*

Αποστολέας Θέμα: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής  (Αναγνώστηκε 213068 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #938 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 07:52:32 μμ »
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η λογική αυτών - είτε τώρα τέλειωσαν τη σχολή, είτε είναι παλιοί - που υποστηρίζουν το νέο σύστημα όπως είναι, χωρίς αλλαγές. Από το παλιό σύστημα δεν ευνοούμαι (προς αποφυγή παρεξηγήσεων) και έχω ήδη ένα καλό βαθμό στον ΑΣΕΠ. Δηλαδή επιθυμεί να πάει να δώσει κάποιος ασεπ, να δουλέψει 2 χρόνια αναπληρωτής, μετά να ξαναδώσει και να μείνει απέξω; Μάλλον οι περισσότεροι δεν κοιτάμε μακροπρόθεσμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #939 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 07:58:14 μμ »
Συνάδελφοι όσοι θέλετε τον νέο Ασεπ(χωρίς θέσεις) και εμείς βέβαια που διαφωνούμε με το νέο Ασεπ,προτείνω να σκεφτούμε το εξής:Εστω ότι γίνεται ο διαγωνισμός και υπάρχουν επιτυχόντες σε όλες τις ειδικότητες.Πόσο πιθανό είναι αυτοί που είναι επιτυχόντες να χρησιμοποιήσουν πολιτικές πιέσεις ώστε να διορίσει τέτοιον αριθμό από τους πίνακες ώστε να συμπεριλαμβάνεται το όνομά τους(αφου δεν θα υπάρχουν ονομαστικά Φεκ)?Επειδή ζούμε στο Ελλαδισταν και όχι στην Αυστρία εγώ πιστεύω,ότι αυτό είναι πολύ πιθανό σενάριο.Αν η Δ.ήθελε αξιοκρατία θα υπήρχε συγκεκριμένος αριθμός θέσεων.Αυτός ο νόμος έγινε για να μην διορίζει κανέναν,και όπου τη βολεύει να κάνει ότι θέλει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2011, 08:00:54 μμ από irenead »

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #940 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 08:03:55 μμ »
Συνάδελφοι όσοι θέλετε τον νέο Ασεπ(χωρίς θέσεις) και εμείς βέβαια που διαφωνούμε με το νέο Ασεπ,προτείνω να σκεφτούμε το εξής:Εστω ότι γίνεται ο διαγωνισμός και υπάρχουν επιτυχόντες σε όλες τις ειδικότητες.Πόσο πιθανό είναι αυτοί που είναι επιτυχόντες να χρησιμοποιήσουν πολιτικές πιέσεις ώστε να διορίσει τέτοιον αριθμό από τους πίνακες ώστε να συμπεριλαμβάνεται το όνομά τους(αφου δεν θα υπάρχουν ονομαστικά Φεκ)?Επειδή ζούμε στο Ελλαδισταν και όχι στην Αυστρία εγώ πιστεύω,ότι αυτό είναι πολύ πιθανό σενάριο.Αν η Δ.ήθελε αξιοκρατία θα υπήρχε συγκεκριμένος αριθμός θέσεων.Αυτός ο νόμος έγινε για να μην διορίζει κανέναν,και όπου τη βολεύει να κάνει ότι θέλει.

Και τότε γιατί δεν πιέζουμε για διαγωνισμό με συγκεκριμένες θέσεις; Ή ακόμα συνέχιση διορισμών και από ενιαίο με προϋποθέσεις; Μήπως γιατί έτσι θα μπορούν να πιέζουν άλλες ομάδες, αυτές που το έκαναν πάντα για αύξηση του δικού τους ποσοστού;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #941 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 08:05:32 μμ »
ΑΣΕΠ 100%  και τελος! Δε θα κατσει τωρα η υποργος να ασχοληθει με την καθε περιπτωση ξεχωριστα. Αλλη δουλεια δεν ειχε παρα να δει πως θα ικανοποιησει τη βουληση και την επιθυμια του καθενος απο μας ! ;D
Εννοείς να πάμε για ασεπ όλοι απ' την αρχή;φαντάζομαι πως όχι, ή ασεπ σε ποιαδήποτε περίπτωση διορισμού;

