*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 926328 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #826 στις: Αύγουστος 26, 2011, 03:08:13 μμ »
όπως παρατηρώ, όσο μειώνεται το μκ αυξάνεται η απώλεια χρημάτων.Εγώ δηλ που είμαι μκ12  τί θα αντικρύσω;;;;

Λογικό είναι, κάποιος να συνεισφέρει για την σωτηρία του κράτους ανάλογα με τις δυνατότητές του...  ::)
Όποιος βγαίνει στην σύνταξη τη γλυτώνει ή πιάνεται κι' αυτός;
Υπομονή και ανοχή... Οι εκπαιδευτικοί ξέρουν καλύτερα από όλους αυτές τις αρετές...  :P :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:53:24 »

Αποσυνδεδεμένος maraki_chania

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #827 στις: Αύγουστος 26, 2011, 03:10:52 μμ »
M.K. 18, έγγαμη, (δεν πήρα φέτος την ωρίμανση όπως έπρεπε, κι έτσι παραμένω με το χαμηλό Μ.Κ. που διορίστηκα πέρυσι  :-[), μείωση μισθού περίπου στα 30 ευρώ!!! Εξαρτάται από το Μ.Κ. κλπ. η μείωση,δηλ. όσο μικρότερος ο μισθός , τόσο μικρότερη η μείωση και το αντίθετο. Ελπίζω να μη δω άλλες εκπλήξεις, γιατί ειλικρινά, με ενοίκιο, οικογένεια, μακριά από το σπίτι μου, βενζίνες, εισιτήρια, λογαριασμοί κλπ. κλπ. κλπ. δεν βγαίνει οικονομικά. Άσε και το υλικό και τα βιβλία που αγοράζω και χρειάζομαι για τη δουλειά μου, δεν βγαίνει με τίποτα!!!! Καλά κουράγια σε όλους!!!!!  ::) :-* :'( ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος @G

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • so and so ...
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #828 στις: Αύγουστος 26, 2011, 03:17:32 μμ »
Παιδιά σας διαβάζω και μπερδεύομαι περισσότερο. Είμαι ΜΚ 14 ελεύθερη και η μειωση που μου έγινε ήταν μόνο 14 ευρώ το 15ήμερο. Λέω μόνο γιατι διαβάζω ότι συνάδελφοι με παιδιά είχαν μειωση 50 και πλεον ευρώ. Δεν ξέρω τι γίνεται και τι μας περιμένει ακόμα.
Ισως οι διάφορες  περικοπές να μην γίνονται ταυτόχρονα και με τον ίδιο τρόπο από όλες τις ΔΔΕ. 

Σημ: Ο μισθός του πρώτου 15ήμερου του Σεπτεμβρίου μου κατατέθηκε σήμερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2011, 03:26:52 μμ από Agse »

Αποσυνδεδεμένος Ornella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #829 στις: Αύγουστος 26, 2011, 03:26:02 μμ »
ΜΚ 16, ανύπαντρη, χωρίς μεταπτυχιακό, είδα μείωση -50 το δεκαπενθήμερο.Τι άλλο μας περιμένει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:53:24 »

Αποσυνδεδεμένος argi37

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #830 στις: Αύγουστος 26, 2011, 04:01:22 μμ »
Τα τραγικά πολλά χρήματα που μου παρακρατήθηκαν αφορούσαν τελικά το επίδομα θέσης ευθύνης,το οποίο μου παρακράτησαν αναδρομικά απο 21 Ιουνίου,γιατί έκλεισε το 2/θ δημοτικό που ήμουν λόγω της κρίσης και μου τα πήραν πίσω!Η σχετική εγκύλιος αναφέρει οτι τα σχολεία κλείνουν οριστικά 31 Αυγούστου με επίσημο κλείσιμο των βιβλίων.Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος απο σας που να γνωρίζει επ'αυτου?

