*

Αποστολέας Θέμα: Πτυχίο Αγγλικών Bulats  (Αναγνώστηκε 90213 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 12:07:50 πμ »
Καλησπέρα!!! Μια ερώτηση για τις εξετάσεις!!! Σε περίπτωση που το μάθημα είναι ιδιαίτερο που μπορεί να δώσει ο μαθητής? Μόνο σε φροντιστήρια γίνεται η εξέταση? Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:06:38 »

Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 09:14:34 μμ »
Που αγοράζεις τα online μαθήματα?





Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 07:26:58 μμ »
Γειά σου

Λοιπόν έδωσα το Σάββατο που μας πέρασε. Έπιασα c1 δηλαδή advance Lower. Οι εξετάσεις του συγκεκριμένου διπλώματος πραγματοποιούνται στον υπολογιστή η εξέταση είναι 90 λεπτά συνολικά Listening και Reading. Τα αποτελέσματα τα μαθαίνεις αμέσως, το δίπλωμα σου αποστέλλεται με courier πολύ σύντομα μετά την εξέταση. Θέλει αρκετό διάβασμα για είναι επι το πλείστον εργασιακό δίπλωμα, αν τα αγγλικά σου είναι σε ένα καλό επίπεδο και ασχοληθείς για 1 - 1.5 μήνα μπορείς άνετα να πιάσεις LOWER.

Δες και εδώ πληροφορίες:

http://hasexams.gr/bulats.el.aspx

Δείγμα τεστ:

http://hasexams.gr/22BDDF7B.el.aspx

Αν ψάξεις λίγο και στο νετ θα βρεις και άλλο υλικό για προετοιμασία.

Εγώ διάβασα μόνη μου πήρα τα παρακάτω βιβλία:

- Essential BULATS ->David Clark
- Success in BULATS ->Andrew Betsis

Θα σου πρότεινα τα online μαθήματα, αν τα αγγλικά σου είναι σε καλό επίπεδο.
Κοστίζουν γύρω στα 15 ευρώ και είναι 50 ώρες.
Να σημειώσω ότι το συγκεκριμένο δίπλωμα πιστοποιείται σε 5 επίπεδα απο Α2 έως C2, και αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ.

Το κόστος εξέτασης είναι 95 ευρώ, και πραγματοποιούνται εξετάσεις σχεδόν κάθε μήνα σε Αθήνα - Θεσσαλονίκη, και στην επαρχία από ότι ξέρω.

Καλή επιτυχία!


Μόνο με τα παραπάνω βιβλία μπορείς να προετοιμαστεί κάποιος ? γίνεται χωρίς φροντιστήριο ? τα online test είναι βοηθητικά?

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 12:57:43 πμ »
Καλησπέρα! Πέρυσι προετοίμασα έναν ενήλικα για το β2. Το επίπεδό του δεν μπορώ να πω ότι ήταν πολύ καλό, αλλά τελικά έπιασε το σκορ που ήθελε. Ωστόσο, σε απάντηση των ενδιαφερομένων για γ2, η γνώμη μου είναι πως είναι ένα αρκετά δύσκολο πτυχίο, παρά την έλλειψη writing και speaking. Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να καταφέρει πολλά διαβάζοντας μόνος του.Εκτός φυσικά, αν έχει ήδη ένα πολύ καλό επίπεδο και πλούσιο λεξιλόγιο, που είναι απαραίτητο για το συγκεκριμένο πτυχίο.
Και κάτι τελευταίο..Με όλο το σεβασμό και όσο πιο καλοπροαίρετα μπορώ, θα παρακαλούσα όλους τους "μαθητές" να σταματήσουν να αναφέρονται σε "5-10 μαθήματα πριν δώσω" κτλ..Αν νομίζεται ότι μπορείτε μόνοι σας καλώς..κάντε το μόνοι σας. Αν όχι, απευθυνθείτε σε κάποιον καθηγητή και αφήστε τον να κρίνει πόσα μαθήματα χρειάζεστε και να κάνει την δουλειά του... ήμαρτον!!!!!!
(Sorry  για το μήνυμα-"έκθεση")

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:06:38 »

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 11:35:14 μμ »
giotoules έχω και εγώ μια κυρία και κάνουμε μερικά πραγματάκια για bulats. Θέλει β2. Την βλέπω όμως ζορίζεται κ ειδικά με το listening δυσκολεύεται. Είναι καλή όμως και διαβάζει. Με έχει αγχώσει και μένα. Το επέλεξα για καλύτερα σε σχέση με toeic γιατί κάποια μέρη στο ακουστικό τα ακούς δύο φορές. Πως φάνηκαν οι εξετάσεις στον μαθητή σου γενικά?

