*

Αποστολέας Θέμα: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!  (Αναγνώστηκε 39966 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 02:07:53 μμ »
Για να μην ξεχνιόμαστε:
http://thriskeftika.blogspot.com/2010/12/blog-post_8920.html
Όσο λοιπόν ο κόσμος αγωνιά για τους μισθούς, τις συντάξεις, την ανεργία και το αβάσταχτο κόστος ζωής που διαμορφώνει η νέα κατάσταση και η εκπαιδευτική κοινότητα έχει καινούργια προβλήματα να αντιμετωπίσει (αναπληρωτές ΕΣΠΑ, κλείσιμο σχολείων, ελάχιστη χρηματοδότηση για την Παιδεία κ.α.), το γνωστό Υπουργείο της ντροπής μεθοδεύει αργά αλλά σταθερά τη δημιουργία του "νεόυ σχολείου" των ημιμαθών και χωρίς κριτική ικανότητα μαθητών, που θα καλούνται να επιλέγουν μόνοι τους τα μαθήματα που τους "χρειάζονται" για να μορφωθούν και να αποκτήσουν τα απαραίτητα πνευματικά εφόδια για τη ζωή τους!
Μυστικά και με δόλο, όπως κάθε μηχανορράφος που σέβεται τον εαυτό του, περιμένει τη σωστή στιγμή για να μας ανακοινώσει τις αποφάσεις του, με τη συναίνεση των "συναδέλφων" που συμμετέχουν στις Ομάδες Εργασίας (και αρα δέχονται τη μετατροπή του μαθήματος σε επιλεγόμενο), τις ευλογίες της επίσημης Εκκλησίας και τη δουλοπρεπή και σκανδαλώδη υποστήριξη των ΜΜΕ...
Εμείς παραμένουμε απλοί θεατές σε ένα τσίρκο εξελίξεων... ή μήπως όχι;
Απευθύνομαι κυρίως στους μονίμους και τους αναπληωτές συναδέλφους με έκκληση για μαζικές και δυναμικές αντιδράσεις. Απεργίες διαρκείας και συνεχή ενημέρωση στα σχολεία, προκειμένου να υπάρξει στήριξη και από συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων. Το "νέο λύκειο" είναι η αρχή του τέλους για το δημόσιο σχολείο, το οποίο, παρόλες τις δυσκολίες του, προσέφερε γνώση και παρήγαγε σκεπτόμενος μαθητές.
Για τον ίδιο λόγο πρέπει να σταθούν στο πλευρό μας και οι γονείς αλλά και τα ίδια τα παιδιά, που πρέπει να απαιτήσουν σχολεία με σκοπό τη μόρφωση και τη διαπαιδαγώγηση και όχι απλά χώρους φύλαξης και ευκαιριακής γνώσης. Η λύση δεν είναι τα επιλεγόμενα μαθήματα αλλά η αναβάθμιση της ποιότητας τους. Αντί να ζητάμε να γίνουμε η νέα Φιλανδία ή Αμερική ή οτιδήποτε άλλο ας κοιτάξουμε να γίνουμε μια καλύτερη Ελλάδα, απαλλαγμένη από τα ψευτοπροοδευτικά συμπλέγματα της που μας οδήγησαν εδώ σημερα...

