*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαια και Λατινικα απο την αρχη  (Αναγνώστηκε 14026 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mary8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αρχαια και Λατινικα απο την αρχη
« στις: Μάιος 17, 2016, 03:18:27 μμ »
Καλησπερα.Μετα απο 6 χρονια που τελειωσα το σχολειο θελω να δωσω Πανελληνιες μιας και τοτε δεν διαβαζα και δεν περασα σε καμια σχολη.Το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα για φροντιστηρια/ιδιαιτερα και ετσι οτι κανω μονη μου,ομως ειναι σαν να ξεκιναω απο το 0 και ειμαι εντελως χαμενη.Εχω πιασει τη γραμματικη των αρχαιων και των λατινικων και δεν ξερω τι να διαβασω για να μαθω τα βασικα και ετσι να φτασω στο σημειο να ξεκινησω την υλη της Γ λυκειου.Καμια βοηθεια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια και Λατινικα απο την αρχη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:10:40 »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια και Λατινικα απο την αρχη
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 17, 2016, 04:05:25 μμ »
Καλησπέρα, Mary8.
Κατ αρχήν, όσον αφορά στα αρχαία, ουσιαστικά,στην ύλη της γ Λυκείου συμπεριλαμβάνεται όλο το συντακτικό και η γραμματική δεδομένου ότι καλείσαι να μεταφράσεις στα νέα ελληνικά ένα άγνωστο κείμενο της αρχαίας ελληνικής και να απαντήσεις σε ασκήσεις γραμματικής και συντακτικού. Σίγουρα, πριν προχωρήσεις σε δύσκολα φαινόμενα, θα πρέπει να μάθεις τα βασικά...
Μπορείς να πάρεις τη σχολική γραμματική ή όποια έχεις και να διαβάσεις με τη σειρά την κλίση ουσιαστικών, επιθέτων, αντωνυμιών και ρημάτων-ρημ. τύπων. Ξεκίνα από τα ομαλά και πιο βατά στην κλίση, κι έπειτα προχώρα στα ανώμαλα. Εάν σε βολεύει μόνο το διάβασμα από έντυπο βιβλίο μπορείς να πάρεις κάποιο βοήθημα με ασκήσεις γραμματικής για εξάσκηση και για να ελέγχεις το βαθμό που έχεις αφομοιώσει τα όσα έμαθες. Επίσης και στο διαδίκτυο, μπορείς να βρεις πάρα πολλές ασκήσεις από ιστολόγια συναδέλφων, εάν σε βολεύει το διάβασμα από το ιντερνετ ή/καιδε θέλεις να αγοράσεις extra βιβλίο. Πολύ καλή, κατά τη γνώμη μου, είναι και η σελίδα study4exams του υπουργείου, όπου έχει ειδική καρτέλα με τη γραμματική που περιλαμβάνει θεωρία με παραδείγματα και ασκήσεις, με τις απαντήσεις.
Το ίδιο θα πρέπει να κάνεις με το συντακτικό,με σκοπό να φομοιώσεις τη θεωρία, ώστε να την εφαρμόζεις στην πράξη. Σε αυτή την περίπτωση, το σχολικό συντακτικό βοηθάει για την κατανόηση της θεωρίας (αν και έχει  ελλείψεις) αλλά θα πρέπει να κάνεις ασκήσεις εφαρμογής,αρχικά σε μικρές προτάσεις-περιόδους ώστε έπειτα να μπορέσεις να κάνεις συντακτικη ανάλυση ολόκληρου κειμένου. Εδώ θα πρέπει να πάρεις ένα βοήθημα με ασκήσεις συντακτικού ή/και επίσης μπορείς να μπεις στη σελίδα study4exams  που έχει πάρα πολύ κατανοητή τη θεωρία του συντακτικού και με παραδείγματα και ασκήσεις με τις απαντήσεις τους.
Έπειτα, θα πρέπει να προχωρήσεις σε προσπάθεια συντακτικής ανάλυσης και μετάφρασης ολόκληρου κειμένου.
Αυτά για αρχή, όσον αφορά στο άγνωστο θέμα στα αρχαία ελληνικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2016, 04:07:46 μμ από tiel »

