*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1746744 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4074 στις: Νοέμβριος 23, 2018, 01:43:20 μμ »
Συγνώμη,ποιό είναι το πρόβλημα στο τόπικ,αν έχω αποκτήσει αυτοσυνειδησία ή τι θα γίνει με τους διορισμούς;Σαφώς και έχω τους λόγους μου να σου κάνω διαρροές. Αυτά που σου λέω είναι αλήθεια και αυτό μετράει. Τα υπόλοιπα δεν σας ενδιαφέρουν, εφόσον το ζητούμενο είναι ο διορισμός.
Μάλλον πρέπει να ξαναελεγξεις τις "διαρροές" σου...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2018, 01:46:44 μμ από pp1970 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:31:33 »

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4075 στις: Νοέμβριος 23, 2018, 03:37:45 μμ »
Μάλλον πρέπει να ξαναελεγξεις τις "διαρροές" σου...

Συνάδελφε τέτοιες "διαρροές" είχαμε γεμίσει και με το άνοιγμα η μη τον πινάκων επι Λοβερδου. Και τότε όλοι
"σίγουροι" ήταν για πολλά..

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4076 στις: Νοέμβριος 23, 2018, 03:49:50 μμ »
Μιας και στη δικη μου συνειδηση, οπως και ορισμενων ακομα, το νεο συστημα διορισμων ,στην πραξη ειναι το δικαστικο,  να πω ενα μεγαλο μπραβο και συγχαρητηρια στους 8 νεοδιοριστους γυμναστες , οι οποιοι ηταν απλοι επιτυχοντες στον ασεπ 2009 (με σχετικα καλη σειρα βεβαια) ,  μην ανησυχουν καποιοι, δεν εγραψαν απλως 55!! Ηταν χοντρικα ολα τα παιδια στις πρωτες 500 θεσεις του διαγωνισμου! Ειμαι σιγουρος πως θα περιμεναν και αυτοι πολλα χρονια τη δικαιωση! Και απλως θα ευχηθω καλη υπομονη σε ολους οσους περιμενουν. Στα δικα μας, καποιοι συναδελφοι τα εχουν αναλυσει , φυσικα και κοροιδευουν στο υπουργειο και δεν προκειται να διορισουν κανενα, αντε για ξεκαρφωμα κανα εβπ. Το σιγουρο ειναι πως τουλαχιστον τα ατομα της ειδικης (οι 4500) θα νιωσουν πως εφτασαν στο παρα πεντε απο το διορισμο, αλλα τελικα στο τσακ τελικα θα νομιζουν πως χαθηκε. Και θα θυμισω πως παλαιοτερα ,δε θυμαμαι υπουργο, ειχε βγει και η υλη στο διαγωνισμο για το διορισμο 300 ατομων στην ειδικη αγωγη. Φυσικα μακαρι να διαψευστω και να γινουν 25.000 διορισμοι αμεσα σε ειδικη και γενικη! Να διοριστω και εγω!

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4077 στις: Νοέμβριος 23, 2018, 06:26:18 μμ »
Μιας και στη δικη μου συνειδηση, οπως και ορισμενων ακομα, το νεο συστημα διορισμων ,στην πραξη ειναι το δικαστικο,  να πω ενα μεγαλο μπραβο και συγχαρητηρια στους 8 νεοδιοριστους γυμναστες , οι οποιοι ηταν απλοι επιτυχοντες στον ασεπ 2009 (με σχετικα καλη σειρα βεβαια) ,  μην ανησυχουν καποιοι, δεν εγραψαν απλως 55!! Ηταν χοντρικα ολα τα παιδια στις πρωτες 500 θεσεις του διαγωνισμου! Ειμαι σιγουρος πως θα περιμεναν και αυτοι πολλα χρονια τη δικαιωση! Και απλως θα ευχηθω καλη υπομονη σε ολους οσους περιμενουν. Στα δικα μας, καποιοι συναδελφοι τα εχουν αναλυσει , φυσικα και κοροιδευουν στο υπουργειο και δεν προκειται να διορισουν κανενα, αντε για ξεκαρφωμα κανα εβπ. Το σιγουρο ειναι πως τουλαχιστον τα ατομα της ειδικης (οι 4500) θα νιωσουν πως εφτασαν στο παρα πεντε απο το διορισμο, αλλα τελικα στο τσακ τελικα θα νομιζουν πως χαθηκε. Και θα θυμισω πως παλαιοτερα ,δε θυμαμαι υπουργο, ειχε βγει και η υλη στο διαγωνισμο για το διορισμο 300 ατομων στην ειδικη αγωγη. Φυσικα μακαρι να διαψευστω και να γινουν 25.000 διορισμοι αμεσα σε ειδικη και γενικη! Να διοριστω και εγω!
Δώσε ΦΕΚ πρώτα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:31:33 »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4078 στις: Νοέμβριος 23, 2018, 06:32:39 μμ »
Διορισμοί (μόνιμοι δλδ) ΔΕΝ πρόκειται να γίνουν ως τις επόμενες εκλογές._
Ούτε ειδικής: Όποιος νομίζει (κ ελπίζει) ΑΣ προσπαθήσει να φτιάξει ένα χρονοδιάγραμμα, και θα του "αποκαλυφθεί" το (έστω πρακτικό, πέραν του ουσιαστικού) του πράματος.