ΑΣΕΠ για την καταρτιση ενιαιου πινακα με βαση τα μορια που εχουμε. 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2011, 08:08:28 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #942 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 08:15:24 μμ »
Αφού έτσι κι αλλιώς συζητάμε υποθετικά εδώ.. μια δική μου πρόταση θα ήταν η εξής:

- Μεταβατική περίοδος ΜΟΝΟ μέχρι να γίνει ο νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ. Σε αυτή τη μεταβατική περίοδο οι διορισμοί (χμμμ ποιοι  ??? ) να γίνονται ως εξής:
   - Σε όσες ειδικότητες εξαντλήθηκαν οι διορισμοί των διοριστέων ΑΣΕΠ (60%), να συνεχίσει να διορίζει με το παλιό σύστημα, δηλαδή: 60% (επιτυχόντες τελευταίου ΑΣΕΠ) + 40% (από τον κλειδωμένο ενιαίο πίνακα) + επιπλέον ποσοστό για την απορρόφηση όσων απέμειναν από την κατηγορία του 24μηνου.
   - Σε όσες ειδικότητες δεν εξαντλήθηκαν οι διορισμοί των διοριστέων ΑΣΕΠ, να διοριστούν αυτοί (και τυχόν επιλαχόντες αν χρειαστεί) + το αντίστοιχο 40% + 24μηνα (αν υπάρχουν).

- Όταν γίνει ο νέος πια διαγωνισμός ΑΣΕΠ, τότε όλοι να διορίζονται ΜΟΝΟ μέσω του νέου, ενιαίου πίνακα που θα προκύπτει, χωρίς άλλα παραθυράκια κλπ.

Υ.Γ. Υπάρχει μια.. μικρή λεπτομέρεια: ΔΕΝ εξασφαλίζει ο νέος νόμος τους διορισμούς! Οπότε, μάλλον άδικα αμπελοφιλοσοφούμε..
Υ.Γ.2 Ο νέος νόμος έχει και πολλά άλλα προβλήματα, οπότε το καλύτερο που θα έπρεπε να γίνει, είναι να αλλάξει. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να συνεχίζεται επ' άπειρον η απαράδεκτη κατάσταση με τους διορισμούς που γινόταν μέχρι τώρα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #943 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 08:17:18 μμ »
Συνάδελφοι όσοι θέλετε τον νέο Ασεπ(χωρίς θέσεις) και εμείς βέβαια που διαφωνούμε με το νέο Ασεπ,προτείνω να σκεφτούμε το εξής:Εστω ότι γίνεται ο διαγωνισμός και υπάρχουν επιτυχόντες σε όλες τις ειδικότητες.Πόσο πιθανό είναι αυτοί που είναι επιτυχόντες να χρησιμοποιήσουν πολιτικές πιέσεις ώστε να διορίσει τέτοιον αριθμό από τους πίνακες ώστε να συμπεριλαμβάνεται το όνομά τους(αφου δεν θα υπάρχουν ονομαστικά Φεκ)?Επειδή ζούμε στο Ελλαδισταν και όχι στην Αυστρία εγώ πιστεύω,ότι αυτό είναι πολύ πιθανό σενάριο.Αν η Δ.ήθελε αξιοκρατία θα υπήρχε συγκεκριμένος αριθμός θέσεων.Αυτός ο νόμος έγινε για να μην διορίζει κανέναν,και όπου τη βολεύει να κάνει ότι θέλει.

Και τότε γιατί δεν πιέζουμε για διαγωνισμό με συγκεκριμένες θέσεις; Ή ακόμα συνέχιση διορισμών και από ενιαίο με προϋποθέσεις; Μήπως γιατί έτσι θα μπορούν να πιέζουν άλλες ομάδες, αυτές που το έκαναν πάντα για αύξηση του δικού τους ποσοστού;
Εγώ προσωπικά στηρίζω την προσπάθεια,γιατί κουράστηκα να είμαι επιτυχούσα και να μην διορίζομαι επειδή ενώ έγραφα 72 διοριζόταν αυτός που είχε γράψει 58 ή 56 επειδή είχε Ασπαιτε.Μου έλεγαν δώσε Ασεπ να πάρεις μόρια ωστε να αποκτήσεις προϋπηρεσία το έκανα.Με 24μηνες θα διοριστείς το έκανα,απέκτησε την ασπαιτε να προηγηθείς το έκανα.Μετά από όλα αυτά μου λένε δώσε σε ένα διαγωνισμό χωρίς θέσεις.Δεν θέλω να το κάνω,γιατί θεωρώ ότι με κοροϊδεύουν.