Κάνεις μια διαπίστωση, ότι για αυτή την κατάσταση που έχει βρεθεί η χώρα, υπεύθυνα είναι τα ψευτοπροοδευτικά συμπλέγματα… και μετά ζητάς να μην αποπροσανατολιστεί η συζήτηση…
Συγκεκριμένα σε τι αναφέρεσαι;
Το αν το μάθημα των θρησκευτικών γίνει επιλεγόμενο ,είναι ενδεχόμενο  λόγω κάποιας  συνομωσίας που εξυφαίνεται;  Οι συνάδελφοι που εκθέτουν τις απόψεις τους, μπαίνουν σε εισαγωγικά για να καταδειχθούν ως εγκάθετοι των σκοτεινών κέντρων;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:51:28 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 04:21:39 μμ »
Eγώ την άποψή μου είπα....δεν το ξερα πως έχουμε και περιορισμούς ως προς το τι θα πούμε!!! Ή στο ποιοι θα συμμετέχουν στην συζήτηση και με ποιον τρόπο.... ??? ??? ???
Και ΝΑΙ...το ύφος μου όσον αφορά πράγματα που τα θεωρώ πλέον κοντόφθαλμα είναι αυτό!!
Επίσης το θέμα είναι καθαρά συντεχνιακό...για το αν θα συνεχίσουν να έχουν δουλειά οι θεολόγοι στα σχολεία...και απλά πάνε να το ντύσουν με ηθικοιδεολογικές προεκτάσεις!! Ας μην γελιόμαστε!
Μόνο που η εκπαίδευση παιδιών είναι πολύ πιο ευρύ θέμα απ'το στενά συντεχνιακό συμφέρον....!! Γι αυτό καλύτερα να προσέχουν τι λένε και πώς το παρουσιάζουν αυτοί που το λένε το καθετί...γιατί δεν απευθύνονται σε ηλίθιους...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 04:26:20 μμ »
Όσο για σκοτεινά κέντρα...δεν υπάρχει πιο σκοτεινή πλευρά απ'αυτήν που επικρατεί όταν δεν δίνεται ελευθερία κρίσης και επιλογής!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 05:41:05 μμ »
Επειδή αναφέρθηκε το θέμα της υποστήριξης άλλων ειδικοτήτων...πιστεύω ότι οι συνάδελφοι τοποθετούνται καιανάλογα με το συνάδελφο θεολόγο που έχουν στο σύλλογό τους. Είναι γνωστό ότι στον κλάδο μας υπάρχουν απωθητικοί άνθρωποι που, αναπόφευκτα, "χρωματίζουν" ανάλογα και το μάθημά τους. Πάντως, στους περισσότερους συλλόγους που βρέθηκα είναι αντιληπτή η χρησιμότητα του μαθήματος, όπως και κάθε μαθήματος, εφόσον η θρησκεία είναι μέρος της ζωής μας. Και να με συγχωρείτε αν σκέφτομαι "συντεχνιακά". Θα ήθελα πολύ να είμαι τόσο large τύπος που να μη με ενδιαφέρει καθόλου το αν θα έχω αύριο δουλειά-όταν μάλιστα είναι μια δουλειά που αγαπώ πολύ- αλλά ακόμη δεν έχω κατακτήσει αυτό το προσόν. Και έχω αρκετή αυτογνωσία ώστε να ξέρω ότι είμαι πολύ χρήσιμη για το σχολείο και για τα παιδιά που διδάσκω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:51:28 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5716
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 11:32:03 μμ »
Επειδή αναφέρθηκε το θέμα της υποστήριξης άλλων ειδικοτήτων...πιστεύω ότι οι συνάδελφοι τοποθετούνται καιανάλογα με το συνάδελφο θεολόγο που έχουν στο σύλλογό τους. Είναι γνωστό ότι στον κλάδο μας υπάρχουν απωθητικοί άνθρωποι που, αναπόφευκτα, "χρωματίζουν" ανάλογα και το μάθημά τους. Πάντως, στους περισσότερους συλλόγους που βρέθηκα είναι αντιληπτή η χρησιμότητα του μαθήματος, όπως και κάθε μαθήματος, εφόσον η θρησκεία είναι μέρος της ζωής μας. Και να με συγχωρείτε αν σκέφτομαι "συντεχνιακά". Θα ήθελα πολύ να είμαι τόσο large τύπος που να μη με ενδιαφέρει καθόλου το αν θα έχω αύριο δουλειά-όταν μάλιστα είναι μια δουλειά που αγαπώ πολύ- αλλά ακόμη δεν έχω κατακτήσει αυτό το προσόν. Και έχω αρκετή αυτογνωσία ώστε να ξέρω ότι είμαι πολύ χρήσιμη για το σχολείο και για τα παιδιά που διδάσκω.
Φίλε...είναι απόλυτα κατανοητό το θέμα του αν θα έχετε αύριο δουλειά και σεβαστό...αλλά το ένα δεν έχει να κάνει με το άλλο...
Ο φόβος για το αν θα έχουμε αύριο δουλειά δεν μπορεί να θολώνει τόσο λεπτά θέματα...τουλάχιστον μέσα σε ένα φόρουμ...
Ας άνοιγε ένα θέμα με τίτλο "θα έχουμε δουλειά...;"  ??? Τότε θα είχατε και άλλη αντιμετώπιση στο φόρουμ...
Το να επικαλείστε όμως ιδεολογικά πατήματα πολύ λεπτής υφής για να αφυπνιστούν τα θρησκευτικά αισθήματα κάποιων για να διασφαλίσετε την δουλειά...την στιγμή που αυτά τα θρησκευτικά αισθήματα και την αναγκαιότητα καλλιέργειάς τους μέσα στο σχολείο δεν τα ενστερνίζονται πλέον πολλοί άνθρωποι...ακόμη και γονείς μαθητών (το έχω δει στα σχολεία) σας δεν είναι τόσο θεμιτό κατ'εμέ...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 12:05:15 πμ »
Εχει δίκιο το μέλος konstantinat που μας συγκρατεί από το να έρθουμε σε αντιπαράθεση με τα ίδια γνωστά μέλη.
Ζητώ συγνώμη που στο παρελθόν επιδίωξα να αναπτύξω έναν επιστημονικό διάλογο με σύγχρονη επιχειρηματολογία.
Τώρα κατάλαβα ότι ήταν καταδικασμένη εκ των προτέρων μια τέτοια προσπάθεια.Γι΄αυτό κι εγώ θα προτείνω στους συναδέλφους να μην εμπλακούν σε μια ανούσια αντιπαράθεση.Βλέπετε ότι δεν έχει κανένα νόημα...

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 10:24:24 πμ »
Εχει δίκιο το μέλος konstantinat που μας συγκρατεί από το να έρθουμε σε αντιπαράθεση με τα ίδια γνωστά μέλη.
Ζητώ συγνώμη που στο παρελθόν επιδίωξα να αναπτύξω έναν επιστημονικό διάλογο με σύγχρονη επιχειρηματολογία.
Τώρα κατάλαβα ότι ήταν καταδικασμένη εκ των προτέρων μια τέτοια προσπάθεια.Γι΄αυτό κι εγώ θα προτείνω στους συναδέλφους να μην εμπλακούν σε μια ανούσια αντιπαράθεση.Βλέπετε ότι δεν έχει κανένα νόημα...
Συμφωνώ. Να επικεντρωθούμε στα ουσιαστικά προβλήματα του κλάδου. Κατ'εμέ πρέπει να συστηματοποιήσουμε την επικοινωνία μεταξύ μας, αλλά τι να περιμένω όταν εγώ στα 8 χρόνια υπηρεσίας είδα μόνο μια φορά (από σπόντα) το σχολικό μας σύμβουλο; Ενώ οι σύμβουλοι των άλλων ειδικοτήτων συναντιούνται τουλάχιστον δυο φορές το χρόνο με το δικό τους σύμβουλο;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 12:43:54 μμ »
Ξεκίνησε ο διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας

Που είναι το κακό;
Και τι σχέση (άμεση τουλάχιστον) έχει με το θέμα μας εδώ, δηλαδή τη διδασκαλία των θρησκευτικών;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος konstantinat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 10:49:53 πμ »
Κάνεις μια διαπίστωση, ότι για αυτή την κατάσταση που έχει βρεθεί η χώρα, υπεύθυνα είναι τα ψευτοπροοδευτικά συμπλέγματα… και μετά ζητάς να μην αποπροσανατολιστεί η συζήτηση…
Συγκεκριμένα σε τι αναφέρεσαι;
Το αν το μάθημα των θρησκευτικών γίνει επιλεγόμενο ,είναι ενδεχόμενο  λόγω κάποιας  συνομωσίας που εξυφαίνεται;  Οι συνάδελφοι που εκθέτουν τις απόψεις τους, μπαίνουν σε εισαγωγικά για να καταδειχθούν ως εγκάθετοι των σκοτεινών κέντρων;

Προφανώς παρανόησες αυτά που έγραψα και επειδή δεν θέλω να αιωρούνται τέτοιου είδους υπονοούμενα για τις απόψεις και τις θέσεις μου, εξηγούμαι.
Όταν  μιλώ για ψευτοπροοδευτικά συμπλέγματα αναφέρομαι στη σχεδόν στα όρια του ψυχαναγκασμού εμμονή κάθε Υπουργού Παιδείας να αφήσει το πολιτικό του στίγμα στον χώρο της εκπαίδευσης, ως δείγμα προόδου και ανοιχτόμυαλης προοπτικής. Θεωρώντας ότι έχει βρει τη μυστική φόρμουλα για τη δημιουργία του σύγχρονου, δημιουργικού και αποτελεσματικού σχολείου, όχι φυσικά προς όφελος των παιδιών αλλά επειδή πιστεύει πως έτσι θα εξασφαλίσει την πολυπόθητη υστεροφημία και μια θέση στον πάνθεον των μεγάλων εκσυγχρονιστών του έθνους, προωθεί με πρωτοφανή επιμονή και εντελώς άκριτα αλλαγές και καλά ριζοσπαστικές, με κάθε κόστος. Ωστόσο η απόσταση ανάμεσα στο όραμα και την λογική της μπακαλίστικης μικροπολιτικής  ελληνικής σκέψης είναι τεράστια και τα αποτελέσματα αυτής της μεταρρυθμιστικής μανίας τα βλέπουμε δυστυχώς τις τελευταίες δεκαετίες στην καθημερινή σχολική πραγματικότητα, όπου οι μαθητές έχουν φτάσει να απαξιώνουν σχεδόν πλήρως το σχολείο (και πολύ καλά κάνουνε έτσι όπως έχει καταντήσει).
Για να μην παρεξηγούμαι, θεωρώ απόλυτα θεμιτή, αν όχι απαραίτητη, την υιοθέτηση παραδειγμάτων που έχουν αποδειχτεί στην πράξη αποτελεσματικά και παιδαγωγικά ορθά. Στην Ελλάδα όμως ΔΕΝ συμβαίνει δυστυχώς αυτό. Εδώ κυριαρχεί το πολιτικό συμφέρον, η προσωπική φιλοδοξία και η αποκατάσταση των «ημετέρων», ακόμα και αν αυτοί δεν είναι επαρκείς για τέτοιες θέσεις, που έχουν ως αποτέλεσμα την επιβολή εκ του προχείρου νομοσχεδίων προς εντυπωσιασμό των μαζών, τα οποία έχουν στόχο να εξευρωπαΐσουν επιτέλους την οπισθοδρομική ελληνική εκπαίδευση αλλά στη συντριπτική τους πλειοψηφία είναι  όχι μόνο αντιπαιδαγωγικά αλλά και πρακτικά ανεφάρμοστα στο ελληνικό σχολικό περιβάλλον. (π.χ. Αγγλικά και Πληροφορική από την Α’ τάξη του δημοτικού, όταν όλοι οι παιδαγωγικοί επιστήμονες συνηγορούν ότι δεν έχει κανένα γνωστικό όφελός σε αυτές τις ηλικίες και όταν για το δεύτερο μάθημα τα περισσότερα σχολεία δεν έχουν αίθουσες Η/Υ, με αποτέλεσμα σήμερα πολλοί καθηγητές να το διδάσκουν στον μαυροπίνακα-υπήρξα αυτήκοος μάρτυς διήγησης συναδέλφου πληροφορικάριου!!!).
Η σημερινή Υπουργός μιλά για το φινλανδικό πρότυπο. Αυτό όμως που ξεχνά να μας πει είναι το πώς μπορεί να εφαρμοστεί αυτό στην Ελλάδα του ΔΝΤ και της ελάχιστης  χρηματοδότησης για την Παιδεία, των απαράδεκτων σχολικών εγχειριδίων, της στείρας αποστήθισης, των εκπαιδευτικών του ΕΣΠΑ-που εργάζονται απλήρωτοι μέχρι την ώρα που μιλάμε-των μαθητών που έχουν χάσει τα αυγά και τα πασχάλια με το σχολικό πρόγραμμα (πάρε για παράδειγμα τα 800 αναμορφωμένα δημοτικά σχολεία και ρώτα ένα δάσκαλο να σου πει τι κατάσταση επικρατεί μέσα στην τάξη…). Αντί λοιπόν να σκύψουν σοβαρά πάνω στα ουσιαστικά προβλήματα που ταλανίζουν εδώ και δεκαετίες την ελληνική εκπαίδευση, θεωρούν ότι η λύση βρίσκεται κατά κύριο λόγο στη μετατροπή μαθημάτων-και όχι μόνο των θρησκευτικών-σε επιλεγόμενα και μάλιστα την προωθούν ως βασική προτεραιότητα. Δεν ξέρω ποια είναι η άποψη σου για αυτό το ζήτημα-εξάλλου αυτό είναι και το θέμα στο συγκεκριμένο topic, φαντάζομαι έχει αρχίσει να σου γίνεται ξεκάθαρο μέχρι τώρα-αλλά εγώ το θεωρώ ό, τι πιο άκαιρο και παιδαγωγικά μη απαραίτητο στην παρούσα φάση.
