*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16  (Αναγνώστηκε 347307 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #322 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 03:13:34 μμ »
Η κοινή υπουργική απόφαση που περίμεναν στο υπουργείο παιδείας ότι θα είναι έτοιμη, για τις πιστώσεις ΠΔΕ, δεν υπεγράφη από την υπηρεσιακή κυβέρνηση.
Οπότε αν δεν το κάνουν σήμερα θα πρέπει να περιμένουμε από τη νέα κυβέρνηση μόλις ορκιστεί να υπογράψουν όλοι οι αρμόδιοι υπουργοί.
Θεωρούμε, και αυτό μεταφέραμε και στο υπουργείο, πως με 1000 δασκάλους δεν ανοίγουν τα σχολεία και επιπλέον θα δημιουργηθούν και πολλές αδικίες, οπότε πρέπει να πάμε σε Α φάση μόνο αν υπάρχει και το ΠΔΕ κι ας ανακοινωθούν την Παρασκευή οι προσλήψεις.

ΠΗΓΗ:ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΔΑΣΚΑΛΟΙ FB
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2015, 03:24:26 μμ από ppr »
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:08:13 »

Αποσυνδεδεμένος MP

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #323 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 03:18:18 μμ »
Πώς θα είναι μεγάλη φάση βρε παιδιά;;;ας πάρουμε τα νούμερα...
\370 ολοήμερο
από τις 1400 στην καλύτερη να έχουμε 1000(και πολλές λέω)
Δηλαδή εσείς από το ΠΔΕ πόσες πιστεύετε ότι θα μας δώσουν;

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #324 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 03:25:16 μμ »
Πώς θα είναι μεγάλη φάση βρε παιδιά;;;ας πάρουμε τα νούμερα...
\370 ολοήμερο
από τις 1400 στην καλύτερη να έχουμε 1000(και πολλές λέω)
Δηλαδή εσείς από το ΠΔΕ πόσες πιστεύετε ότι θα μας δώσουν;

Εγώ ελπίζω για τουλάχιστον 800 προς το παρόν. Τουλάχιστον να φτάσουμε τις 2.000 προσλήψεις α φάση. Και πάλι δηλαδή λίγες θα είναι.

Αποσυνδεδεμένος Miriam_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #325 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 03:28:17 μμ »
Εχει βαλθει μια μεριδα συνδικαλιστων να προωθησει το θεμα της αδυναμιας καλυψης κενων ειδικης αγωγης σε ορισμενες περοφερειες απο το εσπα, διεκδικωντας πιστωσεις απο το ΠΔΕ, οι οποιες προοριζονταν για καλυψη κενων πρωινων τμηματων Γενικης αποκλειστικα. Αν συμβει αυτο θα χασουν εκατονταδες πιστωσεις οι ΠΕ70, αφου θα διατεθουν σε ΕΕΠ(λογοθεραπευτες, φυσικοθεραπευτες κτλ) Οι συγκεκριμενοι κλαδοι προσλαμβανονταν αποκλειστικα απο το ΕΣΠΑ και ειχαν απορροφηση σχεδον 99% οπως σε ολες τις δομες ειδικης αγωγης. Τα κενα σε δασκαλους(πε70) ποτε δεν καλυφθηκαν πανω απο 80% την τελευταια 5ετια ...και απ οτι φαινεται φετος θα ειναι απο τις χειροτερες χρονιες αν συμβει και αυτο σε σχεση με τα κενα που υπαρχουν! 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2015, 03:30:01 μμ από lionel_ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:08:13 »

Αποσυνδεδεμένος MP

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #326 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 03:33:06 μμ »
Εμενα μου κανει εντυπωση πως και εχθες ο μπρατης ειπε πως κατα την εκτιμηση του η α φαση θ ειναι μεγαλη. δηλδλη τους 1500 περιπου δασκάλους για τα 4000 κενά το θεωρει μεγαλη φαση;;;;;;ουτε καν οι μισοί. για την ειδική θα συμφωνησω κι εγω

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #327 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 03:38:15 μμ »
Εχει βαλθει μια μεριδα συνδικαλιστων να προωθησει το θεμα της αδυναμιας καλυψης κενων ειδικης αγωγης σε ορισμενες περοφερειες απο το εσπα, διεκδικωντας πιστωσεις απο το ΠΔΕ, οι οποιες προοριζονταν για καλυψη κενων πρωινων τμηματων Γενικης αποκλειστικα. Αν συμβει αυτο θα χασουν εκατονταδες πιστωσεις οι ΠΕ70, αφου θα διατεθουν σε ΕΕΠ(λογοθεραπευτες, φυσικοθεραπευτες κτλ) Οι συγκεκριμενοι κλαδοι προσλαμβανονταν αποκλειστικα απο το ΕΣΠΑ και ειχαν απορροφηση σχεδον 99% οπως σε ολες τις δομες ειδικης αγωγης. Τα κενα σε δασκαλους(πε70) ποτε δεν καλυφθηκαν πανω απο 80% την τελευταια 5ετια ...και απ οτι φαινεται φετος θα ειναι απο τις χειροτερες χρονιες αν συμβει και αυτο σε σχεση με τα κενα που υπαρχουν!