Αποσυνδεδεμένος mary8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια και Λατινικα απο την αρχη
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 17, 2016, 06:03:22 μμ »
Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση.
Εχω πιασει τη γραμματικη των αρχαιων και ειμαι στην κλιση των ουσιαστικων απλα βλεπω οτι εχει χιλιες δυο λεπτομερειες ειδικη στην γ κλιση και μετα εχω ποσα ακομα να μαθω και ελεγα μηπως μπορω να παραβλεψω καποια και να μεινω σε λιγα πιο βασικα για να μου φτασει και ο χρονος.Αλλα μαλλον ολα βασικα ειναι :P

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια και Λατινικα απο την αρχη
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 17, 2016, 06:10:48 μμ »
Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση.
Εχω πιασει τη γραμματικη των αρχαιων και ειμαι στην κλιση των ουσιαστικων απλα βλεπω οτι εχει χιλιες δυο λεπτομερειες ειδικη στην γ κλιση και μετα εχω ποσα ακομα να μαθω και ελεγα μηπως μπορω να παραβλεψω καποια και να μεινω σε λιγα πιο βασικα για να μου φτασει και ο χρονος.Αλλα μαλλον ολα βασικα ειναι :P

ψάξε σε παλιά θέματα πανελλαδικών (ημερησίων αρχικά) για να καταλάβεις τι ζητάνε. Δεν αξίζει να κολλάς σε λεπτομέρειες όταν η γραμματική πιάνει 2/20 εκτός και αν έχεις καλύψει όλη την ύλη... λύσε άγνωστα απο πανελλαδικές και διαδικτυακά όσα έχουν απαντήσεις και διόρθωνε τον εαυτο σου παρέα με αρχαια ελληνικά συντακτικα και λεξικά. και για λατινικά προτείνω study4exams και εγώ, επαρκεστατο. Καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαια και Λατινικα απο την αρχη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:10:40 »

Αποσυνδεδεμένος psupsula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια και Λατινικα απο την αρχη
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 17, 2016, 08:26:04 μμ »
Εκτός από το δικό σου πρόγραμμα μελέτης που θα καταρτίσεις εσύ η ίδια,  με την έναρξη της  νέας σχολικής χρονιάς μπορείς να βοηθηθείς με τα κοινωνικά φροντιστήρια που λειτουργούν σε δημόσιες βιβλιοθήκες, σε σχολεία, σε μητροπόλεις.
ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.

Αποσυνδεδεμένος mary8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια και Λατινικα απο την αρχη
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 17, 2016, 10:13:15 μμ »
Ευχαριστω για τη βοηθεια!
Εχεις δικιο θα κοιταξω σε θεματα προηγουμενων πανελληνιων να δω τι ακριβως ζητανε.
Ενταξει με την γραμματικη εχω το βιβλιο και κατι θα κανω
αλλα με το συντακτικο τι γινεται;Τα σχολικα βιβλια δεν εχουν κατι μεσα
υπαρχει καποιο βοηθημα η στο ιντερνετ κατι να με βοηθησει να το μαθω;
Εχω στο νου μου και τα κοινωνικα φροντιστηρια αλλα ξερω οτι ειναι για μαθητες,γνωριζει κανεις αν ειναι και για αποφοιτους;