Ας κοιτάξουν πρώτα να αναβαθμίσουν τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και να την αποσυνδέσουν από τις πανελλήνιες όπως και την τριτοβάθμια εκπαίδευση από την προοπτική της επαγγελματικής αποκατάστασης, ως αποκλειστικό κριτήριο επιλογής σπουδών (δεδομένα που βρίσκονται στον πυρήνα του φινλανδικού εκπαιδευτικού συστήματος, a propos) και μετά ας συζητήσουμε όλα τα υπόλοιπα. Με την ευκαιρία, και για την ιστορία, το καθεστώς συγκεκριμένα για το μάθημα των θρησκευτικών στην Φινλανδία (είπαμε έχει την τιμητική της στο σημερινό Υπουργείο), είναι το παρακάτω:
«Ακόμα μεγαλύτερη προσοχή δίνουν οι Φινλανδοί σε θέματα θρησκείας. Αρκεί να υπάρξουν τρία και μόνο παιδιά σε μια τάξη από κάποια θρησκεία για να διδάσκονται το μάθημα των θρησκευτικών στη  θρησκεία τους και αποκλειστικά σε αυτήν. Θρησκευτικά δε διδάσκονται επίσης καθόλου στα παιδιά που οι γονείς τους δεν το επιθυμούν. Τα παιδιά αυτά διδάσκονται Ηθική και Διαπροσωπικές Σχέσεις όλα τα χρόνια της βασικής και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης».
Δηλαδή, υποχρεωτικό ομολογιακό (αν και ο όρος αυτός δεν είναι απόλυτα σωστός) θρησκευτικό μάθημα για τα παιδιά που ασπάζονται μια θρησκεία-όπως συμβαίνει και στην Ελλάδα για τους Ορθόδοξους μαθητές-ενώ η επιλογή για τους υπόλοιπους αφορά στο περιεχόμενο του θρησκευτικού μαθήματος και όχι ανάμεσα σε «καλάθια μαθημάτων» (τραγική έκφραση) ασχέτων μεταξύ τους αντικειμένων, όπως οραματίστηκε η αποπεμφθείσα ειδική γραμματέας κ. Δραγώνα.
Όσον αφορά στο ειρωνικό σχόλιο περί σκοτεινών κέντρων, το οποίο φαντάζομαι πηγάζει από την παρανόηση των γραφομένων μου και από την αναπόφευκτη σύνδεση στο μυαλό κάποιον-δυστυχώς και στο δικό σου-οποιουδήποτε μιλά ή ασχολείται με την ορθόδοξη χριστιανική θρησκεία με γραφικές συμπεριφορές που συμπεριλαμβάνουν μανίες καταδιώξεως, δεισιδαιμονικές αντιλήψεις, ψήφο στον Καρατζαφέρη κ.α., εξηγώ. Οι συνάδελφοι εντός εισαγωγικών είναι κάποιοι θεολόγοι που τον τελευταίο καιρό εκφράζουν περίεργες απόψεις, χωρίς πειστική επιστημονική επιχειρηματολογία, εναντίον του μαθήματος με επιστολές, σύσταση συνδέσμων κλπ., γεγονός που προκαλεί ιδιαίτερη απορία στον κλάδο για την ορθότητα των θέσεων αλλά και τη σκοπιμότητα αυτής της διάσπασης τη δεδομένη χρονική στιγμή. Είναι ένα ζήτημα που αφορά αποκλειστικά εμάς τους θεολόγους και κατά συνέπεια θα δικαιολογήσω την καχυποψία σου, καθώς δεν είσαι υποχρεωμένος να το γνωρίζεις.
Ελπίζω λοιπόν να έλυσα τις απορίες σου και να ξεκαθάρισα ποιο είναι το θέμα του topic και γιατί δεν θέλω να αποπροσανατολιζόμαστε με αδιέξοδες συζητήσεις για το αν πρέπει να υπάρχει θρησκευτικό μάθημα-όπως συμβαίνει σε όλον τον κόσμο και μάλιστα στις περισσότερες περιπτώσεις υποχρεωτικό, αλλά τι ξέρουν και οι κουτόφραγκοι, όταν εμείς τους δίναμε τα φώτα μας αυτοί έτρωγαν βελανίδια…-αν η θεολογία είναι επιστήμη (έλεος!) και τελικά το αναπόφευκτο αρχέγονο ερώτημα αν υπάρχει ή όχι Θεός. Φαντάζομαι πως συμφωνείς στο ότι δεν έχουν κανένα νόημα. Δυστυχώς δε μπορώ να προστατεύσω το topic από κακόβουλες και εμπρηστικές επιθέσεις που έχουν σκοπό να προκαλέσουν αναστάτωση και αντιπαραθέσεις επιπέδου που δεν αρμόζει σε εκπαιδευτικούς, αν μη τι άλλο, και όχι δημιουργικό και ψύχραιμο διάλογο, όπως έχει γίνει στο παρελθόν-ρίξε μια ματιά στο topic «Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους» για να καταλάβεις περί ποίου πράγματος ομιλώ. Ωστόσο, όσο μπορώ θα προσπαθήσω να μην το αφήσω να παρασυρθεί γιατί ενδιαφέρει πολλούς θεολόγους που αγωνιούν για το μέλλον του μαθήματος αλλά και το εργασιακό τους μέλλον, όπως έχει τονιστεί από την πρώτη κιόλας ανάρτηση και αν κάνατε τον κόπο να ρίξετε μια ματιά στην αρχή της συζήτησης θα το βλέπατε, είναι γνωστό εξάλλου ότι η αποσπασματική γνώση είναι κακός σύμβουλος. Γι’ αυτό θα παρακαλέσω για μια ακόμα φορά να μην υπάρξουν απαντήσεις και διαξιφισμοί σχετικά με την αναγκαιότητα ύπαρξης του μαθήματος-εξάλλου αυτό το ζήτημα έχει διευθετηθεί, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, από την παιδαγωγική επιστήμη, το Σύνταγμα και τα σχολικά προγράμματα του Π.Ι.-αλλά ενημερώσεις και τοποθετήσεις επί των εξελίξεων για το συγκεκριμένο θέμα, πάντα με στοιχειώδη τουλάχιστον ευγένεια και κοσμιότητα, όσο μπορεί και ξέρει ο καθένας... Συγγνώμη για την ανάρτηση-σεντόνι…
Υ.Γ. Είναι η πρώτη και τελευταία φορά που απαντώ σε οτιδήποτε δεν έχει να κάνει με το θέμα του επιλεγόμενου χαρακτήρα του μαθήματος και αυτό γιατί υπήρξε λάθος ερμηνεία των γραφομένων μου. Οπότε οι υπόλοιποι μην κάνετε καν τον κόπο….Over and out!




