*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688718 φορές)

0 μέλη και 32 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7294 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 06:34:29 μμ »
Γνωρίζει κάποιος πόσες ώρες μπορεί να πάρει ένας μόνιμος εκπαιδευτικός της δευτεροβάθμιας στα ΙΕΚ; Υποθέτουμε πως έχει πλήρες ωράριο. Επίσης για τους αναπληρωτές ισχύει ότι ισχύει για τους μόνιμους;
Στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ πάντως επικρατεί άλλο καθεστώς. 20 ώρες σε όλες τις δομές της εκπαίδευσης μπορείς να πάρεις, αν δεν κάνω λάθος.

Υ.Γ. Σε όσους αφαιρέθηκαν 4 μόρια από το σύστημα, είναι λόγω της ανεργίας. Αν δεν ήσουν άνεργος το σύστημα σε λάμβανε σαν άνεργος 0-4 μήνες και σου έδινε αυτόματα 4 μόρια.

Είναι 10 ώρες το πλήρες για μόνιμο ή αναπληρωτή (σε όλες όμως τις δομές). Αν διαλέξει να εξαντλήσει το όριο αυτό στα ΙΕΚ παίρνει 10 ώρες πλήρες ωράριο. Βέβαια γράφει στην προκήρυξη ότι σε περίπτωση δυσκολίας εξεύρεσης εκπαιδευτή ενηλίκων μπορούν να ανατεθούν παραπάνω ώρες. Ομως όπως βλέπουμε μόνο τέτοια δυσκολία δεν υπάρχει-αντιθέτως βλέπουμε υπερπροσφορά.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2015, 06:36:22 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:58:57 »

Αποσυνδεδεμένος anna1979

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7295 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 07:07:35 μμ »

Με τη σειρά:

Ι. Κάπου στα 8  χωρίς Πτυχίο στην Ειδικότητα, 10+ με πτυχίο , 12-13+ με Μεταπτυχιακό , κοντά στα 15 με Διδακτορικό , στο περίπου , τα καθαρά , ανά ώρα.

ΙΙ. Από πέρσι , τις αμοιβές  των 2/3 εαρινού  Εξάμηνου , πάντως .. ακόμα τις περιμένουμε , οι δε "μπλοκάκηδες" περιμένουν και από πιο πίσω...

ΙΙΙ. Εδώ και ενάμιση έτος.. ευτυχώς πια , μπαίνουν ένσημα Ι.Κ.Α.  Παρότι , τυπικά, υπογράφουμε Σύμβαση έργου.

ΙΙΙΙ. Στο σύστημα ΙΚΑ , "Ασφαλιστικό Μητρώο" κλπ. , αυτά τα ένσημα μπαίνουν και φαίνονται αργά - τουλάχιστο εφόσον έχουν καταβληθεί οι αμοιβές μας και οι ασφαλιστικές κρατήσεις.

ΙΙΙΙ. β'. Η ίδια η σύμβαση θα σου έρθει στο Δ.Ι.Ε.Κ. που θα είσαι , μάλλον προς το τέλος του εξαμήνου.

V. ΜΗΝ ποντάρεις όμως σε αυτά!..  Δηλαδή ΝΑ ΜΗΝ Δηλώσεις Διακοπή Ανεργίας , ιδίως εάν λαμβάνεις επίδομα , διότι αργά ή γρήγορα θα φανεί στο σύστημα και θα σου ζητήσουν επιστροφή επιδομάτων.. πίσω - πίσω.

VI.  Εάν , ωστόσο , πάρεις λίγες ώρες , πχ. δύο , μέχρι τέσσερις τη βδομάδα ,  υπάρχει δυνατότητα να διατηρήσεις την ανεργία σου και το επίδομά σου , μειωμένο Μηνιαίως κατά το ποσόν της  , μηνιαίας ξανά, αμοιβής που κάποτε ΘΑ πάρεις...

