*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Φιλολόγων 2022  (Αναγνώστηκε 267429 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1799
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2464 στις: Ιούλιος 26, 2022, 06:30:21 μμ »
@gia96

Πάντως, κοιτώντας τους περσινούς διορισμούς στη Γενική, τα Δωδεκάνησα φυσικά έφυγαν τελευταία. Λίγο πριν βλέπεις Κυκλάδες και μετά μπλέκονται Λασίθι, Σάμος, Χίος, Κεφαλλονιά και Ζάκυνθος.

Φέτος, η διαφορά με πέρυσι είναι ότι το Λασίθι δεν έχει κενά και οι Κυκλάδες έχουν όλα κι όλα 5 (3 στη Β' και 2 στη Δ'). Από τους αναπληρωτές Α φάσης, 5 πήγαν Κυκλάδες μέχρι το 2500 του πίνακα. Ένας Β', ένας Δ', ένας Α' και δύο Γ'. Την περιοχή δεν την ξέρω και τόσο καλά, οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω αν θα είναι μια καλή επιλογή για τους τρεις που ήταν Α' και Γ' να δηλώσουν Β' και Δ' και να φύγει η περιοχή πριν το 2500.
Απ' όσες αναρτήσεις αυτού του νήματος έχω διαβάσει και αφορουν το μέχρι ποια θέση πίνακα γενικής μη εκκαθ θα κλείσουν οι φετινοι διορισμοι, νομιζω ότι αυτή είναι η πιο σημαντική για όσους βρίσκονται  σε θεσεις από το 2500 -2600 κ πιο κατω. Δείχνουν το όριο...και σίγουρα για όσους είναι σε θεσεις>2600 δεν είναι μια αισιόδοξη ανάρτηση. Ποιες ομάδες εκπαιδευτικών πέρα από αυτούς που είναι κ στους δύο πίνακες κ θα επιλέξουν ειδική, τους  ιδιωτικούς που έχουν κώλυμα κ μερικούς με 2ο πτυχίο μπορουν αλήθεια να ξεχειλωσουν κι άλλο το όριο διορισμών?  Ας μας πουν οι βετεράνοι του πολεμου των αναπληρωτών καμιά ιδεα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:18:03 »

Αποσυνδεδεμένος skx

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2465 στις: Ιούλιος 26, 2022, 06:39:59 μμ »
Απ' όσες αναρτήσεις αυτού του νήματος έχω διαβάσει και αφορουν το μέχρι ποια θέση πίνακα γενικής μη εκκαθ θα κλείσουν οι φετινοι διορισμοι, νομιζω ότι αυτή είναι η πιο σημαντική για όσους βρίσκονται  σε θεσεις από το 2500 -2600 κ πιο κατω. Δείχνουν το όριο...και σίγουρα για όσους είναι σε θεσεις>2600 δεν είναι μια αισιόδοξη ανάρτηση. Ποιες ομάδες εκπαιδευτικών πέρα από αυτούς που είναι κ στους δύο πίνακες κ θα επιλέξουν ειδική, τους  ιδιωτικούς που έχουν κώλυμα κ μερικούς με 2ο πτυχίο μπορουν αλήθεια να ξεχειλωσουν κι άλλο το όριο διορισμών?  Ας μας πουν οι βετεράνοι του πολεμου των αναπληρωτών καμιά ιδεα
Οι ανενεργοι... Έτσι έχω εξηγήσει την απόκλιση μεταξύ της σειράς που έχω στον εκκαθαρισμένο και της σειράς που με κάλεσαν για αναπλήρωση α φάση

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2466 στις: Ιούλιος 26, 2022, 06:41:26 μμ »
Απ' όσες αναρτήσεις αυτού του νήματος έχω διαβάσει και αφορουν το μέχρι ποια θέση πίνακα γενικής μη εκκαθ θα κλείσουν οι φετινοι διορισμοι, νομιζω ότι αυτή είναι η πιο σημαντική για όσους βρίσκονται  σε θεσεις από το 2500 -2600 κ πιο κατω. Δείχνουν το όριο...και σίγουρα για όσους είναι σε θεσεις>2600 δεν είναι μια αισιόδοξη ανάρτηση. Ποιες ομάδες εκπαιδευτικών πέρα από αυτούς που είναι κ στους δύο πίνακες κ θα επιλέξουν ειδική, τους  ιδιωτικούς που έχουν κώλυμα κ μερικούς με 2ο πτυχίο μπορουν αλήθεια να ξεχειλωσουν κι άλλο το όριο διορισμών?  Ας μας πουν οι βετεράνοι του πολεμου των αναπληρωτών καμιά ιδεα