Αποσυνδεδεμένος konstantinat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 11:22:28 πμ »
Συνάδελφε rublev, θα μπορούσα να σου στείλω προσωπικό μήνυμα, ωστόσο θα ήθελα να εκθέσω δημοσίως την άποψη μου για το άτομο σου, όπως έχει διαμορφωθεί μέσα από τις αναρτήσεις σου, γιατί πίστευω ότι σε περιπτώσεις σαν τη δική σου είναι απαραίτητο. Και μάλιστα με μια μόνο λέξη: RESPECT!
Ανέκαθεν στη ζωή μου έτρεφα απέραντο θαυμασμό για τους ανθρώπους που αγαπούν τη μόρφωση-με την βαθιά και ουσιαστική έννοια του όρου-και εμπλουτίζουν το πνεύμα τους μέσα από ένα ευρύ φάσμα γνώσεων, που τους επιτρέπει να διαθέτουν μια σφαιρική, αντικειμενική και τεκμηριωμέννη άποψη για τα πράγματα. Πραγματικά πιστεύω πως ανήκεις σε εκείνους τους εκπαιδευτικούς που δικαιώνουν την ουσία και την αξία του σχολείου και οι μαθητές σου είναι πραγματικά τυχεροί που σε συναντούν σε μια στιγμή της ζωής τους που έχουν ανάγκη από σοβαρά και πνευματικά πρότυπα. Συγχαρητήρια για μια ακόμα φορά για τον ψύχραιμο, σύγχρονο και ευγενικό επιστημονικό σου λόγο. Και ειλικρινά πιστέυω ότι συμφωνούν αρκετοί συνάδελφοι εδώ μέσα μαζί μου.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ζητάς συγγνώμη για την προσπάθεια σου να καταθέσεις την άποψη σου, η οποία ήταν εξαιρετικά εμπεριστατωμένη και ενδιαφέρουσα κάθε φορά. Δυστυχώς όμως όταν ο αντίλογος δεν είναι αναλόγου εππιπέδου-επιστημονικά αλλά και εκφραστικά-καταλήγουμε στα γνωστά αδιέξοδα αποτελέσματα. Αυτή είναι και η δική μου αγωνία στο συγκεκριμένο topic και σε ευχαριστώ πολύ που το κατάλαβες αμέσως-δεν είχα βέβαια και καμία αμφιβολία περί αυτού. Γι΄αυτό και συνιστώ σε όλους να αγνοούν τέτοιου είδους προκλήσεις. Θα ήθελα να σε παρακαλέσω, όσο βέβαια σου το επιτρέπει ο χρόνος και οι ασχολίες σου, να καταθέτεις την άποψη σου επί των εξελίξεων αλλά και τις προτάσεις σου για τρόπους αντίδρασης (δε γνωρίζω αν είσαι μέλος σε κάποιον σύλλογο). Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Συνάδελφε Geo33, αν κατάλαβα καλά είσαι μόνιμη εκπαιδευτικός. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν μπορούσες να μας μεταφέρεις το κλίμα σχετικά με το θέμα μέσα από το σχολικό περιβάλλον και αν υπάρχουν κάποιες ενημερώσεις ή κινήσεις επ΄αυτού από τις διευθύνσεις. Θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμη η συμβολή σου πιστεύω και το αίτημα απευθύνεται βεβαίως και σε άλλους συναδέλφους, μονίμους και μη, που επιθυμούν να συνδράμουν με τις ενημερώσεις τους.
Μέσα σε αυτό το πλάισιο κινείται αυτό το topic και νομίζω ότι μπορεί να έχει κάποιο αποτέλεσμα. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος konstantinat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 02:15:54 μμ »
Σε αγώνα διαρκείας οι θεολόγοι


ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΩΣ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΝΕΟ ΛΥΚΕΙΟ


* «Η πολιτεία οφείλει όχι απλώς να διατηρήσει, αλλά και να αναβαθμίσει το θρησκευτικό μάθημα», τονίζει ο κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ κ. Μιχ. Τρίτος


«Το μάθημα των Θρησκευτικών όχι μόνο δεν θα πρέπει να υποβαθμισθεί, εντασσόμενο στα λεγόμενα προαιρετικά, αλλά να ενισχυθεί και να παραμείνει στο κορμό των υποχρεωτικών μαθημάτων σ’ όλες τις τάξεις του Λυκείου…», τόνισε ο κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ, καθηγητής κ. Μιχαήλ Τρίτος μιλώντας σήμερα, Κυριακή, 19/12/2010, στη Λάρισα, σε εκδήλωση που διοργάνωσε η τοπική Ενωση Θεολόγων (παράρτημα της ΠΕΘ) στην αίθουσα της Χριστιανικής Εστίας «Ο Απ. Παύλος».


