*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688532 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2688 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 01:56:49 πμ »
Το ότι η εκπαίδευση ενηλίκων ορίζεται από κάποιο νόμο κάπως δεν έχει καμία σχέση με το ποια κριτήρια πρέπει να μοριοδοτούνται σε κάθε δομή εκπαίδευσης ενηλίκων. Όπως η εκπαιδευτική προϋπηρεσία σε ανηλίκους είναι χρήσιμο προσόν στην εκπαίδευση ενηλίκων, έτσι είναι και κάθε επιμόρφωση σε παιδαγωγικά, πόσο μάλλον μια πιστοποίηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:08:43 »

Αποσυνδεδεμένος computerakias1974

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Πτέραρχος Πολεμικής Αεροπορίας του Μπανάν
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2689 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 01:59:08 πμ »
Εγώ σας ανέφερα πάντως ποιες είναι οι εξελίξεις όσο αφορά την εμπλοκή της ΑΣΠΑΙΤΕ στην πιστοποίηση εκπαιδευτικής επάρκειας ενηλίκων.

Συνάδελφε, ποια είναι αυτή η εμπλοκή;
Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ ή κάποια απόφαση που να δείχνει ότι το ΕΠΠΑΙΚ είναι εκπαίδευση ενηλίκων; ΟΧΙ
Υπάρχει η ασυδοσία και η τουλάχιστον παρατυπία αν όχι παρανομία των υπαλλήλων που το δέχονται.
Να σου υπενθυμίσω λοιπόν τις περιπτώσεις παράβασης καθήκοντος κατά την επιλογή προσωπικού;
Παράθεση
http://nomikisimvouli.blogspot.gr/2012/06/blog-post_13.html
1. Παράβαση καθήκοντος διαπράττει ο υπάλληλος, που είναι αρμόδιος για προσλήψεις, όταν προσλαμβάνει άτομα, χωρίς τα απαιτούμενα εκ του Νόμου, προσόντα και παραλείπει να προσλάβει εκείνους, που τα διαθέτουν.


Νόμου λέει, όχι τι είναι σωστό και τι όχι.
Σε στηρίζω, αν το θέλεις, να κάνουμε απεργία πείνας για να πάρεις τα μόρια που πρέπει για το ΕΠΠΑΙΚ αν και εφόσον
α) συμφωνήσει η Σύγκλητος της ΑΣΠΑΙΤΕ
β) το δεχθεί το ΙΕΝ
γ) το δεχθεί το ΥΠΔΒΜΘ
δ) επικυρωθεί από το ΣτΕ και τελικά γίνει απόφαση ή νόμος ή οτιδήποτε

μέχρι τότε θα είμαι απέναντι σε κάθε υπάλληλο που ασυδοτεί και μου στερεί την θέση μου




Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2690 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 01:59:19 πμ »
Ειμαι μεταπτυχιακη φοιτητρια στον τομεα εκπαιδευσης ενηλικων κ σας λεω με σιγουρια οτι όσα γραφει ο χρηστης computerakias είναι τα ορθά νομικώς. Εδώ συζητούμε για το πώς θα συμπληρώσουμε σωστά την αίτηση όχι για το τι είναι κοινωνικά αποδεκτό ή μη.
Να σημειώσω ότι η μεθοδολογία εκπαίδευσης ενηλίκων  δεν είναι συναφης με τη μεθοδολογία διδακτικής στην πρωτοβαθμια,τη δευτεροβαθμια εκπαιδευση ή την προσχολικη περιοδο.σε πληροφορω πως ακομα κ αυτες οι τρεις βαθμιδες διαφερουν σημαντικα μεταξυ τους.
Βέβαια ο σωστός εκπαιδευτικός κ πάνω απ' όλα ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ θα είναι αποτελεσματικός σε οποιαδήποτε βαθμίδα εκπαίδευσης κι αν τον τοποθετήσουν...να τα λέμε κι αυτά :)

