*

Αποστολέας Θέμα: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 65540 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 08:00:16 μμ »
Κι εγώ πρώτη φορά το ακόυω!

Τι ακριβώς δηλαδή;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 12:13:15 πμ »
kill bill το σχολείο σου είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! Μπράβο σας!

Πάντως μια λύση είναι οι εκδρομές, οι γιορτές και γενικά ότι κάνει το σχολείο να σχολά νωρίς. Εκεί μπορείς να προγραμματίσεις μεγάλους συλλόγους

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #100 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 07:12:27 πμ »
είναι όντως απίστευτο αλλά από την άλλη δεν μπορείς να ισχυριστείς (σύμφωνα με τον νόμο) και κάτι άλλο. Αν θες να πας με τον νόμο τότε θα πρέπει να γίνει αυτό που γίνεται στο σχολείο μου (συνεδρίαση κάθε μέρα για 10-15 λεπτά επί 2 μήνες!). Αλλιώς είσαι παράνομος!
Μπορείς να πας και με το πνεύμα του νόμου και να δείξεις καλή διάθεση και να γίνει μόνο ένας σύλλογος (αντί για 10 συλλόγους των 10 λεπτών) και να καθίσεις μέχρι τις 3. Αλλά κανείς δεν έχει την διάθεση.

Όσον αφορά αυτό που λες, όντως το τηρούμε, δηλαδή μετά από γιορτές εκδρομές κλπ κάνουμε σύλλογο, αλλά δεν φτάνει. Οι εκδρομές και οι γιορτές είναι πολύ αραιά ενω σύλλογος προκύπτει πιο συχνά και έκτακτα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #101 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 12:36:50 μμ »
Είχα και γω την ίδια απορία και σε κάποιο thread η bitch είχε δώσει μία ρεαλιστική λύση, ειδικά για Βθμια που τα παιδιά μπορούν να σχολάσουν νωρίτερα, γιατί στην Αθμια το θέμα αυτό (της συνεδρίασης του συλλόγου) είναι πολύ πιο δύσκολο και πολύπλοκο.
Είχε πει λοιπόν το εξής "απλό". Κανονίζεται η μέρα του συλλόγου τουλάχιστον 2-3 μέρες πριν και εκείνη την μέρα όλες οι διδακτικές ώρες και διαλείματα περικόπτονται για 5-10 λεπτά (ανάλογα). Έτσι "εξοικονομείται" περίπου 1 ώρα. Τα παιδιά είναι ενημερωμένα ότι θα σχολάσουν νωρίτερα και φεύγουν και οι καθηγητές κάνουν σύλλογο, εντός νόμιμου ωραρίου και χωρίς να χαθούν διδακτικές ώρες :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #102 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 11:27:58 μμ »
Αυτό εφαρμοζόταν στο σχολείο μου, όταν εγώ ήμουν μαθήτρια! (προηγούμενος αιώνας  :P )
Το πρότεινα στον διευθυντή μας φέτος και μου είπε ότι ίσχυε παλιότερα, αλλά δεν επιτρέπεται πλέον.
Αλήθεια είναι; ή το είπε γιατί δεν του άρεσε η ιδέα;
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #103 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 12:24:44 πμ »
Αυτό εφαρμοζόταν στο σχολείο μου, όταν εγώ ήμουν μαθήτρια! (προηγούμενος αιώνας  :P )
Το πρότεινα στον διευθυντή μας φέτος και μου είπε ότι ίσχυε παλιότερα, αλλά δεν επιτρέπεται πλέον.
Αλήθεια είναι; ή το είπε γιατί δεν του άρεσε η ιδέα;

προσωπικά δεν έχω πετύχει πουθενά στην νομοθεσία να προβλέπεται σύμπτυξη του ωρολογίου για τον οποιοδήποτε λόγο, αν κάποιος γνωρίζει ας μας το πει (με παραπομπή φυσικά)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #104 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 07:45:23 πμ »
μιας και τι θίξατε, παρεπιπτώντως διαβάζοντας τα περι αυτοαξιολόγησης σχολικής μονάδας αναφέρει κάπου στις προτεινόμενες πρακτικές ενός σχολείου, να τροποποιείται το ωρολόγιο πρόγραμμα ώστε να γίνονται συνεδρίες ή άλλες δράσεις του σχολείου , χωρίς να χάνονται ώρες.

Θα κοιτάξω να σας πω σε ποιόν τόμο και ποιο κεφάλαιο και ποιά σελίδα το λέει και θα επανέλθω.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #105 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 04:23:12 μμ »
Είχα και γω την ίδια απορία και σε κάποιο thread η bitch είχε δώσει μία ρεαλιστική λύση, ειδικά για Βθμια που τα παιδιά μπορούν να σχολάσουν νωρίτερα, γιατί στην Αθμια το θέμα αυτό (της συνεδρίασης του συλλόγου) είναι πολύ πιο δύσκολο και πολύπλοκο.
Είχε πει λοιπόν το εξής "απλό". Κανονίζεται η μέρα του συλλόγου τουλάχιστον 2-3 μέρες πριν και εκείνη την μέρα όλες οι διδακτικές ώρες και διαλείματα περικόπτονται για 5-10 λεπτά (ανάλογα). Έτσι "εξοικονομείται" περίπου 1 ώρα. Τα παιδιά είναι ενημερωμένα ότι θα σχολάσουν νωρίτερα και φεύγουν και οι καθηγητές κάνουν σύλλογο, εντός νόμιμου ωραρίου και χωρίς να χαθούν διδακτικές ώρες :)

Μα καλά, πόση διάρκεια έχουν τα διαλείμματα σε εσάς και πόσα διαλείμματα έχετε μέσα στην ημέρα, ώστε να βγάζεις 1 ώρα? εμάς τα διαλείμματα είναι 2 των 10 λεπτών και 4 των 5 λεπτών. Τι να κόψεις; άντε τα 2 10λεπτα να τα κάνεις και αυτά 5λεπτα. Άρα εξοικονομούμε μόλις 10 λεπτά παραπάνω.
Πως βγάζεις 1 ώρα; μπορείς να μου κάνεις τον υπολογισμό; εκτός εν έχετε 6 διαλείμματα των 15-20 λεπτών οπότε τότε ναι κόβοντας από 10 λεπτά έχεις όφελος 6Χ10=60 λεπτά.