Αποσυνδεδεμένος air

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #944 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 08:20:09 μμ »
Σας διαβάζω τόση ώρα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.Αφού όπως λέει το κείμενό σας οι περισσότεροι έχετε ασεπ γιατί δεν το βάζετε ως όρο στο 40%; Έτσι θα συμφωνήσετε και με τη διαμάντω που διατείνεται : κανένας διορισμός χωρίς ασεπ.

Μα πως να βάλουν τέτοιον όρο? Αφού οι περισσότεροι δεν έχουν περάσει καν έξω από εξεταστικό κέντρο του ΑΣΕΠ...

Απλώς, κάποιοι δεν πρόλαβαν να εξαργυρώσουν την ΠΔΣ, άλλοι τα Εκκλησιαστικά και τη Σιβητανίδειο, και κάποιοι ταλαίπωροι.. ούτε καν το σεμινάριο της Ειδικης (μας τά'φαγαν τα λεφτά πατριώτη..)

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #945 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 08:24:58 μμ »
Σας διαβάζω τόση ώρα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.Αφού όπως λέει το κείμενό σας οι περισσότεροι έχετε ασεπ γιατί δεν το βάζετε ως όρο στο 40%; Έτσι θα συμφωνήσετε και με τη διαμάντω που διατείνεται : κανένας διορισμός χωρίς ασεπ.

Μα πως να βάλουν τέτοιον όρο? Αφού οι περισσότεροι δεν έχουν περάσει καν έξω από εξεταστικό κέντρο του ΑΣΕΠ...

Απλώς, κάποιοι δεν πρόλαβαν να εξαργυρώσουν την ΠΔΣ, άλλοι τα Εκκλησιαστικά και τη Σιβητανίδειο, και κάποιοι ταλαίπωροι.. ούτε καν το σεμινάριο της Ειδικης (μας τά'φαγαν τα λεφτά πατριώτη..)
Επειδή δεν ξέρεις ποιοι είμαστε σε πληροφορώ ότι οι περισσότεροι έχουμε Ασεπ,και έχουμε περάσει πολλές φορές έξω απο τα εξεταστικά κέντρα.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #946 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 08:34:46 μμ »
Σας διαβάζω τόση ώρα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.Αφού όπως λέει το κείμενό σας οι περισσότεροι έχετε ασεπ γιατί δεν το βάζετε ως όρο στο 40%; Έτσι θα συμφωνήσετε και με τη διαμάντω που διατείνεται : κανένας διορισμός χωρίς ασεπ.

Μα πως να βάλουν τέτοιον όρο? Αφού οι περισσότεροι δεν έχουν περάσει καν έξω από εξεταστικό κέντρο του ΑΣΕΠ...

Απλώς, κάποιοι δεν πρόλαβαν να εξαργυρώσουν την ΠΔΣ, άλλοι τα Εκκλησιαστικά και τη Σιβητανίδειο, και κάποιοι ταλαίπωροι.. ούτε καν το σεμινάριο της Ειδικης (μας τά'φαγαν τα λεφτά πατριώτη..)
Επειδή δεν ξέρεις ποιοι είμαστε σε πληροφορώ ότι οι περισσότεροι έχουμε Ασεπ,και έχουμε περάσει πολλές φορές έξω απο τα εξεταστικά κέντρα.
Irenead, δεν απευθύνθηκε σε σένα προσωπικά. Απλώς καταγράφει μια πραγματικότητα και αναφέρθηκε σε κάποιες περιπτώσεις συναδέλφων, που δυστυχώς εδώ και πάρα πολλά χρόνια είναι υπαρκτές και δεν είναι στη σφαίρα της φαντασίας του. Νομίζω πως αυτό που λέει η inw και ο air δεν είναι παράλογο...Σε μια εποχή οικονομικής κρίσης με ελάχιστους -μηδενικούς διορισμούς και με μια ανάλγητη κυβέρνηση, θα πρέπει να ισχύουν οι ίδιοι νόμοι και οι ίδιες προϋποθέσεις για όλους μας. Τόσο εξωφρενικό είναι αυτό;
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #947 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 09:21:40 μμ »
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η λογική αυτών - είτε τώρα τέλειωσαν τη σχολή, είτε είναι παλιοί - που υποστηρίζουν το νέο σύστημα όπως είναι, χωρίς αλλαγές. Από το παλιό σύστημα δεν ευνοούμαι (προς αποφυγή παρεξηγήσεων) και έχω ήδη ένα καλό βαθμό στον ΑΣΕΠ. Δηλαδή επιθυμεί να πάει να δώσει κάποιος ασεπ, να δουλέψει 2 χρόνια αναπληρωτής, μετά να ξαναδώσει και να μείνει απέξω; Μάλλον οι περισσότεροι δεν κοιτάμε μακροπρόθεσμα.

