*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 769405 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1456 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 10:52:23 μμ »
είναι ή δεν είναι καραγκιόζηδες; αυτοί αποφασίζουν για την Παιδεία!  :( :( :( :( :( :'( :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:32:20 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1457 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 10:54:55 μμ »
πολύ φοβάμαι πως όχι ακριβώς αυτοί!!!
αλλά ναι, καραγκιόζηδες ειναι !!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος paidagwgos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1458 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 01:58:15 μμ »
Σχετικά με τις φετινές Μεταθέσεις, θα έπρεπε να ισχύσει κατά προτεραιότητα το εξής ο εκπαιδευτικός να παίρνει μετάθεση σύμφωνα με κοινωνικά κριτήρια(εντοπιότητα συνυπηρέτηση κτλ, οικονομική κατάσταση ) και όχι βάσει μορίων. Ας αλλάξει τουλάχιστον για φέτος το σύστημα. Και αυτό το λέω ορμώμενη απο το γεγονός ότι έχοντας υποβάλλει αίτηση μετάθεσης  για την περιοχή μόνιμης κατοικίας μου και έχοντας κοινωνικά κριτήρια, δεν διαθέτω τα απαιτούμενα μόρια (γύρω στα 32 μόρια,) ωστόσο  η περιοχή μου έχει ακόμα και τώρα πολλά κενά (είμαι ΠΕ 02). Ερευνώντας τους πίνακες σε άλλες δευτεροβάθμιες με σκόπο να ελέγξω ποιοι άλλοι ενδιαφέρονται, διαπίστωσα ότι έχουν υποβάλλει αίτηση μετάθεσης για τον τόπο μου, άτομα που δεν διαθέτουν ούτε εντοπιότητα ούτε την συνυπηρέτησηκαι απλά έχουν πολλά μόρια. Δεν είναι άδικο??? Απλώς μοιράζομαι τις σκέψεις μου συνάδελφοι και θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας πάνω σ΄αυτό. Οφείλουν να πραγματοποιήσουν το μεγαλύτερο ποσοστό των μεταθέσεων φέτος. Δεν πάει άλλο!

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1459 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 02:36:36 μμ »
Σκέψου τα εξής:
1.Κάποιος δεν εμφανίζεται να έχει εντοπιότητα εκεί που εσύ έχεις για διάφορους λόγους και δεν εμφανίζεται η συνυπηρέτηση γιατί είναι μεν ο σύζυγος εκεί που ζητά να μετατεθεί αλλά πχ είναι μακροχρόνια άνεργος..και δεν μπορεί να δικαιολογήσει συνυπηρέτηση.

2. Έχει πάρα πολλά χρόνια μακριά από το σπίτι του και δεν ανοίγει θέση για την ειδικότητα του στο νομό που έχει εντοπιότητα αλλά μπορεί να πλησιάσει κάπως πιο κοντά στη περιοχή συμφερόντων του, γλυτώνοντας πχ μέρος του μεγάλου κόστους μετακίνησης του κ.ά. πολλά.

3. Επιλέγει κάποιος μια περιοχή που δεν έχει συνυπηρέτηση ή εντοπιότητα γιατί μπορεί να συντρέχουν λόγοι όπως πχ παιδιά που σπουδάζουν εκεί κτλ

4. Όσο για τα οικονομικά κριτήρια που λες να σε ρωτήσω νομίζεις πως υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που δουλεύουν από χόμπι? ή έχουν από "πίσω" του και άλλα εισοδήματα? Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε οικονομικά...

