*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)  (Αναγνώστηκε 538921 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2940 στις: Ιούλιος 22, 2012, 11:57:22 μμ »
τον οκτωβρη ,ναι ακω ημουν με εσπα
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:26:24 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2941 στις: Ιούλιος 22, 2012, 11:58:03 μμ »
Βαθμός; Κλιμάκιο;

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2942 στις: Ιούλιος 22, 2012, 11:59:33 μμ »
Δεν ξέρω τι γίνεται με τις άδειες που ίσως πήρες αλλά μάλλον χιλιάρικο, όπως υπολόγιζες. :)
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2943 στις: Ιούλιος 23, 2012, 12:04:16 πμ »
Επίσης θα πρέπει να μας πεις αν είσαι πρωτοβάθμια (απόλυση 21/6) ή δευτεροβάθμια (30/6).
Για ΕΣΠΑ πρωτοβάθμιας με πρόσληψη 1/11 στο Ε2 πήρα περίπου 1280 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:26:24 »

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2944 στις: Ιούλιος 23, 2012, 02:42:02 μμ »
κοίταξα σήμερα πάλι στο λογαριασμό... τίποτα... :'( :'( είμαι δευτεροβάθμια β' αθήνας. εκτός από το επίδομα αδειας, δεν έχει μπει τίποτα.. τι θα γίνει πια, έχει περάσει τόσος καιρός, έχουμε κι εμείς υποχρεώσεις... :(
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Lucian11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2945 στις: Ιούλιος 23, 2012, 03:37:44 μμ »
Θα ήθελα τα φώτα σας παιδιά!

Θέλω να κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρώτρια και αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε να βάλω ΝΑΙ στην επιλογή να με στείλουν σε όλη την Ελλάδα (ως αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου μόνο φυσικά). Θα ήθελα να μου πουν αν αξίζει τον κόπο άτομα που το έχουν περάσει αυτό.

Είμαι στον πίνακα χωρίς προϋπηρεσία και ξέρω πως οι πιθανότητες να με πάρουν είναι μηδαμινές, αλλά θα ήθελα επίσης να ξέρω αν το γεγονός ότι δεν έχω προϋπηρεσία θα παίξει κάποιον ρόλο στον μισθό που θα παίρνω.

Επίσης, το γεγονός οι φέτος δίνουν 60 θέσεις προς συμπλήρωση σε αντίθεση με πέρυσι που έδωσαν μόνο 30 σημαίνει ότι υπάρχει περισσότερα ζήτηση ή όχι?

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2946 στις: Ιούλιος 23, 2012, 07:45:41 μμ »
Lucian11
Αν βάλεις το κουτάκι που λέει ναι σε όλα έχεις κάποιες πιθανότητες να δουλέψεις αν και δεν το νομίζω...Αναλόγως βέβαια και τον κλάδο σου που δεν τον αναφέρεις...Θα έχεις μισθό γύρω στα 850 ευρώ για τα δυο πρώτα χρόνια πραγματικής προϋπηρεσίας ως αναπληρωτής καθώς εντάσσεσαι στο κατώτερο κλιμάκιο...Οι 60 επιλογές αναφέρονται στις ειδικότητες που απασχολούνται και στην Πρωτοβάθμια και στην Δευτεροβάθμια και δεν σημαίνει ότι υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση...Γνώμη μου είναι να βάλεις το κουτάκι εφόσον δεν έχεις καμία προϋπηρεσία αλλά να μην περιμένεις και πολλά πράγματα και να ψάξεις και για άλλη δουλειά!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2012, 08:18:01 μμ από newseditor »
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος Lucian11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2947 στις: Ιούλιος 23, 2012, 08:48:33 μμ »
Τάνια, καταρχήν σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Για να απαντήσω στην απορία σου ανήκω στον κλάδο ΠΕ19 (Πληροφορική Α.Ε.Ι.)

