*

Αποστολέας Θέμα: Αντιμετώπιση δυσλεξίας  (Αναγνώστηκε 41813 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος s.l.p.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 09, 2010, 02:41:27 μμ »
το τμημα λογοθεραπειας ειναι τει αλλα δεν υπαρχει αντιστοιχο αει στην Ελλαδα . Σε πληροφορω οτι οπως ενας φιλολογος μπορει να κανει μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη ετσι μπορει και ενας λογοθεραπευτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:11:54 »

Αποσυνδεδεμένος s.l.p.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 09, 2010, 02:48:33 μμ »
[quote author=s.l.p. link=topic=17868.msg288343#msg288343 date=1268
με ποια κρητηρια κατατασεις τοτει σε κατωτερη βαθμιδα απο ενα αει ?το τμημα λογοθεραπειας ειναι τει αλλα δεν υπαρχει αντιστοιχο αει στην Ελλαδα . Σε πληροφορω οτι οπως ενας φιλολογος μπορει να κανει μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη ετσι μπορει και ενας λογοθεραπευτης
[/quote]

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3653
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 09, 2010, 02:50:46 μμ »
Φυσικά και μπορεί ένας λογοθεραπευτής να κάνει μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή, όμως αυτό δεν τον καθιστά αυτόματα και ειδικό παιδαγωγο! Και γω μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό στη φιλολογία ή στα μαθηματικά, όμως δεν γίνομαι φιλόλογος ή μαθηματικός!
Τα όρια της κάθε επιστήμης πρέπει να είναι ξεχωριστά και διακριτά!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος s.l.p.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 09, 2010, 02:59:25 μμ »
το θεμα του μεταπτυχιακου το εθεσε  η belissima , η γνωμη σου ειναι οτι ο φιλολογος με μεταπτυχιακο ειναι ειδικος παιδαγωγος ,, ενω ο λογοθεραπευτης οχι
Εγω δεν ειπα οτι ο λογοθεραπευτης με μεταπτυχιακο ειναι ειδικος παιδαγωγος , αλλα με ενα μεταπτυχιακο στις μαθησιακες δυσκολιες ή στην ειδικη αγωγη μπορει να αναλαμβανει την αντιμετωπιση τους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:11:54 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3653
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 09, 2010, 03:03:48 μμ »
η αντιμετώπισηση των μαθησιακών δυσκολιών είναι αντικέιμενο του Ειδικού Παιδαγωγού.
Ο λογοθεραπευτής, ό,τι μεταπτυχιακό και να κάνει, θα είναι λογοθεραπευτής.
Άλλη η δουλειά του εκπαιδευτικού και άλλη του λογοθεραπευτή.
Όπως άλλη η δουλεια΄τοπυ φυσικοθεραπευτή, άλλη του εργοθεραπευτή, άλλη του ψυχολόγου, άλλη του παιδοψυχιάτρου κλπ
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 09, 2010, 03:37:52 μμ »
Επομενως θα κανω ενα μεταπτυχιακο στην λογοθεραπεια και θα γινω κ λογοθεραπευτρια. Ποιος την χαρη μου ;) ;). Μακαρι οι λογοθεραπευτες που χαντακωνουν τα παιδακια κανοντας τους.... γλωσσα να ειχαν τουλαχιστον τετοια εξιδικευση. Οι περισσοτεροι ομως δεν εχετε. Ειναι αδιανοητο αυτο κ απορω πως οι γονεις εμπιστευονται τα παιδια τους. Δυστυχως, η ειδικη αγωγη στην Ελλαδα ειναι σε εμβρυικο σταδιο κ επομενως ο,τι δηλωσεις εισαι....