+++++++

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #948 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 09:33:40 μμ »
Συνάδελφοι όσοι θέλετε τον νέο Ασεπ(χωρίς θέσεις) και εμείς βέβαια που διαφωνούμε με το νέο Ασεπ,προτείνω να σκεφτούμε το εξής:Εστω ότι γίνεται ο διαγωνισμός και υπάρχουν επιτυχόντες σε όλες τις ειδικότητες.Πόσο πιθανό είναι αυτοί που είναι επιτυχόντες να χρησιμοποιήσουν πολιτικές πιέσεις ώστε να διορίσει τέτοιον αριθμό από τους πίνακες ώστε να συμπεριλαμβάνεται το όνομά τους(αφου δεν θα υπάρχουν ονομαστικά Φεκ)?Επειδή ζούμε στο Ελλαδισταν και όχι στην Αυστρία εγώ πιστεύω,ότι αυτό είναι πολύ πιθανό σενάριο.Αν η Δ.ήθελε αξιοκρατία θα υπήρχε συγκεκριμένος αριθμός θέσεων.Αυτός ο νόμος έγινε για να μην διορίζει κανέναν,και όπου τη βολεύει να κάνει ότι θέλει.



Και τότε γιατί δεν πιέζουμε για διαγωνισμό με συγκεκριμένες θέσεις; Ή ακόμα συνέχιση διορισμών και από ενιαίο με προϋποθέσεις; Μήπως γιατί έτσι θα μπορούν να πιέζουν άλλες ομάδες, αυτές που το έκαναν πάντα για αύξηση του δικού τους ποσοστού;
Εγώ προσωπικά στηρίζω την προσπάθεια,γιατί κουράστηκα να είμαι επιτυχούσα και να μην διορίζομαι επειδή ενώ έγραφα 72 διοριζόταν αυτός που είχε γράψει 58 ή 56 επειδή είχε Ασπαιτε.Μου έλεγαν δώσε Ασεπ να πάρεις μόρια ωστε να αποκτήσεις προϋπηρεσία το έκανα.Με 24μηνες θα διοριστείς το έκανα,απέκτησε την ασπαιτε να προηγηθείς το έκανα.Μετά από όλα αυτά μου λένε δώσε σε ένα διαγωνισμό χωρίς θέσεις.Δεν θέλω να το κάνω,γιατί θεωρώ ότι με κοροϊδεύουν.