ΚΑΙ ΑΣ συνεχίσουν παρακάτω....

Υ.Γ.: Η πολύ πλάκα είναι να ξαναβγεί ΣΥΡΙΖΑ (το έχω πολύ πιθανό εγώ αυτό) και τα ξαναλέμε:
Ούτε και στην επόμενη 3-4 ετία.

Αλλά εσείς φτιαχτείτε.

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4079 στις: Νοέμβριος 23, 2018, 06:36:53 μμ »
Μιας και στη δικη μου συνειδηση, οπως και ορισμενων ακομα, το νεο συστημα διορισμων ,στην πραξη ειναι το δικαστικο,  να πω ενα μεγαλο μπραβο και συγχαρητηρια στους 8 νεοδιοριστους γυμναστες , οι οποιοι ηταν απλοι επιτυχοντες στον ασεπ 2009 (με σχετικα καλη σειρα βεβαια) ,  μην ανησυχουν καποιοι, δεν εγραψαν απλως 55!! Ηταν χοντρικα ολα τα παιδια στις πρωτες 500 θεσεις του διαγωνισμου! Ειμαι σιγουρος πως θα περιμεναν και αυτοι πολλα χρονια τη δικαιωση! Και απλως θα ευχηθω καλη υπομονη σε ολους οσους περιμενουν. Στα δικα μας, καποιοι συναδελφοι τα εχουν αναλυσει , φυσικα και κοροιδευουν στο υπουργειο και δεν προκειται να διορισουν κανενα, αντε για ξεκαρφωμα κανα εβπ. Το σιγουρο ειναι πως τουλαχιστον τα ατομα της ειδικης (οι 4500) θα νιωσουν πως εφτασαν στο παρα πεντε απο το διορισμο, αλλα τελικα στο τσακ τελικα θα νομιζουν πως χαθηκε. Και θα θυμισω πως παλαιοτερα ,δε θυμαμαι υπουργο, ειχε βγει και η υλη στο διαγωνισμο για το διορισμο 300 ατομων στην ειδικη αγωγη. Φυσικα μακαρι να διαψευστω και να γινουν 25.000 διορισμοι αμεσα σε ειδικη και γενικη! Να διοριστω και εγω!

Ηταν ομως 11 οι προσφευγοντες, οι υπολοιποι τρεις κανουν καποια επιπλεον δικαστικη κινηση σε συνεχεια αυτου?

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4080 στις: Νοέμβριος 23, 2018, 10:31:07 μμ »
Προς Myrtw86: Στο pde στην αρχικη σελιδα ειδα το ονοματα των διορισμενων και τις περιοχες τοποθετησης τους. Μπορεις να τους δεις και εσυ. Αρα αυτοι οι διορισμοι εγιναν, δεν ειναι να γινουν! Προφανως αυτοι οι 8 εχουν προσφυγει παρα πολλα χρονια πριν, εικαζω 8 με 9 χρονια πισω. Ισχυει το γνωστο πως τα δικαστηρια αργουν... Γιαυτο συνιστω υπομονη σε οσους αναμενουν ειτε αποφασεις ειτε εφαρμογες αποφασεων.

Προς muk: Δε γνωριζω αν ηταν παραπανω ατομα οπως λες. Αν ηταν παραπανω , που δεν σε αμφισβητω, δε γνωριζω τι προκειται να γινει με τους υπολοιπους, ουτε εχω εξειδικευμενες γνωσεις νομικου! Μακαρι στο μελλον να δικαιωθουν και αυτοι.