Αποσυνδεδεμένος freeasabird

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 01:17:58 πμ »
συνάδελφοί έλεος δεν είναι πτυχίο πιστοποιητικό είναι. προσέξτε. λίγο τι λέμε. δεν είμαι υπερβολικός. πτυχίο κ πτυχίο όλοι πια...

Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 08:47:22 μμ »
Καλησπέρα! Πέρυσι προετοίμασα έναν ενήλικα για το β2. Το επίπεδό του δεν μπορώ να πω ότι ήταν πολύ καλό, αλλά τελικά έπιασε το σκορ που ήθελε. Ωστόσο, σε απάντηση των ενδιαφερομένων για γ2, η γνώμη μου είναι πως είναι ένα αρκετά δύσκολο πτυχίο, παρά την έλλειψη writing και speaking. Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να καταφέρει πολλά διαβάζοντας μόνος του.Εκτός φυσικά, αν έχει ήδη ένα πολύ καλό επίπεδο και πλούσιο λεξιλόγιο, που είναι απαραίτητο για το συγκεκριμένο πτυχίο.
Και κάτι τελευταίο..Με όλο το σεβασμό και όσο πιο καλοπροαίρετα μπορώ, θα παρακαλούσα όλους τους "μαθητές" να σταματήσουν να αναφέρονται σε "5-10 μαθήματα πριν δώσω" κτλ..Αν νομίζεται ότι μπορείτε μόνοι σας καλώς..κάντε το μόνοι σας. Αν όχι, απευθυνθείτε σε κάποιον καθηγητή και αφήστε τον να κρίνει πόσα μαθήματα χρειάζεστε και να κάνει την δουλειά του... ήμαρτον!!!!!!
(Sorry  για το μήνυμα-"έκθεση")


Επιτέλους κάποιος που ασχολείται με το bulats. Θέλω να σε ρωτήσω ποια βιβλία διάλεξες για να προετοιμάσεις τον ενήλικα ? και επίσης αν μπορείς να με βοηθήσεις, (αν έχεις ασχοληθεί) στη σελίδα: https://eshop.cambridgeesol.org/Pages/Category.aspx?cat=VirtualESOLCatlog&category=BULATS%28eSOLPublicationCatalogOnNet%29
έχει self-study courses να αγοράσεις ? τα ξέρεις αυτά ? είναι βοηθητικά? Από ότι κατάλαβα είσαι καθηγητής/τρια Αγγλικών , τι μου προτείνεις να κάνω , να κάνω ιδιαίτερα ή να πάρω κάποια βιβλία να διαβάσω μόνος μου ?

Αποσυνδεδεμένος nt2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 08:49:04 μμ »
Καλησπέρα! Πέρυσι προετοίμασα έναν ενήλικα για το β2. Το επίπεδό του δεν μπορώ να πω ότι ήταν πολύ καλό, αλλά τελικά έπιασε το σκορ που ήθελε. Ωστόσο, σε απάντηση των ενδιαφερομένων για γ2, η γνώμη μου είναι πως είναι ένα αρκετά δύσκολο πτυχίο, παρά την έλλειψη writing και speaking. Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να καταφέρει πολλά διαβάζοντας μόνος του.Εκτός φυσικά, αν έχει ήδη ένα πολύ καλό επίπεδο και πλούσιο λεξιλόγιο, που είναι απαραίτητο για το συγκεκριμένο πτυχίο.
Και κάτι τελευταίο..Με όλο το σεβασμό και όσο πιο καλοπροαίρετα μπορώ, θα παρακαλούσα όλους τους "μαθητές" να σταματήσουν να αναφέρονται σε "5-10 μαθήματα πριν δώσω" κτλ..Αν νομίζεται ότι μπορείτε μόνοι σας καλώς..κάντε το μόνοι σας. Αν όχι, απευθυνθείτε σε κάποιον καθηγητή και αφήστε τον να κρίνει πόσα μαθήματα χρειάζεστε και να κάνει την δουλειά του... ήμαρτον!!!!!!
(Sorry  για το μήνυμα-"έκθεση")

sorry το ξαναέγραψα πιο σωστά...