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια και Λατινικα απο την αρχη
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 18, 2016, 12:29:14 μμ »
Η γραμματική  μπορεί να πιάνει 10/100 αλλά είναι απαραίτητη όπως και το συντακτικό για την κατανόηση της μετάφρασης του γνωστού κειμενου αλλά και για να μπορέσεις να αναγνωρίσεις τους τύπους σωστά για να βγάλεις τη μετάφραση στο αγνωστο κείμενο... προφανώς θα μαθεις πρώτα τα βασικά και έπειτα, ανάλογα με τον χρόνο και τις αντοχές σου θα προχωρήσεις στα πιο συνθετα...
τωρα, για το συντακτικό, όπως προειπα, είναι παρα πολύ σημαντικό τοσο για την κατανόηση της μετάφρασης του γνωστού κειμένου (ακόμη και παπαγαλία να προσπαθησεις να τη μαθεις, θα πρεπει -εστω στο περιπου-να καταλαβαινεις τι μεταφράζεις) αλλά κυριως για να μπορέσεις να βγάλεις μετάφραση στο αγνωστο κειμενο.
"με το συντακτικο τι γινεται;Τα σχολικα βιβλια δεν εχουν κατι μεσα
υπαρχει καποιο βοηθημα η στο ιντερνετ κατι να με βοηθησει να το μαθω;"
τι εννοείς;
Υπαρχει το συντακτικό σχολικό εγχειριδιο (ένα για το γυμνασιο κι ενα για το λυκειο) και, όπως προειπα, υπαρχει και στη σελιδα study4exams πολύ καλογραμμενη η θεωρια του συντακτικου+ασκησεις με τις απαντησεις.
Στο γνωστο κειμενο δεν ζητουνται ασκήσεις συντακτικοὐ ή γραμματικης...
Εφ όσον, κατανοήσεις τα βασικά από συντακτικό τότε θα πρεπει να κανεις εξάσκηση σε αγνωστα κειμενα . Μπορεις να βρεις και στο study4exams από τα διαγωνισματα που ανεβαινουν αλλά και τα παλιοτερα θεματα πανελληνιων, αν και γνωμη μου ειναι καλυτερο να ξεκινησεις με πιο απλα κειμενα για αρχη... Στο διαδικτυο θα βρεις πολλά με πληρη συντακτικη αναλυση και μεταφραση.
Ωστοσο, γνωμη μου ειναι, να δωσεις επισης βαρυτητα μεγαλη στο γνωστο κειμενο γιατι οι ερωτησεις που αφορουν το γνωστο μαζι με την εισαγωγη, πιανουν 60/100. Στο γνωστο, εάν διαβασεις καλα, μπορεις να γραψεις καλα... Το αγνωστο ειναι παντα πιο επιφοβο.
Γενικά θελει προγραμματισμενο διαβασμα και να αφιερωσεις χρόνο (εξαρταται βεβαια και τη σχολη που στοχευεις-οποτε, δες και τα μορια)
Καλη αρχη και καλο κουραγιο. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2016, 12:35:00 μμ από tiel »

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια και Λατινικα απο την αρχη
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 18, 2016, 02:27:49 μμ »

προσπάθησε μέχρι Ιανουάριο να έχεις βγαλει πολύ καλα γνωστό, λατινικα, ιστορία 1 φορά και να γράφεις 1 κριτηριο τη βδομάδα έκθεση να συνηθιζεις (έστω και με δική σου διόρθωση μετά) και απαντήσεις γραπτά σε γνωστό, πηγες. Πολύ σημαντικη είναι η διόρθωση που θα κανεις μετά. Στο www.oefe.gr έχει απαντημένα θεματα, αλλά ξεκίνα με παλιές πανελλαδικές που είναι πιο βατές.
Συντακτικό μπορείς να ξεκινήσεις με το βιβλιο γυμνασίου, είναι απλό, το ίδιο και για γραμματική, έχει και λεξικό αρχαίων νομίζω, θα σε βοηθήσει να ξεχωρίσεις το βασικο και νομίζω φτάνουν και για άγνωστο σε μεγάλο βαθμό. τα βρίσκεις στο διαδίκτυο αν αναζητήσεις "διαδραστικα σχολικά βιβλία" ή φθηνά και σε βιβλιοπωλεία. Αργότερα όπως είπε και η tiel το δουλεύεις. Αλλά άγνωστο δεν χρειάζεται να αφιερώνεις χρόνο σε βάρος ύλης πιο συγκεκριμένης, η ύλη είναι αχανής, γενικά αν μεταφράζεις άγνωστα και αναλύεις σε ένα κείμενο συντακτικά καθε λέξη θα βοηθηθείς, ξεκινώντας με χωρισμο προτάσεων και βασικούς ορους και ασκήσεις μετά. Στο study4exams έχει γνωστο, λατινικά με ποικιλία ασκησεων απαντημένων και έχει αν ψάξεις και βίντεο με μαθήματα αγνώστου που θα σε βοηθησουν. Έχε στο νου σου οτι σε κάποια σημεία έχει αλλάξει η ύλη ιστορία και κυρίως λατινικά απο πέρσι. Γενικά, ψύχραιμο διάβασμα με πρόγραμμα!!

