*

Ψηφοφορία

Είστε ευχαριστημένοι απο την περιοχή τοποθέτησής σας;

Ναι
71 (80.7%)
Όχι
17 (19.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 88

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 208226 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #224 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 08:25:21 μμ »
Κανονικά η διαδικασία τοποθέτησης έπρεπε να γίνεται αφού κοινοποιηθούν τα κενά , ο πίνακας μορίων και συνεδρίαση του ΠΥΣΠΕ (αναφέρομαι στην πρωτοβάθμια), όπου η παρουσία των αιρετών θα έπρεπε να διασφαλίζει τη διαφάνεια και την αντικειμενικότητα. Πιστεύω επίσης ότι μέχρι τη διαδικασία τοποθέτησης θα έπρεπε   κανείς να δηλώνει και σχολεία στα οποία μπορεί να υπάρχουν "δυνάμει κενά" και εφ όσον προκύψουν να τα διεκδικήσει.Σε ορισμένες Δ/νσεις ακολουθείται αυτή η διαδικασία. όπου ανάλογα με τα μόρια επιλέγεις κενές θέσεις σ όλη τη Δ/νση. Αλλού τοποθετούν σε Γραφεία, όπουο προιστάμενος σε στέλνει, χωρίς δήλωση προτίμησης και κοινοποίηση θέσεων. Αυτό τελευταία νομίζω ότι γίνεται και στη Β/μια. διδικασίες εχπρες δηλ. αλλά προφανώς μη αντικειμενικές. Θα πρέπει οι Σύλλογοι των εκπ/κών και οι αιρετοί να στηρίζουν και να είναι κοντά στους αναπληρωτές με τη διασφάλιση δημοκρατικών διαδικασιών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:23:28 »

Αποσυνδεδεμένος christi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #225 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 10:09:18 μμ »
Εμάς θα μας τοποθετήσουν....κρατηθείτε....την Τετάρτη!
Συμφωνώ απόλυτα με ionar.

Αποσυνδεδεμένος christi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #226 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 10:10:03 μμ »
δηλαδή..ioan  :-[

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #227 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 09:38:57 πμ »
... όπου η παρουσία των αιρετών θα έπρεπε να διασφαλίζει τη διαφάνεια και την αντικειμενικότητα. ..

 :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:23:28 »

Αποσυνδεδεμένος manosge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
  • προσπαθώ οσο μπορώ!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #228 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 04:14:25 μμ »
Θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζει κανενας για αυτο το θεμα το οποιο με καιει! Ειμαι στην δευτερη χρονιά μου ως μονιμος καθηγητης και εχω παρει οριστικη τοποθετηση +  οργανικη θεση  σε ενα σχολειο. Γινεται να μεταφερθω με διαθεση του ΠΥΣΔΕ σε γραφειο του ΚΔΑΥ; εαν ναι σε αυτη την περιπτωση θα εχω δικαιωμα μεταθεσης την επομενη χρονιά, σαν να ειχα κανει κανονικα την οργανικη μου θεση; Παρακαλώ , βοηθεια!!
 

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #229 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 09:18:22 μμ »
Βοηθειστε γιατι παω να εκραγω!!
Προσληφθηκα στη Β περιοχη της πολης μου, εγω κι αλλα 2 ατομα του κλαδου μου. Οι 2 απ τους 3 ομως λεει, περισσευουν γιατι τελικα τα κενα καλυφθηκαν απο υπεραριθμους μονιμους. Κι ετσι θα μας στειλουν στη Γ ( που σημαινει 1,5 - 2  ωρες ταξιδι με πολυ κακο δρομο) με τη δικαιολογια της "υπηρεσιακης αναγκης". Εγω στη δηλωση μου δεν ειχα βαλει καν τη Γ.. Ειναι δυνατον να μπορουν να μου το επιβαλουν? Να ειμαι δλδ υποχρεωμενη να το δεχτω? Αυριο θα μου το ανακοινωσουν επισημα, γιατι προς το παρον το χω μαθει ατυπα απο ενα φιλο που ειναι με αποσπαση στη δευτεροβαθμια και θελω να ξερω πώς να το χειριστω και αν δικαιουμαι την παραμονη μου στη Β..
   