    Επιτέλους κάποιος που ασχολείται με το bulats. Θέλω να σε ρωτήσω ποια βιβλία διάλεξες για να προετοιμάσεις τον ενήλικα ? και επίσης αν μπορείς να με βοηθήσεις, (αν έχεις ασχοληθεί) στη σελίδα: https://eshop.cambridgeesol.org/Pages/Category.aspx?cat=VirtualESOLCatlog&category=BULATS%28eSOLPublicationCatalogOnNet%29

έχει self-study courses να αγοράσεις ? τα ξέρεις αυτά ? είναι βοηθητικά? Από ότι κατάλαβα είσαι καθηγητής/τρια Αγγλικών , τι μου προτείνεις να κάνω , να κάνω ιδιαίτερα ή να πάρω κάποια βιβλία να διαβάσω μόνος μου ?

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 12:56:41 πμ »
sorry το ξαναέγραψα πιο σωστά...

    Επιτέλους κάποιος που ασχολείται με το bulats. Θέλω να σε ρωτήσω ποια βιβλία διάλεξες για να προετοιμάσεις τον ενήλικα ? και επίσης αν μπορείς να με βοηθήσεις, (αν έχεις ασχοληθεί) στη σελίδα: https://eshop.cambridgeesol.org/Pages/Category.aspx?cat=VirtualESOLCatlog&category=BULATS%28eSOLPublicationCatalogOnNet%29

έχει self-study courses να αγοράσεις ? τα ξέρεις αυτά ? είναι βοηθητικά? Από ότι κατάλαβα είσαι καθηγητής/τρια Αγγλικών , τι μου προτείνεις να κάνω , να κάνω ιδιαίτερα ή να πάρω κάποια βιβλία να διαβάσω μόνος μου ?

Εγώ πάντως από την πλευρά μου πήρα του Μπέτση το βιβλίο για το Bulats που έχει και units προετοιμασίας πριν από κάθε test. Σίγουρα χρειάζεσαι βοήθεια από κάποιον καθηγητή καθώς δεν είναι ''εύκολο'' πιστοποιητικό και χρειάζεσαι αξιολόγηση και καθοδήγηση ειδικά αν έχεις αφήσει τα αγγλικά χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 11:29:25 πμ »
sorry το ξαναέγραψα πιο σωστά...

    Επιτέλους κάποιος που ασχολείται με το bulats. Θέλω να σε ρωτήσω ποια βιβλία διάλεξες για να προετοιμάσεις τον ενήλικα ? και επίσης αν μπορείς να με βοηθήσεις, (αν έχεις ασχοληθεί) στη σελίδα: https://eshop.cambridgeesol.org/Pages/Category.aspx?cat=VirtualESOLCatlog&category=BULATS%28eSOLPublicationCatalogOnNet%29

έχει self-study courses να αγοράσεις ? τα ξέρεις αυτά ? είναι βοηθητικά? Από ότι κατάλαβα είσαι καθηγητής/τρια Αγγλικών , τι μου προτείνεις να κάνω , να κάνω ιδιαίτερα ή να πάρω κάποια βιβλία να διαβάσω μόνος μου ?


Καλησπέρα! Εμείς είχαμε κάνει το βιβλίο του Betsi. Γενικότερα, δυστυχώς δεν υπάρχει τεράστια ποικιλία για να διαλέξεις.. Όσον αφορά τη σελίδα που παρέθεσες, όχι, δεν την ξέρω, αλλά είμαι αρκετά επιφυλακτική με τα online courses, γιατί είχα δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο κι εγώ για ιταλικά αλλά.....καθόλου επαγγελματικό δεν το βρήκα!
Υπάρχει ωστόσο λίγο υλικό στην επίσημη ιστοσελίδα. Ο μαθητής μου είχε ασχοληθεί και με αυτό. Αν θες ρίξε μια ματιά:
http://www.bulats.org/computer-based-tests/online-tests
Γενικότερα είμαι υπέρ του μαθήματος. Και λόγω επαγγέλματος (!!) αλλά και επειδή το είχα δοκιμάσει κι εγώ (λόγω έλλειψης χρημάτων) και δεν με βοήθησε ουσιαστικά. Οτιδήποτε κι αν θέλει κανείς να μάθει, είναι πολύ σημαντικό να έχει έναν άνθρωπο απέναντί του να τον καθοδηγεί, να του λύνει τις απορίες και να τον στηρίζει. Αυτή είναι η άποψή μου. Εξάλλου, για το συγκεκριμένο πτυχίο, αν υπάρχει ένα βασικό υπόβαθρο,  δεν νομίζω ότι χρειάζεται πολύς χρόνος προετοιμασίας. Ο δικός μου μαθητής χρειάστηκε γύρω στους 4-5 μήνες αν θυμάμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 11:31:12 πμ »
συνάδελφοί έλεος δεν είναι πτυχίο πιστοποιητικό είναι. προσέξτε. λίγο τι λέμε. δεν είμαι υπερβολικός. πτυχίο κ πτυχίο όλοι πια...

