*

Αποστολέας Θέμα: ωρομισθιος ή αμω????  (Αναγνώστηκε 18557 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
ωρομισθιος ή αμω????
« στις: Ιούνιος 23, 2010, 11:03:17 μμ »
βασικα επειδη,  ας πουμε ειμαι απαισιοδοξος ανθρωπος ή ρεαλιστης κατα αλλους , προβληματιζομαι πανω σε μια σκεψη μου...
ας υποθεσουμε λεει οτι καλουν  καποιον ωρομισθιο με 11 ωρες στον νομο του διπλα στο σπιτακι του,αλλα αυτον τον καποιο μετα τον καλουνε αμω με 8 ωρες στην Κωλοπετινιτσα...τι γινεται????θα αφησει το σπιτακι για αμω στου διαολου τη μανα???πως θα ανταπεξελθει οικονομικα και κυριως δεν ειναι κουλο πανω στον πανικο μας να δηλωνουμε ολη την ελλαδα χωρις δευτερη σκεψη και μαλιστα χωρις κερδος χρηματων και μοριων???
μπορει να κανω λαθος αλλα αν εχει αλλος αντθετη αποψη και αντεπιχειρηματα ας μου πει..αληθεια εχω μπερδευτει και εγω...μπορει να τα σκεφτομαι λαθος εγω...τι να πω... :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ωρομισθιος ή αμω????
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:19:44 »

Αποσυνδεδεμένος lloullou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος ή αμω????
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 23, 2010, 11:16:06 μμ »
καλά ποιά η διαφορά αμω και ωρομισθίου??? αφού στην ουσία είναι το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια! έπειτα στην αίτηση γράφει αναπληρωτές σκετο. εννοεί αμω και ακω μαζί?

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος ή αμω????
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 23, 2010, 11:18:12 μμ »
ναι καλα...διαβασε το μηνυμα μου ξανα και θα καταλαβεις τι λεω...

Αποσυνδεδεμένος lloullou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος ή αμω????
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 23, 2010, 11:22:10 μμ »
ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ωρομισθιος ή αμω????
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:19:44 »

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος ή αμω????
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 23, 2010, 11:27:55 μμ »
βασικα επειδη,  ας πουμε ειμαι απαισιοδοξος ανθρωπος ή ρεαλιστης κατα αλλους , προβληματιζομαι πανω σε μια σκεψη μου...
ας υποθεσουμε λεει οτι καλουν  καποιον ωρομισθιο με 11 ωρες στον νομο του διπλα στο σπιτακι του,αλλα αυτον τον καποιο μετα τον καλουνε αμω με 8 ωρες στην Κωλοπετινιτσα...τι γινεται????θα αφησει το σπιτακι για αμω στου διαολου τη μανα???πως θα ανταπεξελθει οικονομικα και κυριως δεν ειναι κουλο πανω στον πανικο μας να δηλωνουμε ολη την ελλαδα χωρις δευτερη σκεψη και μαλιστα χωρις κερδος χρηματων και μοριων???
μπορει να κανω λαθος αλλα αν εχει αλλος αντθετη αποψη και αντεπιχειρηματα ας μου πει..αληθεια εχω μπερδευτει και εγω...μπορει να τα σκεφτομαι λαθος εγω...τι να πω... :-\
Λογικά ο αναπληρωτής έχει άλλο εργασιακό καθεστώς, ακόμα κι αν είναι μειωμένου ωραρίου, από τον ωρομίσθιο.
Άλλωστε η εγκύκλιος λέει πως το ωράριο του ΑΜΩ θα μπορεί να συμπληρώνεται από τις διευθύνσεις ως τις 15 ώρες.
Επομένως άλλο είναι να δουλεύεις ως ΑΜΩ με 15 ώρες και άλλο ωρομίσθιος με 11 ώρες, πολλές από τις οποίες χάνονται, αν είναι αργίες.
Έτσι τουλάχιστον το καταλαβαίνω εγώ έχοντας δουλέψει και ως ωρομίσθια και ως αναπληρώτρια.

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος ή αμω????
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 23, 2010, 11:30:35 μμ »
Με βάση το νομοσχέδιο αν θυμάμαι καλά
ωρομίσθιος: 1-4 ώρες μισθός ανά ώρα
ΑΜΩ:5-15 μισθός με αναγωγή στο μισθό του αναπληρωτή;
ΑΚΩ:16 και άνω μισθός αναπληρωτή
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος ή αμω????
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 23, 2010, 11:32:30 μμ »
καλά ποιά η διαφορά αμω και ωρομισθίου??? αφού στην ουσία είναι το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια! έπειτα στην αίτηση γράφει αναπληρωτές σκετο. εννοεί αμω και ακω μαζί?
Και εγώ την ίδια απορία είχα αλλά δεν μου απάντησε κανείς.Σε ποιά περίπτωση καλούν ωρομίσθιο και όχι αμω;Μπορεί κάποιος να απαντήσει;

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος ή αμω????
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 23, 2010, 11:38:36 μμ »
καλά ποιά η διαφορά αμω και ωρομισθίου??? αφού στην ουσία είναι το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια! έπειτα στην αίτηση γράφει αναπληρωτές σκετο. εννοεί αμω και ακω μαζί?
Και εγώ την ίδια απορία είχα αλλά δεν μου απάντησε κανείς.Σε ποιά περίπτωση καλούν ωρομίσθιο και όχι αμω;Μπορεί κάποιος να απαντήσει;
Η απάντηση είναι στο απώπάνω μύνημα.
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος ή αμω????
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 23, 2010, 11:55:04 μμ »
Ναι ευχαριστώ μετά την είδα.Ο ωρομίσθιος μπορεί μετα να πάει αμω;