Αποσυνδεδεμένος mary8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια και Λατινικα απο την αρχη
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 19, 2016, 12:15:33 πμ »
Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!
Εχω βρει το συντακτικο στο ιντερνετ αλλα εχει μονο θεωρια, θελω να τα δω στην πραξη  για να τα καταλαβω.Τοτε μας εδιναν φωτοτυπιες το κειμενο με τη μεταφραση απο κατω και καναμε  το συντακτικο στην ταξη οποτε ηταν ολα γραμμενα πανω κατι τετοιο θελω για να με βοηθησει.
Στην Εκθεση πως μπορω να βελτιωθω;Μονη μου δεν ξερω να διορθωνω τις εκθεσεις
Και κατι ακομα,επειδη δεν θυμαμαι τι ακριβως κανουμε με τις πηγες στην Ιστορια.Ποιες ειναι μεσα στην υλη και πως τις δουλευω;

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια και Λατινικα απο την αρχη
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 25, 2016, 12:44:44 μμ »


Καλημέρα mary8!

Συντακτικό ξεκινα με του γυμνασίου, αυτο που είναι και για τις τρεις ταξεις, αλλα θεωρώ οτι θα σε βοηθήσει πολύ αν πιάσεις και τα βιβλία των αρχαίων ελληνικών, από το 1ο μάθημα α γυμνασίου κανονες τονισμού! Θα σου βάλει τη θεωρία γραμματικής και συντακτικού σε μια σειρά και μπορεις να ξεκινήσεις να μεταφράζεις τα κειμενα που είναι απλά, ειδικά της τρίτης γυμνασιου θα βρεις και στο ίντερνετ σύνταξη και μετάφραση. Για εξάσκηση είναι μια χαρά στην αρχή!

Είχες δικιο για study4exams δεν ήξερα οτι δεν επιτρέπουν την πρόσβαση εν μέσω πανελλαδικών. Μετα θα ανοίξουν και θα δεις ότι για γνωστό αρκούν, για αρχή για να μην δυσκολευτείς όσο βγάζεις μεταφράσεις κοίτα μόνο τα σχολια του σχολικού, είμαι απαραίτητα και αυτά!

Για εκθεση προσπάθησε να λαμβάνεις υπόψη σου το επικοινωνιακο πλαίσιο (άρθρο κλπ), να διαβάζεις διαγράμματα ή και απαντήσεις φροντιστηρίων κριτικά (ενδεικτικές είναι, προφανώς και πολλές ιδέες μπορει να μην σου κάνουν). Ο "διάλογος" θα σε βοηθήσει. Η έκφραση σου να είναι απλή, κατανοητή, χωρίς προσπάθειες εντυπωσιασμοϋ - βάζε τελείες, ο μακροπεροδος λογος οδηγει σε ασυνταξίες. Ξαναδιάβαζε την μετά από μέρες σαν να είσαι διορθωτής, η έκφρασή σου με την τριβή με τα κείμενα θα βελτιωθεί, μπορείς να κάνεις και λεξιλογικές ασκήσεις. Μην αμελείς ομως να γράφεις!! Επισης, επίμεινε στην περίληψη και τις ασκήσεις, που είναι πιο αντικειμενικά.