'Εχεις δίκιο, αλλά καλώς ή κακώς, στον ιδιωτικό τομέα, έχει την ισχύ πτυχίου.

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 11:38:36 πμ »
giotoules έχω και εγώ μια κυρία και κάνουμε μερικά πραγματάκια για bulats. Θέλει β2. Την βλέπω όμως ζορίζεται κ ειδικά με το listening δυσκολεύεται. Είναι καλή όμως και διαβάζει. Με έχει αγχώσει και μένα. Το επέλεξα για καλύτερα σε σχέση με toeic γιατί κάποια μέρη στο ακουστικό τα ακούς δύο φορές. Πως φάνηκαν οι εξετάσεις στον μαθητή σου γενικά?

engedu δεν θεωρώ ότι ειναι εύκολο το Bulats. Αντιθέτως, έχει αρκετά απαιτητικό λεξιλόγιο και κατά τη γνώμη μου το listening είναι πιο δύσκολο από του toeic. Απλώς η απουσία προφορικού και γραπτού λόγου το κάνει να φαίνεται πιο εφικτό από άλλα. Ο μαθητής μου δεν μπορώ να πω ότι δυσκολεύτηκε στις εξετάσεις. Πήγαινε για β2 και τελικά έχασε το γ1 για λίγο!
 Όσο για τη μαθήτριά σου, ίσως με συνεχή εξάσκηση να συνηθίσει και να βελτιωθεί. Διαφορετικά, μήπως να αλλάξετε προσανατολισμό;

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 01:50:13 μμ »
engedu δεν θεωρώ ότι ειναι εύκολο το Bulats. Αντιθέτως, έχει αρκετά απαιτητικό λεξιλόγιο και κατά τη γνώμη μου το listening είναι πιο δύσκολο από του toeic. Απλώς η απουσία προφορικού και γραπτού λόγου το κάνει να φαίνεται πιο εφικτό από άλλα. Ο μαθητής μου δεν μπορώ να πω ότι δυσκολεύτηκε στις εξετάσεις. Πήγαινε για β2 και τελικά έχασε το γ1 για λίγο!
 Όσο για τη μαθήτριά σου, ίσως με συνεχή εξάσκηση να συνηθίσει και να βελτιωθεί. Διαφορετικά, μήπως να αλλάξετε προσανατολισμό;
Της είπα ότι θέλει υπομονή αλλά είναι πολύ απαισιόδοξη σαν άνθρωπος. Να φανταστείς πάμε να διορθώσουμε ασκήσεις μου λέει ότι τα έκανα μαντάρα και τελικά δεν έχει κανένα λάθος. Θεωρώ δηλαδή ότι αν αφήσει τον εαυτό της θα τα καταφέρει και της το έχω πει. Για εναλλακτική μου έχει δέσει τα χέρια γιατί ακούει έκθεση και βαριέται να γράψει και για speaking δεν είναι διαθέσιμη να ταλαιπωρηθεί γιατί δεν μιλάει καθόλου. Οπότε κατέληξα ή σε toeic ή σε bulats και όποιο πετύχουμε!  :-\

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 02:41:48 μμ »
Κατάλαβα!Αυτοπεποίθηση μηδέν!Όπως τα περιγράφεις, πολύ καλά το χειρίστηκες! Το αποτέλεσμα μετράει, οπότε ας είναι απαισιόδοξη!Αφού τα καταφέρνει, ο σκοπός θα επιτευχθεί! :) Καλή επιτυχία!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160101
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 564
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 536
Σύνολο: 547

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.