*

Αποστολέας Θέμα: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής  (Αναγνώστηκε 62734 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 05:36:27 μμ »
Για να σε καλέσουν πρέπει να έχεις κάνει ειδική αίτηση σε ΣΜΕΑ και/ή να έχεις τσεκάρει κπ κουτάκι στην αίτηση αναπληρωτών;;;

Δεν μπορεις να κανεις αιτηση χωρις τα ελαχιστα προσοντα της προκυρηξης.
Δεν μπορεις να τσεκαρεις κουτακι στην αιτηση αναπληρωτων αν εισαι της Δευτεροβαθμιας, μονο της Πρωτοβαθμιας.
Μπορεις ομως να δουλεψεις ωρομισθιος σε ΣΜΕΑ αν οι πινακες ωρομισθιων ΣΜΕΑ της ειδικοτητας σου τελειωσουν, οπότε ενοποιουνται με τους γενικους πινακες των ωρομισθιων. Ετσι μου ειπαν οταν με καλεσαν για 5 ωρες σε ΣΜΕΑ στην Ηλεια (αρνηθηκα - αν ηταν 10, θα ειχα δεχτει!), χωρις να εχω τσεκαρει κανενα κουτακι. Η μονη μου απορια ειναι με ποιους ακριβως πινακες ενοποιουνται, μιας κι υπαρχουν ΠΟΛΛΟΙ πινακες ωρομισθιων ανα την Ελλαδα κι οχι ΕΝΑΣ! ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:41:43 »

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 06:43:20 μμ »
Βλέπω ότι υπάρχει μια σύγχυση και επαναλαμβάνω την προσωπική μου εμπειρία: πέρσι, χωρίς να έχω κάνει αίτηση για πίνακες ΣΜΕΑ, αφού δεν είχα τα απαιτούμενα τυπικά προσόντα, με κάλεσαν για τμήματα ένταξης από το γενικό πίνακα ωρομισθίων, λόγω εξάντλησης του πίνακα ειδικής αγωγής. Φέτος, πάλι δεν είχα δικαίωμα αίτησης για ένταξη στους πίνακες ΣΜΕΑ, γιατί απαιτείται προϋπηρεσία 10 μηνών τουλάχιστον. Πιστεύω ότι, όταν εξαντληθεί ο πίνακας ΣΜΕΑ καλούν από το γενικό πίνακα ωρομισθίων της ίδιας περιφέρειας, εμένα τουλάχιστον με είχαν καλέσει στην ίδια περιφέρεια. Αν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα, ίσως απευθύνονται και σε άλλες περιφέρειες.
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 08:34:13 μμ »
καλησπέρα σας.Θα ήθελα να εξηγήσω κάποια πράγματα για να μην υπάρχουν παρανοήσεις.Για να σε καλέσουν στην ειδική αγωγή πρέπει να έχεις κάνει ειδική αίτηση και να έχεις τα απαιτούμενα προσόντα (το λιγότερο σεμινάριο στην ειδική αγωγή),αλλιώς δεν έχεις το δικαίωμα να καταθέσεις τα χαρτιά σου για ωρομίσθιος ή αναπληρωτής στην ειδική αγωγή. Καταρτίζονται πίνακες και όταν εξαντληθούν καλούν από τους πίνακες της γενικής παιδείας.Αυτό συμβαίνει με τους πίνακες των ωρομισθίων. Καλούν αυτούς που βρίσκονται στους πρώτους ωρομισθίους της συγκεκριμένης περιφέρειας και συνήθως είναι άτομα με επιτυχίες και μόρια στον Ασεπ. Το δικαίωμα να συμππληρώσουν το κουτάκι πως αποδέχονται πρόσληψη και σε Σμεα έχουν μόνο της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και όχι οι ειδικότητες της Δευτεροβάθμιας.

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 01:11:01 μμ »
απλα μεχρι περσυ ισχυαν τα αντιθετα φετος με το νεο νομο ειδικης αγωγης εχουν αλλαξει τα πραγματα!
εγω φετος παρακολουθω σεμιναριο 400 ωρων κ παραλληλα μαθαινω νοηματικη!
ξερεις καποιος αν του χρονου εχω πιθανοτητες ωρομισθιας η αναπληρωσης ειμαι πε02 ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:41:43 »

Αποσυνδεδεμένος egoiste

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 01:18:19 μμ »
Παρακολουθείς το σεμινάριο εδω Αθήνα που θα ξεκινησει το σάββατο ή αυτο στο πανεπιστημιο του βόλου?