Ωστόσο , πρέπει να πέσεις σε Ξεσκολισμένο Υπάλληλο του ΟΑΕΔ , καθώς κατά τόπους ΟΑΕΔ δημιουργούν άπειρα ζητήματα λόγω άγνοιας σε ΠΟΛΥ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΣΤΕΡΑ Ζητήματά μας...

Κοντολογίς:

Δες Τι ώρες θα πάρεις .. Εφόσον πάρεις βέβαια και λάβε αποφάσεις σχετικά.

Εάν οι ώρες είναι πράγματι λίγες , προκειμένου να δεις Πώς θα χειριστείς το θέμα της Ανεργίας , πέρνα Πριν από όλα , από τον ΟΑΕΔ , στον οποίο υπόκειται το ΙΝΕΔΙΒΙΜ .. Είναι κοντά στην πλ. Αττικής ..

Εμένα πάντως στο προηγούμενο εξάμηνο μου έδωσαν 2 ώρες την εβδομάδα σε ΙΕΚ. Ήξερα ότι θα μας κολλήσουν ένσημα όπως έλεγαν και παλιότερα και δεν έγινε ποτέ. Δεν κόπηκε η  κάρτα ανεργίας καθώς είχα ρωτήσει στον ΟΑΕΔ πριν δεχτώ τις ώρες και μου είπαν ότι δεν κόβεται για τόσες λίγες ώρες και από το σύστημα του ΟΑΕΔ μου βγάζει κανονικά βεβαίωση. Ακόμη και σήμερα μου βγάζει βεβαίωση. Πράγματι, μπήκα με τους κωδικούς μου στο ΙΚΑ και μου έχουν 16 ένσημα. Είμαι 25 μήνες άνεργη πέρα από τις 2 ώρες που είχα πέρσι. Όλα καλά μέχρι εδώ.  Καταθέτω φάκελο και δεν μου λένε τίποτα για τις δυο ώρες που είχα στο εαρινό εξάμηνο. Και μάλιστα μου έκοψαν 5 μόρια από το μεταπτυχιακό γιατί δεν έχει γίνει η ορκωμοσία. Παρεμπιπτόντως στα ΙΕΚ ΟΑΕΔ μου μέτρησαν και το μεταπτυχιακό μετά από ένσταση κι όλας και την ανεργία την μέτρησαν κανονικά, ασχέτως που δεν πήρα ώρες.  Και τώρα στα μόρια στα ΔΙΕΚ βλέπω μου μείωσαν την ανεργία και γράφει στην αίτηση ότι έχω ανεργία 4 μήνες. Δηλαδή,  για κάποιο λόγο μου μειώθηκαν με κάποιο τρόπο στην αίτηση 16 μόρια (γιατί άραγε;) ενώ έχω δώσει βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ που υπενθυμίζω στα ΙΕΚ ΟΑΕΔ την έλαβαν υπόψιν. Και τώρα βγάζω πάλι βεβαίωση ΟΑΕΔ και μου γράφει ότι είμαι άνεργη 25 μήνες. Αφού εγώ έδωσα τη βεβαίωση, πως λοιπόν το ΙΕΚ μου μειώνει μόρια;

Αποσυνδεδεμένος catia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7296 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 08:15:33 μμ »
Καλησπέρα σας! Η διαδικασία επιλογής των εκπαιδευτών πως γίνεται? Παίρνουμε εμείς τηλέφωνο και ρωτάμε?
ΠΕ17.02

