*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες  (Αναγνώστηκε 58697 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ssssh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 09, 2008, 12:18:42 πμ »
Anytime..... ;) Καλη Επιτυχια!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:34:24 »

Αποσυνδεδεμένος Markella_83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 09:39:26 πμ »
Καλημέρα σας.
Είμαι καινούργια στο χώρο και θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Έχω αναλάβει έναν ενήλικα σε ιδιαίτερο, ο οποίος θέλει να ξεκινήσει από την αρχή (γιατί τα είχε αφήσει εδώ και καιρό τα αγγλικά) και θέλει μέσα σε 2 χρόνια να δώσει για το lower. Ποιά βιβλία μου προτείνετε να χρησιμοποιήσω?
Μπορείτε να με καθοδηγήσετε στο θέμα ποιών βιβλίων να χρησιμοποιήσω από την αρχή μέχρι και όταν θα δώσει?
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!
Καλή σας μέρα!

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 12:35:02 μμ »
Ξεκίνα με English for Adults 1-2-3, Grivas και τη χρονιά που είναι να δώσει κάνε του προετοιμασία για το πτυχίο που θα δώσει. Συνήθως οι ενήλικες δίνουν ΚΠΓ και/ή TOEIC.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 07:29:56 μμ »
Ξεκίνα με English for Adults 1-2-3, Grivas και τη χρονιά που είναι να δώσει κάνε του προετοιμασία για το πτυχίο που θα δώσει. Συνήθως οι ενήλικες δίνουν ΚΠΓ και/ή TOEIC.

Συμφωνω απολυτα, εχω δουλεψει το συγκεκριμενο βιβλιο κ καλυπτει πληρως ολη την υλη, ενω ειναι αρκετα βατο για το μαθητη κ δεν κουραζει με ασκοπες επαναληψεις. Καλυπτει επισης ακριβως την ωρα μαθηματος. Ξερω γνωστους που εδωσαν πτυχιο οταν τελειωσαν το 2, γιατι ειναι πολυ περιεκτικο. Οσον αφορα το πτυχιο, Toeic με τα χιλια, θα του φανει παιχνιδακι κ περνει κ μανι μανι το πιστοποιητικο. Αν τραβαει η ομαδα ζητα του να δωσει πριν τα 2 χρονια. Αν το περασει (πιθανον, αν εχει καλες βασεις) θα εχει να το λεει κ θα γινεις σταρ! (εχει συμβει αρκετες φορες)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:34:24 »

Αποσυνδεδεμένος Markella_83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 09:47:14 πμ »
Καλημέρα!
Σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε!!!  :)
Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας!
Καλή σας μέρα!!!

Αποσυνδεδεμένος zaf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 05:57:36 μμ »
Καλησπέρα,
εγω ήθελα να ρωτήσω αν είναι απαραίτητο οι ενηλικες να κανουν βιβλία για ενήλικες η αν θα μπορούσαν το ίδιο εύκολα να παρακολουθήσουν ένα οποιοδήποτε άλλο κοινό βιβλίο? ???

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 22, 2009, 01:00:18 μμ »
Έχει να κάνει με τα θέματα που πραγματεύονται τα βιβλία για παιδιά. Πιθανόν να του φανούν βαρετά. Επίσης, τα βιβλία ενηλίκων βρίσκονται περισσότερο σε ένα επικοινωνιακό πλαίσιο που είναι χρήσιμο για έναν ενήλικα να εξασκηθεί σ' αυτό.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος raniarep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 30, 2009, 11:15:58 πμ »
Εγώ πάλι θεωρώ ότι τα English for adults είναι πολύ ξεπερασμένα και παλαιομοδίτικα. Τα είχα δουλέψει στο παρελθόν και δε μου πήγαν καθόλου.
Προσωπική γνώμη φυσικά να μην παρεξηγηθώ. Ρίξε μια ματιά στα  Headway από Oxford. εχουν πολύ ωραία θέματα και πολύ ποικιλία ασκήσεων. Το βιβλίο του καθηγητή είναι εξαιρετικό και δίνει και αρκετό εξτρα υλικο που δεν έχει ο Γρίβας. Μη βιαστείς να επιλέξεις σκέψου καλά τι ταιριάζει σε σένα και στο μαθητή
χαλαρά...