Συνάδελφε όχι, λέω απλά ότι οι Κυκλαδες μπορεί να φύγουν νωρίτερα απ ότι θα περίμενε κανείς υπό άλλες συνθήκες. Τελευταία θα είναι τα Δωδεκανησα, όπως πάντα. Και απ ότι βλέπω εδώ, δεν ψήνονται και πολλοί να τα δηλωσουν. Και έχει λογική, γιατί εκεί θα έχει κενα και του χρόνου, μετά τη φυγή λόγω των μεταθέσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2022, 07:06:27 μμ από mts.ag »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2467 στις: Ιούλιος 26, 2022, 06:47:28 μμ »
Οι ανενεργοι... Έτσι έχω εξηγήσει την απόκλιση μεταξύ της σειράς που έχω στον εκκαθαρισμένο και της σειράς που με κάλεσαν για αναπλήρωση α φάση

This. Υπάρχει μια μεγαλη δεξαμενή που θα έρθει γενική, οι αναπληρωτές ειδικής της Αττικής. Από και και μετά, οι ιδιωτικοί είναι 5-6 όπως έχει πει και η Κίρκη και ήταν αυτοί που έφυγαν στην κορυφή του πίνακα. Όσοι ιδιωτικοι δεν πήγαν αναπληρωτες δεν έχουν τους μήνες να διοριστουν. Η αλήθεια είναι ότι το νούμερο που δεν πήγε αναπληρωτες είναι μεγάλο και τρομάζει. Αλλά είναι αρκετά πιθανό απλά να μην ενδιαφέρονται. Επίσης, αφορούν κυριως την Αττική και Θες/νίκη γιατί αλλά μέρη θα τα έπιαναν και πέρυσι..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2022, 06:49:20 μμ από mts.ag »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:18:03 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2468 στις: Ιούλιος 26, 2022, 07:13:26 μμ »
Το πιο σημαντικό είναι τι θα κάνουν οι φιλόλογοι που μένουν σε μεγάλους νομούς, όπως τα Ιωάννινα, η Αχαία, η Καρδίτσα, η Κοζάνη, η Θεσ/νίκη φυσικά, η Κέρκυρα, τα Τρίκαλα, που δεν έχουν βγάλει καθόλου οργανικές θέσεις κι όχι όσοι φιλόλογοι διαμένουν στη νότια Ελλάδα, όπου τα κενά είναι περισσότερα.
Δηλ. όταν στην α΄ φάση του 21, είχε προσλάβει στα Ιωάννινα 12 αναπληρωτές ΠΕ02 (και μιλάω πάντα για όσους βρίσκονται μέσα στα 307 νούμερα των διοριστέων - μέχρι εκεί κοίταξα), πού θα πάνε αυτοί οι άνθρωποι; Στην Άρτα, που έχει 5 οργανικά κενά ή στη Θεσπρωτία που έχει μόνο 2 οργανικά κενά; Δε φτάνουν οι θέσεις και κάποιοι αναγκαστικά θα πάνε πιο μακριά. Ανάλογα, στην α΄ φάση αναπληρωτών του 21, είχε προσλάβει 5 ΠΕ02 στην Α΄ Θεσ/νίκης και 26 στη Β΄ Θεσ/νίκης (μιλάω πάντα για τους 307 διοριστέους), όπου δεν υπάρχουν καθόλου οργανικά κενά. Άρα, κάποιοι εξ αυτών θα πάνε στη Χαλκιδική, που εμφανίζει 11 οργανικά κενά κι οι υπόλοιποι στη Δράμα ίσως, που έχει 2 οργανικά κενά κι οι υπόλοιποι μακρύτερα (π.χ. Λήμνο).
Επομένως κι επειδή οι θέσεις διορισμών φέτος είναι λίγες και οι ενδιαφερόμενοι πολλοί, θα παίξει ρόλο και η διάθεση/η όρεξη που έχει ο κάθε συνάδελφος να μονιμοποιηθεί μακρύτερα. Αν έχει βαρεθεί την αναπλήρωση και επιζητά τη μονιμότητα, θα το κάνει, αλλιώς, θα δηλώσει μόνο 2-3 πράγματα, με την αβεβαιότητα των διορισμών την επόμενη χρονιά!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2469 στις: Ιούλιος 26, 2022, 07:25:43 μμ »
Το πιο σημαντικό είναι τι θα κάνουν οι φιλόλογοι που μένουν σε μεγάλους νομούς, όπως τα Ιωάννινα, η Αχαία, η Καρδίτσα, η Κοζάνη, η Θεσ/νίκη φυσικά, η Κέρκυρα, τα Τρίκαλα, που δεν έχουν βγάλει καθόλου οργανικές θέσεις κι όχι όσοι φιλόλογοι διαμένουν στη νότια Ελλάδα, όπου τα κενά είναι περισσότερα.
Δηλ. όταν στην α΄ φάση του 21, είχε προσλάβει στα Ιωάννινα 12 αναπληρωτές ΠΕ02 (και μιλάω πάντα για όσους βρίσκονται μέσα στα 307 νούμερα των διοριστέων - μέχρι εκεί κοίταξα), πού θα πάνε αυτοί οι άνθρωποι; Στην Άρτα, που έχει 5 οργανικά κενά ή στη Θεσπρωτία που έχει μόνο 2 οργανικά κενά; Δε φτάνουν οι θέσεις και κάποιοι αναγκαστικά θα πάνε πιο μακριά. Ανάλογα, στην α΄ φάση αναπληρωτών του 21, είχε προσλάβει 5 ΠΕ02 στην Α΄ Θεσ/νίκης και 26 στη Β΄ Θεσ/νίκης (μιλάω πάντα για τους 307 διοριστέους), όπου δεν υπάρχουν καθόλου οργανικά κενά. Άρα, κάποιοι εξ αυτών θα πάνε στη Χαλκιδική, που εμφανίζει 11 οργανικά κενά κι οι υπόλοιποι στη Δράμα ίσως, που έχει 2 οργανικά κενά κι οι υπόλοιποι μακρύτερα (π.χ. Λήμνο).
Επομένως κι επειδή οι θέσεις διορισμών φέτος είναι λίγες και οι ενδιαφερόμενοι πολλοί, θα παίξει ρόλο και η διάθεση/η όρεξη που έχει ο κάθε συνάδελφος να μονιμοποιηθεί μακρύτερα. Αν έχει βαρεθεί την αναπλήρωση και επιζητά τη μονιμότητα, θα το κάνει, αλλιώς, θα δηλώσει μόνο 2-3 πράγματα, με την αβεβαιότητα των διορισμών την επόμενη χρονιά!