Και εγώ το ίδιο φοβάμαι. Δεν νομίζω να προορίζουν τις πιστώσεις για ΕΕΠ, αλλά για εκπαιδευτικούς εδικής (Αβαθμιας και Ββαθμιας), απ' όσο έχω καταλάβει και από άλλα topics εδώ. Πάντως πιστώσεις δυστυχώς θα χαθούν σίγουρα. Και αυτό γιατί μάλλον το υπουργείο υποκύπτει στο γνωστό ελληνικό τροπάρι "όποιος φωνάζει περισσότερο, παίρνει και περισσότερο". Ας μαζευόμασταν 500 άτομα κάτω από το υπουργείο και θα σου έλεγα πότε θα έβρισκαν πιστώσεις και για τα δημοτικά, που είναι 5 χρόνια άδεια με ΜΗΔΕΝΙΚΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ. Έλεος, καλύπτουμε 6 θέσεις κατά μέσο όρο σε κάθε δημοτικό και μας βάζουν στο ίδιο τσουβάλι με όλες τις άλλες ειδικότητες, που αναρωτιούνται γιατί έχουν λίγες προσλήψεις.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #328 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 03:51:47 μμ »
Δε μας φταίνε οι άλλες ειδικότητες και στην τελική και αυτοί να δουλέψουν θέλουν. Να κόψουν το λαιμό τους στο υπουργείο να βρουν όσες ακριβώς πιστώσεις χρειάζονται και όχι να μοιράζουν τις λιγοστές που έχουν. Για άλλα πώς βρισκουν λεφτά; Να βρουν και για τα σχολεία!
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος MP

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #329 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 03:56:31 μμ »
μηπως θυμαται κανεις ποσες πιστωσεις πδε εδωσαν περσι στη δευτεροβαθμια;

Αποσυνδεδεμένος d@pe70

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #330 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 04:01:38 μμ »
Δεν το πιστεύω πως ακόμα μια χρονιά καθόμαστε και μετράμε κουκιά από εδώ κι από εκεί προσπαθώντας να κερδίσουμε έστω και τον ελάχιστο αριθμό θέσεων επιπλέον. Κι αυτό με τις πιστώσεις έχει καταντήσει αηδία. Τα κενά είναι συγκεκριμένα και οι όποιες άδειες εκπαιδευτικών δεν κάνουν τοοοοση πια τρελή διαφορά.Άρα ο οικονομικός προγραμματισμός θα μπορούσε να είχε γίνει αν τους ενδιέφερε πραγματικά. Όσο για φέτος ο αριθμός κρατικού και ΕΣΠΑ δε φτάνει ούτε για τις ελάχιστες ανάγκες των σχολείων. Τι να πω..... >:(  :-[

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #331 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 04:03:58 μμ »
Δε μας φταίνε οι άλλες ειδικότητες και στην τελική και αυτοί να δουλέψουν θέλουν. Να κόψουν το λαιμό τους στο υπουργείο να βρουν όσες ακριβώς πιστώσεις χρειάζονται και όχι να μοιράζουν τις λιγοστές που έχουν. Για άλλα πώς βρισκουν λεφτά; Να βρουν και για τα σχολεία!
Συμφωνώ.Όλοι είμαστε αναγκαίοι.

