*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)  (Αναγνώστηκε 567829 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος murtw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #826 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 08:11:26 μμ »
Καλησπέρα, εάν γνωρίζουν οι παλιοί, 1) η ώρα είναι 15 ευρώ μεικτά όπως ισχύει και στις ΕΠΑΣ;  2) Επειδή το πρόγραμμα δεν έχει οριστικοποιηθεί στα ΙΕΚ που με κάλεσαν και δε γνωρίζω αν με υποχρεώσουν να έχω μάθημα τις ώρες που δεν θα μπορώ, αν αρνηθώ την πρόσληψη υπάρχει κάποια ποινή αποκλεισμού για του χρόνου;  3) Το ότι μου έδωσαν ώρες αυτό το εξάμηνο σημαίνει πως και απαραίτητα θα μου δώσουν ώρες και το επόμενο ή μπορεί και να μου πούνε ευχαριστούμε πολύ και γειά σας;  :P  και 4) στα εργαστηριακά μαθήματα ( επεξεργασία κειμένου για την ακρίβεια) δεν είναι υποχρεωτικό να γίνεται συνδιδασκαλία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον έχει την υπομονή να απαντήσει στις ερωτήσεις μου καθώς -να το πω ευγενικά- δεν είχαν την υπομονή να ασχοληθούν οι υπεύθυνοι στα ΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:54:14 »

Αποσυνδεδεμένος phni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
  • Φύλο: Άντρας
  • πε 17.02
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #827 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 08:16:42 μμ »
Καλησπέρα, εάν γνωρίζουν οι παλιοί, 1) η ώρα είναι 15 ευρώ μεικτά όπως ισχύει και στις ΕΠΑΣ;  2) Επειδή το πρόγραμμα δεν έχει οριστικοποιηθεί στα ΙΕΚ που με κάλεσαν και δε γνωρίζω αν με υποχρεώσουν να έχω μάθημα τις ώρες που δεν θα μπορώ, αν αρνηθώ την πρόσληψη υπάρχει κάποια ποινή αποκλεισμού για του χρόνου;  3) Το ότι μου έδωσαν ώρες αυτό το εξάμηνο σημαίνει πως και απαραίτητα θα μου δώσουν ώρες και το επόμενο ή μπορεί και να μου πούνε ευχαριστούμε πολύ και γειά σας;  :P  και 4) στα εργαστηριακά μαθήματα ( επεξεργασία κειμένου για την ακρίβεια) δεν είναι υποχρεωτικό να γίνεται συνδιδασκαλία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον έχει την υπομονή να απαντήσει στις ερωτήσεις μου καθώς -να το πω ευγενικά- δεν είχαν την υπομονή να ασχοληθούν οι υπεύθυνοι στα ΙΕΚ.
1 ναι τοσο περιπου 2 αν δεν υπογραψεις και απλα αρνηθεις δεν εχεις ποινη 3 συνηθως εχεις και το αλλο εξαμηνο η συμβαση ειναι το ετος 13  14

Αποσυνδεδεμένος murtw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #828 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 08:29:29 μμ »
1 ναι τοσο περιπου 2 αν δεν υπογραψεις και απλα αρνηθεις δεν εχεις ποινη 3 συνηθως εχεις και το αλλο εξαμηνο η συμβαση ειναι το ετος 13  14

Ευχαριστώ για την απάντηση, προφανώς εννοείς αν δεν υπογράψω τη σύμβαση!
Αν κάποιος γνωρίζει και για τα εργαστηριακά μαθήματα θα με βοηθήσει!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #829 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 10:02:31 μμ »
Νομίζω στη περίπτωση αυτή συμπληρώνεις τα ένσημα για ταμείο 5μηνο. Απλά είναι σχεδόν απίθανο να μοιράσεις 5 2ωρα σε 5 μέρες.
Κάνεις λάθος Thomas3. Από τη Δευτέρα 25 Νοεμβρίου μέχρι και τις 30 Απριλίου μαζεύεις μόνο 90 ένσημα, ακόμα κι αν είσαι τόσο τυχερός που στο πρόγραμμα έχεις κάθε μέρα από ένα δίωρο (κάτι που όπως είπες είναι λίγο δύσκολο).
Εννοείται ότι δεν υπολογίζω τα ένσημα του Μαΐου και του Ιουνίου, διότι ανήκουν στο τελευταίο δίμηνο που αφαιρείται!
Συνεπώς δεν μπορείς να βγάλεις ταμείο με τα ένσημα μόνο του ΙΕΚ ΟΑΕΔ από 10 ώρες την εβδομάδα, για αυτό σύστησα στη giompempeka να κάνει διακοπή του ταμείου και να πάρει τη συνέχιση από 1η Ιουλίου που θα απολυθεί!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:54:14 »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #830 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 10:15:33 μμ »
Κάνεις λάθος Thomas3. Από τη Δευτέρα 25 Νοεμβρίου μέχρι και τις 30 Απριλίου μαζεύεις μόνο 90 ένσημα, ακόμα κι αν είσαι τόσο τυχερός που στο πρόγραμμα έχεις κάθε μέρα από ένα δίωρο (κάτι που όπως είπες είναι λίγο δύσκολο).
Εννοείται ότι δεν υπολογίζω τα ένσημα του Μαΐου και του Ιουνίου, διότι ανήκουν στο τελευταίο δίμηνο που αφαιρείται!
Συνεπώς δεν μπορείς να βγάλεις ταμείο με τα ένσημα μόνο του ΙΕΚ ΟΑΕΔ από 10 ώρες την εβδομάδα, για αυτό σύστησα στη giompempeka να κάνει διακοπή του ταμείου και να πάρει τη συνέχιση από 1η Ιουλίου που θα απολυθεί!

