*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4343699 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chrina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4452 στις: Αύγουστος 17, 2013, 11:41:29 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα  διαβάζω συνεχώς τις σκέψεις σας και τις πληροφορίες που έχετε.
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι από τη στιγμή που έχουμε μια εγκύκλιο με τόσες ασάφειες και τόσα κενά καθώς  επίσης έχουμε άγνοια στο πως θα λειτουργήσει  η διαδικασία των μετατάξεων, βάσει ποιας λογικής και τι θα γίνουν αυτοί που θα εξακολουθούν  να πλεονάζουν  το λογικό είναι όλοι να απαιτήσουμε  να αποσαφηνίσει  το υπουργείο τα ακατανόητα . Επομένως  καμιά αίτηση δεν πρέπει να υποβληθεί ως αντίδραση στην προχειρότητα του ΥΠΑΙΘ .
Γνωρίζω όμως ότι αυτό δεν θα γίνει και όλοι ως πρόβατα σε σφαγή  περιμένουμε  τη σειρά μας.  Μονό λόγια είμαστε από τον καναπέ .
Ως αποσπασμένη σε μεγάλη ΔΔΕ παρατηρούσα πριν λίγο καιρό τους συνάδελφους που βγήκαν σε διαθεσιμότητα, αυτό που τους ενδιέφερε ήταν πως μπορεί ο καθένας να εξαιρεθεί από την διαδικασία . Την σκέψη όλοι μαζί να ανατρέψουμε μια αθλιότητα ούτε  που τη συζητούσαν αντιθέτως τα έβαζαν με εμάς που εκτελούσαμε εντολές  χωρίς να κλείσουν ούτε τις Δ/νσεις απαιτούσαν από τους αποσπασμένους και τους διοικητικούς να αρνηθούμε να εργαστούμε.  Ούτε μια κατάληψη μπόρεσαν να κάνουν.
Είμαστε άξιοι της μοίρας μας.
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:24:01 »

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4453 στις: Αύγουστος 17, 2013, 11:42:34 πμ »
Καλημέρα σε όλους.
Αυτή η υπόθεση αύξησε τους νέους χρήστες κατακόρυφα!
Εύχομαι σε όλους καλή συνέχεια, είτε επιθυμούν τη μετάταξη, είτε όχι.
Κι επειδή ο καθένας έχει τον πόνο του, θα'θελα τη γνώμη σας αν γνωρίζετε κι έχετε λίγο χρόνο:

1- Αντε και την παίρνεις την μετάταξη όπως επιθυμείς, πόσος καιρός πρέπει να περάσει για μια άλλη υπηρεσιακή μεταβολή και αν αυτή είναι δυνατή σε τελική ανάλυση:
συγκεκριμένα εν μέσω κινητικότητας μπορεί να επιθυμείς να μεταταχθεις σε άλλη τελείως υπηρεσία, υπουργείο, κλπ. Αξίζει να το ρισκάρεις περιμένοντας, ή κάλλιο πέντε και στο χέρι: Οταν είχα ρωτήσει στο υπουργείο μου (προ καιρού υποχρεωτικών μετατάξεων) μου είχαν αποκλείσει οποιαδήποτε μετάταξη εκτός Αθμιας, Βθμιας και ειδικοτήτων.
2- Γνωρίζει κανείς αν οι συνάδελφοι ήδη κατοχυρωμένων ειδικοτήτων στα δημοτικά 06, 08, 11, έχουν δικαίωμα να υποβάλουν αίτηση απόσπασης στο εξωτερικό; Είναι ανασταλτικό από που προέρχονται για το πού θα τοποθετηθούν ενδεχομένως;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή τύχη σε όλους. Κι εγω στην παραμεθόριο υπηρετώ κι από φέτος ξεκινώ τις άνευ αποδοχών...

