταν να πάμε τουλαχιστον δυο κοπέλες.
Ότι αποφασίσετε μου λέτε.

Αποσυνδεδεμένος pandwra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1607 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 09:09:23 πμ »
Ευδοκία από Αθήνα είμαι μπορώ να κανονίσω κάτι για το θέμα, αλλά καλό θα ήταν να πάμε τουλαχιστον δυο κοπέλες.
Ότι αποφασίσετε μου λέτε.

Με πήρε η χαρά Ευδοκία! Δεν θα είμαι Αθήνα το Σάββατο (συνέδριο ΟΜΕΡ στα Ιωάννινα), μπορώ να βοηθήσω όμως όποιες κοπέλες καταφέρουν να πάνε να στήσουμε ένα κείμενο για να ξέρουν πως θα κινηθούν στις ερωτήσεις. Στη διάθεσ'η σας ότι αποφασίσετε.

Αποσυνδεδεμένος zoi83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1608 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 10:41:12 πμ »
Καλημέρα!!! Έχω αρχίσει από χτες και στέλνω e-mail σε όλη την αιτωλοακαρνανια! Σήμερα λογικά θα τελειώσω!

Αποσυνδεδεμένος BLONDIE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "χαμογελω και προχωραω....!!!!"
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1609 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 11:50:48 πμ »
Παιδια μπαινω λιγο βιαστικα αλλα θα δω τις απαντησεις σας λιγο αργοτερα!!ας με ενημερωσει καποιος πως βρηκε τα email των σχολειων του νομου του διοτι στην ιστοσελιδα της πρωτοβαθμιας μου δεν τα βγαζει κ στην πρωτοβαθμια που πηρα μου το επαιζαν λες κ θα αποκαλυπταν κρατικο μυστικο!!!!τα εχω παρει!!!ελεος!!!!!!
Don't let go!Never give up!It's such a wonderfull life!!!!!!!! :-)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160391
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 675
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 562

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.