*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1386083 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evievi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1890 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 01:16:53 πμ »
Εγώ κατέθεσα για επίδομα στις 9/7. Ο 1ος μήνας μπήκε στις 10/8. Για την απόφαση έπρεπε να πάω μετά τις 9/9 (έπεφτε Κυριακή), πήγα Δευτέρα 10/9 κ ο υπάλληλος μου είπε ότι μπήκαν τα λεφτά (όντως το τσέκαρα είχαν μπει στις 7/9, δηλαδη πριν την ημερομηνία που έπρεπε να παρουσιαστώ). Μου είπε ότι θα πληρώνομαι την πρώτη Παρασκευή μετά την ημερομηνία που κλείνει ο μήνας επιδότησης (δηλαδη για μένα που κατέθεσα 9/7 θα μπαίνουν πρώτη Παρασκευή μετά τις 9 του κάθε μήνα)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:32:23 »

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1891 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 10:52:44 πμ »
Να μπω κι εγώ στο κλαμπ >:(
Αφού έγινε το σώσε για να καταφέρω να πληρωθώ τα αυτονόητα (μου έκοψαν το επίδομα γιατί περιέπεσα στο "σφάλμα" να εργαστώ για 4 ώρες τον μήνα Ιούλιο), πληρώθηκα τελοσπάντων στις 10 Αυγούστου (σημειωτέον ότι με τις αναμπουμπούλες που είχαν οι ίδιοι προκαλέσει, τα χρήματά μου έμπαιναν σε μικροδόσεις.... ;D   δηλαδή 180 για τον Ιούνιο, κάτι ψίχουλα για τον Ιούλιο, λίγα ακόμη τον Αύγουστο.......).
Επαναλαμβάνω: τελευταία πληρωμή στις 10/8. Παρουσιάστηκα την προηγούμενη Πέμπτη, εννοείται μέσα στο προβλεπόμενο χρονικό διάστημα, και με διαβεβαίωσαν ότι τα χρήματα θα κατατεθούν την πρώτη Παρασκευή μετά τις 11 του μήνα. πήρα και τηλέφωνο, να το επιβεβαιώσω.
Ωστόσο, ΤΙΠΟΤΑ δεν έχει κατατεθεί στο λογαριασμό μου. Συνεπώς, έχουμε 16/9 και έχω να δω χρήματα απο 10/8, οπότε και μου είχαν βάλει 200 ψωροευρώ και ούτε, έτσι για να μην παραπονιέμαι..... Τώρα που περιμένω το πρώτο ολοκληρωμένο ποσό, μάλλον θα με "τσουρουφλήσουν" για να το εισπράξω.
Σημειωτέον, αυτός ο ΟΑΕΔ είναι άλλα αντί άλλων. Πιο άσχετους ανθρώπους και άχρηστους συνάμα, δεν μου έχει τύχει να συναντήσω....  Κάθε φορά, ένας γολγοθάς........
Τι γίνεται επιτέλους;;
Να προσθέσω το άκρως χρήσιμο στοιχείο, ότι στις 10/9 άρχισα εργασία στο φροντιστήριο. Ελπίζω να μην τους κώλυσε αυτό, διότι απλά έπρεπε αυτοί να πληρώσουν κανονικότατα απο 11/8- 9/9, διάστημα κατά το οποίο τελούσα υπό πλήρη ανεργία....

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1892 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 11:05:29 πμ »
Προσωπικά απολύθηκα 13/6 και έκανα αίτηση για ταμείο ανεργίας μέσα στην πρώτη εβδομάδα οπότε δεν έχασα καμιά μέρα επιδότησης. Ο ΟΑΕΔ όπως προβλέπεται πληρώνει μια εβδομάδα μετά την απόλυση, άρα από 20/6.
Τυπικότατα μπήκαν 360 € στο λογαριασμό μου στις 20/7 Παρασκευή και στις άλλα 360 € στις 24/8 Παρασκευή!
Αναμένω την επόμενη πληρωμή μου στις 21/9 Παρασκευή. Ο ΟΑΕΔ Νεάπολης στη Θεσσαλονίκη είναι άψογος!!!

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1893 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 01:36:19 μμ »
Γεια σας. Να ρωτήσω αν ο ΟΑΕΔ ξέχασε να πληρώσει μόνο εμένα? Για να μην το πάρω προσωπικά..  Αυριο πρωι πρωι βεβαια ...θα παω να ρωτησω να δω τι γινεται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:32:23 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1894 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 01:46:14 μμ »
Τώρα διαβαζω το θέμα σας και βλέπω ότι δεν ειμαι μόνο εγω απλήρωτη.
Ξανακοίταξα την απόφαση και υπάρχει σημείωση : Διαστημα εμφάνισης στην Υπηρεσία απο 3-9 εως 2-10. Και μετα παλι τον Δεκεμβριο.
Επρεπε να εχω πληρωθει απο τις 7 του μηνα αλλά δεν εχω παει στον οαεδ εν τω μεταξυ. Ελπίζω να ειναι αυτο το προβλημα. kkokozidou μηπως γραφει κατι αναλογο η αποφαση σου?