Επειδή τα ερωτήματά σας είναι πολλά να ξεκαθαρίσουμε τα εξής:
1.Η α' φάση που θα γίνει αύριο για την ΠΕ-εκτός απροόπτου-θα περιλαμβάνει μόνο δασκάλους και νηπιαγωγούς .
2.Προσλήψεις ειδικοτήτων για τα ΕΑΕΠ την άλλη βδομάδα και αφού βγουν πρώτα οι οριστικοί πίνακες της β/θμιας.
3.Ειδική αγωγή άγνωστο πότε θα γίνει η α' φάση ,αφού δεν έχουν βγει ούτε οι προσωρινοί πίνακες.
4.Ο αριθμός των προσλήψεων έχει ξεκαθαρίσει ,προς το παρόν,μόνο από το ΕΣΠΑ και είναι αυτός που έγραψα στην προηγούμενη ανάρτηση.Εκκρεμεί ακόμη ο αριθμός των προσλήψεων που θα γίνουν από κρατικό και ΠΔΕ συνολικά.Για δασκάλους και νηπιαγωγούς από κρατικό είναι1400 πιστώσεις,το ΠΔΕ όμως δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμη γιατί εκκρεμεί μια υπογραφή από το Διοικητικής Μεταρρύθμισης.Γίνεται προσπάθεια να ξεμπλοκαρισθεί και να αξιοποιηθούν αύριο πιστώσεις και από το ΠΔΕ.Αν αυτό γίνει οι προσλήψεις θα αυξηθούν.
Δημήτρης Μπράτης
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #332 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 04:09:08 μμ »
καλέ πάλι υπογραφές περιμένουμε!όλα τα άλλα λυμένα είναι ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος krisdin89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #333 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 05:13:19 μμ »
Χωρίς να θέλω να στενοχωρήσω κανέναν ουτε και να γίνω προάγγελος κακών ειδήσεων, θέλω να κάνω γνωστή μια είδηση που έχω. Μιλάω εγώ που βρίσκομαι στον πινακα προυπηρεσίας γύρω στο 3800. Σε συνομιλία που είχα με έμπιστο αιρετό να τον πω?Δεν είμαι και σίγουρη.Πάντως είναι δάσκαλος που ασχολείται και με ενημερώνει έγκυρα 4 χρόνια τώρα.Τέλοςπάντων σε συνομιλία που είχα μου είπε ότι μπορεί οι πιστώσεις να είναι παραπάνω όχι όμως για τους δασκάλους.Οι επιπλέον πιστώσεις κατανέμονται σε β/βάθμια σε ειδική αγωγή κλπ..Για να εργαστεί ακόμα και ο περσινός αριθμός δασκάλων δηλαδή 4500 πρέπει να βρεθούν και άλλες 2000 πιστώσεις.Διαφορετικά δεν θα φτάσουμε ούτε εκεί φέτος.Φέτος πήρε αρκετές πιστώσεις η β/βάθμια..Η κατανομή σύμφωνα με τον κύριο αυτόν δεν έγινε σωστά από το υπουργείο.Εκτιμήθηκαν διαφορετικά οι ανάγκες του σχολείου.Παρόλα αυτά κρατάει μια επιφύλαξη μλεχρι να δούμε και τι θα πάρουμε από ΠΔΕ που όπως λέει όμως δεν επαρκεί με τίποτα.Παρακαλώ να μην αναπαραχθεί το μνμ αυτό στο facebook κλπ γιατί σκέφτηκα να το μοιραστώ μαζί σας αφού μας διακατέχει η ίδια αγωνία αλλά δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να εκτεθώ. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Macam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #334 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 05:15:24 μμ »
Εχει βαλθει μια μεριδα συνδικαλιστων να προωθησει το θεμα της αδυναμιας καλυψης κενων ειδικης αγωγης σε ορισμενες περοφερειες απο το εσπα, διεκδικωντας πιστωσεις απο το ΠΔΕ, οι οποιες προοριζονταν για καλυψη κενων πρωινων τμηματων Γενικης αποκλειστικα. Αν συμβει αυτο θα χασουν εκατονταδες πιστωσεις οι ΠΕ70, αφου θα διατεθουν σε ΕΕΠ(λογοθεραπευτες, φυσικοθεραπευτες κτλ) Οι συγκεκριμενοι κλαδοι προσλαμβανονταν αποκλειστικα απο το ΕΣΠΑ και ειχαν απορροφηση σχεδον 99% οπως σε ολες τις δομες ειδικης αγωγης. Τα κενα σε δασκαλους(πε70) ποτε δεν καλυφθηκαν πανω απο 80% την τελευταια 5ετια ...και απ οτι φαινεται φετος θα ειναι απο τις χειροτερες χρονιες αν συμβει και αυτο σε σχεση με τα κενα που υπαρχουν!

Συμφωνώ απόλυτα!

Η απορια που μου γενναται εμενα παντως ειναι αφου ο Μπαλτας ελεγε πως τα κενα ειναι  13000 περιπου και στις 2 βαθμιδες!!, πως βρεθηκαμε να μετραμε παλι τα κουκια και να μη μας βγαινουν με 19000 πιστωσεις?  :P

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #335 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 05:26:39 μμ »
Συγγνώμη ρε παιδιά και τα κενά τι θα τα κάνουν;; Και το ΕΣΠΑ; Και στις ειδικότητες  μειώθηκε το νούμερο των πιστώσεων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 656
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 408
Σύνολο: 409

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.