*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688640 φορές)

0 μέλη και 26 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BlackAdder

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3318 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 06:33:43 μμ »
14 x 25 (μ.ο ωρών την εβδ. περίπου) x 4 εξάμ.=1400 ώρες με το παλιό ωρολόγιο πρόγραμμα στα ΙΕΚ.
Τώρα: 300 ανα εξάμηνο x 4 εξάμηνα = 1200 ώρες.
Mείωση 14,3% των ωρών στις ειδικότητες + Κινητικότητα των υπο διαθεσιμότητα εκπαιδευτικών (925 στο σύνολο) + διάθεση εκπαιδευτικών απο β'βάθμια στην κατάρτιση.
Χάνουμε το δάσος...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:50:20 »

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3319 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 06:34:50 μμ »
οταν εχεις 5 κομματια πιτα και 100 ατομα θελουν να φανε δεν γινεται..εκει ειναι το προβλημα...

ασχοληθειτε δυνατοι με τα μαστερ να πεταξετε εξω παιδια με 1 πτυχιο απο το καθε ιεκ γιατι ειστε ισχυροι λετε(ηθικο αυτο) και μετα αν δεν φτανει η πιτα και για τα μαστερ κοιταξτε να πεταξτε και τον μονιμο καθηγητη που χει δικαιωμα να παρει 5 ωρες....

σε αλλα ηθικολογουμε και σε αλλα λεμε ειμαστε ισχυροι εμεις....

ναι ναι....

αμα δεν εχει δουλεια ο αλλος οτι να ναι λεει....μετρα διδακτορικο το ασπαιτε και πετα τον μονιμο που δουλευει και 5 ωρες!!!


την πιτα κοιταξτε που κοιτατε;


ο μονιμος ξερετε τι θα σας πει;οταν εγω ημουν στην εκπαιδευση εσυ ησουν στο θρανιο....

αντε και μετα τον μονιμο αν δεν φτανει η πιτα ποιον να φαμε;;;;;;;;;ο επομενος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

βρε καλα ειπε ενας...πιστεψαν μερικοι τον τιτλο αδιοριστου εκπαιδευτικου που δεν υπαρχει καν!!!

το συστημα ειναι καλο οταν εχουμε 3 προσοντα και πεταμε τα 2 στην ανεργια...δεν ειναι καλο οταν μας πετανε μονιμοι με 10 χρονια προυπηρεσια...ναι ναι...

μην παρουν του χρονου ολο μονιμους στα ιεκ μιας και εχουν μειωμενο ωραριο και πληρωνει ο ελληνας φορολογουμενος και δεν υπαρχει αιτηση ωρομισθιου;αυτο το λεει κανενας;;;;μαλλον αυτο ειναι το σωστο....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2013, 06:48:47 μμ από nikikostas123 »

Αποσυνδεδεμένος elenaaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3320 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 06:36:10 μμ »
Καλησπέρα σας,
η ενημέρωση του ποιοι τελικά προσλαμβάνονται από τον πίνακα θα γίνει τηλεφωνικώς πχ ή θα αναρτηθεί στο gsae?
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3321 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 06:44:16 μμ »
Επισημο προγραμμα σπουδων για τις νεες ειδικοτητες υπαρχει για να δουμε τα μαθηματα και τις ωρες?
Ψαχνω αλλα δεν βρισκω κατι..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:50:20 »

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3322 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 06:45:32 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα. Γεμίσαμε απληστους. Σιγα μην έμπαινα στον κόπο αυτόν και στην παράνοια των αιτήσεων. Ουτε καν.
Η απληστία έχει να κάνει με την ισότητα.

Απληστία είναι: ενω ήδη τρως μια μπουκιά και είσαι πεινασμένος να θέλεις να φας και την μια μπουκιά που έχει ο διπλανός σου.

Λένε μερικοί ότι δεν θα έπρεπε εθελοντικά να κάνουν αίτηση οι μόνιμοι. Μήπως θάπρεπε να απαιτήσουμε
να απαγορεύεται σε μόνιμους να κάνουν αίτηση;

Πάντως υπάρχει σχετικό τόπικ:
http://www.pde.gr/index.php?PHPSESSID=52bc5954cd053fb88fb913d9cbfdd85b&topic=24436.56
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3323 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 06:56:53 μμ »
Η απληστία έχει να κάνει με την ισότητα.

