*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 466728 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #350 στις: Ιούλιος 18, 2014, 01:30:18 μμ »
ok, ευχαριστώ πολύ. Εννοείται ότι ίσως και να είναι σωστά τα μόρια του συνάδελφου λόγω π.χ. εξτρά μωρού. Ίσως όμως και όχι. Για αυτό αναρωτιέμαι...
Ευχαριστώ! για τις ιδέες σας. Θα σκεφτώ και θα αποφασίσω...
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:34:13 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #351 στις: Ιούλιος 19, 2014, 03:43:26 μμ »
http://mobile.in.gr/Article.aspx?Id=1231335781

Διαβάζω παραπάνω .....
Αποσπάσεις ως 15 Αυγούστου ( μεγάλη η χάρη της ) .  :)
Θα έχουν ολοκληρωθεί όλες οι τοποθετήσεις μονίμων ( οριστικές κα προσωρινές ) ως τις 10 Σεπτέμβρη ώστε να είναι οι αναπληρωτές στις θέσεις τους ως τέλος Σεπτεμβρίου. 

Μα ακόμα δεν έχουν βγει οι μεταθέσεις , πότε θα προλάβουν ;
Το μεγαλύτερο πυσδε της χώρας κάνει προσωρινές τοποθετήσεις Οκτώβρη χωρίς τέτοια καθυστέρηση των μεταθέσεων. 
Θα τους βάλουν να συνεδριάσουν και Αύγουστο για να προλάβουν ;   :)


Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #352 στις: Ιούλιος 19, 2014, 09:14:38 μμ »
Βέβαια φέτος που ξέρουν ήδη τα κενά των συνταξιοδοτήσεων ίσως έχουν ένα πλεονέκτημα. 
Αν μάλιστα βάλουν το μεγάλο πυσδε να συνεδριάζει και Αύγουστο ίσως κάτι καταφέρουν.
Δεν θα φθάσει Νοέμβρης για να τοποθετηθούμε.   :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2014, 09:23:18 μμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #353 στις: Ιούλιος 19, 2014, 09:47:10 μμ »
Σύμφωνα με το δημοσίευμα ο υφυπουργός ισχυρίζεται ότι το 2014 είχαμε περισσότερες συνταξιοδοτήσεις από το 2013.
Σύμφωνα με στοιχεία που δημοσιεύονται σήμερα στο www.alfavita.gr συμβαίνει ακριβώς το αντίστροφο ::)  (και επειδή ο υφυπουργός αναφέρεται σε αθμια + βθμια να υποθέσουμε ότι στην αθμια οι συνταξιοδοτήσεις 2014 ήταν περισσότερες από τη βθμια;;):
 ΦΙΛΟΛΟΓΟΙ                                   1.045                                                       851
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ                                 624                                                       495
ΦΥΣΙΚΟΙ                                          348                                                       246
ΛΟΙΠΟΙ ΚΛΑΔΟΙ                             1.973                                                    1.634
 
ΣΥΝΟΛΟ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ             3.990  (2013)                                      3.226 (2014)
Όσον αφορά το χρονοδιάγραμμα των τοποθετήσεων δεν είμαι καθόλου αισιόδοξη, υπολογίζω ότι η διαδικασία μεταθέσεων, ρυθμίσεων οργανικών υπεραριθμιών, βελτιώσεων/οριστικών τοποθετήσεων θα ολοκληρωθεί οριακά πριν τον Δεκαπενταύγουστο, να πιστέψω (με δεδομένη τη μέχρι τώρα πρωτοφανή στα χρονικά του υπουργείου καθυστέρηση των υπηρεσιακών μεταβολών) τα δημοσιεύματα που λένε ότι μέχρι τέλος Ιουλίου θα έχουν ανακοινωθεί οι αποσπάσεις σε φορείς, ΚΥ, δνσεις και μέχρι τέλος Αυγούστου οι αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ;;;
ΥΓ και όμως πέρσι το δικό σας μεγάλο ΠΥΣΔΕ τελείωσε τη διαδικασία των ρυθμίσεων οργανικών υπεραριθμιών, βελτιώσεων/οριστικών τοποθετήσεων νωρίτερα από το δικό μας μικρότερο αλλά εξίσου θαυματουργό ;D ;D που επί 15μερο μέτραγε τους οργανικά υπεράριθμους :o :o :o, χώρια η τοποθέτησή τους, βέβαια στα λειτουργικά κενά είμαστε ακόμα πιο γρήγοροι κατά 1 τουλάχιστον μήνα, μέχρι τέλος Σεπτέμβρη ξέρουμε που θάμαστε ;D ;D :) :).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2014, 09:51:16 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:34:13 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #354 στις: Ιούλιος 19, 2014, 10:55:33 μμ »
Το γεγονός ότι ξέρουν ήδη τις συνταξιοδοτησεις αποτελεί πλεονέκτημα ;
Μέχρι πέρσι τα κενά αυτά ( που είναι αρκετά στα μεγάλα και θαυματουργά πυσδε μας ) τα μάθαιναν Σεπτέμβριο. 
Φέτος μάλιστα θα δοθούν στις οριστικές τοποθετήσεις πρώτη φορά αυτά τα κενά.
Λες να τοποθετηθούμε πριν από εσάς φέτος ;   :)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #355 στις: Ιούλιος 19, 2014, 11:03:23 μμ »
Σίγουρα είναι πλεονέκτημα,
όσο για το 2ο που λες πολύ πιθανό έως βέβαιο,
εσείς έχετε βγάλει και πίνακα μορίων για βελτιώσεις/οριστικές και τις σχετικές ενστάσεις εμείς ούτε αυτό (φυσικά) :).
ΥΓ
Τα μεγάλα και θαυματουργά ΠΥΣΔΕ έχουν την "ικανότητα" να μετατρέπουν το πλεονέκτημα σε μειονέκτημα, έτσι απλά ::) ;D.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2014, 11:05:16 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #356 στις: Ιούλιος 19, 2014, 11:06:13 μμ »
Οπωσδήποτε αποτελεί σημαντικό πλεονέκτημα!  :)
  

