*

Αποστολέας Θέμα: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών  (Αναγνώστηκε 81139 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lilley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« στις: Οκτώβριος 17, 2010, 09:40:57 πμ »
μπορεί κάποιος να μου δωσει λεπτομέρειες σχετικά με την ίδρυση κέντρου ξένων γλωσσών?έχω βρει τα κριτήρια καταλληλότητας αλλά αν ισχύουν τα περισσότερα φροντιστήρια είναι παράνομα. έχω βρει ένα χώρο αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως να ξεκινήσω.ο χώρος θα πρέπει να χωριστεί σε αίθουσες και να διαμορφωθεί κατάλληλα. αλλά πόσες αίθουσες?πόσα παιδιά σε κάθε αίθουσα και πόσα χρήματα να παίρνω για κάθε τάξη?αν ξέρει κάποιος τι χαρτιά χρειάζονται,άδειες κτλ ας με διαφωτίσει.πραγματικά έτσι όπως έγιναν τα πράγματα είναι η μόνη διέξοδος...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2010, 11:00:12 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:17:34 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 10:30:09 πμ »
μπορεί κάποιος να μου δωσει λεπτομέρειες σχετικά με την ίδρυση κέντρου ξένων γλωσσών?έχω βρει τα κριτήρια καταλληλότητας αλλά αν ισχύουν τα περισσότερα φροντιστήρια είναι παράνομα. έχω βρει ένα χώρο αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως να ξεκινήσω.ο χώρος θα πρέπει να χωριστεί σε αίθουσες και να διαμορφωθεί κατάλληλα. αλλά πόσες αίθουσες?πόσα παιδιά σε κάθε αίθουσα και πόσα χρήματα να παίρνω για κάθε τάξη?αν ξέρει κάποιος τι χαρτιά χρειάζονται,άδειες κτλ ας με διαφωτίσει.πραγματικά έτσι όπως έγιναν τα πράγματα είναι η μόνη διέξοδος...
Το πιο δύσκολο (πλέον) είναι η στατική επάρκεια. Πρέπει (εδώ και 1 χρόνο περίπου) να είναι Σ3 (αν δεν κάνω λάθος).
Η απλή βεβαίωση στατικής επάρκειας (Σ2) που δίνουν οι μηχανικοί δεν φτάνει.
Βέβαια για να πάρεις Σ3 είναι λίγο δύσκολο ειδικά σε παλιά κτίρια.
Αυτό που λες για τα κριτήρια καταλληλότητας έχεις απόλυτο δίκιο καθώς ενώσεις φροντιστών έχουν ακολουθήσει τη δικαστική οδό προκειμένου να μην ισχύσει η Σ3 στατικότητα (γιατί προφανώς θα πρέπει και τα "παλιά" φροντιστήρια να την εφαρμόσουν). Θα δείξει. Πάντως υπάρχουν πολεοδομίες που δέχοναυι ακόμα την Σ2,
Λίγο χαμός αλλά ξεκίνα από εκεί.

Αποσυνδεδεμένος lilley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 09:47:24 μμ »
ευχαριστώ. έτσι θα ξεκινησω. η αλήθεια είναι ότι επειδή είμαι από επαρχία θέλω να κάνω ένα φροντιστήριο διαφορετικό από αυτά που υπάρχουν στην περιοχή. έχω βρει δύο ισόγεια κτίρια σε καλό σημείο κοντά σε τρία σχολεία αλλά πρέπει να γίνουν όλα μέσα. αίθουσες, γραφείο, τουαλέτες και πελάγωσα με τη γραφειοκρατεία...

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 12:51:08 μμ »
νενι,το σκεφτομαι και γω πολυ σοβαρα ν ανοιξω τη δικη μου επιχειρηση,οχι αμεσα ομως.θα θελα να μου πει καποιος ,αν ξερει,για το τι πρεπει να προσεξω περισσοτερο,για το κεφαλαιο που θα πρεπει να βαλω σε τι ποσο ανερχεται και αν συμφερει το franchise.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:17:34 »

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 12:56:24 μμ »
Το franchise το εχω ρωτησει...φαινεται να μην συμφερει...ειναι βεβαια χρονια που ρωτησα.Δεν χανεις τιποτε να ρωτησεις κι εσυ.Ειναι ενας ομιλος που δινει τ ονομα με την προυποθεση και πολλα πολλα χιλιαδες ευρω και ζηταει ποσοστα ,ειναι on line συνεχως μ εσενα και αν δεν παει καλα σου δινει ψιχουλα για να το παρει πισω το φροντιστηριο.. ...και το ξαναπουλαει ετοιμο σε αλλον ....σκεψου οτι με τα λεφτα που ζηταγαν αγοραζα σπιτι....για τετοια ποσα μιλαμε...σιγουρα δεν ειναι ολοι ετσι...ψαξτο πολυ ομως μη σε πιασουν κοτσο!