Ο κ. Τρίτος υποστηρίζοντας με νομικά, αλλά και παιδαγωγικά επιχειρήματα τη διατήρηση του μαθήματος ως υποχρεωτικού στο ωρολόγιο πρόγραμμα του νέου Λυκείου, κόντρα σε κυκλοφορούσες φήμες και διαρροές στο Τύπο που το θέλουν εντάσσεται στα προαιρετικά, τόνισε ότι η διδασκαλία του θρησκευτικού μαθήματος, ως υποχρεωτικού, επιβάλλεται:


- πρώτον από το ισχύον Σύνταγμα, το οποίο στο άρθρο 16, παρ. 2 τάσσει ως σκοπό της Παιδείας την ανάπτυξη της εθνικής και θρησκευτικής συνειδήσεως των μαθητών.


- δεύτερον από το στοιχείο της θρησκευτικής ομοιογένειας του ελληνικού λαού, που κατά 95% είναι ορθόδοξοι χριστιανοί και επιθυμούν να προσφέρουν και στα παιδιά τους τη διαχρονικά καταξιωμένη ελληνορθόδοξη παράδοση, και


- τρίτον από λόγους καθαρά παιδαγωγικούς, αφού το μάθημα των θρησκευτικών ανταποκρίνεται στο παιδαγωγικό και επιστημονικό αίτημα της αγωγής του όλου, όπως άλλωστε τονίζεται και στο ν. 1566/85, όπου γίνεται λόγος για την ολόπλευρη ψυχοσωματική ανάπτυξη της προσωπικότητας του μαθητή, ικανοποιεί θεμελιώδεις προδιαθέσεις της ανθρωπίνης υπάρξεως, ρίχνει πλούσιο φως στα αιχμηρά υπαρξιακά και μεταφυσικά ερωτήματα των μαθητών, δημιουργεί ανώτερα οντολογικά βιώματα, προσφέρει σύστημα αξιών, δημιουργεί προγεφυρώματα για την επανασύνδεση των διανθρωπίνων σχέσεων και φέρνει τον μαθητή σε επαφή με τη μακραίωνη πολιτιστική παράδοση του Γένους.


ΤΟ ΥΠ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ


Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι ο κ. Τρίτος, αναφερόμενος στο θέμα που ανέκυψε προσφάτως εξ αιτίας, σχετικών δημοσιευμάτων του Τύπου, για τη υποχρεωτικότητα ή μη των Θρησκευτικών στο νέο Λύκειο, ενημέρωσε ότι σε συνάντηση που είχε στη Θεσσαλονίκη με την υφυπουργό Παιδείας κ. Εύη Χριστοφιλοπούλου, στο πλαίσιο της επίσκεψής της στο ΑΠΘ, η τελευταία τον διαβεβαίωσε ότι ουδεμία απόφαση που αλλάζει το σημερινό status της υποχρεωτικότητας των Θρησκευτικών για το Λύκειο έχει ληφθεί και του υποσχέθηκε ότι όταν ξεκινήσει ο διάλογος το υπουργείο, ασφαλώς, και θα καλέσει τη εκπαιδευτική - θεολογική κοινότητα να καταθέσει τις απόψεις της για το πρόγραμμα στο νέο Λύκειο.


Επίσης, ο κ. Τρίτος αναφέρθηκε και σε επιστολή που έλαβε από το γραφείο της υπουργού Παιδείας κ. Αννας Διαμαντοπούλου, με την οποία επισημαίνεται ότι «δεν θα πρέπει να προκαλείται ανησυχία και θόρυβος εξ αιτίας κάποιων δημοσιευμάτων στα ΜΜΕ, τα οποία δεν φέρουν την υπογραφή του υπουργείου» και εκφράζεται η δέσμευση ότι εν όψει της διαβούλευσης για το νέο Λύκειο οι φορείς της θεολογικής επιστήμης και του θρησκευτικού μαθήματος θα ενημερωθούν εγκαίρως για τις θέσεις του υπουργείου, ώστε επ’ αυτών να ξεκινήσει μια δημιουργική συζήτηση. «Σε κάθε περίπτωση, πάντως», ανέφερε ο κ. Τρίτος, «παρά τις καθησυχαστικές δηλώσεις του υπ. Παιδείας, θα πρέπει οι θεολόγοι να συνεχίσουμε τον αγώνα για τη προάσπιση του μαθήματος και να βρισκόμαστε σε διαρκή ετοιμότητα».


ΨΗΦΙΣΜΑ


Στο πλαίσιο της εκδήλωσης εγκρίθηκε Ψήφισμα, μέσω του οποίου εκφράζεται «η έντονη διαμαρτυρία μας για τη σχεδιαζόμενη υποβάθμιση του μαθήματος των Θρησκευτικών στο νέο Λύκειο» επισημαίνεται πως «σήμερα περισσότερο από κάθε άλλη φορά απαιτείται περαιτέρω ενίσχυση της ανθρωπιστικής και θρησκευτικής παιδείας για να θωρακισθούν ηθικά οι νέοι και να μπορέσουν να αντιμετωπίσουν τη πλημμυρίδα του ποικιλόμορφου κακού» και ζητείται τη πολιτεία «να εγκύψει με ιδιαίτερη προσοχή και ευαισθησία στο λεπτό θέμα της ηθικής και θρησκευτικής αγωγής, κατατάσσοντας το μάθημα των Θρησκευτικών σε όλες τις τάξεις του Λυκείου στα υποχρεωτικά μαθήματα, όπως ορίζει το Σύνταγμα της πατρίδας μας, διατηρώντας το σημερινό χαρακτήρα και τη ταυτότητά του και εμπλουτίζοντάς το με τα διαχρονικής αξίας και κείμενα των μεγάλων Πατέρων της Εκκλησίας μας»