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #357 στις: Ιούλιος 20, 2014, 09:26:21 πμ »
Θα μειωθεί και ο αριθμός όσων είμαστε στη διάθεση των πυσδε φέτος αφού το πλεονέκτημα αυτό μετατρέπει μεγάλο αριθμό κενών από προσωρινά σε οριστικά , σωστά ;   

Αποσυνδεδεμένος nirvana2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #358 στις: Ιούλιος 20, 2014, 10:23:37 πμ »
Kαλησπέρα!Να ρωτησω οποιον ξέρει! Ημουν υπεράριθμη λόγω συγχώνευσης σχολείων( δασκάλα) και φέτος συγχωνεύτηκε και άλλο σχολείο με το παλιό μου. Με τις μεταθέσεις ανοίξανε δυο θέσεις στο σχολείο. Με κάλεσε το πυσπε να δηλώσω οτι επιυθμώ κατα προτεραιότητα να πάρω οργανική στο σχολειο Και σαφως την δηλωσα. Το θεμα μου είναι άλλο στο δέυτερο σχολείο, το οποιο συγχωνεευτηκε φετος ηταν και ενα αλλο ατομο το οποιο και αυτο λογικα θα πάρει την θέση μιας και εχει και αλλη μια που εχει ανοιξει. Το Σεπτεμβριο ομως υπαρχει δυνατοτητα να βγει καποιος λειτουργικα υπεράριθμος. Πως θα κριθουμε. Θα βγω εγω που πηρα οργανικη ως υπεράριθμη η ο αλλος συνάδελφος που εφοσον συγχωνευτηκε το σχολειο και υπηρχε οργανικη την πηρε ουτως η αλλως..??? Δεν μπορω να βγαλω ακρη ρε παιδια.. Βαρεθηκα τις υπεραριθμιες...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #359 στις: Ιούλιος 20, 2014, 11:26:48 πμ »
Θα μειωθεί και ο αριθμός όσων είμαστε στη διάθεση των πυσδε φέτος αφού το πλεονέκτημα αυτό μετατρέπει μεγάλο αριθμό κενών από προσωρινά σε οριστικά , σωστά ;
Αναμένεται να μειωθεί ο αριθμός των διαθεσιτών φέτος, το ποσοστό μείωσης θα εξαρτηθεί:
1.από τον αριθμό των οργανικά υπεράριθμων που θα επιλέξουν/καταφέρουν να λύσουν την υπεραριθμία τους, αν δεν κάνω λάθος πέρσι σε σας όπως και σε μας στους ΠΕ03 (και όχι μόνο) δεν έμειναν οργανικά κενά για τους αιτούντες οριστική τοποθέτηση,
2. από τον τελικό αριθμό συναδέλφων που θα καταφέρουν να μετατεθούν στο μεγάλο ΠΥΣΔΕ ;D,
πάντως οι καλές οργανικές θέσεις θα δοθούν σχεδόν παντού και σε όλες τις ειδικότητες σε πολύ ψηλά επίπεδα μορίων, από κει και πέρα ότι μείνει για τους υπόλοιπους.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #360 στις: Ιούλιος 20, 2014, 11:31:50 πμ »
Kαλησπέρα!Να ρωτησω οποιον ξέρει! Ημουν υπεράριθμη λόγω συγχώνευσης σχολείων( δασκάλα) και φέτος συγχωνεύτηκε και άλλο σχολείο με το παλιό μου. Με τις μεταθέσεις ανοίξανε δυο θέσεις στο σχολείο. Με κάλεσε το πυσπε να δηλώσω οτι επιυθμώ κατα προτεραιότητα να πάρω οργανική στο σχολειο Και σαφως την δηλωσα. Το θεμα μου είναι άλλο στο δέυτερο σχολείο, το οποιο συγχωνεευτηκε φετος ηταν και ενα αλλο ατομο το οποιο και αυτο λογικα θα πάρει την θέση μιας και εχει και αλλη μια που εχει ανοιξει. Το Σεπτεμβριο ομως υπαρχει δυνατοτητα να βγει καποιος λειτουργικα υπεράριθμος. Πως θα κριθουμε. Θα βγω εγω που πηρα οργανικη ως υπεράριθμη η ο αλλος συνάδελφος που εφοσον συγχωνευτηκε το σχολειο και υπηρχε οργανικη την πηρε ουτως η αλλως..??? Δεν μπορω να βγαλω ακρη ρε παιδια.. Βαρεθηκα τις υπεραριθμιες...
Κι εγώ το ίδιο :).
Αν μιλάγαμε για οργανικές υπεραριθμίες θα λέγαμε ότι εσύ εξαιρείσαι γιατί πήρες την οργανική κατά προτεραιότητα με άρση υπεραριθμίας την ίδια σχολική χρονιά με τον άλλο, για λειτουργικές υπεραριθμίες όμως και επειδή τοποθετήθηκατε ταυτόχρονα (το ίδιο σχολικό έτος) νομίζω ότι αν προκύψει θέμα θα πρέπει να μετακινηθεί αυτός που έχει τα λιγότερα μόρια, που είσαι εσύ (αν κατάλαβα καλά την κατάσταση που περιέγραψες).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος nirvana2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #361 στις: Ιούλιος 20, 2014, 11:40:45 πμ »
Κι εγώ το ίδιο :).
Αν μιλάγαμε για οργανικές υπεραριθμίες θα λέγαμε ότι εσύ εξαιρείσαι γιατί πήρες την οργανική κατά προτεραιότητα με άρση υπεραριθμίας την ίδια σχολική χρονιά με τον άλλο, για λειτουργικές υπεραριθμίες όμως και επειδή τοποθετήθηκατε ταυτόχρονα (το ίδιο σχολικό έτος) νομίζω ότι αν προκύψει θέμα θα πρέπει να μετακινηθεί αυτός που έχει τα λιγότερα μόρια, που είσαι εσύ (αν κατάλαβα καλά την κατάσταση που περιέγραψες).
δηλαδή διαφέρει η οργανικη υπεραριθμία με την λειτουργική? Αυτο μπορώ να το βρω κάπου για τις λειτουργικές υπεραριθμίες μιλάω. Ο αλλοος συνάδελφος  (απο το δεύτερο σχολείο συγχωνευσης) έχει το δικαίωμα να μην διαλέξει την θέση που πρέκυψε στο σχολείο συγχωνευσης αλλα κενό ομορης ομάδας??Τότε αν στην θέση του σχολείου συγχωνευσης έρθει ενας διαθεσιτης με περισσότερα μόρια από εμενα τι γίνεται. Εγω με άρση υπεραριθμίας δεν πήρα οργανικη??? Ποοο συγχωρεστε με αλλα μπερδευομαι..θελω να εχω καπου θεση να μην ταλαιπωρουμαι...ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #362 στις: Ιούλιος 20, 2014, 11:54:18 πμ »
Αν δεν κάνω λάθος πέρσι σε σας όπως και σε μας στους ΠΕ03 (και όχι μόνο) δεν έμειναν οργανικά κενά για τους αιτούντες οριστική τοποθέτηση