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 08:31:52 μμ »
Εγώ πάλι θεωρώ ότι τα English for adults είναι πολύ ξεπερασμένα και παλαιομοδίτικα. [...] Ρίξε μια ματιά στα  Headway από Oxford. εχουν πολύ ωραία θέματα και πολύ ποικιλία ασκήσεων.

Νομίζω πως η δεύτερη πρόταση εξηγεί την πρώτη - τα Headway κοντεύουν να κλείσουν εικοσαετία. Ισως κάποια από τις νεότερες σειρές (ενδεικτικά: Inside Out, Straightforward [αμφότερα Macmillan], In English [Oxford]) να σας φανούν λιγότερο ξεπερασμένα και πιο σύγχρονα.

Αποσυνδεδεμένος raniarep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 10:09:44 πμ »
H σειρά Headway κυκλοφορεί σε καινούρια έκδοση με αρκετές αλλαγές. Δε νομίζω πάντως πως έχει να κάνει με το πόσο παλιό είναι ένα βιβλίο. Σκέψου ότι στις μέρες μας κυκλοφορούν καινούρια βιβλία που σε 10 χρόνια μπορεί να είναι ακόμα φρέσκα και άλλα που νομίζεις ότι γράφτηκαν πριν από αιώνες! Το θέμα είναι τι ταιριάζει στον καθένα.
χαλαρά...

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 06:50:51 μμ »
Ασφαλώς, αν και νομίζω πως το προηγούμενο μήνυμα αναφερόταν σε μια από τις πρώτες δύο εκδόσεις καί όχι στην έκδοση 2006 ('τα είχα δουλέψει στο παρελθόν'). Μπορεί και να σφάλλω. Εμμένω πάντως στη θέση μου ότι είναι μάλλον άδικο να χαρακτηρίζουμε συλλήβδην τα English for adults ως 'ξεπερασμένα' και 'παλιομοδίτικα', γενικεύοντας από μια από τις πιο "κλασσικές" και "δοκιμασμένες" σειρές του χώρου.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 21, 2009, 11:15:53 πμ »
Ξεκινάω σε δύο ενήλικες μαθήματα για TOEIC. Και οι δύο είχανε δώσει lower πριν 10 χρόνια περίπου και απ' ό,τι μου είπανε δεν θυμούνται σχεδόν τπτ γιατί δεν τα δουλεύουν τα αγγλικά. Λέω να ξεκινήσω για επανάληψη πρώτα από το Destination B2 (Mac Millan) που είναι, πιστεύω, καταπληκτικό βιβλίο και μετά με το βιβλίο για TOEIC της HAU. Έχετε μήπως να προτείνετε κάτι επιπλέον; Ενδιαφέρονται για επίπεδο C1.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος renata_del

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 03, 2009, 08:22:59 μμ »
Κάνω ιδιαίτερα αγγλικών σε ένα κοριτσάκι 7 χρονών και ο μπαμπάς του, ετών 40, μου ζητάει να του προτείνω κάποιο βιβλίο για εκείνον για να θυμηθεί ξανά τα αγγλικά του επειδή έχει καιρό να ασχοληθεί. Κυρίως τον ενδιαφέρει κάποιο βιβλίο που να περιέχει φράσεις και λέξεις που χρησιμοποιούμε στην καθημερινή γλώσσα συνοδευόμενο και από κάποιο cd.Παρακαλώ έχετε να μου προτείνετε εσείς κάποιο βιβλίο για να του το συστήσω να το αγοράσει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος clockie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 03, 2009, 08:34:29 μμ »
English for Adults 1, 2 ή 3 (ανάλογα με το επίπεδο) εκδόσεις Γρίβας. Το είχα πάρει σ'έναν μαθητή μου. Αξιόλογο βιβλίο! Μπορείς να του ρίξεις μια ματιά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 574

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.