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος ή αμω????
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 24, 2010, 12:00:49 πμ »
Επισης κατι που με φοβιζει εμενα ειναι πως αν πας αμω για 6 ωρες π.χ. και συμπληρωσεις αλλες 9 ωρες με ωρομισθια ή πδσ οπως λεει πως θα γινεται τοτε μπορει να παιρνεις 6/21* μισθο αναπληρωτη=350 ευρω περιπου και τις αλλες 9 ωρες να τις πληρωνεσαι κλασικα σαν ωρομισθιος, αρα αλλα 300ευρω. Οποτε συνολικη αμοιβη κανα 650 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος ή αμω????
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 24, 2010, 12:21:10 πμ »
Επισης κατι που με φοβιζει εμενα ειναι πως αν πας αμω για 6 ωρες π.χ. και συμπληρωσεις αλλες 9 ωρες με ωρομισθια ή πδσ οπως λεει πως θα γινεται τοτε μπορει να παιρνεις 6/21* μισθο αναπληρωτη=350 ευρω περιπου και τις αλλες 9 ωρες να τις πληρωνεσαι κλασικα σαν ωρομισθιος, αρα αλλα 300ευρω. Οποτε συνολικη αμοιβη κανα 650 ευρω.

Με την διαφορά όμως ότι τα άλλα 300€ από ωρομισθία θα τα παίρνεις στο τέλος της χρονιάς όπως γίνεται και τώρα. Οπότε σε συμφέρει να βάλεις ΑΜΩ μακριά;;;;
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος ή αμω????
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 24, 2010, 12:24:59 πμ »
Έχω την αίσθηση ότι ο ΑΜΩ είναι και φθηνό αλά και ευέλικτο εργατικό δυναμικό, πιο ευέλικτο από τον ωρομίσθιο. Και εξηγούμαι. Ο ωρομίσθιος ως τώρα δεν μπορούσε να έχει πάνω από 12 ώρες στην αβαθμια και 11 ββαθμια αντίστοιχα. Έτσι μια περιοχη πχ που είχε 14 ώρες αδιάθετες επρεπε να προσλάβει 2 άτομα που αυτό μπορεί να μην είχε διαφορά στα χρήματα για το υπουργείο, αλλά είχε διαφορά στα ένσημα, δημιουργούσε σε 2 ανθρώπους προυποθέσεις (ή ψευδαισθήσεις) διορισμού στο μέλλον και εμφάνιζε μεγαλύτερο αριθμό εργαζόμενων κάτι που τώρα δεν το θέλει με τίποτα λόγω ΔΝΤ.
Τώρα με τον ΑΜΩ τον 'καβατζώνει' με όσες ώρες θέλει αρχικά χωρίς να έχει πια αυτόν τον περιορισμό και αν παραστει αναγκη του δίνει κι άλλες, όσες μπορεί ο Βέγγος να αντέξει...
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ωρομισθιος ή αμω????
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 24, 2010, 11:58:23 πμ »
Επισης κατι που με φοβιζει εμενα ειναι πως αν πας αμω για 6 ωρες π.χ. και συμπληρωσεις αλλες 9 ωρες με ωρομισθια ή πδσ οπως λεει πως θα γινεται τοτε μπορει να παιρνεις 6/21* μισθο αναπληρωτη=350 ευρω περιπου και τις αλλες 9 ωρες να τις πληρωνεσαι κλασικα σαν ωρομισθιος, αρα αλλα 300ευρω. Οποτε συνολικη αμοιβη κανα 650 ευρω.

Δεν θα μπορείς να συμπληρώσεςι 9 ώρες ώς ωρομίσθιος. 4 είναι το μέγιστο κι ενδεχομένως να μην μπορείς να είσαι και τα 2 ταυτόχρονα (αναπληρωτής-ωρομίσθιος), όπως ισχύει και τώρα
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθιος ή αμω????
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 24, 2010, 01:26:07 μμ »
Επισης κατι που με φοβιζει εμενα ειναι πως αν πας αμω για 6 ωρες π.χ. και συμπληρωσεις αλλες 9 ωρες με ωρομισθια ή πδσ οπως λεει πως θα γινεται τοτε μπορει να παιρνεις 6/21* μισθο αναπληρωτη=350 ευρω περιπου και τις αλλες 9 ωρες να τις πληρωνεσαι κλασικα σαν ωρομισθιος, αρα αλλα 300ευρω. Οποτε συνολικη αμοιβη κανα 650 ευρω.

Δεν θα μπορείς να συμπληρώσεςι 9 ώρες ώς ωρομίσθιος. 4 είναι το μέγιστο κι ενδεχομένως να μην μπορείς να είσαι και τα 2 ταυτόχρονα (αναπληρωτής-ωρομίσθιος), όπως ισχύει και τώρα

άλλο αναφέρεται στην εγκύκλιο:

σελ. 12: Όσοι προσλαμβάνονται ως αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου θα μπορούν να συμπληρώνουν το ωράριό τους (μέχρι και 15 ώρες) με ώρες ωρομισθίας  για το κανονικό πρόγραμμα, την Π.Δ.Σ και το Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο (για τις ειδικότητες που απασχολούνται σ’ αυτό) στο ίδιο ή άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής. Παράλληλα, εφόσον προκύψει κενή θέση για πρόσληψη αναπληρωτή με πλήρες ωράριο στην ίδια περιοχή και την έχουν δηλώσει στην αίτησή τους, θα μπορούν να καταλαμβάνουν τη θέση αυτή, στην περίπτωση που δεν υπάρχει ενδιαφέρον από άλλον υποψήφιο που προηγείται στην σειρά κατάταξης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160806
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 919
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 536
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.