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7297 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 08:29:57 μμ »
Εμένα πάντως στο προηγούμενο εξάμηνο μου έδωσαν 2 ώρες την εβδομάδα σε ΙΕΚ. Ήξερα ότι θα μας κολλήσουν ένσημα όπως έλεγαν και παλιότερα και δεν έγινε ποτέ. Δεν κόπηκε η  κάρτα ανεργίας καθώς είχα ρωτήσει στον ΟΑΕΔ πριν δεχτώ τις ώρες και μου είπαν ότι δεν κόβεται για τόσες λίγες ώρες και από το σύστημα του ΟΑΕΔ μου βγάζει κανονικά βεβαίωση. Ακόμη και σήμερα μου βγάζει βεβαίωση. Πράγματι, μπήκα με τους κωδικούς μου στο ΙΚΑ και μου έχουν 16 ένσημα. Είμαι 25 μήνες άνεργη πέρα από τις 2 ώρες που είχα πέρσι. Όλα καλά μέχρι εδώ.  Καταθέτω φάκελο και δεν μου λένε τίποτα για τις δυο ώρες που είχα στο εαρινό εξάμηνο. Και μάλιστα μου έκοψαν 5 μόρια από το μεταπτυχιακό γιατί δεν έχει γίνει η ορκωμοσία. Παρεμπιπτόντως στα ΙΕΚ ΟΑΕΔ μου μέτρησαν και το μεταπτυχιακό μετά από ένσταση κι όλας και την ανεργία την μέτρησαν κανονικά, ασχέτως που δεν πήρα ώρες.  Και τώρα στα μόρια στα ΔΙΕΚ βλέπω μου μείωσαν την ανεργία και γράφει στην αίτηση ότι έχω ανεργία 4 μήνες. Δηλαδή,  για κάποιο λόγο μου μειώθηκαν με κάποιο τρόπο στην αίτηση 16 μόρια (γιατί άραγε;) ενώ έχω δώσει βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ που υπενθυμίζω στα ΙΕΚ ΟΑΕΔ την έλαβαν υπόψιν. Και τώρα βγάζω πάλι βεβαίωση ΟΑΕΔ και μου γράφει ότι είμαι άνεργη 25 μήνες. Αφού εγώ έδωσα τη βεβαίωση, πως λοιπόν το ΙΕΚ μου μειώνει μόρια;

σε όλους μας σχεδόν έκοψαν μόρια. ΕΝΣΤΑΣΗ απο αύριο. βεβαια θα την στειλουμε στην αθηνα, αρα θα αργησει κατα πολυ να παει-να τα ελέγξουν- να δω ποτε θα βγαλουν οριστικα. τέλος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:58:57 »