Με άλλα λόγια είναι δύσκολα για όλους. Επιπλέον στα υφιστάμενα κριτήρια μετάθεσης συμπεριλαμβάνονται και κοινωνικά κριτήρια (γάμος, παιδιά κτλ) και δεν νομίζω ότι χωράνε άλλα.
Παρόλο που κάθε ένας από εμάς μπορεί να έχει πάρα πολλούς λόγους να θέλει να βρεθεί σπίτι του ή κοντά στο σπίτι του είναι απαραίτητο να υπάρχουν όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικά κριτήρια επιλογής μιας και δυστυχώς δεν γίνεται να βρεθούμε όλοι με μιας εκεί που θέλουμε.
Το θέμα είναι να κλείσουν όσο το δυνατόν "παράθυρα" (αν υπάρχουν) που επιτρέπουν να γίνονται μεταθέσεις όταν δεν υπάρχουν οι προϋποθέσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2013, 02:52:33 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:32:20 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1460 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 02:49:36 μμ »
Παιδιά παρατηρώ(λογικά θα υπήρχε και τα προηγούμενα χρόνια αλλά εγώ τώρα το παρατήρησα  :-[) ότι υπάρχει στους πίνακες μεταθέσεων και η κατηγορία "νοηματική γλώσσα". Ποια τα προσόντα για να ενταχθεί κάποιος εκεί; ευχαριστώ!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1461 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 03:07:38 μμ »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1462 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 03:32:22 μμ »
Καλήσπέρα θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία, στην δική μου διεύθυνση αφορά Πρωτοβάθμια μας ανακοίνωσαν οτι τα μόρια δεν θα αναρτηθούν στο ιντερνετ γιατί απαγορεύεται και αν θέλουμε να τα δούμε  να πάμε στην διεύθυνση.Είναι λέει απόφαση πυσπε.Ξέρει κάποιος να μου απαντήσει αν αυτό είναι αληθές?Επίσης έχουν κάνει αρκετά λάθη τα οποία λένε θα τα διορθώσουν κάποια στιγμή.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Nα υπενθυμισετε στο διευθυντη σας της... εκπ/σης να μην ξεχναει να αναβει το κοκκινο φαναρακι εξω απο το μαγαζι του τις νυκτες.
  ;D ;D ;D Damien,φοβερός όπως πάντα... :)
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1463 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 05:12:51 μμ »

Σκέψου τα εξής:
1.Κάποιος δεν εμφανίζεται να έχει εντοπιότητα εκεί που εσύ έχεις για διάφορους λόγους και δεν εμφανίζεται η συνυπηρέτηση γιατί είναι μεν ο σύζυγος εκεί που ζητά να μετατεθεί αλλά πχ είναι μακροχρόνια άνεργος..και δεν μπορεί να δικαιολογήσει συνυπηρέτηση.

2. Έχει πάρα πολλά χρόνια μακριά από το σπίτι του και δεν ανοίγει θέση για την ειδικότητα του στο νομό που έχει εντοπιότητα αλλά μπορεί να πλησιάσει κάπως πιο κοντά στη περιοχή συμφερόντων του, γλυτώνοντας πχ μέρος του μεγάλου κόστους μετακίνησης του κ.ά. πολλά.

3. Επιλέγει κάποιος μια περιοχή που δεν έχει συνυπηρέτηση ή εντοπιότητα γιατί μπορεί να συντρέχουν λόγοι όπως πχ παιδιά που σπουδάζουν εκεί κτλ

4. Όσο για τα οικονομικά κριτήρια που λες να σε ρωτήσω νομίζεις πως υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που δουλεύουν από χόμπι? ή έχουν από "πίσω" του και άλλα εισοδήματα? Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε οικονομικά...

Με άλλα λόγια είναι δύσκολα για όλους. Επιπλέον στα υφιστάμενα κριτήρια μετάθεσης συμπεριλαμβάνονται και κοινωνικά κριτήρια (γάμος, παιδιά κτλ) και δεν νομίζω ότι χωράνε άλλα.
Παρόλο που κάθε ένας από εμάς μπορεί να έχει πάρα πολλούς λόγους να θέλει να βρεθεί σπίτι του ή κοντά στο σπίτι του είναι απαραίτητο να υπάρχουν όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικά κριτήρια επιλογής μιας και δυστυχώς δεν γίνεται να βρεθούμε όλοι με μιας εκεί που θέλουμε.
Το θέμα είναι να κλείσουν όσο το δυνατόν "παράθυρα" (αν υπάρχουν) που επιτρέπουν να γίνονται μεταθέσεις όταν δεν υπάρχουν οι προϋποθέσεις.