Αποσυνδεδεμένος pe19.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4454 στις: Αύγουστος 17, 2013, 12:11:31 μμ »
Λογικά όσοι πλεονάζουν μετά τις μετατάξεις πχ. φιλόλογοι θα χρησιμοποιηθούν σαν δεξαμενή αντίστοιχη των αναπληρωτών ώστε να καλύψουν όποιο λειτουργικό κενό υπάρξει οπουδήποτε στην Ελλάδα. Δεν πιστεύω φιλόλογοι να μπουν σε διαθεσιμότητα με τόσες ανάγκες που έχει κάθε χρόνο. Η διαφορά πλεονάζοντες - κενές θέσεις = περίπου 1500 είναι εξαιρετικά ύποπτη βέβαια. Το ερώτημα είναι οι πληροφορικοί που φέτος οι περισσότεροι μάλλον γλιτώνουμε τη διαθεσιμότητα τι θα απογίνουμε σε 2 χρόνια με το νέο Λύκειο; Κάνοντας αίτηση παραδεχόμαστε ότι ήδη πλεονάζουμε με ό,τι αυτό συνεπάγεται ή περιμένουμε 2 χρόνια που τότε σίγουρα θα πλεονάζουμε και δε θα υπάρχουν άλλες θέσεις για μετάταξη. Αν δεν αλλάξει κάτι πολιτικά το μέλλον είναι έτσι κι αλλιώς ζοφερό για όλους τους εκπαίδευτικούς.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4455 στις: Αύγουστος 17, 2013, 12:14:50 μμ »
.......
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή τύχη σε όλους. Κι εγω στην παραμεθόριο υπηρετώ κι από φέτος ξεκινώ τις άνευ αποδοχών...
Eιλικρινά είναι πολύ δύσκολο το δίλημμα του να περιμένεις ή κάλλιο 5 και στο χέρι που έθεσες!
Πάντως και η δική σου επιλογή είναι πολύ δύσκολή για άνευ αποδοχών! Σου εύχομαι ότι καλύτερο!
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:24:01 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4456 στις: Αύγουστος 17, 2013, 12:21:23 μμ »
Παιδιά -αν και off topic- μην έχετε δεδομένες τις άνευ αποδοχών! Στην περιφέρεια νότιου αιγαίου δύο αιτήσεις συναδέλφων για άνευ αποδοχών απορρίφθηκαν...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος spiromilios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4457 στις: Αύγουστος 17, 2013, 12:26:29 μμ »
Αν ειναι για παιδι σου τη δινουν αμεσως!

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4458 στις: Αύγουστος 17, 2013, 12:27:53 μμ »
Αν ειναι για παιδι σου τη δινουν αμεσως!
Ναι, αυτό ισχύει.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος MatinaPEO2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4459 στις: Αύγουστος 17, 2013, 12:30:59 μμ »
Διακρίνω μια κινδυνολογία πάλι και πολλούς να μιλάνε με ευκολία για διαθεσιμότητα, μάλιστα (με κρυφή χαρά;) για τους 40 (και όχι 80) φιλολόγους. Μα, είμαστε σοβαροί συνάδελφοι; Γιατί τρομοκρατείτε ορισμένοι τον κόσμο; Αιρετός του ΠΥΣΔΕ της περιοχής μου, σε κουβέντα που είχαμε, μού είπε ότι θα ήταν ευχής έργον να είχαμε καμιά εικοσαριά από τους φιλολόγους που φαίνονται πλεονάζοντες, διότι θα αντιμετωπίσουμε τρομερές ελλείψεις. Συνταξιοδοτήθηκαν 17 φιλόλογοι στην περιοχή μου και διορισμοί δεν προβλέπονται. Ψυχραιμία λοιπόν και μην σπέρνουμε τον πανικό. Κυριακή κοντή γιορτή άλλωστε.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4460 στις: Αύγουστος 17, 2013, 12:41:44 μμ »
Για τους φιλολογους ο survey με το προχειρο προγραμμα του εβγαζε 800 πλεονασματα και βγηκαν σε συνταξη 1200! Τα λειτουργικα κενα θα ειναι τουλαχιστον 500 και να δω πως θα καλυφθουν. Προφανως απο λαθος αναρτηθηκαν καποιες υπεραριθμιες κλαδων τους οποιους δεν αφορουν οι μεταταξεις.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος ieremias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4461 στις: Αύγουστος 17, 2013, 12:43:34 μμ »
Πάντως εμένα, σαν πληροφορικό, με δεδομένο το τέλος της πληροφορικής στην εκπαίδευση,
δε με τρομάζει η κινητικότητα, με την προϋπόθεση βέβαια της μετάταξης σε άλλη υπηρεσία  μακριά απο το Παιδείας!
Το προτιμώ 1000 φορές από το να με στείλουν υποχρεωτικά στην παραμεθώριο και να αναγκαστώ να παραιτηθώ...
Θα μου πείτε, μπορεί να μην τοποθετηθώ τελικά...
Και πάλι το προτιμώ απο παραμεθώριο...