Οπως και να χει καθε διορισμος εκπαιδευτικου ειναι ευχαριστο γεγονος, ποσο μαλλον οταν προκυπτει μετα απο αγωνα ετων απο ατομα που αδικηθηκαν , και μαλιστα συμφωνα με τα δικαστηρια, μιας και ο καθενας μπορει να θεωρει πως εχει αδικηθει! Το λεω γιατι καποιοι νομιζουν οτι οποιος κανει μια προσφυγη αμεσως δικαιωνεται!!! Πραγμα αστειο φυσικα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10822
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4081 στις: Νοέμβριος 23, 2018, 10:57:45 μμ »
Αναδρομικός διορισμός εκπαιδευτικών Δ/θμιας Εκπ/σης, κλάδου ΠΕ11-Φυσικής Αγωγής, σε εκτέλεση της αριθμ. 2743/2017 απόφασης του Συμβουλίου της Επικρατείας

https://www.pde.gr/index.php?page=9765

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4082 στις: Νοέμβριος 24, 2018, 08:17:40 μμ »
Αναδρομικός διορισμός εκπαιδευτικών Δ/θμιας Εκπ/σης, κλάδου ΠΕ11-Φυσικής Αγωγής, σε εκτέλεση της αριθμ. 2743/2017 απόφασης του Συμβουλίου της Επικρατείας

https://www.pde.gr/index.php?page=9765
Οι συνάδελφοι είχαν προσβάλει πίνακες διορισμού. Να θυμίσω πως το 2009 διορίστηκαν 403 καθηγητές φυσικής αγωγής και απο αυτούς μόνο οι 24 ήταν ασεπίτες! Δηλαδή το 2009 είχε οργιάσει το παρακράτος του Παιδείας στην συγκεκριμένη κατηγορία. Οι συνάδελφοι ανήκουν ανάμεσα στον 25ο και τον 403ο επιτυχόντα στον πίνακα επιτυχόντα του ΑΣΕΠ και ασφαλώς καταλαμβάνουν δικαίως 11 απο τις 379 θέσεις διορισμών που δόθηκαν παράνομα σε διορισμούς απο τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών, το 24μηνο και το 30μηνο. Όλες οι αποφάσεις θα εκτελεστούν ακριβώς με τον τρόπο που έχω περιγράψει εδώ και καιρό αναλυτικά. Το νέο σύστημα διορισμών δεν πρόκειται να δουλέψει γιατί χιλιάδες συνάδελφοι στο παρελθόν αδικήθηκαν και τώρα με δικαστικές αποφάσεις πρέπει να πάρουν πίσω τους διορισμούς που άδικα τους αφαίρεσαν. Αυτό είναι το δίκαιο και αυτό θα γίνει πράξη, όσο και αν κάποιοι αντιδρούν!!!

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4083 στις: Νοέμβριος 24, 2018, 08:53:45 μμ »
Οι συνάδελφοι είχαν προσβάλει πίνακες διορισμού. Να θυμίσω πως το 2009 διορίστηκαν 403 καθηγητές φυσικής αγωγής και απο αυτούς μόνο οι 24 ήταν ασεπίτες! Δηλαδή το 2009 είχε οργιάσει το παρακράτος του Παιδείας στην συγκεκριμένη κατηγορία. Οι συνάδελφοι ανήκουν ανάμεσα στον 25ο και τον 403ο επιτυχόντα στον πίνακα επιτυχόντα του ΑΣΕΠ και ασφαλώς καταλαμβάνουν δικαίως 11 απο τις 379 θέσεις διορισμών που δόθηκαν παράνομα σε διορισμούς απο τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών, το 24μηνο και το 30μηνο. Όλες οι αποφάσεις θα εκτελεστούν ακριβώς με τον τρόπο που έχω περιγράψει εδώ και καιρό αναλυτικά. Το νέο σύστημα διορισμών δεν πρόκειται να δουλέψει γιατί χιλιάδες συνάδελφοι στο παρελθόν αδικήθηκαν και τώρα με δικαστικές αποφάσεις πρέπει να πάρουν πίσω τους διορισμούς που άδικα τους αφαίρεσαν. Αυτό είναι το δίκαιο και αυτό θα γίνει πράξη, όσο και αν κάποιοι αντιδρούν!!!
Οριγενή το υπουργειο διορισε 8 απο τους 11 που προσεφυγαν. Τι θα γινει με τους υπολοιπους;