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχεις 125 ένσημα το τελευταίο 14μηνο χωρίς να υπολογίζεις τους τελευταίους 2 μήνες. Άρα από 25/11 μέχρι 30/4 είναι 90 και έχεις και άλλα ένσημα από τη προηγούμενη χρονιά όμως Μαΐου- Ιουνίου άρα ίσως πιάνεις τα 125. Εκτός αν δεν είχε την προηγούμενη ακαδημαϊκή χρονιά ο συνάδελφος ένσημα. Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με Lasid.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2013, 10:23:29 μμ από Thomas3 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #831 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 10:47:54 μμ »
Thomas3 αυτά είναι πράγματα που τα συζητάμε στον πίνακα "Επιδόματα ΟΑΕΔ" και δε θέλω να επεκταθώ εδώ.
Κάνεις λάθος. η giompempeka έχει ήδη ταμείο ανεργίας και δε γίνεται να πάει η προσμέτρηση ενσήμων πιο πίσω από την περσινή έγκριση επιδότησης. Εκείνα τα ένσημα μετρήθηκαν για να δοθεί η επιδότηση που τώρα θα διακόψει.
Συνεπώς μετράει από την πρόσληψη και μετά μέχρι και δύο μήνες πριν την απόλυση. Για αυτό δεν βγαίνει νέο ταμείο.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://www.pde.gr/index.php?topic=12976.0

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #832 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 12:31:00 πμ »
Υπαρχει καποια εγκυκλιος σχετικα με την κατανομη των ωρων στους εκπαιδευτες στα ΙΕΚ ΟΑΕΔ?
Δηλαδη, μπορει να παρει καποιος που ειναι κατω απο μενα στα μορια περισσοτερες ωρες απο μενα?
Εαν γινει αυτο, τοτε που απευθυνομαι? Α3? Τηλ?

Αποσυνδεδεμένος sothito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #833 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 01:09:46 πμ »
Καλησπέρα
Με την υλη των μαθημάτων και τις ερωτήσεις πιστοποίησης τι γίνεται; Πώς τα βρίσκουμε; Οι αρμόδιοι (διευθυντές-υποδιευθυντές) δεν έχουν ιδέα!
Αν έχει κάποιος ξαναδουλέψει ας δώσει κάποια παραπομπή.

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #834 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 10:56:40 πμ »
Καλημέρα,
Ξέρει κανείς αν τα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ καλούνε και σήμερα ή αν έχουν κλείσει καθηγητές;

Αποσυνδεδεμένος sothito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #835 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 11:38:38 πμ »
Καλημέρα,
Ξέρει κανείς αν τα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ καλούνε και σήμερα ή αν έχουν κλείσει καθηγητές;

Πάρε τηλεφωνο στο ιεκ που σε ενδιαφερει να μάθεις.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #836 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 11:44:00 πμ »
ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΟ ΚΕΚ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/ΒΛ1Φ4691Ω2-ΣΒ5

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΟ ΚΕΚ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (2η)

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/ΒΛ1Φ4691Ω2-3ΘΠ

Καλή επιτυχία
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #837 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 12:22:09 μμ »
Καλημέρα,
Ξέρει κανείς αν τα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ καλούνε και σήμερα ή αν έχουν κλείσει καθηγητές;
Εμένα με κάλεσαν και χθες και σήμερα από ΙΕΚ Αιγάλεω και Καλαμακίου. Παραιτήθηκα επειδή με προσέλαβαν ως αναπληρωτή. Από το Καλαμάκι που πέρασα μια βόλτα είδα ότι καλούσαν κόσμο ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος giompempeka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #838 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 01:03:02 μμ »
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχεις 125 ένσημα το τελευταίο 14μηνο χωρίς να υπολογίζεις τους τελευταίους 2 μήνες. Άρα από 25/11 μέχρι 30/4 είναι 90 και έχεις και άλλα ένσημα από τη προηγούμενη χρονιά όμως Μαΐου- Ιουνίου άρα ίσως πιάνεις τα 125. Εκτός αν δεν είχε την προηγούμενη ακαδημαϊκή χρονιά ο συνάδελφος ένσημα. Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με Lasid.
Συνάδελφοι πραγματικά ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την άμεση απάντηση....Όντως όπως με συμβούλευσαν και στον ΟΑΕΔ κάνεις αναστολή και απλά μετά συνεχίζεται το ταμείο για όσους μήνες σου έχουν απομείνει να το πάρεις μεχρι  την στιγμή που έκανες την αναστολή,επίσης και στο ιεκ οαεδ μ'ενημέρωσαν πως γίνεται αυτόματα η αναστολή μεσω του συστήματος και δεν χρειάζεται να κάνεις καμια διαδικασία στον οαεδ που ανήκεις....καλή επιτυχία σε όλους και καλή αρχή....!!!

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #839 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 01:13:01 μμ »
Εμένα με κάλεσαν και χθες και σήμερα από ΙΕΚ Αιγάλεω και Καλαμακίου. Παραιτήθηκα επειδή με προσέλαβαν ως αναπληρωτή. Από το Καλαμάκι που πέρασα μια βόλτα είδα ότι καλούσαν κόσμο ακόμα.

Εντάξει, το φετινό δεν έχει όριο!!!! έχουν αργήσει απίστευτα σε όλαααααα!!
Δεν ξέρεις  αν μπορείς να δεχτείς ώρες, πόσες ώρες γιατί έχει όριο, σε ποιες βαθμίδες - διότι έχει κυρώσεις,
να υπολογίσεις ποτε να κάνεις απενεργοποίση αίτησης αναπληρωτή, ΌΤΙ να'ναι......
Η καθυστέρηση στο μεγαλείο της!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 549

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.