*

Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση νέου μέλους  (Αναγνώστηκε 3645 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση νέου μέλους
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 26, 2015, 01:27:00 μμ »
 Τότε εννοείται οτι θα βάλεις μόνο πλήρες. Αν από νησιά θέλεις μόνο Θάσο, θα δηλώσεις περιοχή Καβάλας. Καλή επιτυχία!  :)
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση νέου μέλους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:41:38 »

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση νέου μέλους
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 26, 2015, 01:30:02 μμ »
Όχι εγώ θέλω πλήρες ωράριο, απλά ρώτησα πως το δηλώνεις στην αίτηση αυτό; Ακόμα δεν κατάλαβα πως θα το δηλώσω αυτό..
Μόνο Θάσο θέλω από νησί για να μην πάω πολύ μακριά .. Σε τέτοιες εποχές πιστεύω πως είναι δύσκολο το μειωμένο και δυσπροσιτο
γράφεις πχ Α Α Καβάλας πλήρους. Θα το πεις και στον καταχωρητή αυτό, δεν είναι πρόβλημα. Η αίτηση που θα συμπληρώσεις δεν είναι το επίσημο χαρτί. Το επίσημο χαρτί της αίτησης είναι αυτό που θα σου δώσει ο καταχωρητής στην αθμια. Εκεί, καθώς θα δηλώνεις τις περιοχές, (εσύ θα λες κι αυτός θα συμπληρώνει στον υπολογιστή) θα του πεις τάδε περιοχή και μόνο πλήρες.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος Mariagolden

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση νέου μέλους
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 26, 2015, 01:37:35 μμ »
Ωραία Τώρα το κατάλαβα!!
Ευχαριστώ πολύ πολύ!! Είναι η πρώτη φορά που κάνω τα χαρτιά για αυτό δεν ξέρω και πολλά. Την δεύτερη θα ξέρω  :P

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2528
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση νέου μέλους
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 26, 2015, 01:41:03 μμ »
Δεν το ήξερα να πω την αλήθεια αλλά μέσα στη προκήρυξη λέει:
"Στην κατηγορία των πολυτέκνων ανήκουν :τα απορφανισθέντα τέκνα αν είναι τουλάχιστον δύο, σε περίπτωση θανάτου και των δύο γονέων απολαμβάνουν τα ευεργετήματα των πολυτέκνων, υπό τους περιορισμούς της παρ.1 του άρθρου 6 του ν.3454/2006."

Αρα πας και ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.Θα είσαι ειδική κατηγορία.

Αν ισχύει αυτό, μήπως υπάρχει κάποιο όριο ηλικίας ή κάτι άλλο; Ποιοι είναι οι άλλοι περιορισμοί; Μου φαίνεται λίγο απίθανο στην περίπτωση π.χ. που κάποιος κάνει αίτηση για αναπληρωτής και είναι 40 χρονών, αν έχει χάσει και τους δύο του γονείς και έχει αδέλφια, να μπαίνει στην ειδική κατηγορία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση νέου μέλους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:41:38 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση νέου μέλους
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 26, 2015, 01:51:21 μμ »
λαθος μηνυμα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2015, 01:58:19 μμ από evi06 »

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση νέου μέλους
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 26, 2015, 01:55:07 μμ »
Η παρ.1 του άρθρου 6 του ν.3454/2006 είναι η εξής:
"1. Πολύτεκνοι υπό την έννοια του παρόντος νόμου είναι οι γονείς οι έχοντες τη γονική μέριμνα και επι-μέλεια τεσσάρων τουλάχιστον τέκνων από έναν ή περισσότερους γάμους ή νομιμοποιηθέντων ή νομίμως αναγνωρισθέντων ή υιοθετημένων, τα οποία είναι άγαμα και δεν έχουν συμπληρώσει το εικοστό τρίτο (23ο) έτος της ηλικίας τους ή σπουδάζουν σε αναγνωρισμένες τριτοβάθμιες σχολές πανεπιστημιακής και τεχνολο-γικής εκπαίδευσης και αναγνωρισμένα εκπαιδευτικά ιδρύματα της ημεδαπής ή της αλλοδαπής ή εκπληρώ-νουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις και δεν έχουν συμπληρώσει το εικοστό πέμπτο (25ο) έτος της ηλικίας τους. Στα τέκνα αυτά συνυπολογίζονται και αυτά με οποιαδήποτε αναπηρία σε ποσοστό εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και άνω ισοβίως, ανεξαρτήτως ηλικίας και οικογενειακής κατάστασης."