Και γω το βλέπω έτσι, ότι οι καραμπόλες θ' αρχίσουν από τα βόρεια. Αλλά και η Αττική θα κρίνει πολλά, από τη μια με την εισροή αναπληρωτών ειδικής και από την αλλη με την πιθανή ενεργοποίηση των ανενεργών. Αν οι τελευταίοι δεν ενεργοποιηθούν μαζικά, η Αττική και οι γύρω περιοχές έχουν αρκετά κενά για να κρατήσουν τον κόσμο και δε θα προκληθούν νεες καραμπόλες. Κάτι που αφήνει την Κρήτη και τα Δωδεκάνησα (κυρίως) για όσους θέλουν πολύ τον διορισμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2022, 07:28:32 μμ από mts.ag »

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2470 στις: Ιούλιος 26, 2022, 07:31:35 μμ »
Να σας εξηγήσω κάτι με τους συναδέλφους της ειδικής αγωγής . Υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που δεν είναι και στους δύο πίνακες . Για παράδειγμα εγώ ( που δουλεύω τα δύο τελευταία χρόνια στην ειδική) είμαι στους 50 πρώτους στην ειδική και έχω μπροστά μου μόνο 10 άτομα που είναι και στους δύο πίνακες εκ των οποίων οι 8 θα βρουν θέσεις εκτός Αττικής γιατί εκεί πήγαν αναπληρωτές . Θέλω να πω ότι δεν θα τραβήξει η Αττική κόσμο από την ειδική . Το αντίθετο θα γίνει .

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2471 στις: Ιούλιος 26, 2022, 07:35:46 μμ »
Να σας εξηγήσω κάτι με τους συναδέλφους της ειδικής αγωγής . Υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που δεν είναι και στους δύο πίνακες . Για παράδειγμα εγώ ( που δουλεύω τα δύο τελευταία χρόνια στην ειδική) είμαι στους 50 πρώτους στην ειδική και έχω μπροστά μου μόνο 10 άτομα που είναι και στους δύο πίνακες εκ των οποίων οι 8 θα βρουν θέσεις εκτός Αττικής γιατί εκεί πήγαν αναπληρωτές . Θέλω να πω ότι δεν θα τραβήξει η Αττική κόσμο από την ειδική . Το αντίθετο θα γίνει .