Πήγα σήμερα αποφασισμένη να δηλώσω όλη την Ελλάδα αλλά με απέτρεψε αυτός που ήταν στο γραφείο και έπαιρνε της αιτήσεις λέγοντάς μου ότι ο μισθός είναι μικρός για να με στείλουν στην "πινέζα του χάρτη" και ότι κατά προσωπική του άποψη, το τονίζω το προσωπική για να μην προκληθεί πανικός, δεν είναι κάτι επίσημο, οι μισθοί θα μειωθούν κι άλλο. 

Μου είπε ότι είχαν 3 παραιτήσεις από μόνιμους επειδή δεν τους συνέφερε οικονομικά και ότι ακόμα και ένας γνωστός του που είναι στις Σπέτσες  ζορίζετε οικονομικά.

Βέβαια εγώ είμαι ένας άνθρωπος, δεν έχω οικογένεια από πίσω μου. Αλλά έχω να τελειώσω και μια διπλωματική σε ένα μεταπτυχιακό που κάνω στην Αθήνα. Ειδικά όταν του είπα αυτό μου λέει μην το συζητάς καθόλου θα σε φαν οι μετακινήσεις…..

Και δεν ξέρω τι να κάνω. Το 2010-2011 με πήραμε, το 2011-2012 δεν με πήρανε και από ότι έχω δει δεν μπήκαν καν στον πίνακα αυτών χωρίς προϋπηρεσία, διορθώστε με αν κάνω λάθος. Φέτος φημολογείται ότι θα πάρουν ακόμα λιγότερους από πέρυσι….αρα δεν έχω καμία ελπίδα.

Ο τυπάς που έκανα την αίτηση σήμερα μου είπε ότι βγαίνουν πολλοί στην σύνταξη αλλά αποκλείεται να είναι στον κλάδο μου. Ο μεγαλύτερος πληροφορικάριος πρέπει αν είναι κοντά στα 45...

Το θέμα είναι, εσείς ρε παιδιά που το κάνατε το απονενοημένο και πήγατε στην "πινέζα του χάρτη" για 850 ευρώ, το μετανιώσατε? Θα το ξανακάνατε? Βγαίνανε τα έξοδα ή τσοντάρανε οι γονείς?

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2948 στις: Ιούλιος 23, 2012, 09:05:06 μμ »
Εγώ προσωπικά έχω πάει σε νησί στην άλλη άκρη της Ελλάδας για 4 ώρες τη βδομάδα ενώ παράλληλα έκανα και μεταπτυχιακό στην Αθήνα οπότε ήμουν συνέχεια στα αεροπλάνα (βέβαια εννοείται πως οι γονείς ουσιαστικά πλήρωναν τα έξοδά μου). Αλλά είχα πάει όσο αναγνωριζόταν η προϋπηρεσία, ώστε να μαζέψω μόρια. Φέτος για πρώτη φορά πήγα αναπληρώτρια και τα έβγαλα πέρα μια χαρά μόνο με το μισθό μου εκτός από τον πρώτο καιρό που για τα αρχικά έξοδα με βοήθησαν οι γονείς...Εννοείται πως θα ξαναπήγαινα και στον Έβρο αν χρειαστεί! Κάνω κάτι που μου αρέσει και με καλή διαχείριση των χρημάτων, τα βγάζω πέρα. Κακώς άκουσες τον υπάλληλο, έτσι έχουν πάρει πολλούς στο λαιμό τους (ξέρω και από άλλες συναδέλφους). Αν θέλεις, μπορείς ακόμα να πας να αλλάξεις την αίτησή σου δηλώνοντας περισσότερα μέρη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2012, 10:05:12 μμ από loella »

Αποσυνδεδεμένος Lucian11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2949 στις: Ιούλιος 23, 2012, 10:38:40 μμ »
Σε ευχαριστώ loella, με βοηθά η απάντησή σου. Δήλωσα τα πάντα στην αίτησή μου. Α-βάθμια και Β-βάθμια, όλη την Αττική, Σιβιτανίδειο, Κορινθία, Εύβοια, Βοιωτία, μέχρι και κάποιες περιοχές στην Λάρισα (τόπος καταγωγής) και την Μαγνησία. Το "Όλη την Ελλάδα" το συζητάω και το σκέφτομαι τόσο πολύ γιατί:

1ον Δεν πρόκειται να μετρήσει στην προϋπηρεσία μου.
2ον Οι γονείς μου δεν είναι σε θέση να με συνδράμουν και
3ον Για 800 ευρώ πιστεύω θα μπορέσω να βρω μια οποιαδήποτε δουλειά εδώ.