Αποσυνδεδεμένος s.l.p.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 09, 2010, 05:16:02 μμ »
Για όλες τις διαταραχες, επομενως και με τις Μαθησιακες Διαταραχες , για να ασχοληθει καποιος θεραπευτης χρειαζεται εκπαιδευση και εξειδικευση. Ειδικά με τις ΜΔ κάποιοι λενε ότι μπορούν να ασχοληθουν μονο ψυχολογοι και ειδικοι παιδαγωγοι και ΟΧΙ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ. Για ποιον λοιπον δε ξερει αναφερω ότι το ελληνικο κρατος με το Προεδρικο διαταγμα του 2002 (Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 1 του ΠΔ 96/2002 (ΦΕΚ 82 τ.Γ')εξέδωσε για το επαγγελμα του λογοθεραπευτη επαγελματικα δικαιωματα (που ισχύουν μονο για τους αποφοιτους των ελληνικων ιδρυματων) τα οποια αναφερουν αναμεσα στις διαταραχες με τις οποιες μπορει να ασχοληθει ενας λογοθεραπευτης και τις διαταραχες γραπτου λογου, αρα και τις ΜΔ. Άρα ο λογοθεραπευτης ειναι νομικα κατωχηρομένος να ασχολείται με τις ΜΔ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2010, 05:31:48 μμ από s.l.p. »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3653
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 09, 2010, 06:25:24 μμ »
Για όλες τις διαταραχες, επομενως και με τις Μαθησιακες Διαταραχες , για να ασχοληθει καποιος θεραπευτης χρειαζεται εκπαιδευση και εξειδικευση. Ειδικά με τις ΜΔ κάποιοι λενε ότι μπορούν να ασχοληθουν μονο ψυχολογοι και ειδικοι παιδαγωγοι και ΟΧΙ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ. Για ποιον λοιπον δε ξερει αναφερω ότι το ελληνικο κρατος με το Προεδρικο διαταγμα του 2002 (Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 1 του ΠΔ 96/2002 (ΦΕΚ 82 τ.Γ')εξέδωσε για το επαγγελμα του λογοθεραπευτη επαγελματικα δικαιωματα (που ισχύουν μονο για τους αποφοιτους των ελληνικων ιδρυματων) τα οποια αναφερουν αναμεσα στις διαταραχες με τις οποιες μπορει να ασχοληθει ενας λογοθεραπευτης και τις διαταραχες γραπτου λογου, αρα και τις ΜΔ. Άρα ο λογοθεραπευτης ειναι νομικα κατωχηρομένος να ασχολείται με τις ΜΔ

Η νομική κατοχύρωση δεν λέει και πολλά. Η παρέμβαση σε ένα παιδί με ΜΔ (ή σε ένα παιδί με οποιαδήποτε Ειδική Ανάγκη) χρειάζεται ειδικές γνώσεις. Μάλιστα, όταν μιλάμε για μάθημα χρειάζεται γνώσεις παιδαγωγικών και διδακτικής.
Το πώς θα αντιμετωπίσεις το παιδί ανάλογα με την ηλικία του, το πώς θα διδάξεις, το τι θα διδάξεις, ακόμα και το πότε θα διδάξεις την κάθε ενότητα είναι πράγματα που μαθαίνονται στις σχολές παιδαγωγικών.
Το ότι ύπογράφτηκε ένα Προεδρικό Διάταγμα και σας δίνει το δικάιωμα να ασχολέιστε με τις διαταραχές του γραπτού λοόγου, δεν σας κάνει και δασκάλους. Πού είναι η πρακτική σας σε τάξη; Πού είναι τα παιδαγωγικά μαθήματα στη σχολή σας;
Δεν υποβιβάζω το αντικέιμενο του λογοθεραπευτή, αλλά είναι άλλη η δουλειά σας, άλλο το αντικέιμενο σπουδών.
Με την ίδια λογική, και εμένα που δουλέυω σε ΚΕΔΔΥ και είμαι νηπιαγωγός, ο νόμος λέει ότι πρέπει να βλέπω μέχρι και παιδιά λυκείου (18 ετών) και να τα αξιολογώ εκπαιδευτικά. Νομικά είμαι κατοχυρωμένη, αλλά δεν τολμάω καν να το κάνω, γιατί δεν έιναι το αντικέιμενο μου. (Και αν το πάρουμε και αλλιώς μικρότερο "κακό" θα κάνει στο παιδί μια λανθασμένη διάγνωση, που έτσι και αλλιώς δεν θα την κάνω μόνη μου άρα θα καλυφτώ, από ότι μια λανθασμένη παρέμβαση).
Και εγώ έχω γνώσεις λογοθεραπείας, έχω παρακολουθήσει λογοθεραπευτή στα πλαίσια της πρακτικής μου, έχω διαβάσει πάνω στο αντικείμενο, αλλά λογοθεραπέυτρια δεν είμαι. Πώς να το κάνουμε; Όσο και να θέλω δεν είμαι. Έτσι και οι λογοθεραπευτές δεν είναι εκπαιδευτικοί!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος s.l.p.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 09, 2010, 07:01:45 μμ »
ανεφερα εγω οτι ειμαστε δασκαλοι ? το προεδρικο διαταγμα ειναι σαφες . ειτε μας αρεσει ειτε οχι  .ειμαστε λογοθεραπευτες = θεραπευτες λογου ( προφορικου ΄΄΄΄ή γραπτου)





Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3653
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 09, 2010, 07:22:38 μμ »
OK!
Άρα και γω σύμφωνα με το νόμο που λέει ότι πρέπει να αξιολογώ παιδιά μέχρι 18 χρονών, είμαι και φιλόλογος και μαθηματικός (μιας και σε αυτά τα αντικείμενα αξιολογούνται)!!!!!!!
Παραλογο;;;;;;;;;;;
Δεν απαντάει, άρα λογικό!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 09, 2010, 09:40:31 μμ »

Αφου λοιπον υπαρχει και νομικη κατοχυρωση συνεχισε ακαθεκτα!! Συνεχισε την αναγνωση, την ορθογραφια, την μορφολογια, το συντακτικο. ολα οσα δηλαδη διδαχθηκες στο πανεπιστημιο..... εμεις οι υπολοιποι οι "ασχετοι" ας σκισουμε τα πτυχια μας και ας ευχηθουμε να πανε ολα καλα ??? ???



[/quote]

Αποσυνδεδεμένος m1969

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 01:03:53 μμ »
θα μπορουσε καποιος συναδερφος να με ενημερωσει για τον τροπο εξετασης των δυσλεξικων μαθητων στις ξενες γλωσσες και για το αν μπορουν να εχουν καποια βαθμολογικη απαλλαγη για την πρωτη η τη δευτερη ξενη γλωσσα στο γυμνασιο;

Αποσυνδεδεμένος talkinghead

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 08:01:59 μμ »
Απαλλαγή δεν παίρνουν σίγουρα. Όσο για τις εξετάσεις τσέκαρε αυτό:

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=19022.msg315461#msg315461

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #83 στις: Απρίλιος 03, 2012, 10:39:27 μμ »
Παιδιά μην λέτε ότι θέλετε !!!!!!!

1. Το παιδί γράφει κανονικά την ίδια ώρα που γράφουν και οι άλλοι
2. Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα παίρνετε το παιδί και το εξετάζετε αφήνοντας επιτηρητή άλλο συνάδελφο, ή το παίρνετε στο διάλειμμα και λίγο χρόνο από την επόμενη ώρα (αφού έχουμε συνεννοηθεί)
3. Ενώ το εξετάζουμε προφορικά, λαμβάνουμε υπόψη ΜΟΝΟ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΤΟΥ ΓΡΑΠΤΟΥ ΤΟΥ.
4. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΚΙΖΟΥΜΕ ΓΡΑΠΤΟ ! Βάζουμε πάνω τον βαθμό και μόνο (όχι διορθώσεις) και σημειώνουμε προφορική εξέταση.
5. Φυλάμε το γραπτό για όσο προβλέπεται

αυτά....
Σύμφωνώ απόλυτα. Βέβαια στις πανελληνιες τα παιδιά έχουν απεριόριστο χρόνο για να απαντήσουν. Θα πρέπει να το γνωρίζουν αυτό και να μην πιέζονται με το θέμα χρόνος. Βέβαια στην σχολική πρακτική είναι δύσκολο να προσαρμοστεί κάτι τέτοιο
Χρήσιμα στοιχεία μπορούν να αντληθούν και από το εξής αρθρο
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CEQQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.specialeducation.gr%2Fmodules%2Flegal%2Fspecialexams.doc&ei=6lB7T9a7AeSq0QWaoqGiCQ&usg=AFQjCNF-pD_o_tvHQ1FAIBSjoOx2S8VzBQ&sig2=gvqmc2LEVe8BF-Jz28jhIQ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160561
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 589
Σύνολο: 609

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.