Θα ζητούσα να αναφερθούν κάποιες μεθοδολογίες διδασκαλίας και εκπαίδευσης ενηλίκων, αλλά είναι αργά...τέλοσπάντων.
Σίγουρα υπάρχουν θεωρίες μάθησης που έχουν κύρια εφαρμογή σε ενήλικες, αλλά το 90- 95% των θεωριών, μην πω και παραπάνω,  έχει εφαρμογή σε όλες τις βαθμίδες. Η μη ύπαρξη συνάφειας στις μεθοδολογίες που βρίσκετε να ξέρετε επιστημονικώς πάντα είναι τελείως λάθος. Αλλά δεν το συνεχίζω με επιχειρήματα γιατί είναι αργά....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2013, 02:01:53 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος katerin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2691 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 02:02:07 πμ »
 Καλο βραδυ σε ολους!Αυριο παλι!! ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:08:43 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2692 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 02:03:50 πμ »
Ιφιγένεια, σαφέστατα έχει αρκετά διαφορετικά στοιχεία η εκπαίδευση ενηλίκων από αυτή των ανηλίκων, όπως έχει και πολλά κοινά στοιχεία. Η παιδαγωγική επιστήμη απευθύνεται σε όλες τις ηλικίες. Η ΑΣΠΑΙΤΕ διδάσκει μαθήματα που καλύπτουν το ευρύτερο παιδαγωγικό χώρο, άρα και της εκπαίδευσης ενηλίκων. Το γράφω έχοντας τελειώσει και ΑΣΠΑΙΤΕ και τη θεματική Εκπαίδευση Ενηλίκων του Σπουδές στην Εκπαίδευση.

Τέλος πάντων, όπως και να έχει θα έπρεπε να διασαφηνίζονται όλα αυτά από τον πίνακα μοριοδότησης προσόντων. Δυστυχώς μέσα στην όλη προχειρότητα μάλλον τον ξέχασαν...

Αποσυνδεδεμένος computerakias1974

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Πτέραρχος Πολεμικής Αεροπορίας του Μπανάν
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2693 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 02:10:11 πμ »
Θα ζητούσα να αναφερθούν κάποιες μεθοδολογίες διδασκαλίας και εκπαίδευσης ενηλίκων, αλλά είναι αργά...τέλοσπάντων.
Σίγουρα υπάρχουν θεωρίες μάθησης που έχουν κύρια εφαρμογή σε ενήλικες, αλλά το 90- 95% των θεωριών, μην πω και παραπάνω,  έχει εφαρμογή σε όλες τις βαθμίδες. Η μη ύπαρξη συνάφειας στις μεθοδολογίες που βρίσκετε να ξέρετε επιστημονικώς πάντα είναι τελείως λάθος. Αλλά δεν το συνεχίζω με επιχειρήματα γιατί είναι αργά....

Κατάλαβε το: δεν κάνουμε επιστημονική συζήτηση. Νομικά μιλάμε και αυτά που γράφεις καταρρίπτονται με τους νόμους που αναφέρθηκαν παραπάνω. Νομικά είναι way off line. Δεν είμαι εγώ αυτός που νομοθέτησε και είπε ότι το ΕΠΠΑΙΚ δεν είναι Εκπ.Ενηλίκων ή το αντίθετο.

Δεν μας αφορά εδώ ο vigotsky, o babage, η θεωρία οικοδομισμού και συμπερισφορισμού... εδώ μιλάμε για παράβαση καθήκοντος (=ποινή φυλάκισης) και ασυδοσία.

Παράθεση
http://nomikisimvouli.blogspot.gr/2012/06/blog-post_13.html
1. Παράβαση καθήκοντος διαπράττει ο υπάλληλος, που είναι αρμόδιος για προσλήψεις, όταν προσλαμβάνει άτομα, χωρίς τα απαιτούμενα εκ του Νόμου, προσόντα και παραλείπει να προσλάβει εκείνους, που τα διαθέτουν

Αν δηλαδή κανονικά σε περνάω για ένα μόριο και εσύ βάλεις το ΕΠΠΑΙΚ (3 μόρια) και ως εκ τούτου με περάσεις για δύο μόρια και προσλάβουν εσένα αντί εμένα, τότε ο υπάλληλος του ΙΝΕΔΙΒΙΜ/ΓΓΔΒΜ έχει διαπράξει αδίκημα και του επιβάλλεται ποινή (ενδέχεται και σε εσένα γιατί άγνοια νόμου δεν συγχωρείται στα δικαστήρια). Έλα μετά εσύ στον δικαστή σαν συνήγορος και πες του για τον Vigotsky και για τα παιδαγωγικά. Ακόμα και 100% επιστημονικό δίκαιο να έχεις ... τα ΦΕΚ και ο Νόμος άλλα λένε.

