*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 730831 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2184 στις: Αύγουστος 18, 2014, 01:29:47 μμ »
Αν το κράτος έχει αποφασίσει ότι αυτές οι κατηγορίες υπάγονται σε ειδικά μισθολόγια, η δικαιοσύνη δεν μπορεί να τους κρίνει με τα μέτρα των υπολοίπων.
και στους πανεπιστημιακούς ήταν ειδικά μισθολόγια, αλλά συνταγματικές οι μειώσεις...
Αν θέλουμε να σχολιάζουμε κάτι, να πιάνουμε το νήμα από την αρχή, όχι από τη μέση.
και σε άλλα σημεία του νήματος διάβαζα για τη δικαια δικαιοσύνη, και δεν σχολίαζα, ε, τώρα είπα να σχολιάσω. Ελπίζω μην ενόχλησα

Μα μόνο εμένα ενοχλεί η συνταγματικότητα των πάντων εκτός από τις μειώσεις μισθών δικαστικών και ενστολων; και διαβάζω σε πολλές απαντήσεις το επιχείρημα την (καλή) δικαιοσύνη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:46:12 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2185 στις: Αύγουστος 18, 2014, 01:37:18 μμ »
Φοβάμαι ότι δεν δημιούργησαν τα μέτρα τους ανέργους. Γνωρίζω ότι αυτή δεν είναι πολύ δημοφιλής άποψη γιατί μας ξεβολεύει από το παραμύθι μας, αλλά οφείλω να την πω. Τα μέτρα έσκασαν νωρίτερα τη φούσκα που είχαμε δημιουργήσει στην Ελλάδα ως μία οικονομία που ανακύκλωνε δανεικό χρήμα μέσω της κατανάλωσης (με τα κομμωτήρια, τα σουβλατζίδικα και τις καφετέριες που είπαμε και πιο πάνω) και που είχε προ πολλού σταματήσει να παράγει πραγματικά, κάτι που ήταν ζήτημα χρόνου να συμβεί και ασχέτως μνημονίων. Δεν ήταν ποτέ πραγματικά καλές οι εποχές που ζήσαμε, πείσαμε τους αυτούς μας ότι ήταν.
Όπως λοιπόν ούτε και τότε το πολιτικό μας σύστημα, που έχει μάθει να επιβιώνει μόνο κάνοντας ρουσφέτια, είχε προσφέρει βιώσιμη απασχόληση, ούτε και τώρα πρόκειται να το κάνει. Γιατί δεν ξέρει να το κάνει. Για πολλοστή φορά θα επιβληθεί στην Ελλάδα απ'έξω μία οικονομική-εργασιακή φόρμουλα στοιχειώδους βιωσιμότητας.

Συμφωνώ για τη φούσκα, που θα έσκαγε. Αναπόφευκτη ήταν η δραματική μείωση του ΑΕΠ και μαι παροδική αύξηση της ανεργίας, όχι όμως και η σταθεροποίηση της ανεργίας σε υψηλά ποσοστά για τόσο καιρό.  Η διατήρηση της μάλλον δείχνει ότι η οικονομική και πολιτική ελίτ βολεύετι με αυτή την κατάσταση. Τεσπα δεν ξαναγράφω, γιατί ξεφύγαμε τελείως.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2186 στις: Αύγουστος 20, 2014, 12:41:57 μμ »
http://www.esos.gr/uploads/kcfinder/file/axiologisi-diefkriniseis.pdf
Διευκρινίσεις σχετικές με την αξιολόγηση των στελεχών εκπαίδευσης που πρέπει να έχει τελειώσει μέχρι 31/08/2014, αναβάλλεται η αξιολόγηση για τα στελέχη που έχουν παραπεμφθεί στα πειθαρχικά.

