*

Αποστολέας Θέμα: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής  (Αναγνώστηκε 213068 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #588 στις: Αύγουστος 27, 2011, 02:34:37 μμ »
Πως να μη χωριστούμε σε ομάδες,όταν κάποιοι προσπαθούν εν γνώση τους να μας ρίξουν;
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 809
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #589 στις: Αύγουστος 27, 2011, 02:39:35 μμ »
ας μην τους δινουμε αξια ασχολουμενοι μαζι τους!!!!
αδιαφορια και πάλι αδιαφορια!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #590 στις: Αύγουστος 27, 2011, 02:44:07 μμ »
Ο καθένας είναι ελεύθερος να λέει ό,τι θέλει...Από εκεί και πέρα,ας προχωρήσουμε όσοι είμαστε σύμφωνοι.Το βασικό αίτημα είναι παράταση μεταβατικής με διατήρηση των πθνάκων για τουλάχιστον 5 χρόνια και πραγματικούς διορισμούς.Για όλους,δεν υπάρχουν συμφέροντα και συντεχνίες.Αυτά είναι στη φαντασία κάποιων.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος kairi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #591 στις: Αύγουστος 27, 2011, 02:47:03 μμ »
22 δεν είμαι.Είμαι παντρεμένη με δυο παιδιά και παρ'ότι δούλευα στο φροντιστήριο 50 ώρες την εβδομάδα έδωσα 3 ΑΣΕΠ και πέρασα.Στον Μπόνια δεν πήγα.Κάτσε διάβασε και συ.

εισαι διορισμενη; η εισαι στους διοριστεους; κ τι ειδικοτητα εχεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #592 στις: Αύγουστος 27, 2011, 02:48:46 μμ »

Οι δρόμοι ανοιχτοί κ τα σκυλιά δεμένα!!!!!!
Σαρανταρήσαμε για να μας την λένε τα 22-χρονα βουτηρόπεδα που τους πληρώνει ομπαμπάς το Μπόνια!!!!!

Καλά, πλεόν όταν βλέπω αυτό το αδιάσειστο επιχείρημα (;), το μόνο που μου έρχεται είναι γέλιο!
Αν έκανες τον κόπο να κοιτάξεις τα στατιστικά επιτυχόντων διοριστέων θα έβλεπες ότι η πλειοψηφία τους είναι πιο κοντά στη δική σου ηλικία απ' ό,τι στα 22. Και δεδομένου αυτού, μάλλον ο μπαμπάκας τους δεν τους πληρώνει τίποτα.
Και επίσης θα διαπίστωνες -και από εδώ μέσα - ότι ελάχιστοι έχουν πατήσει καν σε μπόνια και συναφή.
Όλα αυτά αν δεν κόστιζε λιγότερο να βγάζεις εύκολα και βολικά συμπεράσματα.
Αλλά είπαμε, ότι δε μπορούμε να πετύχουμε μόνοι μας το κάνουμε κρεμαστάρι του άλλου.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #593 στις: Αύγουστος 27, 2011, 02:53:36 μμ »
Ακους τι λες; Δε θα συμφωνήσω για να σου κάνω τη χάρη.Έχω άποψη και την καταθέτω.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #594 στις: Αύγουστος 27, 2011, 02:57:17 μμ »
Ακους τι λες; Δε θα συμφωνήσω για να σου κάνω τη χάρη.Έχω άποψη και την καταθέτω.

Αν απευθύνεσαι σε μένα δεν καταλαβαίνω ούτε τι εννοείς όυτε σε τι αναφέρεσαι

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #595 στις: Αύγουστος 27, 2011, 03:43:41 μμ »
Πως να μη χωριστούμε σε ομάδες,όταν κάποιοι προσπαθούν εν γνώση τους να μας ρίξουν;
Aγαπητέ συνάδελφε,για πες μας,πως κατάλαβες ότι πάνε να σε ρίξουν?

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #596 στις: Αύγουστος 27, 2011, 03:50:56 μμ »
Αυτό λέω κι εγώ: 100% ΑΣΕΠ,οι υπόλοιποι που επέλεξαν να διοριστούν βυσματικά εις βάρος μας ας κάνουν ό,τι τους φωτίσει ο Θεός.
Συνάδελφοι ξεχάσατε πως η κίνηση αυτή δημιουργήθηκε από τους εγκλωβισμένους του εννιαίου.Άτομα όπως εσείς δεν έχετε τελικά καμία θέση στην ομάδα γιατί τελικά λειτουργείτε διασπαστικά.Για αυτόν το λόγο είναι επιτακτική η διαγραφή σας από την ομάδα μας.

Να προσθέσω: ...και η παραδειγματική τιμωρία δια δημόσιου μαστιγώματος!  ;D

Έτσι έτσι.. να αποκαλύπτεται ποιοι διεκδικούν τι και για ποιον λόγο  ;)