Μην διστάζεις να ρωτάς όπως βλέπεις όλο και κάποιος συνάδελφος απαντάει  :)

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαια και Λατινικα απο την αρχη
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 25, 2016, 12:57:34 μμ »
Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!
Εχω βρει το συντακτικο στο ιντερνετ αλλα εχει μονο θεωρια, θελω να τα δω στην πραξη  για να τα καταλαβω.Τοτε μας εδιναν φωτοτυπιες το κειμενο με τη μεταφραση απο κατω και καναμε  το συντακτικο στην ταξη οποτε ηταν ολα γραμμενα πανω κατι τετοιο θελω για να με βοηθησει.
Στην Εκθεση πως μπορω να βελτιωθω;Μονη μου δεν ξερω να διορθωνω τις εκθεσεις
Και κατι ακομα,επειδη δεν θυμαμαι τι ακριβως κανουμε με τις πηγες στην Ιστορια.Ποιες ειναι μεσα στην υλη και πως τις δουλευω;
Για τα αρχαία, στο συντακτικό, διάβασε θεωρία και πάρε το βοήθημα του Πασχαλίδη για ασκήσεις. Για γραμματική, δεν υπάρχουν εκπτώσεις. Πρέπει να κουραστείς. Όταν τελειώνεις κάποια κλίση, ουσιαστικά-επίθετα-κ.τ.λ., ρώτα. Θα έχω το νου μου και θα απαντώ.Το ίδιο και πολλοί συνάδελφοι.Για τα ρήματα πρέπει να προμηθευτείς κάποιο λεξικό ανωμάλων ρημάτων. Π.χ. του Γεωργοπαπαδάκου. Για την έκθεση προμηθεύσου το βοήθημα έκφραση-έκθεση(κριτήρια) από εκδόσεις Ορόσημο.Επειδή απαντά στις ασκήσεις θα δεις έτοιμες εκθέσεις. Υπάρχει και για τη Β λυκείου. Απλά δεν είναι όλες τέλειες. Θα πάρεις όμως μια ιδέα. Επίσης ο Πειστικός λόγος σε δυο τόμους περιέχει έτοιμα δοκίμια για τα θέματα της έκθεσης. Και ένα έξτρα τόμο για ασκήσεις θεωρίας.Ξεκίνα και όταν έχεις κάποιο ζήτημα ρώτα μας. :)

Αποσυνδεδεμένος mary8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια και Λατινικα απο την αρχη
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 27, 2016, 09:35:39 πμ »
Καλημερα!
@ypernouli σου εχω στειλει προσωπικο μηνυμα ελπιζω να εχει ερθει :P

Δυσκολευομαι να μου βαλω ενα προγραμμα για το πως θα διαβασω.Επειδη σε ολα τα μαθηματα εχω τεραστιες ελλειψεις
δεν ξερω τι θα επρεπε να διαβαζω απο το καθενα και αν θα επρεπε να διαβαζω λιγο απο ολα καθε μερα η να τα πιανω δυο-δυο ας πουμε.Στην γραμματικη των αρχαιων εκανα το λαθος να τα πιασω ολα μαζι και εν τελει δεν ειχα μαθει σχεδον τιποτα κι ετσι το πιασα απο την αρχη.Ποσο χρονο να αφιερωνω στο καθε κεφαλαιο;

Επειδη ανοιξα την Εκθεση και δυσκολευομαι πολυ,το βιβλιο  ειναι τεραστιο και λιγο χαοτικο και δεν εχω καταλαβει κατι
Πεφτουν ποτε ορισμοι ,πρεπει να ξερω κατι απεξω η απλα να τα κατανοησω για να μπορω να κανω τις ασκησεις;
Ειχα βρει ενα πολυ καλο blog που ειχε μεσα ολη τη θεωρια με πιο απλα και κατανοητα λογια με διαγραμματα κτλ και με βοηθησε αλλα μαλλον το εκλεισε αυτος που το ειχε,ξερετε που μπορω να βρω κατι αντιστοιχο; γιατι πολλες φορες δεν καταλαβαινω τι γραφει μεσα στο βιβλιο οπως επισης δεν εχω καταλαβει απο την υλη του υπουργειου σαν θεωρια τι πρεπει να ξερω;