Όχι , σε μας πέρσι πήραν οριστική τοποθέτηση αυτοί που ήρθαν με μετάθεση και παραμείναμε στη διάθεση οι υπόλοιποι ( χοντρικά το περιγράφω , δεν θυμάμαι αν έγινε ακριβώς έτσι ).
Πάντως όταν ήρθα με μετάθεση στο μεγάλο πυσδε , είμασταν τριψήφιος αριθμός πε3 στη διάθεση και τώρα δεν έχουμε μείνει ούτε οι μισοί ( πάλι χοντρικά )  .   
Θα υπάρχουν και φέτος οριστικές τοποθετήσεις αφού υπάρχουν συνταξιοδοτήσεις 2 ετών που θα δοθούν τα κενά τους.


Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #363 στις: Ιούλιος 20, 2014, 12:01:28 μμ »
δηλαδή διαφέρει η οργανικη υπεραριθμία με την λειτουργική? Αυτο μπορώ να το βρω κάπου για τις λειτουργικές υπεραριθμίες μιλάω. Ο αλλοος συνάδελφος  (απο το δεύτερο σχολείο συγχωνευσης) έχει το δικαίωμα να μην διαλέξει την θέση που πρέκυψε στο σχολείο συγχωνευσης αλλα κενό ομορης ομάδας??Τότε αν στην θέση του σχολείου συγχωνευσης έρθει ενας διαθεσιτης με περισσότερα μόρια από εμενα τι γίνεται. Εγω με άρση υπεραριθμίας δεν πήρα οργανικη??? Ποοο συγχωρεστε με αλλα μπερδευομαι..θελω να εχω καπου θεση να μην ταλαιπωρουμαι...ευχαριστω
Kαι εγώ το ίδιο θέμα έχω ...Επιτέλους πήρα οργανική και πάλι ταλαιπωρούμαι με το ιδιο ερώτημα!!!!Θελω οργανικη και να μπορώ τον σεπτεμβριο να είμαι στο σχολείο μου.
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 418
Σύνολο: 424

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.