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7298 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 08:40:09 μμ »
Ναι παιδιά-πέρυσι ήταν ανά νομό. Το σωστό θα ήταν να βγάλουν λίστα ανά ΙΕΚ για να βλέπουμε ακριβώς τη σειρά. Στα μικρά μέρη ΟΚ λίγο-πολύ φαίνεται, στα μεγάλα όμως απίστευτα μαγειρέματα μπορούν να γίνουν. Αφού από τα ΙΕΚ σίγουρα βλέπουν ποιός δήλωσε το δικό τους για να καλέσουν γιατί να μη μπορούμε κι εμείς; Γιατί να μη φαίνεται κι από πού παίρνει τα μόρια ο καθένας; Aλλά τί ρωτάω...
Πουθενά δεν φαίνεται, μιλάμε για περιφέριες με 4+ νομούς. Δεν μπορείς να ξέρεις τι έχει δηλώσει ο άλλος. Μπορεί να έχει λεφτά για βενζίνες και να αλλάζει νομούς μπορεί επίσης να μείνει εκτός σε ένα ιεκ και να πάει σε άλλο, μάθε εσύ αν το είχε δηλώσει ή όχι, επίσης δεν υπάρχει σειρά προτίμησης, ας έπερναν τους μόνιμους εξαρχής να τελειώναμε. Μας ταλαιπωρούν όλο το καλοκαίρι και έφτιαξαν μια προκήρυξη στα μέτρα τους όπως έχω ξαναγράψει. Αν κάνει κάποιος μια μικρή δειγματοληψία στους πίνακες ο αριθμός των μόνιμων είναι υπερβολικά μεγάλος και φυσικά όλοι στις πρώτες θέσεις. Έτσι αντιλαμβάνεται η κυβέρνηση της αριστεράς ότι θα καταπολεμήσει την ανεργία ή θα δώσει ένα βοήθημα στους χαμηλόμισθους.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7299 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 08:51:17 μμ »
Εμένα πάντως στο προηγούμενο εξάμηνο μου έδωσαν 2 ώρες την εβδομάδα σε ΙΕΚ. Ήξερα ότι θα μας κολλήσουν ένσημα όπως έλεγαν και παλιότερα και δεν έγινε ποτέ. Δεν κόπηκε η  κάρτα ανεργίας καθώς είχα ρωτήσει στον ΟΑΕΔ πριν δεχτώ τις ώρες και μου είπαν ότι δεν κόβεται για τόσες λίγες ώρες και από το σύστημα του ΟΑΕΔ μου βγάζει κανονικά βεβαίωση. Ακόμη και σήμερα μου βγάζει βεβαίωση. Πράγματι, μπήκα με τους κωδικούς μου στο ΙΚΑ και μου έχουν 16 ένσημα. Είμαι 25 μήνες άνεργη πέρα από τις 2 ώρες που είχα πέρσι. Όλα καλά μέχρι εδώ.  Καταθέτω φάκελο και δεν μου λένε τίποτα για τις δυο ώρες που είχα στο εαρινό εξάμηνο. Και μάλιστα μου έκοψαν 5 μόρια από το μεταπτυχιακό γιατί δεν έχει γίνει η ορκωμοσία. Παρεμπιπτόντως στα ΙΕΚ ΟΑΕΔ μου μέτρησαν και το μεταπτυχιακό μετά από ένσταση κι όλας και την ανεργία την μέτρησαν κανονικά, ασχέτως που δεν πήρα ώρες.  Και τώρα στα μόρια στα ΔΙΕΚ βλέπω μου μείωσαν την ανεργία και γράφει στην αίτηση ότι έχω ανεργία 4 μήνες. Δηλαδή,  για κάποιο λόγο μου μειώθηκαν με κάποιο τρόπο στην αίτηση 16 μόρια (γιατί άραγε;) ενώ έχω δώσει βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ που υπενθυμίζω στα ΙΕΚ ΟΑΕΔ την έλαβαν υπόψιν. Και τώρα βγάζω πάλι βεβαίωση ΟΑΕΔ και μου γράφει ότι είμαι άνεργη 25 μήνες. Αφού εγώ έδωσα τη βεβαίωση, πως λοιπόν το ΙΕΚ μου μειώνει μόρια;

ΑΝ έδωσες χαρτί με ώρες από ΙΕΚ ή ΚΔΒΜ και παράλληλα ανεργία αντέ γεια η ανεργία. Έτσι τα μετρήσανε και καλά κάνανε. Τέρμα το δούλεμα με τους "άνεργους"

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7300 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 09:00:02 μμ »
Πουθενά δεν φαίνεται, μιλάμε για περιφέριες με 4+ νομούς. Δεν μπορείς να ξέρεις τι έχει δηλώσει ο άλλος. Μπορεί να έχει λεφτά για βενζίνες και να αλλάζει νομούς μπορεί επίσης να μείνει εκτός σε ένα ιεκ και να πάει σε άλλο, μάθε εσύ αν το είχε δηλώσει ή όχι, επίσης δεν υπάρχει σειρά προτίμησης, ας έπερναν τους μόνιμους εξαρχής να τελειώναμε. Μας ταλαιπωρούν όλο το καλοκαίρι και έφτιαξαν μια προκήρυξη στα μέτρα τους όπως έχω ξαναγράψει. Αν κάνει κάποιος μια μικρή δειγματοληψία στους πίνακες ο αριθμός των μόνιμων είναι υπερβολικά μεγάλος και φυσικά όλοι στις πρώτες θέσεις. Έτσι αντιλαμβάνεται η κυβέρνηση της αριστεράς ότι θα καταπολεμήσει την ανεργία ή θα δώσει ένα βοήθημα στους χαμηλόμισθους.