Αποσυνδεδεμένος mary8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαια και Λατινικα απο την αρχη
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 31, 2016, 06:57:54 μμ »
Εχω προσπαθησει 2-3 φορες να κανω περιληψη και θυμιζει δημοτικου,επισης ειναι τελειως λαθος.
θεωρητικα ξερω πως να την κανω εψαξα και στο ιντερνετ,με τις σημειωσεις των λεξεων-κλειδια,πλαγιοτιτλους για καθε παραγραφο.Αλλα δεν τα καταφερνω,βλεπω μετα τις περιληψεις και δεν μπορω να εκφραστω ετσι ουτε εχω τοσο πλουσιο λεξιλογιο.Δεν ξερω τι να κανω.Αν εχετε κατι να προτεινετε που θα με βοηθουσε..


Επισης εχω καποιες αποριες στη γραμματικη των αρχαιων
Στα ουρανικοληκτα που ειναι με γξ π.χ η συριγξ , πως γινεται στην δοτικη πληθυντικου;
Ο θως που ειναι τριτοκλιτο ,δεν θα μπορουσε να ειναι αττικη β κλιση;υπαρχουν κι αλλα σε ως που δεν ειναι αττικη β αλλα τριτοκλιτα κι αν  ναι πως τα ξεχωριζω;

και σχετικα με την ορθογραφια
π.χ η κεραια γινεται τοις κεραιαις; η κοβουμε κατι;
η κονις γινεται τη κονιει;
το κανουν γινεται τα κανα;
Πιο πολυ για επιβεβαιωση ρωταω για αυτα,συγνωμη αν οι ερωτησεις που κανω ειναι λιγο χαζες αλλα κολλαει το μυαλο μου καμια φορα :P

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχαια και Λατινικα απο την αρχη
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 31, 2016, 07:06:39 μμ »
Εχω προσπαθησει 2-3 φορες να κανω περιληψη και θυμιζει δημοτικου,επισης ειναι τελειως λαθος.
θεωρητικα ξερω πως να την κανω εψαξα και στο ιντερνετ,με τις σημειωσεις των λεξεων-κλειδια,πλαγιοτιτλους για καθε παραγραφο.Αλλα δεν τα καταφερνω,βλεπω μετα τις περιληψεις και δεν μπορω να εκφραστω ετσι ουτε εχω τοσο πλουσιο λεξιλογιο.Δεν ξερω τι να κανω.Αν εχετε κατι να προτεινετε που θα με βοηθουσε..


Επισης εχω καποιες αποριες στη γραμματικη των αρχαιων
Στα ουρανικοληκτα που ειναι με γξ π.χ η συριγξ , πως γινεται στην δοτικη πληθυντικου;
Ο θως που ειναι τριτοκλιτο ,δεν θα μπορουσε να ειναι αττικη β κλιση;υπαρχουν κι αλλα σε ως που δεν ειναι αττικη β αλλα τριτοκλιτα κι αν  ναι πως τα ξεχωριζω;

και σχετικα με την ορθογραφια
π.χ η κεραια γινεται τοις κεραιαις; η κοβουμε κατι;
η κονις γινεται τη κονιει;
το κανουν γινεται τα κανα;
Πιο πολυ για επιβεβαιωση ρωταω για αυτα,συγνωμη αν οι ερωτησεις που κανω ειναι λιγο χαζες αλλα κολλαει το μυαλο μου καμια φορα :P
Δαραδημου,εκδόσεις Κιμωλία για περίληψη Αν δεν το βρεις στο στέλνω φωτοτυπία όπου θες δωρεάν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159973
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 610
Σύνολο: 618

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.