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #230 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 09:24:33 πμ »
Μπορεί το ΠΥΣΔΕ για ανάγκες υπηρεσίας να σε στείλει σε άλλη περιοχή εντός νομού.
Δυστυχώς δεν μπορείς να αρνηθείς.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος eve elf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε70
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #231 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 03:34:34 μμ »
νομίζω όμως ότι σε νομούς με πολλές περιοχές υπάρχουν ισάριθμα πυσδε. κανονικά υπηρετείς στην περιοχή όπου σε κάλεσαν, γι'αυτό και όταν κάνεις αίτηση τις δηλώνεις χωριστά. ρώτα και στο υπουργείο όμως αν θέλεις, εκεί θα ξέρουν σίγουρα
"δύο πράγματα είναι άπειρα. το σύμπαν και η ανθρώπινη βλάκεια. και για το πρώτο διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις" (Άλμπερτ Αϊνστάιν)

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #232 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 04:58:39 μμ »
Εννοειται πως εχω ρωτησει, οπως επισης εννοειται οτι ο καθενας και στο υπουργειο και στην καθε δευτεροβαθμια λεει ο,τι να 'ναι!
Μου λενε λοιπον στο υπεπθ οτι ΜΑΛΛΟΝ το πυσδε μπορει να το κανει αν επικαλεστει υπηρεσιακες αναγκες.. Να σημειωσω ξανα οτι η Γ περιοχη δεν ηταν καν στις επιλογες μου! Ρισκαρα λοιπον να χασω το διορισμο (αν δεν ανοιγαν θεσεις στην Α και Β) γιατι ηξερα οτι δε θα μπορουσα φετος να μενω ουτε να μετακινουμαι στη Γ (δυσπροσιτη περιοχη). Πώς λοιπον αυτοι εχουν δικαιωμα να με στειλουν σε περιοχη που δεν εχω τη δυνατοτητα να παω (γι αυτο αλλωστε και δεν το δηλωσα)? Εκαναν λαθος ζητωντας κενο στη Β σε αυτη τη φαση των αναπληρωτων ενω -απ'οτι λενε παντα- τελικα δεν υπαρχουν αφου καλυφθηκαν απο μονιμους. Απο που κι ως που ομως το λαθος που εκαναν θα το πληρωσω εγω? Ας μη ζητουσαν τωρα αναπληρωτη στη Β κι ας περιμεναν οταν θα παρουσιαστει πραγματικα κενο να ζητουσαν και να πηγαινα τοτε..
Και το κορυφαιο ειναι το εξης: Περυσι ειχα παλι κανει μια ενσταση στο υπουργειο με αιτημα να αλλαξει ο διορισμος μου γιατι κατα τη γνωμη μου ειχα αδικηθει (με επιχειρηματα ολα αυτα, αλλα δεν υπαρχει λογος τωρα να το αναλυσω), κι η απαντηση απ ' το υπουργειο την οποια εχω με σφραγιδες κλπ, αναμεσα στα αλλα λεει επι λεξη " Σημειωνεται επισης οτι η τροποποιηση των περιοχων προσληψης αναπληρωτων οπως και οι αμοιβαιες ανταλλαγες δεν προβλεπονται απο τις κειμενες νομοθετικες διαταξεις και επομενως το αιτημα σας δε μπορει να γινει αποδεκτο".
Περυσι δε γινοταν, αλλα φετος ως εκ θαυματος γινεται???
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2008, 05:04:39 μμ από chania2005 »
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #233 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 07:13:31 μμ »
Εννοειται πως εχω ρωτησει, οπως επισης εννοειται οτι ο καθενας και στο υπουργειο και στην καθε δευτεροβαθμια λεει ο,τι να 'ναι!
Μου λενε λοιπον στο υπεπθ οτι ΜΑΛΛΟΝ το πυσδε μπορει να το κανει αν επικαλεστει υπηρεσιακες αναγκες.. Να σημειωσω ξανα οτι η Γ περιοχη δεν ηταν καν στις επιλογες μου! Ρισκαρα λοιπον να χασω το διορισμο (αν δεν ανοιγαν θεσεις στην Α και Β) γιατι ηξερα οτι δε θα μπορουσα φετος να μενω ουτε να μετακινουμαι στη Γ (δυσπροσιτη περιοχη). Πώς λοιπον αυτοι εχουν δικαιωμα να με στειλουν σε περιοχη που δεν εχω τη δυνατοτητα να παω (γι αυτο αλλωστε και δεν το δηλωσα)? Εκαναν λαθος ζητωντας κενο στη Β σε αυτη τη φαση των αναπληρωτων ενω -απ'οτι λενε παντα- τελικα δεν υπαρχουν αφου καλυφθηκαν απο μονιμους. Απο που κι ως που ομως το λαθος που εκαναν θα το πληρωσω εγω? Ας μη ζητουσαν τωρα αναπληρωτη στη Β κι ας περιμεναν οταν θα παρουσιαστει πραγματικα κενο να ζητουσαν και να πηγαινα τοτε..
Και το κορυφαιο ειναι το εξης: Περυσι ειχα παλι κανει μια ενσταση στο υπουργειο με αιτημα να αλλαξει ο διορισμος μου γιατι κατα τη γνωμη μου ειχα αδικηθει (με επιχειρηματα ολα αυτα, αλλα δεν υπαρχει λογος τωρα να το αναλυσω), κι η απαντηση απ ' το υπουργειο την οποια εχω με σφραγιδες κλπ, αναμεσα στα αλλα λεει επι λεξη " Σημειωνεται επισης οτι η τροποποιηση των περιοχων προσληψης αναπληρωτων οπως και οι αμοιβαιες ανταλλαγες δεν προβλεπονται απο τις κειμενες νομοθετικες διαταξεις και επομενως το αιτημα σας δε μπορει να γινει αποδεκτο".
Περυσι δε γινοταν, αλλα φετος ως εκ θαυματος γινεται???