Δεν μας καταλαβαινουν αγαπητη μου οι νεοι , γιατι πολυ απλα δε φαγαν αυτοι με το κουταλι την εθνικη οδο Αθηνων -Λαμιας , ουτε δωσαν 3 ΑΣΕΠ στη σειρα για να δουνε τη γλυκα , ουτε τρεχαν σαν μα................. ς σε καθε κουτσοχωρι και λαγκαδι, ουτε αφησαν πισω οικογενεια για ενα πουκαμισο αδειανο , ουτε τους τρωγαν τις θεσεις κατι παλιοβυσματα ΟΑΕΔ, ΠΔΣ, ΕΚΚΛΗΣ, ΣΙΒΒΙΤΑΝ, ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ , ΠΛΑΣΤΕς ΑΝΑΠΗΡΙΕς ΚΛΠ  ( και ολοι αυτοι ειναι διορισμενοι πιστεψτε με ) .Πολυ απλα οποιος δεν το ζησει δεν το καταλαβαινει.Και εκνευριζομαι με το γεγονος οτι δεν κατανοουν οτι δε θα υπαρχουν διοριστεοι στο νεο συστημα , θα φανε και αυτοι τα χρονια τους ως αναπληρωτες και μετα θα μας καταλαβουν.Τουλαχιστον ας υπαρξει αριθμος διοριστεων στο νεο συστημα , μην πανε και τα δικα τους χρονια χαμενα.Οσο για εμας πολυ απλα η δικη μας πορεια ειχαμε την ατυχια να συμπεσει με την υπερμετρη φιλοδοξια και το υφος 100 καρδιναλιων μιας ψωναρας. >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #949 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 09:34:04 μμ »
Fotinini 18, AndreaEirini, Inw,Landau, καλά για τον evants δεν θα κάνω αναφορά γιατί πιστεύει ότι πίσω από την ομάδα κρύβεται η άκρως  σκοτεινή και συνομωτική ομάδα ,γιατί δεν μας λέτε συγκεκριμένες προτάσεις για το τι πρέπει να κάνουμε ,γιατί αλλιώς και εγώ η κακιά και τρισάθλια δύο πράγματα υποθέτω .Ή ότι διορίζεστε με το νέο νόμο ,οπότε μπράβο σας και με το καλό ή ότι σας αρέσει τόσο πολύ να δίνετε μια ζωή ΑΣΕΠ για να πηγαίνετε αναπληρωτές χωρίς να διορίζεστε ποτέ οπότε πάλι δεν μπορώ να πω κάτι για τις επιλογές .Προτάσεις συγκεκριμένες γιατί δεν κάνετε ;;Εμείς λέμε ότι πρέπει να μετρά η προυπηρεσία όλων των ΑΚΩ και ΑΜΩ που προσλαβάνονται και ότι αυτοί οι συνάδελφοι που στηρίζουν το σύστημα θα πρέπει να έχουν δικαίωμα διορισμού και όχι να δίνουν ΑΣΕΠ μια ζωή .Δηλαδή πως το σκέφτεται το υπουργείο ;Πηγαίνετε αναπληρωτές δύο τρια χρόνια ή όσο γουστάρω και μετά ξαναπεράστε άλλη μια από ΑΣΕΠ να φρεσκάρετε τις γνώσεις σας ; Είναι λογική αυτή ; Δεν πρέπει να δικαιωθούμε ως ελαστικά εργαζόμενοι ;Είπαμε 60% μόνο από ΑΣΕΠ και 40% από τον ενιαίο με προσμέτρηση της προυπηρεσίας .Τώρα θέλετε να μπει και έκει απαραίτητη προυπόθεση ο ΑΣΕΠ ας μπει ...ΑΙΦΝΙΔΙΑΣΤΙΚΑΜΕ συνάδελφοι και όλοι κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας .
Λοιπόν να μια πρόταση,λυπάμαι :'( που δε σας καλύπτει όλους.
« στις: Αύγουστος 27, 2011, 05:21:31 μμ »
πρέπει να ζητηθεί η βελτίωση του 3848.
1.κατάργηση κάθε πριμοδότησης,άσχετης με την εκπαιδευτική προϋπηρεσία και κατάρτιση.
2.αναγνώριση του αποτελέσματος κάθε ασεπ όπου έχει συμμετάσχει ο κάθε υποψήφιος με επιτυχές αποτέλεσμα.
3.οροφή στην ελαστική εργασία στους 24 μήνες και ταυτόχρονα
4.Κατάργηση των ελαστικών σχέσεων εργασίας με μονιμοποίηση των 24μηνιτών με την προϋπόθεση να αναλαμβάνουν υπηρεσία κάθε χρονιά όπου απαιτεί η υπηρεσία-όπως κάνουν δηλαδή οι αναπληρωτές με το γνωστό κουτάκι.
Όλα τα άλλα λέγονται εκ του πονηρού.