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4084 στις: Νοέμβριος 24, 2018, 09:08:21 μμ »
Οριγενή το υπουργειο διορισε 8 απο τους 11 που προσεφυγαν. Τι θα γινει με τους υπολοιπους;
Συνάδελφε, όπως έγινε και σε άλλη απόφαση διορίστηκαν αυτοί που στον πίνακα επιτυχόντων η σειρά τους καλυπτόταν αριθμιτικά απο τους παράνομους διορισμούς εκείνης της χρονιάς. Στην συγκεκριμένη περίπτωση οι 8 συνάδελφοι είχαν σειρά πάνω απο το 403, που είναι ο αριθμός όλων των διορισμών εκεινής της χρονιάς. Όσων η σειρά στον πίνακα επιτυχόντων ήταν κάτω απο το 403 δεν δικαιούνταν διορισμό και δεν θα διοριστούν. Νομικά λέμε πως αυτοί δεν "κούμπωναν".Αν διοριζονταν και αυτοί, με την λογική πως ήταν στην απόφαση, τότε θα καταργούνταν το κριτήριο της σειράς και θα είχαμε ένα έμμεσο 24μηνο. Αυτό έγινε, αυτό γίνεται και αυτό θα γίνει σε όλες τις αποφάσεις που θα εφαρμοστούν απο εδώ και πέρα. Το να πω πως τα έχω πει πολλές φορές, το λεω, αλλά νομίζω πως κουράζω.

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4085 στις: Νοέμβριος 24, 2018, 09:18:25 μμ »
Συνάδελφε, όπως έγινε και σε άλλη απόφαση διορίστηκαν αυτοί που στον πίνακα επιτυχόντων η σειρά τους καλυπτόταν αριθμιτικά απο τους παράνομους διορισμούς εκείνης της χρονιάς. Στην συγκεκριμένη περίπτωση οι 8 συνάδελφοι είχαν σειρά πάνω απο το 403, που είναι ο αριθμός όλων των διορισμών εκεινής της χρονιάς. Όσων η σειρά στον πίνακα επιτυχόντων ήταν κάτω απο το 403 δεν δικαιούνταν διορισμό και δεν θα διοριστούν. Νομικά λέμε πως αυτοί δεν "κούμπωναν".Αν διοριζονταν και αυτοί, με την λογική πως ήταν στην απόφαση, τότε θα καταργούνταν το κριτήριο της σειράς και θα είχαμε ένα έμμεσο 24μηνο. Αυτό έγινε, αυτό γίνεται και αυτό θα γίνει σε όλες τις αποφάσεις που θα εφαρμοστούν απο εδώ και πέρα. Το να πω πως τα έχω πει πολλές φορές, το λεω, αλλά νομίζω πως κουράζω.
Πως γνωριζει το υπουργειο οτι θα δεχονταν ακριβως αυτοι και δεν θα προχωρουσε σε επομενους? Εδω με τους διοριστεους του 08 , δυο χρονια δεν μπορει να κλεισει, γιατι συνεχως καποιοι αρνουνται και προχωρα σε επιλαχοντες.
Ο μονος τροπος να το εξασφαλισει αυτο, ειναι να βγαλει προσκληση διορισμων για το συνολο των παρανομων θεσεων και να φανει μεχρι που θα εφτανε ο πινακας ( και τελικα να διορισει για το συνολο των παρανομων θεσεων αυτους που τις δικαιουνται).

Αποσυνδεδεμένος agathotos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4086 στις: Νοέμβριος 24, 2018, 09:30:19 μμ »
Συνάδελφε, όπως έγινε και σε άλλη απόφαση διορίστηκαν αυτοί που στον πίνακα επιτυχόντων η σειρά τους καλυπτόταν αριθμιτικά απο τους παράνομους διορισμούς εκείνης της χρονιάς. Στην συγκεκριμένη περίπτωση οι 8 συνάδελφοι είχαν σειρά πάνω απο το 403, που είναι ο αριθμός όλων των διορισμών εκεινής της χρονιάς. Όσων η σειρά στον πίνακα επιτυχόντων ήταν κάτω απο το 403 δεν δικαιούνταν διορισμό και δεν θα διοριστούν. Νομικά λέμε πως αυτοί δεν "κούμπωναν".Αν διοριζονταν και αυτοί, με την λογική πως ήταν στην απόφαση, τότε θα καταργούνταν το κριτήριο της σειράς και θα είχαμε ένα έμμεσο 24μηνο. Αυτό έγινε, αυτό γίνεται και αυτό θα γίνει σε όλες τις αποφάσεις που θα εφαρμοστούν απο εδώ και πέρα. Το να πω πως τα έχω πει πολλές φορές, το λεω, αλλά νομίζω πως κουράζω.
origenis πολύ ξύδι στην περίπτωση σου κάνει καλό !

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #4087 στις: Νοέμβριος 24, 2018, 09:50:20 μμ »
Και είστε εκτός θέματος. Παρακαλώ επανέλθετε στο θέμα.

Ευχαριστούμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 686
Σύνολο: 690

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.