Σου απάντησα πιο πάνω ότι γίνεται. Ο νόμος (δεν θυμάμαι το νούμερο του ΦΕΚ) το λέει ρητά (το έχω διαβάσει) αν τον βρω θα σου γράψω το ΦΕΚ.
Πάντως το ότι μπορεί είναι σίγουρο.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #234 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 07:20:34 μμ »
η απαντηση απ ' το υπουργειο την οποια εχω με σφραγιδες κλπ, αναμεσα στα αλλα λεει επι λεξη " Σημειωνεται επισης οτι η τροποποιηση των περιοχων προσληψης αναπληρωτων οπως και οι αμοιβαιες ανταλλαγες δεν προβλεπονται απο τις κειμενες νομοθετικες διαταξεις και επομενως το αιτημα σας δε μπορει να γινει αποδεκτο".
Περυσι δε γινοταν, αλλα φετος ως εκ θαυματος γινεται???

Περυσι ζητουσες εσυ ως αναπληρωτρια να σου αλλαξουν περιοχη, αλλά ισχυει οτι η νομοθεσια δεν το προβλεπει, γι'αυτο σου απαντησαν ετσι. (Ειναι κριμα να μην μπορει εστω να γινει αμοιβαια ανταλλαγη με αλλον αναπληρωτη, αλλά οντως δε γινεται... Χαλια ειναι το συστημα!)
 