@gpapage "Η παιδαγωγική επιστήμη απευθύνεται σε όλες τις ηλικίες. Η ΑΣΠΑΙΤΕ διδάσκει μαθήματα που καλύπτουν το ευρύτερο παιδαγωγικό χώρο, άρα και της εκπαίδευσης ενηλίκων."

τότε θα ήξερες ότι
α) το ΕΠΠΑΙΚ δεν πιάνεται σαν επιστημονική σπουδή αλλά σαν επιμόρφωση._
β) το ΕΠΠΑΙΚ δεν μπορεί να υποκαταστήσει με ένα έτος (120 ωρών;) τα 4 ολόκληρα έτη της παιδαγωγικής επιστήμης στην οποία αναφέρεσαι
γ) οι ίδιοι οι καθηγητές σου στο ΕΠΠΑΙΚ όταν κατέθεσαν την απόφαση με την στοχοθεσία του προγράμματος σπουδών ΔΕΝ είπαν τα ίδια με εσένα
δ) τέλος υπάρχει και η ανδραγωγική που απευθύνεται στους εκπαιδευτές ενηλίκων

τα ίδια λένε και οι μαθηματικοί: εμείς δεν κάναμε προγραμματισμό; είμαστε κομπιουτεράδες, βάλτε μας στο ΠΕ19
τα ίδια λένε και οι φυσικοί: εμείς δεν κάναμε προγραμματισμό; είμαστε κομπιουτεράδες, βάλτε μας στο ΠΕ19
έτσι ξεκινάνε όλα

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2013, 02:25:37 πμ από computerakias1974 »

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2694 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 02:13:49 πμ »
Εδώ δεν είμαστε για να κρίνουμε κάποιους ως λιγότερο προσοντούχους ή περισσότερο...όσον αφόρα τις εξειδικευσεις που ανεφερα πριν, αυτες δεν αποτελουν σεμιναρια εκατο ωρων αλλα παρακολουθηση μαθηματων κ εκπονηση εργασιων με χρονικη διαρκεια 900 ωρων.
Τωρά στο θέμα ΑΣΠΑΙΤΕ...για μενα είναι πολυ σημαντικο καποιος να φοιτησει σε αυτην κ φυσικα θα πρεπει να εχει μια επιπλεον μοριοδοτηση σε σχεση με καποιον αλλον που δεν εχει φοιτησει εκει..οπως κ να το κανουμε είναι το κατι παραπανω.ο νομος ομως δεν την εντασσει στην εκπαιδευση ενηλικων.οταν αναφερομαστε στον τομεα της εκπαιδευσης ενηλικων εννοουμε ΚΑΙ τη δια βιου μαθηση ,την υλοποιηση κ το σχεδιασμο εκπαιδευτικων προγραμματων,τη διαπολιτισμικη εκπαιδευση,την εξ αποστασεως εκπαιδευση.... οχι μονο τα ιεκ...αρα πως ζητας να ενταχθεις σε εναν τομεα που δε γνωριζεις;

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2695 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 02:25:24 πμ »
Σαφως κ στο οτι θα πρεπει να υπαρχει μοριοδοτηση συμφωνουμε ολοι...αρα γτ διαφωνουμε;;χαζεψαμε απο το αγχος των αιτησεων!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2013, 02:45:26 πμ από IFIGENEIA_THESS »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2696 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 02:39:47 πμ »
Έχουμε χάσει λίγο τη βάση της συζήτησης.