http://www.esos.gr/arthra/axiologisi-ekpaideytikon-daskalon-kauhghton-protobathmias-deyterobathmias-ekpaideysis/ektakto-odhgies-trivn-selidvn-gia-thn-ajiologhsh-tvn-stelexvn-ekpaideyshs-anaballetai-h-ajiologhsh-gia-ta-stelexh-poy-exoyn-parapemfueis-ta-peiuarxika
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2187 στις: Αύγουστος 23, 2014, 11:33:37 πμ »
Σύγχυση παντού:
http://www.ipaideia.gr/sigxisi-epikratei-stin-aksiologisi-stelexon-tis-ekpaideusis-1.htm
Οι οδηγίες (20-8-14) από την ΑΔΙΠΠΔΕ,
είναι σε άλλη κατεύθυνση από τις οδηγίες που δίνουν οι ΠΔΕ προς τα Στελέχη της Εκπ/σης.
Ενώ η ΑΔΙΠΠΔΕ αναφέρει:
«Η διενεργούμενη αξιολόγηση αναφέρεται στην τρέχουσα θητεία των στελεχών εκπαίδευσης…. αυτό σημαίνει ότι ο ατομικός φάκελος που υποβάλει ο αξιολογούμενος αφορά στη συγκεκριμένη περίοδο…»,
η ΠΔΕ Αττικής δίνει κατευθύνσεις στα στελέχη εκπ/σης ότι μπορούν να βάλουν τα στοιχεία από όλες τις προηγούμενες θητείες.
Δηλ. αν ένας Σχολικός Σύμβουλος έχει τρεις (3) θητείες να περιγράψει στην έκθεση Αξιολόγησης τις δράσεις π.χ. 12 ετών: Συγκεκριμένα αναφέρεται: «… οποιαδήποτε αναφορά στο παιδαγωγικό έργο του συμβούλου σε προηγούμενες θητείες είναι ενισχυτικό του σημερινού επαγγελματικού του προφίλ… Θυμίζουμε ότι τα στοιχεία που θα καταθέσουμε – για πρώτη φορά – θα παραμείνουν μέσα στη βάση και η μόνη δυνατότητα που θα έχουμε στο μέλλον είναι η πρόσθεση νέων στοιχείων και όχι η προσθήκη σε παλαιότερες καταγραφές….».
Σάλος ακόμη έχει ξεσπάσει με την οδηγία της ΑΔΙΠΠΔΕ, για αναβολή της διαδικασίας αξιολόγησης των στελεχών που έχουν παραπεμφθεί σε Πειθαρχικό, κάτι βέβαια που δεν στηρίζεται σε καμία νομοθεσία, γεγονός που προκαλεί ερωτηματικά. Η σχετική οδηγία, από την πλευρά των Σχολικών Συμβούλων αφορά μόνο έναν, ο οποίος μάλιστα είναι και συνδικαλιστής.

Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:46:12 »

Αποσυνδεδεμένος jerry2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2188 στις: Σεπτέμβριος 14, 2014, 01:31:55 μμ »
Καλημέρα σε όλους και όλες.
Την προηγούμενη εβδομάδα στο σχολείο μου ο Διευθυντής μας μοίρασε ένα τετρασέλιδο ερωτηματολόγιο (συρραφή από ερωτηματολόγια πτυχιακών/μεταπτυχιακών εργασιών) με διάφορες ερωτήσεις , όπως:"Πόσο πολύ μπορείτε να ελέγξετε αποδιοργανωτικές συμπεριφορές μέσα στην τάξη σας;" στις οποίες έπρεπε να επιλέξουμε " Καθόλου/Πολύ λίγο/Μέτρια/Αρκετά/Πάρα πολύ" κλπ. Στο πρώτο μέρος υπήρχαν 12 ερωτήσεις.Το δεύτερο μέρος είχε τίτλο ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΥΤΟΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ (π.χ. 1η ερώτηση :Σε γενικές γραμμές έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου....17η Πιστεύω ότι ως άτομο αξίζω όσο και οι άλλοι.....).Τρίτο μέρος με τίτλο: Η ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ (π.χ.ερώτηση Σε ποιό βαθμό είστε ικανοποιημένος από 7.Τον τρόπο που αξιολογείστε στη δουλειά σας....) .Μας ζήτησε να το συμπληρώσουμε επώνυμα αξιολογώντας τον εαυτό μας και να του το παραδώσουμε έτσι ώστε όταν έρθει η ώρα να μας αξιολογήσει να το συμβουλευτεί. Παρακαλώ πείτε μου εάν έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε εσάς, κατά πόσο προβλέπεται από τη νομοθεσία, εάν είμαι υποχρεωμένος να το συμπληρώσω και αν μπορείτε να βαθμολογήσετε το όλο σκηνικό από την άποψη του σουρρεαλισμού. Πόσο σουρρεαλιστικό είναι:1:καθόλου, 2=ελάχιστα, 3=λίγο, 4=πολύ, 5= πάρα πολύ. Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2189 στις: Σεπτέμβριος 14, 2014, 06:33:42 μμ »
κάποιος να του πει ότι ΄

1) δεν έχει ξεκινήσει η αξιολόγηση ακόμα των εκπαιδευτικών
2) πρέπει πρώτα να αξιολογηθεί ο ίδιος για να αξιολογήσει, που δεν έχει γίνει ακόμα αυτό
3) ότι σε πρώτη φάση η αξιολόγηση θα είναι εθελοντική και ακόμα και τότε δεν σημαίνει ότι θα προλάβουν όλοι να αξιολογηθούν
4) όποιος βιάζεται σκοντάφτει

ας ενημερώσει κάποιος την τοπική ελμέ, να γίνει σούσουρο, θα πέσει γέλιο.
από την άλλη αν δεν σε πειράζει να του γράψεις την τέλεια εικόνα

Σε κάθε περίπτωση όσα περιγράφεις δεν προβλέπονται

 

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2190 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 09:39:43 πμ »
η αξιολόγηση όντως θα είναι προαιρετική αρχικά, αλλά είναι γνωστό ότι εάν δεν αξιολογηθείς δε θα μπορέσεις και ποτέ να αλλάξεις μισθολογικό κλιμάκιο....Άρα κατά κάποιο τρόπο υποχρεωτική δεν είναι?