Μία είναι η λύση.. Το έγραψα και παραπάνω:
Η άποψή μου και καλύτερη κατά εμέ λύση θα ήταν να τροποποιηθούν οι ώρες διδασκαλίας κάποιων αντικειμένων για κάθε τάξη (Γυμνασίου-Λυκείου ), έτσι ώστε κάθε Παρασκευή ΟΛΟ το σχολείο να σχολάει στο 5ωρο. Και οι 2 τελευταίες ώρες της Παρασκευής να διατίθενται όλο τον χρόνο για τα παρακάτω:
συνεδριάσεις συλλόγου καθηγητών
συνεδριάσεις 5μελων - 15μελών
ομιλίες στους μαθητές
επισκέψεις σε μουσεία
συνδικαλιστικές ενημερώσεις
βάψιμο τοίχων από τους μαθητές
προπονήσεις ποδοσφαίρου, μπάσκετ κλπ
πρόβες για χορωδίες θεατρικά κλπ
κοπή πίτας
κλπ
κλπ
κλπ

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #106 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 05:53:39 μμ »
Μία είναι η λύση.. Το έγραψα και παραπάνω:

Πρακτικά δεν θα εφαρμοζόταν στην Ελλάδα και θα καταστρατηγούνταν. Πολλοί καθηγητές όλο και βρίσκουν κάποια δικαιολογία να φεύγουν νωρίς άλλη να μαγειρέψει, άλλος να πάρει τα παιδιά, άλλη γιατί δε 'νοιώθει' καλά και άλλος γιατί δεν είναι κορόιδο να κάτσει αφού την κάνουν οι υπόλοιποι...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #107 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 10:18:30 μμ »
Μα καλά, πόση διάρκεια έχουν τα διαλείμματα σε εσάς και πόσα διαλείμματα έχετε μέσα στην ημέρα, ώστε να βγάζεις 1 ώρα? εμάς τα διαλείμματα είναι 2 των 10 λεπτών και 4 των 5 λεπτών. Τι να κόψεις; άντε τα 2 10λεπτα να τα κάνεις και αυτά 5λεπτα. Άρα εξοικονομούμε μόλις 10 λεπτά παραπάνω.
Πως βγάζεις 1 ώρα; μπορείς να μου κάνεις τον υπολογισμό; εκτός εν έχετε 6 διαλείμματα των 15-20 λεπτών οπότε τότε ναι κόβοντας από 10 λεπτά έχεις όφελος 6Χ10=60 λεπτά.

Οι διδακτικές ώρες περικόπτονται προφανώς.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #108 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 01:52:08 μμ »
Είχα και γω την ίδια απορία και σε κάποιο thread η bitch είχε δώσει μία ρεαλιστική λύση, ειδικά για Βθμια που τα παιδιά μπορούν να σχολάσουν νωρίτερα, γιατί στην Αθμια το θέμα αυτό (της συνεδρίασης του συλλόγου) είναι πολύ πιο δύσκολο και πολύπλοκο.
Είχε πει λοιπόν το εξής "απλό". Κανονίζεται η μέρα του συλλόγου τουλάχιστον 2-3 μέρες πριν και εκείνη την μέρα όλες οι διδακτικές ώρες και διαλείματα περικόπτονται για 5-10 λεπτά (ανάλογα). Έτσι "εξοικονομείται" περίπου 1 ώρα. Τα παιδιά είναι ενημερωμένα ότι θα σχολάσουν νωρίτερα και φεύγουν και οι καθηγητές κάνουν σύλλογο, εντός νόμιμου ωραρίου και χωρίς να χαθούν διδακτικές ώρες :)
@killbill

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #109 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 03:23:07 μμ »
Γελάω με αυτά που βλέπω να γράφονται.Προς Θεού, μια χαρά τα λέτε.Δυστυχώς πρέπει να έχετε υπόψη σας ότι πολλοί διευθυντές δε διαθέτουν την κοινή λογική και μπορεί να καλούν σύλλογο μία φορά τη βδομάδα από τις 2 έως τις 4, διότι μπορεί να γίνεται το σώσε μεταξύ των καθηγητών ή και μεταξύ καθηγητών και του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, καταθέτω προσωπική εμπειρία μου από σχολείο της Αττικής :-[

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 07:54:51 μμ »
Οι διδακτικές ώρες περικόπτονται προφανώς.

Τότε παραβιάζεις το ότι δεν πρέπει τίποτα να γίνεται εις βάρος των διδακτικών ωρών!


Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #111 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 08:47:44 μμ »

Εγώ δεν παραβιάζω τίποτα διότι κάθομαι αρκετές φορές στο σχολείο μέχρι τις 4 το απόγευμα τουλάχιστον, γι`αυτό το λόγο.
Ήθελα να εξηγήσω απλώς τι έγραψε η happines, κάτι που παλιά εφαρμοζόταν συχνά.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 394

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.