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1895 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 02:40:04 μμ »
Lasid, θα συμφωνήσω σε όσα λες για τον ΟΑΕΔ Νεάπολης με τη μόνη διαφορά ότι με απόλυση 30/06 γίνεται ο κακός χαμός και πήραμε ημερομηνία 03/09 για την απόφαση έγκρισης ταμείου με αίτηση στις 03/07.
Κάτι που έμαθα τώρα από τον ίδιο ΟΑΕΔ: ενώ για καινούριο ταμείο, πρέπει να παρουσιάζεσαι τις ορισμένες μέρες κάθε μήνα στον ΟΑΕΔ για να δίνεται έγκριση να μπουν τα χρήματα στο λογαριασμό, για συνέχιση παλιού ταμείου (όπως στην περίπτωσή μου) δε χρειάζεται παρουσία στο ΟΑΕΔ, τα χρήματα μπαίνουν αυτόματα την πρώτη Παρασκευή μετά την ημερομηνία πληρωμής.
aghathi, μήπως γι' αυτό δεν πληρώθηκες; έχεις καινούριο ταμείο, οπότε έπρεπε να παρουσιαστείς στον ΟΑΕΔ στις 03/09;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 02:41:40 μμ από tonik »
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1896 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 03:34:02 μμ »
δεν εχω καινουριο ταμειο :-\  Και μου ειχαν πει οτι δεν θα χρειαζοταν να παρουσιαζομαι καθε μηνα...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1897 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 03:49:00 μμ »
Ο ΟΑΕΔ στον οποίο δίδασκα δεν απολύει στις 30 Ιουνίου όπως το Υπουργείο Παιδείας, οπότε ίσως είναι ευκολότερη η διεκπεραίωση της αίτησης για επιδότηση ανεργίας! Ανεξάρτητα από αυτό, όμως, όταν πήγα είχε πάρα πολύ κόσμο επειδή οι εργαζόμενοι απολύονται σωρηδόν πλέον. Πρώτη φορά χρειάστηκε να περιμένω δύο ώρες!

aghathi πήρες μια απόφαση στα χέρια σου, ακόμα κι αν είχε εγκριθεί η συνέχιση του υπόλοιπου του περσινού ταμείου ανεργίας. Σε αυτή την απόφαση αναφέρει αν πρέπει ή όχι να παρουσιάζεσαι στον ΟΑΕΔ μια φορά το τρίμηνο, όπως ζητάνε από όσους λαμβάνουν κανονικά νέα επιδότηση ανεργίας!

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1898 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 04:07:44 μμ »
αυτο ακριβως ειπα. μια φορα το τριμηνο και με περιθωριο ενος μηνα καθε φορα. Αυτο που δεν ξερω ειναι εαν επρεπε να εχω παρουσιαστει στις 3-9 (ενω ειχα περιθωριο εως τις 2-10) για να πληρωθω για τον 9ο. Ελπιζω να ειναι αυτο το προβλημα

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1899 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 04:10:55 μμ »
Η ημερομηνία που είναι να παρουσιαστεί κάποιος είναι ανεξάρτητη της πληρωμής. Όταν πήγα να παρουσιαστώ στον ΟΑΕΔ την πρώτη μέρα του διαστήματος ενός μήνα που μου είχαν ορίσει, τα 360 € είχαν ήδη κατατεθεί από το πρωί. Πήγαινε στον ΟΑΕΔ να μάθεις τι γίνεται. Κάποιος άλλος είναι ο λόγος. Μια συνάδελφος είπε ότι όταν ρώτησε της απάντησαν όποτε έχουμε λεφτά πληρώνουμε! Λες να είναι κάτι τέτοιο;  ;)

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1900 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 04:14:53 μμ »
Δεν ξερω και ανησυχω. Ελπιζα οτι θα εμπαιναν την Παρασκευη και τωρα με εχουν ζωσει τα φιδια. Ειδε κανεις τον καινουριο νομο για το επιδομα το οποιο δεν θα παιρνουμε αν εχουν συμπληρωθει καποιες ημερες ανεργιας την τελευταια 4ετια?
http://www.dikaiologitika.gr/%CE%BF%CE%B1%CE%B5%CE%B4/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%83-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CE%BF%CF%81%CE%B7%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%83-%CF%84%CE%BF-2013.html

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1901 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 04:21:30 μμ »
Αυτό το έχουμε συζητήσει και παλιότερα στο φόρουμ. Δεν πρέπει να μας ανησυχεί τώρα. Ακόμα και αργότερα που θα γίνουν πιο οριακά τα πράγματα, θα έχουμε κατά μέσο όρο 4 μήνες επιδότησης τη χρονιά. Μην αγχώνεσαι!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1902 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 04:28:11 μμ »
Αυτό το έχουμε συζητήσει και παλιότερα στο φόρουμ. Δεν πρέπει να μας ανησυχεί τώρα. Ακόμα και αργότερα που θα γίνουν πιο οριακά τα πράγματα, θα έχουμε κατά μέσο όρο 4 μήνες επιδότησης τη χρονιά. Μην αγχώνεσαι!

Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες Lasid. Θα επηρεαστούν δυστυχώς και πολλοί αναπληρωτές.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1903 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 04:32:29 μμ »
οσοι δεν προσλαμβανονται με το καλημερα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 04:34:13 μμ από aghathi »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160731
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 374
Σύνολο: 384

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.