Αποσυνδεδεμένος decadence

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #831 στις: Αύγουστος 26, 2011, 04:18:27 μμ »
-51 euros με MK 16

Αποσυνδεδεμένος kourakpe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #832 στις: Αύγουστος 26, 2011, 04:54:08 μμ »
-66,48 euro το 15θημερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!! τι έγινε ρε παιδιά; αντε τώρα με 2 παιδιά και άνεργη γυναίκα(χωρίς επίδομα) και ίσως χωρίς απόσπαση, να ζήσεις εσύ και η οικογένεια σου!!!!!!!! εμείς οι¨υψηλόμισθοι¨ εκπαιδευτικοί θα σώσουμε τη χώρα.

Αποσυνδεδεμένος GTI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #833 στις: Αύγουστος 26, 2011, 05:09:42 μμ »
MK16 παντρεμενη με 1 παιδι -35 το 15νθημερο

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #834 στις: Αύγουστος 26, 2011, 06:54:42 μμ »
ΜΚ 13, ανύπαντρη, -50 ευρώ το πρώτο δεκαπενθήμερο του Σεπτεμβρίου. Μόνο από την αυξημένη παρακράτηση φόρου, όπως με πληροφόρησαν από τη Διεύθυνσή μου. Τα υπόλοιπα που αναφέρουν και οι συνάδελφοι εδώ, ακολουθούν. Προτείνω δραμαμίνες γιατί προβλέπω ζαλάδα από το που θα φτθάσει ο μισθός μας τους επόμενους μήνες. Και κάτι ενδιαφέρον: συνάδελφοι σε άλλο φόρουμ αναφέρουν ότι στη μισθοδοσία Σεπτεμβρίου υπάρχει μηδέν στο κίνητρο απόδοσης. Θα ζητήσω εκκαθαριστικό.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #835 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:16:57 μμ »
Βγάζω τη μισθοδοσία στο γραφειο εκπαιδευσης, εχουμε ενταχθεί στην Ενιαια Αρχη Πληρωμων και χρησιμοποιουμε το συστημα ΔΙΑΣ για τον υπολογισμο της μισθοδοσίας. Τα πραγματα, αν και τα εχω ξαναγραψει, ειναι ως εξης:
α) τα Μ.Κ. παγωσαν απο 1/7/2011 (δηλαδή μεχρι και την εφαρμογή του ενιαιου μισθολογιου τα μισθολογικα κλιμακια δεν θα αλλαξουν, μεχρι να επανυπολογιστουν αφου θα μειωθουν και θα απαιτουνται περισσοτερα χρονια για να αποδοθούν)
β) το αφορολογητο μειωθηκε απο 12.000 στις 8.000 ευρώ για οσους ειναι ανω των 30 χρονων. Αυτο σημαινει αυξημενο φορο μισθωτων υπηρεσιων αναδρομικα απο 1/7/2011
γ) επιπλεον εισφορές 3% επι των μεικτων αποδοχων υπερ ΤΠΔΥ και ΟΑΕΔ για την καταπολεμηση της ανεργιας, φυσικα και αυτες αναδρομικά
δ) μειωση του κινητρου αποδοσης απο 100 στα 50 ευρω μεικτα, αναδρομικά και αυτό απο 1/7/2011

Οσοι χρησιμοποιουν το συστημα ΔΙΑΣ για τον υπολογισμο της μισθοδοσιας και ειναι ενταγμενοι στην ΕΑΠ εχουν ενσωματωσει το α και το β στη μισθοδοσια σεπτεμβριου. μας ειδοποιησαν οτι σημερα θα αναβαθμιζαν το συστημα  ώστε και το γ να περιληφθεί στη μισθοδοσία του οκτωβριου

Πάντως, για οσους ειναι πανω απο 30 χρονων, μονο απο την εφαρμογη της αναδρομικης μειωσης του αφορολογητου, το σεπτεμβρη ειχαν μια μειωση περιπου 95 ευρώ στις καθαρες αποδοχες τους

Το ενιαιο μισθολογιο εφαρμοζεται ηδη. Η εξισωση με τους μισθους του ιδιωτικου τομεα ειναι δρομολογημενες
Ποσο καιρο θα εχετε ακομα αυταπατες οτι ως χαμηλομισθοι θα μας ευνοησει η εφαρμογη του ενιαιου μισθολογιου;