Ταλαιπωρία διχως αυριο...καλα τα λες... Εχουμε και τα πελατακια τους που μας μισουν ιδιως φετος, λες και ειναι επιλογη μας που ειμαστε ανεργοι, καποιοι πιστοποιημενοι κλπ... Φαίνεται και παρακατω το μισος....
http://www.pde.gr/index.php?topic=4284.msg906893;topicseen#new
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2015, 09:01:53 μμ από dimitraj »

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7301 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 09:09:18 μμ »
Ταλαιπωρία διχως αυριο...καλα τα λες... Εχουμε και τα πελατακια τους που μας μισουν ιδιως φετος, λες και ειναι επιλογη μας που ειμαστε ανεργοι, καποιοι πιστοποιημενοι κλπ... Φαίνεται και παρακατω το μισος....
http://www.pde.gr/index.php?topic=4284.msg906893;topicseen#new
Η λογική τους είναι έχω γονείς ή οικογένεια να βοηθήσω λες και οι υπόλοιποι φυτρώσαμε ή δεν έχουμε οικογένεια ή δουλεύουμε για την πλάκα μας. Αστο δεν βγάζεις άκρη. Ας κοιτάξουμε να οργανωθούμε και να διαμαρτυρηθούμε για αυτή την κατάσταση. Δεν είναι δυνατόν να ξοδεύουμε χρήματα να επιμορφωνόμαστε να κάνουμε σεμινάρια για διδασκαλία σε δομές μη τυπικής εκπαίδευσης και στο τέλος να σου τα κόβουν ενώ η προκήρυξη ήταν για μη τυπική εκπαίδευση. 

Αποσυνδεδεμένος anna1979

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7302 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 09:21:40 μμ »
Αν και δεν ασχολουμαι με πελατακια, σου λεω οτι δεν μου κοψανε ανεργια. Τελος.

εννοείς ότι είχες διδακτική εμπειρία και βεβαίωση ανεργίας και την μέτρησαν κανονικά;

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7303 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 09:29:39 μμ »
εννοείς ότι είχες διδακτική εμπειρία και βεβαίωση ανεργίας και την μέτρησαν κανονικά;


Μου κοψανε μονο τη διδακτικη απο δευτεροβαθμια. Απο αθμια, ιεκ, τει τα μετρησανε ολα. Δεν ειχα εγω καποιο θεμα με την ανεργια μου. Την μετρησαν κανονικα 4 μηνες.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7304 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 10:12:54 μμ »
Αν και η τωρινή συζήτηση , κανονικά είναι για το άλλο θρεντ κι όχι για το θέμα της (σιγά...ΜΗΗΗΝΝΝ....) πληρωμής μας , ωστόσο παρεμβαίνω σχετικά  δωπέρα.

Εμένα πάντως στο προηγούμενο εξάμηνο μου έδωσαν 2 ώρες την εβδομάδα σε ΙΕΚ. Ήξερα ότι θα μας κολλήσουν ένσημα όπως έλεγαν και παλιότερα και δεν έγινε ποτέ. Δεν κόπηκε η  κάρτα ανεργίας καθώς είχα ρωτήσει στον ΟΑΕΔ πριν δεχτώ τις ώρες και μου είπαν ότι δεν κόβεται για τόσες λίγες ώρες και από το σύστημα του ΟΑΕΔ μου βγάζει κανονικά βεβαίωση. Ακόμη και σήμερα μου βγάζει βεβαίωση. Πράγματι, μπήκα με τους κωδικούς μου στο ΙΚΑ και μου έχουν 16 ένσημα. Είμαι 25 μήνες άνεργη πέρα από τις 2 ώρες που είχα πέρσι. Όλα καλά μέχρι εδώ.  Καταθέτω φάκελο και δεν μου λένε τίποτα για τις δυο ώρες που είχα στο εαρινό εξάμηνο. Και μάλιστα μου έκοψαν 5 μόρια από το μεταπτυχιακό γιατί δεν έχει γίνει η ορκωμοσία. Παρεμπιπτόντως στα ΙΕΚ ΟΑΕΔ μου μέτρησαν και το μεταπτυχιακό μετά από ένσταση κι όλας και την ανεργία την μέτρησαν κανονικά, ασχέτως που δεν πήρα ώρες.  Και τώρα στα μόρια στα ΔΙΕΚ βλέπω μου μείωσαν την ανεργία και γράφει στην αίτηση ότι έχω ανεργία 4 μήνες. Δηλαδή,  για κάποιο λόγο μου μειώθηκαν με κάποιο τρόπο στην αίτηση 16 μόρια (γιατί άραγε;) ενώ έχω δώσει βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ που υπενθυμίζω στα ΙΕΚ ΟΑΕΔ την έλαβαν υπόψιν. Και τώρα βγάζω πάλι βεβαίωση ΟΑΕΔ και μου γράφει ότι είμαι άνεργη 25 μήνες. Αφού εγώ έδωσα τη βεβαίωση, πως λοιπόν το ΙΕΚ μου μειώνει μόρια;