computerakias και Ιφιγένεια δεν είπα ποτέ ότι όποιος τελειώνει ΑΣΠΑΙΤΕ είναι εκπαιδευτής ενηλίκων! Αυτό που αναφέραμε παραπάνω είναι ότι θα έπρεπε να μοριοδοτείται η ΑΣΠΑΙΤΕ έστω ως επιμόρφωση (αν και επιμένω ότι είναι κατάρτιση), γιατί απλά αποδεικνύει ότι ο εκπαιδευτής έχει παιδαγωγική επάρκεια, η οποία αφορά γενικότερα την εκπαίδευση και όχι αποκλειστικά την εκπαίδευση ενηλίκων ή ανηλίκων. Και ανέφερα ως αντιστοιχία το γεγονός ότι μοριοδοτείται (έστω λιγότερο) η προϋπηρεσία στην πρωτοβάθμια και τη δευτεροβάθμια (εδώ δεν μου απάντησε ο computerakias αν ο νόμος είναι σύμφωνος).

Επίσης, δεν είπα ποτέ ότι όποιος τελειώνει ΑΣΠΑΙΤΕ "ισοφαρίζει" όλα τα πτυχία παιδαγωγικών που υπάρχουν. Άλλη μοριοδότηση θα έπρεπε να δίνει το χαρτί της ΑΣΠΑΙΤΕ, άλλο του Παιδαγωγικού και άλλο η επιμόρφωση 50 ωρών του ΙΔΕΚΕ.

computerakias αναφερόμενος σε μαθηματικούς και φυσικούς μάλλον πετάς τη μπάλα στην εξέδρα. Δέχομαι ότι ερμηνεύεις κάπως το νόμο(μπορεί η δικιά σου ερμηνεία να είναι η σωστή), ότι θεωρείς την εφαρμογή του νόμου πιο σημαντική από κάθε διαφορετικό επιστημονικό επιχείρημα, αλλά δέξου ότι κάποιος άλλος μπορεί να ερμηνεύει το νόμο διαφορετικά ή ακόμα και να θεωρεί ένα επιστημονικό επιχείρημα πιο σημαντικό από ένα νομικό.

Καληνύχτα από εμένα και καλό κουράγιο με τις αιτήσεις!

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2697 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 02:44:04 πμ »
αν δουλεύουμε στον ιδιωτικό τομέα ως εκπαιδευτικοί μπορούμε να υποβάλλουμε αίτηση ή είναι μόνο για άνεργους;
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2698 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 02:45:27 πμ »
αν δουλεύουμε στον ιδιωτικό τομέα ως εκπαιδευτικοί μπορούμε να υποβάλλουμε αίτηση ή είναι μόνο για άνεργους;

Μπορείτε να υποβάλετε αιτήσεις κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2699 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 02:48:00 πμ »
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ !  :)
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Avgi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2700 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 03:11:38 πμ »
Εμένα η απορία μου είναι η εξής:
Σε διάφορα σημεία μέσα στην αίτηση μιλάει για "προκηρυσσόμενες θέσεις"...Ποιες είναι όμως αυτές; Έφαγα τον κόσμο και δεν τις βρίσκω...Πέρυσι κάθε ΙΕΚ είχε βγάλει ανακοίνωση τι εκπαιδευτές χρειάζεται, για ποιό μάθημα και τι προσόντα πρέπει να έχουν κλπ κλπ (π.χ http://iek-alexandr.evr.sch.gr/entipa/anak_iek.pdf).
Φέτος δεν έχω δει πουθενά τίποτα τέτοιο.
Η λίστα με τις ειδικότητες δεν προσφέρει καμιά πληροφορία. Που ξέρω εγώ τι μαθήματα διδάσκονται σε κάθε μια από αυτές και αν ζητείται φέτος η δική μου Π.Ε;


Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2701 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 03:22:03 πμ »
Θα σε στειλουν αυτοι αυτοματα σε ιεκ που μπορει να μη σε βολευει καν :Ρ βεβαια θα ειναι εντος της ΔΔΒΜ την οποια δηλωσες,κατι ειναι κ αυτο :P
το περσινο συστημα (αν κ σερνοταν στην αρχη) αποδειχτηκε το πιο αξιοκρατικο.τωρα πχ πως θα μπορεσουμε να κανουμε ενστασεις;;αφου δε θα ξερουμε ποιος πηρε την ειδικοτητα που μας ενδιαφερει!εμενα αυτο με προβληματιζει....Πολυ μαλιστα!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160659
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 790
Σύνολο: 805

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.