Αποσυνδεδεμένος MatinaPEO2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4462 στις: Αύγουστος 17, 2013, 12:47:58 μμ »
@ieremias

Εγώ πάντως με τον άντρα μου( είναι πληροφορικός) περάσαμε πολύ ωραία χρόνια στην παραμεθόριο...συγκεκριμένα στη Χίο. όλα είναι σχετικά λοιπόν.

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4463 στις: Αύγουστος 17, 2013, 12:50:40 μμ »
@ greedo
ευχαριστώ...
η άνευ αποδοχών αφορά πράγματι άδεια ανατροφής και δεν συγκαλείται καν υπηρεσιακό συμβούλιο. Μάλιστα με ενημέρωσε το γραφείο ότι έχει πάει στα 3 χρόνια μέχρι το παιδί να γίνει 6 ετών αλλά πρέπει να την πάρεις υποχρεωτικά από 1/9 έως 31/8. Είναι δύσκολα με μικρό παιδί στο ξερονήσι, με το πρώτο τα κατάφερα αλλά με το δεύτερο αδύνατο... Ένας λόγος είναι και το ότι είμαι στη διάθεση άρα στη γυροβολιά...
'Ετσι λοιπόν αναρωτιέμαι, να ζητήσω μετάταξη τώρα να τελειώνει η ιστορία και να μην πάνε χαμένα τα μόρια, ή να περιμένω μπας και ξημερώσει τιποτα άλλο για άλλη υπηρεσία; με τις εθελοντικές το ρίσκαρα αλλά τώρα; τέλος πάντων, πιο κάτω από εδώ που είμαι αποκλείεται να με πάνε...

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4464 στις: Αύγουστος 17, 2013, 12:54:47 μμ »
@ ιερεμίας
κι εγώ μαζί σου, να κάνουμε σύλλογο!
Σοβαρά όμως, τι πιθανότητες έχουμε, και πόσο μετράει το βίζζζζμα
παλιότερα γινόταν αραιά και πού, αλλά ποτέ δεν κατάλαβα αν μπορείς να ξεκινήσεις εσύ το θέμα εθελοντικά ή αν πρέπει να υπάρχει ήδη θέση για την οποία πρέπει να καταθέσεις αίτηση (και η οποία βεβαίως δεν ανακοινώνονταν και πολύ δημοσίως...) Και επαναλαμβάνω, αξίζει τον κόπο να το ρισκάρουμε, ή κάλλιο πέντε και στο χέρι;

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4465 στις: Αύγουστος 17, 2013, 01:05:30 μμ »
Διακρίνω μια κινδυνολογία πάλι και πολλούς να μιλάνε με ευκολία για διαθεσιμότητα, μάλιστα (με κρυφή χαρά;) για τους 40 (και όχι 80) φιλολόγους. Μα, είμαστε σοβαροί συνάδελφοι; Γιατί τρομοκρατείτε ορισμένοι τον κόσμο; Αιρετός του ΠΥΣΔΕ της περιοχής μου, σε κουβέντα που είχαμε, μού είπε ότι θα ήταν ευχής έργον να είχαμε καμιά εικοσαριά από τους φιλολόγους που φαίνονται πλεονάζοντες, διότι θα αντιμετωπίσουμε τρομερές ελλείψεις. Συνταξιοδοτήθηκαν 17 φιλόλογοι στην περιοχή μου και διορισμοί δεν προβλέπονται. Ψυχραιμία λοιπόν και μην σπέρνουμε τον πανικό. Κυριακή κοντή γιορτή άλλωστε.
Αν αφερεσαι σε εμενα..μα ειναι δυνατον;Που ειδες χαρα;Δηλαδη οκ..δεν τολμαμε να πουμε μια προσωπικη εκτιμηση,που το τονισα κιολας τοσες φορες,οτι λεω καθαρα την προσωπικη μου αποψη,απλα γιατι δεν πιστευω στα τυχαια.Αλλα την χαρα που την ειδες ; :(
Μωρε μια χαρα μας κουμανταρουν οι κυβερνωντες.Μας εχουν στριμωξει τοσο,που τα βαζουμε ο ενας με τον αλλον και μαλιστα χωρις λογο..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160231
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 524
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.