•   Ι.  Προς «καλό» ή κακοθελητές:  Με Δύο …ολόκληρες ώρες τη βδομάδα , οι οποίες μάλιστα από Φλεβάρη – Μάρτη και Δώθε είν’ ακόμα  (όπως για Όλους μας) Α π λ ή ρ ω τ ε ς  ΔΕΝ είναι η Συνάδελφος , όπως και  Ουδείς Συνάδελφος σ’ αυτή τη θέση «μουφα» άνεργος .. μα ούτε καν «ημιαπασχολούμενος».

Λίγο σεβασμό ρε Συνάδελφοι!.. Λίγο!.. Τόσο δα!..

Είν’ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΝΕΡΓΟΣ..  και Ευτυχώς το αναγνωρίζει ΚΑΙ ο ΟΑΕΔ.   Το περί ΟΑΕΔ το αναφέρω , διότι το τελευταίο διάστημα , περί άλλων αφορμών , πολλά αναφέρονται στο φόρουμ , περί νομιμότητας… ΜΗΝ πω περί.. «νόμιμου και ‘ηθικού’».  Λοιπόν, όσοι «νομιμόφρονες» …ας μην κάνουν διαλογές «καλής» και «κακής» νομιμότητας…

•   Μικρή συνέχεια , ως προς το συγκεκριμένο:  Ακόμα και Συναδέλφους , με Μόνη Απασχόληση – Εργασία 8- 12 ώρες στα Δ.Ι.Ε.Κ.  , ίσως και κατά τι περισσότερες .. ΠΛΗΡΟΥΣ Απασχόλησης , στη διάρκεια των Εξαμήνων , αμ ΔΕΝ τους λες!..  Η μ ι α π α σ χ ο λ ο ύ μ ε ν ο ι Είναι!..
•   ΤΕΛΕΙΑ και Παύλα, επ’ αυτών..

•   ΙΙ. Συνάδελφε  anna1979 , Κάκιστα σου έκοψαν τα (λίγα) Μόρια του Μεταπτυχιακού. Εφόσον έχεις περατώσει Σπουδές ΣΥΝ Διπλωματική και η αναλυτική σου βαθμολογία από κει σε κατατάσσει στους Διπλωματούχους , ΟΥΔΕΙΣ έχει δικαίωμα να στο αχρηστεύσει.  Εάν ΔΕΝ κάνω λάθος (ΠΟΥ ΔΕΝ κάνω) , σε κάθε δημόσιο διαγωνισμό , όταν δεν έχει γίνει ακόμη η Ορκωμοσία , αρκεί η Αναλυτική βαθμολογία που σε κατατάσσει στην περάτωση Σπουδών , είτε Προπτυχιακών , είτε Μεταπτυχιακών  .. Είτε σε περίπτωση Διδακτορικού Ολοκληρωμένου , ΠΡΙΝ την «καθομολόγηση».