Ξεκινάω εναλλακτική κίνηση με προτάσεις για την όποια μεταβατική περίοδο, μακρυά από συντεχνίες βολέματος ολίγων. Θα φτιάξω ξεχωριστό θέμα σύντομα, αλλά περιμένω πρώτα προσωπικά μηνύματα από ενδιαφερόμενους για να δω αν υπάρχει σχετικό ενδιαφέρον.
Συνάδελφε για πες μας,τι αλήθεια αποκαλύφτηκε?Η κίνηση αυτή γίνεται για όσο το δυνατόν περισσότερους,και οι περισσότεροι δεν είναι αυτοί  που έχουμε Ασεπ και προϋπηρεσία.Εχω και Ασεπ και προϋπηρεσία όμως βρίσκομαι σε αυτήν την ομάδα (όπως και πολλοί άλλοι), η οποία θέλει να συμπεριλάβει και αυτούς που δεν έχουν Ασεπ.Όλοι οι υπόλοιποι κοιτάτε μόνο τον εαυτό σας,νομίζω οτι τελικά αυτό αποκαλυφτηκε.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2011, 03:54:48 μμ από irenead »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #597 στις: Αύγουστος 27, 2011, 04:01:41 μμ »
Παράθεση
Μπούρδες δήθεν οικονομολόγων…
Που ήταν αυτοί οι «κύριοι» να μιλήσουν όταν το χρηματιστήριο έκανε ράλι ή όταν οι τιμές των ακινήτων εκτοξεύονταν στα ύψη;
Καμιά αξιοπιστία δεν έχουν οι ψευτοαναλύσεις…
Η Ελλάδα απ’ την στιγμή που συνειδητοποίησε την φύση του προβλήματος και αποφάσισε να κοιτάξει θαρραλέα στον καθρέπτη σίγουρα θα βρει τον δρόμο της…
Το πρόβλημα ήταν ότι τόσα χρόνια κανείς μα κανείς δεν ήθελε να δει ή να παραδεχθεί την πραγματικότητα. Ηθελημένα και από βαρεμάρα προσχωρούσαμε σε κάθε είδους αυταπάτη και θεωρία της πλάκας απολαμβάνοντας την αποβλάκωση του Ελληναρά τύπου Άδωνη σε όλες τις αποχρώσεις απ’ το βαθύ ιώδες μέχρι το υπέρθυρο…
Να που στο δικό μας πρόβλημα, των διορισμών στην εκπαίδευση, για πρώτη φορά στεκόμαστε μπρος σε αυτή την ξεχαρβαλωμένη κατάσταση και μιλάμε σοβαρά!
Αν αρχίσει να δουλεύει το εκπαιδευτικό σύστημα επιδιώκοντας  μια στοιχειώδη  ποιότητα ήδη θα έχει γίνει ένα τεράστιο βήμα για την έξοδο απ’ την κρίση…
Για την παράταση της μεταβατικής έχω να πω ότι είναι σαφές ποιους πρέπει να αφορά.
Να επικεντρωθούμε στην εφαρμογή του νέου νόμου που ούτως ή άλλως είναι συνθετικός και συναινετικός. Με την βασική απαίτηση να αφορά σοβαρό αριθμό προσλήψεων μόνιμων ή αναπληρωτών.
Να απαιτήσουμε να μην γίνει ασεπ για την τρέχουσα σχολική χρονιά 2011-2012 ώστε να δοθεί χρόνος  σε όλους: αφενός να προετοιμαστούν σε ένα διαγωνισμό που πρέπει να ξέρουμε τις απαιτήσεις του και αφετέρου να μπορέσει κάποιος που ήδη δουλεύει να ισορροπήσει (λέμε τώρα), στο μεσοδιάστημα, τις οικονομικές του υποχρεώσεις σε μια πάρα πολύ δύσκολη συγκυρία…

Δεν είναι καθόλου μπούρδες ή τουλάχστον δεν μπορείς να είσαι καθόλου σίγουρος ότι είναι. Για εμένα είναι πλέον αργά για την Ελλάδα, τα λάθη του παρελθόντος για τα οποία μίλησες και εσύ εκτιμώ ότι έχουν δημιουργήσει μη αναστρέψιμες καταστάσεις πλέον.
Τη σοβαρή συζήτηση εδώ μέσα για το θέμα των διορισμών που την είδες; Γιατί εγώ βλέπω  ανεδαφικές προτάσεις σαν να μην τρέχει τίποτα και απελπισμένες προσπάθειες κάποιων να προλάβουν το δικό τους βόλεμα και μετά ας καταρρεύσει το σύμπαν.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #598 στις: Αύγουστος 27, 2011, 04:05:23 μμ »
Στους πε09 σε σύνολο 595 οι 220 έχουν Ασεπ(πολλοί από αυτούς οριακά τη βάση),οι υπόλοιποι όχι.Τελικά όπως είπε και ο nicktol,ποια πρόταση περιλαμβάνει τους περισσότερους?

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #599 στις: Αύγουστος 27, 2011, 04:11:14 μμ »
Μα νομίζω συνάδελφε green κάποιοι από μας έχουμε θεωρήσει την προτασή σου ρεαλιστική και σημαντική.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #600 στις: Αύγουστος 27, 2011, 04:12:05 μμ »
Εγώ βλέπω ότι είμαστε σε μία χώρα που έχει μπει στην τελική ευθεία της πλήρους κατάρρευσης και εμείς τσακωνόμαστε για το πως θα διοριζόμαστε και πως θα πιέσουμε για περισσότερους διορισμούς. Σαν τους επιβάτες του Τιτανικού που το πλοίο βυθιζόταν και αυτοί άκουγαν μουσική στο σαλόνι. Νομίζω ότι θα ήταν πολύ ανακουφιστικό να μας έλεγαν ότι η χώρα χρεοκόπησε και ότι όχι μόνο δεν θα γίνουν διορισμοί, αλλά θα αρχίσουν να διώχνουν και τους ήδη διορισμένους. Τότε μόνο θα ησυχάζαμε όλοι.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #601 στις: Αύγουστος 27, 2011, 04:13:04 μμ »
Μα νομίζω συνάδελφε green κάποιοι από μας έχουμε θεωρήσει την προτασή σου ρεαλιστική και σημαντική.
Ως πρόταση ναι, αλλά μικρή αξία έχει οποιαδήποτε πρόταση για οποιοδήποτε σύστημα όταν δεν πρόκειται να διορίσουν κανέναν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160793
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 406
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.