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 01:05:02 μμ »
Μπηκα σ ενα αλλο φορουμ και ακουσα οτι το κεφαλαιο ειναι γυρω στα 20000 με 25000 ευρω ,δηλαδη νορμαλ μου ακουστηκε.αυτο βεβαια αν ανοιξεις δικο σου φροντιστηριο.
δηλαδη λετε οτι το franchise δεν αξιζει.δεν ξερω εχω πελαγωσει...
και υστερα το αλλο ειναι επικερδης επιχειρηση?η θα μπω μεσα μετα...γιατι αν ακουσεις αυτους που εχουν φροντιστηριο θα σου πουν δεν βγαζουμε δεν κανουμε...τι να πιστεψεις...

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 02:18:27 μμ »
Εκεινο που πρεπει ν αγορασεις ειναι θρανια,καρεκλες,ταμπελα και το ενοικιο....μετα θες και τ ασφαλιστρα σου....εν ολιγοις υπαρχουν παγια εξοδα...ενοικιο,ΔΕΗ,ΟΤΕ....πληρωμη και ενσημα καθηγητων εφοσον χρειαστεις.Αν παντως οι φροντιστηριουχοι λενε οτι μπαινουν μεσα,τοτε γιατι ολοι ειναι ανοιχτοι και ανοιγουν και 2 και 3 φροντιστηρια?

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 02:37:07 μμ »
ελα ντε!εψαξα για franchise και ζηταν μεσο υψος επενδυσης 45000 ,αρκετα θα ελεγα!αλλα μιλανε και για κεφαλαιο κινησης και entry fees στο συνολο 30000 συν το μεσο υψος επενδυσης.ειναι αρκετα για franchise...δεν ξερω εχω πελαγωσει...θελω αλλα κωλυομαι

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 03:57:49 μμ »
Μια ξαδερφη μου ανοιξε σε πολυ καλο μερος χωρις franchise και χωρις κεφαλαιο και παει μια χαρα.Βγαζει καθαρα 2.000 το μηνα και κανει μονο αγγλικα.Διδασκει εκεινη.Ελπιζω να εισαι τυχερη και να βρεις κατι καλο κι εσυ.

Αποσυνδεδεμένος La Joie de vivre

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 05
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 31, 2010, 04:21:36 μμ »
Συμφερει καλυτερα να βγαλεις αδεια οικοδιδασκαλιας και να διαμορφωσεις μια αιθουσα στο σπιτι σου σε χωρο μαθηματων.Κοβεις αποδειξεις αλλα αν δουλευεις μονη σου σε συμφερει.Βαζεις ταμπελα νομιμα,μοιραζεις καρτες,μπορεις να βαλεις και διαφημιστικα αφισακια στη γειτονια,δημοσιευση σε εφημεριδα κλπ.

Αποσυνδεδεμένος lilley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 09:42:56 πμ »
στην περίπτωση οικοδιδασκαλίας και κόβωντας φυσικά αποδείξεις πηγαίνεις στο τεβε?είμαι στο ίκα ασφαλισμένη. ή πηγαίνει ανάλογα με το ποσό των αποδείξεων?

Αποσυνδεδεμένος smaroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 10:53:21 πμ »
στην περίπτωση οικοδιδασκαλίας και κόβωντας φυσικά αποδείξεις πηγαίνεις στο τεβε?είμαι στο ίκα ασφαλισμένη. ή πηγαίνει ανάλογα με το ποσό των αποδείξεων?

Από όσο γνωρίζω μπορεις να πάρεις απαλλαγή (ή εξαίρεση λέγεται) από τον ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ) και να κρατήσεις την ασφάλιση του ΙΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος LaCicala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 04:07:51 μμ »
Γνωρίζει κανείς, σε περίπτωση που βγάλεις μπλοκάκι και παραμείνεις και στο Ικα, τι  ποσό περίπου πληρώνεις για 25 ένσημα το μήνα?

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυση φροντιστηρίου ξένων γλωσσών
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 05:05:00 μμ »
στην περίπτωση οικοδιδασκαλίας και κόβωντας φυσικά αποδείξεις πηγαίνεις στο τεβε?είμαι στο ίκα ασφαλισμένη. ή πηγαίνει ανάλογα με το ποσό των αποδείξεων?
Από όσο γνωρίζω μπορεις να πάρεις απαλλαγή (ή εξαίρεση λέγεται) από τον ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ) και να κρατήσεις την ασφάλιση του ΙΚΑ.
Εξαίρεση μόνο από την ιατροφαρμακευτική δαπάνη του ΟΑΕΕ. Για συνταξιοδότηση πληρώνεις κανονικά στον ΟΑΕΕ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160845
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 943
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 565
Σύνολο: 575

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.