Ένσταση και Πάλι Ένσταση σου προτείνω!..


•   ΙΙΙ. Ακριβώς το ίδιο σου προτείνω ΚΑΙ για τη Μείωση … σφάξιμο της Ανεργίας

•   Εδώ , απόσο υπολογίζω , με περικοπή σε Μεταπτυχιακό και Ανεργία , σου τσάκισαν τουλάχιστο 12- 15 Μόρια!...

ΜΗΝ το Αφήσεις έτσι!...
Βρε ΔΕΝ πα’ να’ σαι στη δική μου Ειδικότητα και να πάρεις κεφάλι από τη δική μου μοριοδότηση…

Το Δίκιο σου ΔΕΝ μου επιτρέπεται να το Αρνηθώ.

Θ.

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος celtic77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ70 (Δασκάλων) & ΠΕ11 (Φυσικής Αγωγής).
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7305 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 10:24:20 μμ »
Με μπουρδες ασχολειστε...πουθενα δε μετραει η προυπηρεσια τους...ειναι μια δουλεια που αργει παρα πολυ να πληρωσει δεδουλευμενα, που ισως σου καλυτερευσει το βιογραφικο για μεταναστης συντομα.....ψεμματα;

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7306 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 10:47:02 μμ »
Με μπουρδες ασχολειστε...πουθενα δε μετραει η προυπηρεσια τους...ειναι μια δουλεια που αργει παρα πολυ να πληρωσει δεδουλευμενα, που ισως σου καλυτερευσει το βιογραφικο για μεταναστης συντομα.....ψεμματα;

Συμφωνώ απολυτα. Πολυ σωστή τοποθέτηση

Παράθεση από: dimitraj link=topic=766.msg906894#msg906894 date=14477 86802
Ταλαιπωρία διχως αυριο...καλα τα λες... Εχουμε και τα πελατακια τους που μας μισουν ιδιως φετος, λες και ειναι επιλογη μας που ειμαστε ανεργοι, καποιοι πιστοποιημενοι κλπ... Φαίνεται και παρακατω το μισος....
http://www.pde.gr/index.php?topic=4284.msg906893;topicseen#new

Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...  Οποίος εχει προσόντα δεν χάνεται. Με το γλύψιμο μη περιμένεις να προοδεψεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2015, 10:51:55 μμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7307 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 10:57:53 μμ »
Συμφωνώ απολυτα. Πολυ σωστή τοποθέτηση

Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...  Οποίος εχει προσόντα δεν χάνεται. Με το γλύψιμο μη περιμένεις να προοδεύψεις.

Σκέφτείτε δηλαδή τι θα έκαναν αν μετρούσε κιόλας η προυπηρεσία...Ε αφού δεν μετράει αφήστε να την πάρουμε εμείς αφού αυτό είναι το θέμα... Τώρα ποιος γλείφει είναι άλλο θέμα, ποιος απευθύνεται στους (υπο)διευθυντές με τα μικρά του και λέει αφού του τσεκάρουν τα μόρια "αντε θα τα πούμε στο τηλέφωνο" και "σίγουρα υπάρχει μάθημα που δεν ξέρουν να το διδάξουν οι πιτσιρικάδες με την πιστοποίηση" (πληροφορικός το λεγε στον υποδιευθυντή φεύγοντας...)κι επειδή με ήξερε ο υποδιευθυντής (ότι φουντώνω με αυτά...) προσπαθούσε να τα μπαλώσει λέγοντας "θα δούμε, δεν είναι έτσι ακριβώς, θα τα πούμε αν είναι στο τηλέφωνο"...Που μου είστε και υπεράνω και καλά μερικοί >:( >:( >:(...

Οταν λες γλύψιμο εννοείς το σκάλισμα  ;D ;D ;D; (Tα προσόντα δε χάνονται..όμως παραμερίζονται...).
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2015, 11:03:15 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 860
Σύνολο: 861

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.