Αποσυνδεδεμένος tiltronics

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #836 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:25:07 μμ »
Αν κάποιος ξέρει, ποιές είναι οι καθαρές αποδοχές του νεοδιοριζόμενου με  δύο παιδιά ,(παλιού ασφαλισμένου πρίν το 1993) καθηγητή  ηλεκτρολογίας στα ΕΠΑΛ;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2011, 08:44:05 μμ από tiltronics »

Αποσυνδεδεμένος abla

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #837 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:31:25 μμ »
και το δ) δεν έγινε ή θα γίνει αργότερα;




Βγάζω τη μισθοδοσία στο γραφειο εκπαιδευσης, εχουμε ενταχθεί στην Ενιαια Αρχη Πληρωμων και χρησιμοποιουμε το συστημα ΔΙΑΣ για τον υπολογισμο της μισθοδοσίας. Τα πραγματα, αν και τα εχω ξαναγραψει, ειναι ως εξης:
α) τα Μ.Κ. παγωσαν απο 1/7/2011 (δηλαδή μεχρι και την εφαρμογή του ενιαιου μισθολογιου τα μισθολογικα κλιμακια δεν θα αλλαξουν, μεχρι να επανυπολογιστουν αφου θα μειωθουν και θα απαιτουνται περισσοτερα χρονια για να αποδοθούν)
β) το αφορολογητο μειωθηκε απο 12.000 στις 8.000 ευρώ για οσους ειναι ανω των 30 χρονων. Αυτο σημαινει αυξημενο φορο μισθωτων υπηρεσιων αναδρομικα απο 1/7/2011
γ) επιπλεον εισφορές 3% επι των μεικτων αποδοχων υπερ ΤΠΔΥ και ΟΑΕΔ για την καταπολεμηση της ανεργιας, φυσικα και αυτες αναδρομικά
δ) μειωση του κινητρου αποδοσης απο 100 στα 50 ευρω μεικτα, αναδρομικά και αυτό απο 1/7/2011

Οσοι χρησιμοποιουν το συστημα ΔΙΑΣ για τον υπολογισμο της μισθοδοσιας και ειναι ενταγμενοι στην ΕΑΠ εχουν ενσωματωσει το α και το β στη μισθοδοσια σεπτεμβριου. μας ειδοποιησαν οτι σημερα θα αναβαθμιζαν το συστημα  ώστε και το γ να περιληφθεί στη μισθοδοσία του οκτωβριου

Πάντως, για οσους ειναι πανω απο 30 χρονων, μονο απο την εφαρμογη της αναδρομικης μειωσης του αφορολογητου, το σεπτεμβρη ειχαν μια μειωση περιπου 95 ευρώ στις καθαρες αποδοχες τους

Το ενιαιο μισθολογιο εφαρμοζεται ηδη. Η εξισωση με τους μισθους του ιδιωτικου τομεα ειναι δρομολογημενες
Ποσο καιρο θα εχετε ακομα αυταπατες οτι ως χαμηλομισθοι θα μας ευνοησει η εφαρμογη του ενιαιου μισθολογιου;


Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #838 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:42:23 μμ »
και το δ) δεν έγινε ή θα γίνει αργότερα;

Τα εφαρμόζουν λίγα-λίγα για μην πεθάνουμε από καρδιά...


Βγάζω τη μισθοδοσία στο γραφειο εκπαιδευσης, εχουμε ενταχθεί στην Ενιαια Αρχη Πληρωμων και χρησιμοποιουμε το συστημα ΔΙΑΣ για τον υπολογισμο της μισθοδοσίας. Τα πραγματα, αν και τα εχω ξαναγραψει, ειναι ως εξης:
α) τα Μ.Κ. παγωσαν απο 1/7/2011 (δηλαδή μεχρι και την εφαρμογή του ενιαιου μισθολογιου τα μισθολογικα κλιμακια δεν θα αλλαξουν, μεχρι να επανυπολογιστουν αφου θα μειωθουν και θα απαιτουνται περισσοτερα χρονια για να αποδοθούν)
β) το αφορολογητο μειωθηκε απο 12.000 στις 8.000 ευρώ για οσους ειναι ανω των 30 χρονων. Αυτο σημαινει αυξημενο φορο μισθωτων υπηρεσιων αναδρομικα απο 1/7/2011
γ) επιπλεον εισφορές 3% επι των μεικτων αποδοχων υπερ ΤΠΔΥ και ΟΑΕΔ για την καταπολεμηση της ανεργιας, φυσικα και αυτες αναδρομικά
δ) μειωση του κινητρου αποδοσης απο 100 στα 50 ευρω μεικτα, αναδρομικά και αυτό απο 1/7/2011