Από την άλλη λέω γιατί να κάτσω εδώ πωλήτρια με 800 ευρώ και να μην πάω καθηγήτρια στον Έβρο? Έχω μείνει μια χρονιά Κομοτηνή μια χαρά ωραιότατα ήταν. Έχω ακούσει κιόλας ότι οι αναπληρωτές που πάνε μακριά νοικιάζουν 2-3 άτομα μαζί ένα σπίτι και μπορεί το ενοίκιο να έρθει πολύ οικονομικά. Σε μικρές περιοχές φαντάζομαι εξαλείφονται και τα έξοδα μετακίνησης…Μόνο το μεταπτυχιακό με χαλάει αλλά διπλωματική είναι μπορώ να κανονίζω να κατεβαίνω μια φορά το δίμηνο και τα υπόλοιπα skype…

Ρε τι μας κάνουν!! Αν ήταν 1.100 όπως το είχαν πέρυσι θα πήγαινα με κλειστά μάτια, αλλά αναπληρώτρια μειωμένου που δούλεψα το 2010 έπαιρνα 720 ευρώ και χωρίς ενοίκια και τέτοια έβγαινα τσίμα-τσίμα. Άσε που ήμουν ΕΣΠΑ και μπορεί να πληρωνόμουν ανά δίμηνο…

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2950 στις: Ιούλιος 23, 2012, 10:48:04 μμ »
Η προσμέτρηση της προϋπηρεσίας είναι ένα πολύ βασικό κίνητρο. Ακούγεται ότι θα ανοίξουν και πάλι οι πίνακες και έτσι θα μετράνε και πάλι τα μόρια. Οπότε με αυτή την ελπίδα, θα μπορούσες να δηλώσεις και πολύ μακρινές περιοχές, ώστε να έχεις περισσότερες πιθανότητες να σε καλέσουν. Εννοείται  πως μιλάω μόνο για ΑΚΩ γιατί για ΑΜΩ δεν αξίζει παρά μόνο στο μέρος που ζεις.

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2951 στις: Ιούλιος 23, 2012, 10:51:20 μμ »
αναπληρωτης μειωμενου με  15 ωρες  προσληψη 23-1-12  δευτεροβαθμια μκ ε  τι αποζημιωση παιρνει?

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2952 στις: Ιούλιος 23, 2012, 11:37:47 μμ »
Πολλά 'ακούγονται' ακούω και κρατώ μικρό καλάθι...  :)

α) Προσωπικά δεν έχω ακούσει πολλούς αναπληρωτές να μένουν 2-3 μαζί. Ενδεχομένως να κάνω και λάθος αφού απέχω από τη διαδικασία εδώ κι ένα χρόνο

β) Δεν το θεωρώ ηθικό και δίκαιο να προσμετρηθεί η προϋπηρεσία πλέον γιατί κάποια άτομα έχουν κάνει τις επιλογές τους με το υφιστάμενο νομικό πλαίσιο και θα είναι άδικο... Το θεωρώ πιο πολύ σαν ευσεβή πόθο αυτών που τρέχουν αναπληρωτές στα πέρατα της γης
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10822
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο και Αναπληρωτές (ΑΚΩ, ΑΜΩ)
« Απάντηση #2953 στις: Ιούλιος 23, 2012, 11:52:00 μμ »
Εκεί που έφτασαν οι αποδοχές μας Γιώργο και να μην άκουσες θα ακούσεις συγκατοίκηση, έστω δύο εκπαιδευτικών.
Ο νεοδιόριστος με 660 € τι να πρωτοπληρώσει; Ενοίκιο; ΔΕΗ; Κοινόχρηστα; Ύδρευση; Τηλέφωνο - Ίντερνετ, Κινητό; Φαγητά; Είδη καθαρισμού; Μετακινήσεις; Ρούχα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 616
Σύνολο: 621

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.