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 01:22:02 μμ »
ελμπονο απο αθηνα εισαι ή ανεβοκατεβαινεις???εγω ειμαι απο ηρακλειο και θα ηθελα πολυ να το παρακολουθησω αλλα ειναι δυσκολο :'(

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 07:10:22 μμ »
elbono καλησπέρα. Σαφώς τα πράγματα δυσκολεύουν χρόνο με το χρόνο και τα άτομα με μεταπτυχιακό και διάφορα προσόντα αυξάνονται, οι πίνακες όμως ανανεώνονται, καθώς αρκετά άτομα μαζεύουν προυπηρεσία και διορίζονται ως μόνιμοι.Πιστεύω ότι υπάρχουν πιθανότητες να εργαστείς ως ωρομίσθιος αρχικά και μετά αναπληρωτής. Η ειδικότητα των φιλολόγων είναι η πολυπληθέστερη στην ειδική αγωγή, όμως υπάρχουν πολλά κενά και σκέψου ότι δίνονται και πιστώσεις αρκετές (περισσότερες ωρομισθίες).Αν δηλώσει κάποιος καλά τις περιοχές, μπορεί να δουλεύει στην ειδική αγωγή.

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 11:05:22 μμ »
ευχαριστω για τις πληροφοριες!οταν λες να δηλωσει καλα τις περιοχες τι εννοεις συγκεκριμενα εγω για ωρομισθια ενδιαφερομια στην περιφερεια ανατολικης μακεδονιας κ θρακης!στη δραμα το παρακολουθω απο οπου κ καταγομαι το διοργανωνει το πανεπιστημιο βολου με την ενωση φυσικων!

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 09:41:47 πμ »
Εννοώ πως μπορείς να κοιτάξεις τους φετινούς πίνακες για την ωρομισθία στην περιφέρεια, που θέλεις να δηλώσεις και να υπολογίσεις περίπου σε ποια θέση θα βρίσκεσαι του χρόνου με βάση τα προσόντα σου και πόσα άτομα θα βρίσκονται πάνω από εσένα και να κοιτάξεις και τις κενές θέσεις που υπάρχουν στη συγκεκριμένη περιφέρεια (τμηματα ένταξης, ειδικά σχολεία, εεεεκ) και πόσους παίρνουν για την ειδικότητά σου.Ρίξε καμιά ματιά και στις άλλες περιφέρειες, αν τα πράγματα είναι καλύτερα. Χρειάζεται λίγο ψάξιμο.

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 12:53:53 μμ »
μπορεις να μου πεις που ακριβως θα τα βρω αυτα γιατι δεν εχω ιδεα....απο τους πινακες των ωρομισθιων?που βλεπω τελικα ποσους καλουνε ή ποσα κενα υπαρχουν!σευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις!

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 03:40:21 μμ »
Γνωρίζει κανείς για ποιο λόγο υπάρχουν δύο πίνακες (Α και Β) στους πίνακες ΣΜΕΑ όπως και στους πίνακες με τη νοηματική και το σύστημα τυφλών;

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 04:15:45 μμ »
Τους πίνακες των ωρομισθίων ειδικής αγωγής θα τους βρεις στην ιστοσελίδα του υπουργείου παιδείας (http://e-aitisi.sch.gr/). Όσο για τους πόσους καλούν δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος, όπως και για τις κενές θέσεις που θα υπάρξουν, καθώς κάθε χρονιά αλλάξουν (νέες δημιουργούνται, παλιές καταργούνται). Στο περίπου μπορείς να δεις τα σχολεία που υπάρχουν από τα αρχεία που έχει το υπουργείο παιδείας στην ιστοσελίδα του (http://www.ypepth.gr/ktp/ktp_amea.htm). Μπορεί και να σε βοηθήσουν κάπως για το πόσα άτομα κάθε περιοχή θα προσλάβει και που παίρνουν περισσότερους. :) :)

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 04:19:42 μμ »
libera, υπάρχουν πίνακες Α και Β διότι κατατάσσονται τα άτομα ανάλογα τα προσόντα τους. Στον Α ανήκουν τα άτομα με αναπηρία 67% και άνω και στον πίνακα Β όλοι αυτοί που έχουν μεταπτυχιακό, γονείς παιδιών με ειδικές ανάγκες, σεμινάριο ειδικής αγωγής κλπ. Το ίδιο ισχύει και για τους πίνακες της νοηματικής και braille.

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρoμίσθιοι Ειδικής Αγωγής
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 05:18:06 μμ »
Ευχαριστώ για την ενημέρωση! Προσπαθώ εδώ και μέρες να κάνω αυτό που πρότεινες, δηλαδή βλέπω τι κίνηση υπάρχει σε κάθε περιοχή και πως θα μπορούσα να τις δηλώσω σωστά ώστε να έχω κάποια πιθανότητα να με πάρουν έστω ωρομίσθια. Αυτοί οι πίνακες με είχαν μπερδέψει λίγο. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160550
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 827
Σύνολο: 838

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.