Οσοι χρησιμοποιουν το συστημα ΔΙΑΣ για τον υπολογισμο της μισθοδοσιας και ειναι ενταγμενοι στην ΕΑΠ εχουν ενσωματωσει το α και το β στη μισθοδοσια σεπτεμβριου. μας ειδοποιησαν οτι σημερα θα αναβαθμιζαν το συστημα  ώστε και το γ να περιληφθεί στη μισθοδοσία του οκτωβριου

Πάντως, για οσους ειναι πανω απο 30 χρονων, μονο απο την εφαρμογη της αναδρομικης μειωσης του αφορολογητου, το σεπτεμβρη ειχαν μια μειωση περιπου 95 ευρώ στις καθαρες αποδοχες τους

Το ενιαιο μισθολογιο εφαρμοζεται ηδη. Η εξισωση με τους μισθους του ιδιωτικου τομεα ειναι δρομολογημενες
Ποσο καιρο θα εχετε ακομα αυταπατες οτι ως χαμηλομισθοι θα μας ευνοησει η εφαρμογη του ενιαιου μισθολογιου;

Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #839 στις: Αύγουστος 26, 2011, 08:39:33 μμ »
και το δ) δεν έγινε ή θα γίνει αργότερα;




Βγάζω τη μισθοδοσία στο γραφειο εκπαιδευσης, εχουμε ενταχθεί στην Ενιαια Αρχη Πληρωμων και χρησιμοποιουμε το συστημα ΔΙΑΣ για τον υπολογισμο της μισθοδοσίας. Τα πραγματα, αν και τα εχω ξαναγραψει, ειναι ως εξης:
α) τα Μ.Κ. παγωσαν απο 1/7/2011 (δηλαδή μεχρι και την εφαρμογή του ενιαιου μισθολογιου τα μισθολογικα κλιμακια δεν θα αλλαξουν, μεχρι να επανυπολογιστουν αφου θα μειωθουν και θα απαιτουνται περισσοτερα χρονια για να αποδοθούν)
β) το αφορολογητο μειωθηκε απο 12.000 στις 8.000 ευρώ για οσους ειναι ανω των 30 χρονων. Αυτο σημαινει αυξημενο φορο μισθωτων υπηρεσιων αναδρομικα απο 1/7/2011
γ) επιπλεον εισφορές 3% επι των μεικτων αποδοχων υπερ ΤΠΔΥ και ΟΑΕΔ για την καταπολεμηση της ανεργιας, φυσικα και αυτες αναδρομικά
δ) μειωση του κινητρου αποδοσης απο 100 στα 50 ευρω μεικτα, αναδρομικά και αυτό απο 1/7/2011

Οσοι χρησιμοποιουν το συστημα ΔΙΑΣ για τον υπολογισμο της μισθοδοσιας και ειναι ενταγμενοι στην ΕΑΠ εχουν ενσωματωσει το α και το β στη μισθοδοσια σεπτεμβριου. μας ειδοποιησαν οτι σημερα θα αναβαθμιζαν το συστημα  ώστε και το γ να περιληφθεί στη μισθοδοσία του οκτωβριου

Πάντως, για οσους ειναι πανω απο 30 χρονων, μονο απο την εφαρμογη της αναδρομικης μειωσης του αφορολογητου, το σεπτεμβρη ειχαν μια μειωση περιπου 95 ευρώ στις καθαρες αποδοχες τους

Το ενιαιο μισθολογιο εφαρμοζεται ηδη. Η εξισωση με τους μισθους του ιδιωτικου τομεα ειναι δρομολογημενες
Ποσο καιρο θα εχετε ακομα αυταπατες οτι ως χαμηλομισθοι θα μας ευνοησει η εφαρμογη του ενιαιου μισθολογιου;


Δεν έγινε και θα γίνει αργότερα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159980
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 582
Σύνολο: 586

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.