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2191 στις: Οκτώβριος 05, 2014, 11:21:19 μμ »
Στην τελική ευθεία η αξιολόγηση

Σε τροχιά αξιολόγησης μπαίνουν οι σχολικές μονάδες της χώρας, ενώ μέχρι το τέλος του χρόνου θα ολοκληρωθεί η αξιολόγηση διευθυντών και υποδιευθυντών των σχολείων για να ξεκινήσει η αντίστοιχη διαδικασία για τους δασκάλους και καθηγητές με την έναρξη της νέας χρονιάς.

http://edunea.gr/index.php/2012-12-06-17-50-27/24767-2014-10-05-15-59-31.html

Αν και κάθε χρόνο λένε του χρόνου, οπότε δεν πιστεύω πια τίποτα....
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος maremare

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2192 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 04:59:18 μμ »
Καλησπέρα!!!! Το φετινό Σεπτέμβρη έληξε η διετία κατά την οποία ήμουν δόκιμη. Για να μονιμοποιηθώ τώρα πρέπει να αξιολογηθώ πρώτα; Μήπως γνωρίζει κάποιος άλλος συνάδελφος που προσλήφθηκε το 2012 ή άλλος κανείς;

Αποσυνδεδεμένος maremare

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2193 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 04:02:33 μμ »
Καλησπέρα και πάλι!!!! Μήπως μπορεί να με ενημερώσει κάποιος για το θέμα που προανέφερα; Το φετινό Σεπτέμβρη έληξε η διετία κατά την οποία ήμουν δόκιμη. Για να μονιμοποιηθώ τώρα πρέπει να αξιολογηθώ πρώτα; Μήπως γνωρίζει κάποιος άλλος συνάδελφος που προσλήφθηκε το 2012 ή άλλος κανείς;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2194 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 04:11:47 μμ »
Καλησπέρα και πάλι!!!! Μήπως μπορεί να με ενημερώσει κάποιος για το θέμα που προανέφερα; Το φετινό Σεπτέμβρη έληξε η διετία κατά την οποία ήμουν δόκιμη. Για να μονιμοποιηθώ τώρα πρέπει να αξιολογηθώ πρώτα; Μήπως γνωρίζει κάποιος άλλος συνάδελφος που προσλήφθηκε το 2012 ή άλλος κανείς;

Ο Δ/ντης σου όπως θα συντάξει μια έκθεση αξιολόγησης που θα στείλει στην διεύθυνση ώστε να μονιμοποιηθείς. Είναι τυπική διαδικασία την έχουμε περάσει όλοι. Δεν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος maremare

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2195 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 04:19:07 μμ »
Ααα!!! Γιατί χθες μου είπαν ότι πρέπει να περάσουν από αξιολόγηση και οι δόκιμοι για να μονιμοποιηθούν. Και ο Διευθυντής μου μου είπε ότι δεν έχει έρθει έγγραφο από την Διεύθυνση για να υποβάλλει την έκθεση αξιολόγησής μου. (Πέρσι - 2013- το έγγραφο είχε σταλεί από τον Ιούνιο)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2196 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 07:54:25 μμ »
Ααα!!! Γιατί χθες μου είπαν ότι πρέπει να περάσουν από αξιολόγηση και οι δόκιμοι για να μονιμοποιηθούν. Και ο Διευθυντής μου μου είπε ότι δεν έχει έρθει έγγραφο από την Διεύθυνση για να υποβάλλει την έκθεση αξιολόγησής μου. (Πέρσι - 2013- το έγγραφο είχε σταλεί από τον Ιούνιο)

ας πάρει ένα τηλέφωνο στην δ/νση να ρωτήσει κάποιος για να δείτε τι ισχύει, το ότι δεν ήρθε ένα έγγραφο μπορεί να οφείλεται και σε παράβλεψη

Αποσυνδεδεμένος maremare

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2197 στις: Οκτώβριος 11, 2014, 10:01:06 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ Kinegire!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160847
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 954
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 815
Σύνολο: 828

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.