- Τον ομιλητή προλόγισε ο πρόεδρος του παραρτήματος Λάρισας της ΠΕΘ κ. Βασ. Στεργιούλης, ενώ την εκδήλωση τίμησαν με τη παρουσία τους ο πανοσιολογιώτατος αρχιμ.π. Νικηφόρος Κοντογιάννης (ως εκπρόσωπος του Μητροπολίτου Λαρίσης), οι Σχολικοί Σύμβουλοι Θεολόγων κ. Απ. Ποντίκας, Φιλολόγων κ. Κων. Δημουλάς, ο τέως Περιφερειάρχης Εκπαίδευσης Θεσσαλίας κ. Αργ. Χαδούλης, διευθυντές σχολικών μονάδων, εκπαιδευτικοί και δεκάδες Λαρισαίοι πολίτες. Χαιρετιστήρια τηλεγραφήματα έστειλαν ο Λαρισαίος υφυπουργός κ. Φιλ. Σαχινίδης και ο βουλευτής της ΝΔ κ. Μάξιμος Χαρακόπουλος.


Αποσυνδεδεμένος konstantinat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 23, 2010, 11:06:51 πμ »
http://thriskeftika.blogspot.com/2010/12/blog-post_8584.html

Ο αγώνας ξεκίνησε. Σύμφωνα με δηλώσεις του Κοσμήτορα της Θεολογικής του Α.Π.Θ., το Υπουργείο διαβεβαίωσε ότι δεν έχει παρθεί καμία απόφαση για το ΜτΘ. αλλά όταν η σημερινή κυβέρνηση διαβεβαιώνει για κάτι, όλοι κρατάμε μικρό καλάθι... Ωστόσο, ήρθε η ώρα να δείξουμε κι εμείς ότι έχουμε δύναμη. Μετά το νέο έτος θα ανακοινωθούν τα σχέδια της Υπουργού, πρέπει να βρισκόμαστε σε εγρήγορση και να καταστήσουμε σαφές ότι δεν δεχόμαστε την υποβάθμιση του μαθήματος μας. Μόνιμοι και μη εκπαιδευτικοί πρέπει να βρεθούμε στην πρώτη γραμμή-ιδίως οι πρώτοι που θα κληθούν να υπηρετήσουν με τη νέα χρονιά το "νεό σχολείο". Σε αντίθετη περίπτωση να την αποχαιρετήσουμε την Αλεξάνδρεια...Συνάδελφοι ας είμαστε όλοι έτοιμοι.
Προβλέπεται ένα θερμό 2011....

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 23, 2010, 10:47:16 μμ »
Σε αγώνα διαρκείας οι θεολόγοι


ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΩΣ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΝΕΟ ΛΥΚΕΙΟ


* «Η πολιτεία οφείλει όχι απλώς να διατηρήσει, αλλά και να αναβαθμίσει το θρησκευτικό μάθημα», τονίζει ο κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ κ. Μιχ. Τρίτος


«Το μάθημα των Θρησκευτικών όχι μόνο δεν θα πρέπει να υποβαθμισθεί, εντασσόμενο στα λεγόμενα προαιρετικά, αλλά να ενισχυθεί και να παραμείνει στο κορμό των υποχρεωτικών μαθημάτων σ’ όλες τις τάξεις του Λυκείου…», τόνισε ο κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ, καθηγητής κ. Μιχαήλ Τρίτος μιλώντας σήμερα, Κυριακή, 19/12/2010, στη Λάρισα, σε εκδήλωση που διοργάνωσε η τοπική Ενωση Θεολόγων (παράρτημα της ΠΕΘ) στην αίθουσα της Χριστιανικής Εστίας «Ο Απ. Παύλος».


Ο κ. Τρίτος υποστηρίζοντας με νομικά, αλλά και παιδαγωγικά επιχειρήματα τη διατήρηση του μαθήματος ως υποχρεωτικού στο ωρολόγιο πρόγραμμα του νέου Λυκείου, κόντρα σε κυκλοφορούσες φήμες και διαρροές στο Τύπο που το θέλουν εντάσσεται στα προαιρετικά, τόνισε ότι η διδασκαλία του θρησκευτικού μαθήματος, ως υποχρεωτικού, επιβάλλεται:


- πρώτον από το ισχύον Σύνταγμα, το οποίο στο άρθρο 16, παρ. 2 τάσσει ως σκοπό της Παιδείας την ανάπτυξη της εθνικής και θρησκευτικής συνειδήσεως των μαθητών.


- δεύτερον από το στοιχείο της θρησκευτικής ομοιογένειας του ελληνικού λαού, που κατά 95% είναι ορθόδοξοι χριστιανοί και επιθυμούν να προσφέρουν και στα παιδιά τους τη διαχρονικά καταξιωμένη ελληνορθόδοξη παράδοση, και


- τρίτον από λόγους καθαρά παιδαγωγικούς, αφού το μάθημα των θρησκευτικών ανταποκρίνεται στο παιδαγωγικό και επιστημονικό αίτημα της αγωγής του όλου, όπως άλλωστε τονίζεται και στο ν. 1566/85, όπου γίνεται λόγος για την ολόπλευρη ψυχοσωματική ανάπτυξη της προσωπικότητας του μαθητή, ικανοποιεί θεμελιώδεις προδιαθέσεις της ανθρωπίνης υπάρξεως, ρίχνει πλούσιο φως στα αιχμηρά υπαρξιακά και μεταφυσικά ερωτήματα των μαθητών, δημιουργεί ανώτερα οντολογικά βιώματα, προσφέρει σύστημα αξιών, δημιουργεί προγεφυρώματα για την επανασύνδεση των διανθρωπίνων σχέσεων και φέρνει τον μαθητή σε επαφή με τη μακραίωνη πολιτιστική παράδοση του Γένους.