Μισό γιατί δεν το καταλαβα. Η ειδική έχει πολλούς αναπληρωτες που δηλώνουν Αττική και βασικά Αθήνα. Αυτοί τώρα δηλαδή θα προτιμήσουν να παλέψουν για τις 2 θέσεις της Δυτικής Αττικής και τις 4 του Αργοσαρωνικου παρά να κυνηγήσουν ένα από τα 43 κενα που έχει η γενική στην Αθήνα και τα υπόλοιπα 93 που εχει στην Αττική;

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2472 στις: Ιούλιος 26, 2022, 07:46:56 μμ »
Αυτό σου εξηγώ . Ότι όσοι δούλεψαν στην Αττική δεν είναι όλοι και στους δύο πίνακες !! Θέλουν οι άνθρωποι μόνο ειδική αγωγή . Την προτιμούν .

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2473 στις: Ιούλιος 26, 2022, 07:49:34 μμ »
Και γω το βλέπω έτσι, ότι οι καραμπόλες θ' αρχίσουν από τα βόρεια. Αλλά και η Αττική θα κρίνει πολλά, από τη μια με την εισροή αναπληρωτών ειδικής και από την αλλη με την πιθανή ενεργοποίηση των ανενεργών. Αν οι τελευταίοι δεν ενεργοποιηθούν μαζικά, η Αττική και οι γύρω περιοχές έχουν αρκετά κενά για να κρατήσουν τον κόσμο και δε θα προκληθούν νεες καραμπόλες. Κάτι που αφήνει την Κρήτη και τα Δωδεκάνησα (κυρίως) για όσους θέλουν πολύ τον διορισμό.

Οι Κρητικοί σε θέση διορισμού αυτή τη στιγμή τραβάνε τα μαλλιά τους, ειδικά οι Λασιθιώτες και σε δευτερευόντως οι Ηρακλειώτες. Ίσως το Ηράκλειο, με 11 μόλις κενά, κλείσει σχετικά νωρίς, γιατί είναι αρκετοί ντόπιοι στην περσινή α' φάση αναπληρωτών. Μάλλον θα μείνουν τα Χανιά προς το τέλος, αλλά και πάλι με επιφύλαξη.

Αποσυνδεδεμένος skx

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2474 στις: Ιούλιος 26, 2022, 07:49:56 μμ »
Αυτό σου εξηγώ . Ότι όσοι δούλεψαν στην Αττική δεν είναι όλοι και στους δύο πίνακες !! Θέλουν οι άνθρωποι μόνο ειδική αγωγή . Την προτιμούν .
και πήγαν Αττική στην Α φάση χωρίς να είναι ο τόπος συμφερόντων του; είναι δηλαδή 2η 3η 4η επιλογη; Ή δεν τους ενδιαφέρει καθόλου η γενική οπότε προτιμούν να τραβηχτουν πιο μακρυά αρκεί να εινει στην ειδική;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2022, 07:51:33 μμ από skx »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2475 στις: Ιούλιος 26, 2022, 07:51:09 μμ »
Αυτό σου εξηγώ . Ότι όσοι δούλεψαν στην Αττική δεν είναι όλοι και στους δύο πίνακες !! Θέλουν οι άνθρωποι μόνο ειδική αγωγή . Την προτιμούν .

Να σου πω ότι τους έχω τσεκάρει έναν-έναν,  δεν το έχω κάνει, όποτε για να το λες έτσι θα είναι. Αυτό είναι πολύ ενθαρρυντικό για τους συναδέλφους εδώ!

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2476 στις: Ιούλιος 26, 2022, 07:52:54 μμ »
και πήγαν Αττική στην Α φάση χωρίς να είναι ο τόπος συμφερόντων του; είναι δηλαδή 2η 3η 4η επιλογη; Ή δεν τους ενδιαφέρει καθόλου η γενική οπότε προτιμούν να τραβηχτουν πιο μακρυά αρκεί να εινει στην ειδική;

Όχι, εννοει ότι δεν ειναι και στους δυο πίνακες, δηλαδή ότι δεν ειναι στους οριστικούς της 2ΓΕ. Αν καποιος έχει όρεξη να το κάνει, θα ήταν πολύ διαφωτιστικό να ξεραμε πόσοι αναπληρωτες που πήγαν ειδική Α φάση στην Αττική είναι μέχρι του 2500 του πίνακα της 2ΓΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2022, 07:55:58 μμ από mts.ag »

Αποσυνδεδεμένος skx

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #2477 στις: Ιούλιος 26, 2022, 07:53:55 μμ »
Να σου πω ότι τους έχω τσεκάρει έναν-έναν,  δεν το έχω κάνει, όποτε για να το λες έτσι θα είναι. Αυτό είναι πολύ ενθαρρυντικό για τους συναδέλφους εδώ!
Έναν εγκέφαλο είχα κι εκείνον μισοκαμμενο.... Τώρα έχει νεκρώσει...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160561
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 638
Σύνολο: 653

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.