το παραπάνω είναι παράθεση από παλαιότερο μήνυμά μου.Προτίθεστε να τα συζητήσετε;Ξέρω ότι ουδέποτε διαβάζεις ό,τι δε σου αρέσει,ξέρω επίσης ότι δεν είσαι σε θέση να λειτουργήσεις μόνη σου κι ας με μέμφθηκες ότι ΚΑΝΕΙΣ δε συμμερίζεται τις προτάσεις μου.
« στις: Αύγουστος 31, 2011, 12:00:20 μμ »
Ωραία τότε αγαπητέ μου evants ,κάνε ότι καταλαβαίνεις . Μόνο σου φωνάζεις όμως ,κρίμα δεν είναι ;
έτσι για να μη νομίζεις ότι κατέχεις το αλάνθηστο του Πάπα!

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #950 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 09:37:46 μμ »
Αφού έτσι κι αλλιώς συζητάμε υποθετικά εδώ.. μια δική μου πρόταση θα ήταν η εξής:

- Μεταβατική περίοδος ΜΟΝΟ μέχρι να γίνει ο νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ. Σε αυτή τη μεταβατική περίοδο οι διορισμοί (χμμμ ποιοι  ??? ) να γίνονται ως εξής:
   - Σε όσες ειδικότητες εξαντλήθηκαν οι διορισμοί των διοριστέων ΑΣΕΠ (60%), να συνεχίσει να διορίζει με το παλιό σύστημα, δηλαδή: 60% (επιτυχόντες τελευταίου ΑΣΕΠ) + 40% (από τον κλειδωμένο ενιαίο πίνακα) + επιπλέον ποσοστό για την απορρόφηση όσων απέμειναν από την κατηγορία του 24μηνου.
   - Σε όσες ειδικότητες δεν εξαντλήθηκαν οι διορισμοί των διοριστέων ΑΣΕΠ, να διοριστούν αυτοί (και τυχόν επιλαχόντες αν χρειαστεί) + το αντίστοιχο 40% + 24μηνα (αν υπάρχουν).

- Όταν γίνει ο νέος πια διαγωνισμός ΑΣΕΠ, τότε όλοι να διορίζονται ΜΟΝΟ μέσω του νέου, ενιαίου πίνακα που θα προκύπτει, χωρίς άλλα παραθυράκια κλπ.


Υ.Γ. Υπάρχει μια.. μικρή λεπτομέρεια: ΔΕΝ εξασφαλίζει ο νέος νόμος τους διορισμούς! Οπότε, μάλλον άδικα αμπελοφιλοσοφούμε..
Υ.Γ.2 Ο νέος νόμος έχει και πολλά άλλα προβλήματα, οπότε το καλύτερο που θα έπρεπε να γίνει, είναι να αλλάξει. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να συνεχίζεται επ' άπειρον η απαράδεκτη κατάσταση με τους διορισμούς που γινόταν μέχρι τώρα.
συμφωνώ. να μιλάμε για παράταση και όχι για ανατροπή του νόμου διαφορετικά δεν βλέπω να γίνεται τίποτα παρά να επισπεύσει Διαμαντοπούλου τον διαγωνισμό χωρίς την αναγκαία περίοδο προετοιμασίας που χρειαζόμαστε και το κυριότερο χωρίς αξιόλογο αριθμό θέσεων...

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #951 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 09:40:20 μμ »
έχω γράψει συγκεκριμένες προτάσεις όμως κατανόηση πρέπει κάποτε να δείξουν οι άλλοι.
Τα τσατσιλίκια του 1997 που πέτυχαν να εξαιρεθούν από τον ασεπ επειδή συνασπίστηκαν και πέτυχαν το 16μηνο τα ζήσαμε.
Το 40% το ζήσαμε.
Τον οαεδ τον ζήσαμε.
Την πδς την κατάπιαμε...και για όποιον πραγματικά πιστεύει ότι η πρόσθετη δε μπορεί να διορίσει και τώρα,ας κάνει μια ανάγνωση τον ενιαίο των φιλολόγων να δει άτομα με προϋπηρεσία από το 1999 ως πέρυσι με 0,5 -1,5- 3,5 μόρια τη χρονιά.Πώς ακριβώς τα μάζεψε είπαμε;
Όλοι αυτοί απαίτησαν και οι εξαιρέσεις τους έγιναν καθεστώς.
ΦΤΑΝΕΙ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160794
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 414

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.