ΤΟ ΥΠ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ


Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι ο κ. Τρίτος, αναφερόμενος στο θέμα που ανέκυψε προσφάτως εξ αιτίας, σχετικών δημοσιευμάτων του Τύπου, για τη υποχρεωτικότητα ή μη των Θρησκευτικών στο νέο Λύκειο, ενημέρωσε ότι σε συνάντηση που είχε στη Θεσσαλονίκη με την υφυπουργό Παιδείας κ. Εύη Χριστοφιλοπούλου, στο πλαίσιο της επίσκεψής της στο ΑΠΘ, η τελευταία τον διαβεβαίωσε ότι ουδεμία απόφαση που αλλάζει το σημερινό status της υποχρεωτικότητας των Θρησκευτικών για το Λύκειο έχει ληφθεί και του υποσχέθηκε ότι όταν ξεκινήσει ο διάλογος το υπουργείο, ασφαλώς, και θα καλέσει τη εκπαιδευτική - θεολογική κοινότητα να καταθέσει τις απόψεις της για το πρόγραμμα στο νέο Λύκειο.


Επίσης, ο κ. Τρίτος αναφέρθηκε και σε επιστολή που έλαβε από το γραφείο της υπουργού Παιδείας κ. Αννας Διαμαντοπούλου, με την οποία επισημαίνεται ότι «δεν θα πρέπει να προκαλείται ανησυχία και θόρυβος εξ αιτίας κάποιων δημοσιευμάτων στα ΜΜΕ, τα οποία δεν φέρουν την υπογραφή του υπουργείου» και εκφράζεται η δέσμευση ότι εν όψει της διαβούλευσης για το νέο Λύκειο οι φορείς της θεολογικής επιστήμης και του θρησκευτικού μαθήματος θα ενημερωθούν εγκαίρως για τις θέσεις του υπουργείου, ώστε επ’ αυτών να ξεκινήσει μια δημιουργική συζήτηση. «Σε κάθε περίπτωση, πάντως», ανέφερε ο κ. Τρίτος, «παρά τις καθησυχαστικές δηλώσεις του υπ. Παιδείας, θα πρέπει οι θεολόγοι να συνεχίσουμε τον αγώνα για τη προάσπιση του μαθήματος και να βρισκόμαστε σε διαρκή ετοιμότητα».


ΨΗΦΙΣΜΑ


Στο πλαίσιο της εκδήλωσης εγκρίθηκε Ψήφισμα, μέσω του οποίου εκφράζεται «η έντονη διαμαρτυρία μας για τη σχεδιαζόμενη υποβάθμιση του μαθήματος των Θρησκευτικών στο νέο Λύκειο» επισημαίνεται πως «σήμερα περισσότερο από κάθε άλλη φορά απαιτείται περαιτέρω ενίσχυση της ανθρωπιστικής και θρησκευτικής παιδείας για να θωρακισθούν ηθικά οι νέοι και να μπορέσουν να αντιμετωπίσουν τη πλημμυρίδα του ποικιλόμορφου κακού» και ζητείται τη πολιτεία «να εγκύψει με ιδιαίτερη προσοχή και ευαισθησία στο λεπτό θέμα της ηθικής και θρησκευτικής αγωγής, κατατάσσοντας το μάθημα των Θρησκευτικών σε όλες τις τάξεις του Λυκείου στα υποχρεωτικά μαθήματα, όπως ορίζει το Σύνταγμα της πατρίδας μας, διατηρώντας το σημερινό χαρακτήρα και τη ταυτότητά του και εμπλουτίζοντάς το με τα διαχρονικής αξίας και κείμενα των μεγάλων Πατέρων της Εκκλησίας μας»


- Τον ομιλητή προλόγισε ο πρόεδρος του παραρτήματος Λάρισας της ΠΕΘ κ. Βασ. Στεργιούλης, ενώ την εκδήλωση τίμησαν με τη παρουσία τους ο πανοσιολογιώτατος αρχιμ.π. Νικηφόρος Κοντογιάννης (ως εκπρόσωπος του Μητροπολίτου Λαρίσης), οι Σχολικοί Σύμβουλοι Θεολόγων κ. Απ. Ποντίκας, Φιλολόγων κ. Κων. Δημουλάς, ο τέως Περιφερειάρχης Εκπαίδευσης Θεσσαλίας κ. Αργ. Χαδούλης, διευθυντές σχολικών μονάδων, εκπαιδευτικοί και δεκάδες Λαρισαίοι πολίτες. Χαιρετιστήρια τηλεγραφήματα έστειλαν ο Λαρισαίος υφυπουργός κ. Φιλ. Σαχινίδης και ο βουλευτής της ΝΔ κ. Μάξιμος Χαρακόπουλος.



Η πρωτογενής πηγή του παραπάνω κειμένου είναι το Εκπαιδευτικό Ιστολόγιο Λάρισας:

http://eleftherianet.blogspot.com/2010/12/blog-post_19.html

Noμίζω συνάδελφοι ότι θα πρέπει ως θεολόγοι προσέτι δε και ως καλοί χριστιανοί να τηρούμε τη (δημοσιογραφική) δεοντολογία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160805
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 732
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 649
Σύνολο: 650

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.