 Επίσης στο ίδιο άρθρο στην παρ.4 λέει:

"Σε περίπτωση θανάτου και των δύο γονέων, τα απορφανισθέντα τέκνα αποτελούν ιδίαν οικογένεια και, αν είναι τουλάχιστον δύο, απολαμβάνουν όλα τα ευεργετήματα των πολυτέκνων και των τέκνων των πολυτέκνων, υπό τους περιορισμούς της πρώτης παραγράφου του παρόντος άρθρου."

Αρα μέχρι 25 χρονών  μάλλον;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2015, 01:58:24 μμ από kakar »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2528
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση νέου μέλους
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 26, 2015, 02:17:57 μμ »
kakar,

και εγώ, από τα συμφραζόμενα, έτσι το καταλαβαίνω. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Mariagolden

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση νέου μέλους
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 26, 2015, 02:27:31 μμ »
Μάλλον αυτό θα ισχύει!! Μέχρι τα 25 κατάλαβα και εγώ από το άρθρο

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Ερώτηση νέου μέλους
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 27, 2015, 05:52:44 πμ »
Η παρ.1 του άρθρου 6 του ν.3454/2006 είναι η εξής:
"1. Πολύτεκνοι υπό την έννοια του παρόντος νόμου είναι οι γονείς οι έχοντες τη γονική μέριμνα και επι-μέλεια τεσσάρων τουλάχιστον τέκνων από έναν ή περισσότερους γάμους ή νομιμοποιηθέντων ή νομίμως αναγνωρισθέντων ή υιοθετημένων, τα οποία είναι άγαμα και δεν έχουν συμπληρώσει το εικοστό τρίτο (23ο) έτος της ηλικίας τους ή σπουδάζουν σε αναγνωρισμένες τριτοβάθμιες σχολές πανεπιστημιακής και τεχνολο-γικής εκπαίδευσης και αναγνωρισμένα εκπαιδευτικά ιδρύματα της ημεδαπής ή της αλλοδαπής ή εκπληρώ-νουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις και δεν έχουν συμπληρώσει το εικοστό πέμπτο (25ο) έτος της ηλικίας τους. Στα τέκνα αυτά συνυπολογίζονται και αυτά με οποιαδήποτε αναπηρία σε ποσοστό εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και άνω ισοβίως, ανεξαρτήτως ηλικίας και οικογενειακής κατάστασης."

 Επίσης στο ίδιο άρθρο στην παρ.4 λέει:

"Σε περίπτωση θανάτου και των δύο γονέων, τα απορφανισθέντα τέκνα αποτελούν ιδίαν οικογένεια και, αν είναι τουλάχιστον δύο, απολαμβάνουν όλα τα ευεργετήματα των πολυτέκνων και των τέκνων των πολυτέκνων, υπό τους περιορισμούς της πρώτης παραγράφου του παρόντος άρθρου."

Αρα μέχρι 25 χρονών  μάλλον;

Μέχρι 25 αν σπουδάζουν σε αναγνωρισμένες τριτοβάθμιες σχολές πανεπιστημιακής και τεχνολο-γικής εκπαίδευσης και αναγνωρισμένα εκπαιδευτικά ιδρύματα της ημεδαπής ή της αλλοδαπής ή εκπληρώ-νουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις.

Μέχρι 23 αν είναι άγαμα.


Μάλλον αυτό θα ισχύει!! Μέχρι τα 25 κατάλαβα και εγώ από το άρθρο

Δεν γνωρίζω αν για τα τέκνα μπορεί να βγει βεβαίωση από την ΑΝΩΤΑΤΗ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΠΟΛΥΤΕΚΝΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΣΠΕ http://www.aspe.gr/ (όσο ισχύουν οι παραπάνω προϋποθέσεις) που να τα καλύπτει με την ιδιότητα του πολυτέκνου εσαεί.

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση νέου μέλους
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 27, 2015, 05:57:00 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Με βοηθησατε πολύ .
Μια ερώτηση ακόμα. Στον τόπο προτίμησης δηλώνω περιοχές και γράφω αν θέλω πλήρες ωράριο ή μειωμένο;
Εγώ για παράδειγμα μένω Ξάνθη και θέλω να πάω σε μια δυσπροσιτη περιοχή όπως Θάσο ή σε άλλο νησί,  δηλώνω δίπλα μειωμένο ή πλήρες ωράριο ;
εμείς οι Νηπιαγωγοί δεν έχουμε μειωμένο ωράριο,είμαστε πάντα όλοι πλήρους ωραρίου οπότε είναι περιττό να το αναφέρεις.

Αποσυνδεδεμένος Mariagolden

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση νέου μέλους
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 28, 2015, 09:35:54 πμ »
Ωραία!!  Σας ευχαριστώ πολύ όλους που με βοηθησατε με τις γνώσεις σας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 553
Σύνολο: 554

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.