Εχεις δικιο, βεβαια, στο οτι δεν ειναι δυνατον αυτο να γινεται φετος απο την αναποδη! Αφου σε διορισαν αναπληρωτρια στη Β', δεν μπορουν να σε στειλουν στη Γ'. Προσεξε, ομως: οι αναγκες γι'αναπληρωτη παυουν οταν επιστρεψει ο μονιμος του οποιου την κενη θεση ο αναπληρωτης καλυπτει, οπότε η Διευθυνση μαλλον θεωρει οτι σας κανει χαρη που αντι να σας απολυσει, σας μεταφερει στη Γ΄. Γι'αυτο προσεξε πώς θα το χειριστεις, τωρα που ξερεις οτι κενο γι'αναπληρωτη δεν προκειται ν'ανοιξει φετος στη Β'. Αντιπροτεινε τους να καλυπτεις ολιγοωρα κενα σε 2-3 σχολικες μοναδες. (δηλ. να μην προσλαβουν καθολου ωρομισθιους)

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #235 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 07:29:53 μμ »
Η μαγική φράση είναι για τις ανάγκες της υπηρεσίας νομίζω.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #236 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 09:24:34 μμ »
η απαντηση απ ' το υπουργειο την οποια εχω με σφραγιδες κλπ, αναμεσα στα αλλα λεει επι λεξη " Σημειωνεται επισης οτι η τροποποιηση των περιοχων προσληψης αναπληρωτων οπως και οι αμοιβαιες ανταλλαγες δεν προβλεπονται απο τις κειμενες νομοθετικες διαταξεις και επομενως το αιτημα σας δε μπορει να γινει αποδεκτο".
Περυσι δε γινοταν, αλλα φετος ως εκ θαυματος γινεται???
Προσεξε, ομως: οι αναγκες γι'αναπληρωτη παυουν οταν επιστρεψει ο μονιμος του οποιου την κενη θεση ο αναπληρωτης καλυπτει, οπότε η Διευθυνση μαλλον θεωρει οτι σας κανει χαρη που αντι να σας απολυσει, σας μεταφερει στη Γ΄. Γι'αυτο προσεξε πώς θα το χειριστεις, τωρα που ξερεις οτι κενο γι'αναπληρωτη δεν προκειται ν'ανοιξει φετος στη Β'. Αντιπροτεινε τους να καλυπτεις ολιγοωρα κενα σε 2-3 σχολικες μοναδες. (δηλ. να μην προσλαβουν καθολου ωρομισθιους)

Αυτος ακριβως που αναφερεις ηταν κι ενας απο τους 5 λογους στους οποιους στηριξα την ενσταση μου.. Δεν επαψε να υπαρχει ο λογος για τον οποιο εγω κληθηκα στο σχολειο ως αναπληρωτρια! Δεν επεστρεψε δλδ ο μονιμος που αφησε το κενο! Γιατι οπως πολυ σωστα λες, μονο τοτε δικαιουται η δευτεροβαθμια να σε κουνησει απ το σχολειο που σ'εχει τοποθετησει -πηγαινοντας σε βεβαια σε σχολειο της ιδιας περιοχης! Απλα τοποθετησαν στο κενο αυτο καποιον αλλο μονιμο ο οποιος ηταν στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ (απο αποσπαση, ως υπεραριθμος, δεν ξερω τι ακριβως..). Που σημαινει οτι κανονικα δεν εχουν καν το δικαιωμα να με παρουν απ το σχολειο!
Ακομα κι αυτο ομως που του ειπα, να μου δωσουν δλδ τα περισσευματα απο διαφορα σχολεια της Β, η απαντηση ηταν οτι αυτα δεν τα χουμε δει ακομα, και προεχει το ολοκληρο κενο που ειναι στη Γ, αρα εκει θα πας!
Να δουμε τωρα τι θα κανουν με την ενσταση....
Εντωμεταξυ ο νόμος που αναφερει ο Κnaison ειναι του '85 και εχει αλλαξει τελειως το νοημα της συγκεκριμενης παραγραφου πανω στην οποια στηριζεται το ΠΥΣΔΕ και με στελνει στην Γ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2008, 09:36:46 μμ από chania2005 »
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος panos01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #237 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 01:23:50 πμ »
θέλει και ρώτημα μπρε συντέκνοι;;;;;;;;;
Όλα σου καλά, μα ζητάς πολλά
δεν είναι πάντα Κυριακή
αχ και νάχαμε, ίντα νάχαμε
δυο καρύδια και μια ρακή

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160127
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 587
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 540
Σύνολο: 552

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.