Συμφωνώ. Να προσθέσω ότι η συνυπηρέτηση και η εντοπιότητα μοριοδοτούνται.
Τι άλλο έπρεπε να γίνει paidagwgos, εκτός από τον μεγαλύτερο αριθμό μεταθέσεων όπως λες;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1464 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 06:03:35 μμ »
Ξέρει κανεις να απαντησει στο εξης
ο αριθμος των μεταθέσεων σχετίζεται με τους παραμένοντες στη διάθεση,τα κενά των συνταξιοδοτήσεων και τα κενά που προκύπτουν απο όσους πάρουν μετάθεση;ΑΛΛΑ ΄τότε πώς προκύπτει ο τελικος αριθμος των μετατεθέντων ;απο το υπουργείο ή απο τα πυσδε;Τελοσπάντων ποια διαδικασια ακουλουθείται ;;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2013, 07:49:54 μμ από Dorea »

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1465 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 07:38:48 μμ »
Αν πανε μέσω survey , θα είναι ίσως η πρώτη φορά που δεν θα εμπλακούν τα ΠΥΣΔΕ...Και φυσικά θα είναι ελάχιστες αν σκεφτεί κανείς και την προαποφασισμενη αύξηση ωραρίου ..

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1466 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 12:47:22 πμ »
Σχετικά με τις φετινές Μεταθέσεις, θα έπρεπε να ισχύσει κατά προτεραιότητα το εξής ο εκπαιδευτικός να παίρνει μετάθεση σύμφωνα με κοινωνικά κριτήρια(εντοπιότητα συνυπηρέτηση κτλ, οικονομική κατάσταση ) και όχι βάσει μορίων. Ας αλλάξει τουλάχιστον για φέτος το σύστημα. Και αυτό το λέω ορμώμενη απο το γεγονός ότι έχοντας υποβάλλει αίτηση μετάθεσης  για την περιοχή μόνιμης κατοικίας μου και έχοντας κοινωνικά κριτήρια, δεν διαθέτω τα απαιτούμενα μόρια (γύρω στα 32 μόρια,) ωστόσο  η περιοχή μου έχει ακόμα και τώρα πολλά κενά (είμαι ΠΕ 02). Ερευνώντας τους πίνακες σε άλλες δευτεροβάθμιες με σκόπο να ελέγξω ποιοι άλλοι ενδιαφέρονται, διαπίστωσα ότι έχουν υποβάλλει αίτηση μετάθεσης για τον τόπο μου, άτομα που δεν διαθέτουν ούτε εντοπιότητα ούτε την συνυπηρέτησηκαι απλά έχουν πολλά μόρια. Δεν είναι άδικο??? Απλώς μοιράζομαι τις σκέψεις μου συνάδελφοι και θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας πάνω σ΄αυτό. Οφείλουν να πραγματοποιήσουν το μεγαλύτερο ποσοστό των μεταθέσεων φέτος. Δεν πάει άλλο!
Τα κοινωνικά κριτήρια (εντοπιότητα, συνυπηρέτηση, γάμος, παιδιά) μοριοδοτούνται κανονικότατα, είναι δυνατόν να αγνοηθούν τα χρόνια υπηρεσίας και (κυρίως αυτό) τα μόρια δυσμενών συνθηκών των σχολικών μονάδων υπηρέτησης? (το θέμα είναι να μην επαναληφθούν στο μέλλον ακραίες καταστάσεις,  βλέπε πολύτεκνοι: διορισμός με μοναδικό προσόν τα 4+ παιδιά στον τόπο επιλογής τους, προτεραιότητα στις μεταθέσεις, προτεραιότητα στις τοποθετήσεις εντός περιοχής (ευτυχώς το τελευταίο έχει καταργηθεί δια νόμου εδώ και 3 χρόνια, εξαίρεση από τις υπεραριθμίες (ευτυχώς και αυτό καταργήθηκε με τον ίδιο νόμο), στα πλαίσια μιας "κοινωνικής πολιτικής" με ξένα κόλλυβα...)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2013, 12:54:11 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1467 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 10:07:08 πμ »
Οι διευθύνσεις θα αναρτήσουν νέους πίνακες μετά τις τυχόν διορθώσεις???

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1468 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 10:52:35 πμ »

Πριν λίγο ανακοίνωσε τους πίνακες και η β΄Αθήνας.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1469 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 11:20:50 πμ »
Οι διευθύνσεις θα αναρτήσουν νέους πίνακες μετά τις τυχόν διορθώσεις???

ήδη κάποιες το έχουν κάνει!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 425
Σύνολο: 435

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.