Απληστία είναι: ενω ήδη τρως μια μπουκιά και είσαι πεινασμένος να θέλεις να φας και την μια μπουκιά που έχει ο διπλανός σου.

Λένε μερικοί ότι δεν θα έπρεπε εθελοντικά να κάνουν αίτηση οι μόνιμοι. Μήπως θάπρεπε να απαιτήσουμε
να απαγορεύεται σε μόνιμους να κάνουν αίτηση;

Πάντως υπάρχει σχετικό τόπικ:
http://www.pde.gr/index.php?PHPSESSID=52bc5954cd053fb88fb913d9cbfdd85b&topic=24436.56

Διαφωνώ. Απληστία = θέλω ολο και πιο πολλά παρόλο που ήδη έχω κάτι. Κανείς δε μπορεί να απαιτήσει να τους απαγορευτεί το δικαίωμα, αλλά είναι προτιμότερο να εργάζονται νέα ατομα με νεες ιδεες με καταρτιση και όρεξη παρά ξεχασμένοι δημ. υπάλληλοι. Εγω και με τους εκπαιδευόμενους που είχα και που έτυχε να συζητήσω όλο παράπονα είχαν για αντιπαιδαγωγικές μεθόδους και βαρετό μάθημα (δεν το γενικεύω αυτο αλλά κανείς δε μπορεί να το αρνηθεί). Δε θα συνεχίσω άλλο γιατί ξεφεύγουμε από το τόπικ εδώ και δεν είναι σωστό.
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3324 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 07:07:04 μμ »
Σε πληροφορω θα προτιμουσα να προσληφθει καποιος 24 χρονος απο εναν μονιμο...αμφισβητεις τις γνωσεις του;πανεπιστημιο τελειωσε ο ενας πανεπιστημιο κι ο αλλος!!στην τελικη καποιος που διδασκε πχ αγγλικα στην πρωτοβαθμια σημαινει οτι η επαγγελματικη του εμπειρια πρεπει να προσμετραται κ για τα ιεκ;;εστω οτι 15 χρονια αγγλικα σε δημοτικο αυτο σε κανει κ αυτοματα ικανο εκπαιδευτη στην επαγγελματικη καταρτιση;;
Εγω προσωπικα ζηταω ισοτητα...εγω δεν προλαβα ασεπ, ισως να μην ξαναγινει κιολας...δε θα εχω την ευκαιρια να αποδειξω τις γνωσεις μου ουτε θα εχω ποτε μονιμη δουλεια.οικογενεια δε θα μπορεσω να κανω,με τι να.την ταισω;με το 3ωρο στα ιεκ;χαριζονται οι ωρες απλοχερα στους μονιμους για επιπλεον χαρτζιλικι...εγω δεν εχω ενσημα,δεν εχω ασφαλιση,δεν εχω λαβει ποτε το επιδομα ανεργιας...Οι περισσοτεροι κατω των 35 βρισκονται παγιδευμενοι στην ιδια προβληματικη κατασταση...Καθολου δεν ξεφευγουμε απο το topic...ας μη συζητουμε μονο για τη μοριοδοτηση οταν το προβλημα ειναι βαθυτερο...
Θα συμφωνησω για τις νεες ιδεες...εχω συνεργαστει με διευθυντρια πολυ νεα για τη θεση που κατεχει κ ειχε την πληρη αποδοχη των σπουδαστων, ηταν παντα διπλα τους, εργαζεται ολημερις κ αδιακοπα χωρις να βολευεται με τη δημοσιουπαλληλικη της ιδιοτητα...Γιατι να μην ειναι ολοι ετσι;Ναι σεβομαι την εμπειρια ενος μεγαλυτερου αλλα να σεβεται κ ο μεγαλυτερος τις ικανοτητες των νεοτερων...

Αποσυνδεδεμένος giompempeka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3325 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 07:13:48 μμ »
Καλησπέρα...τελικά όσοι είναι να καλεστούν θα γίνει τηλεφωνικά και να μείνουν ήσυχοι ή θα πρέπει να έχουν το νού τους μήπως τους ''προσπεράσει'' κάποιος???????Με αυτό τον πίνακα ουσιαστικά δεν εξαλείφεται το γνωστό φαινόμενο  των Δ.ΙΕΚ?Εγώ πάντως με όσα ΙΕΚ επικοινώνησα μου δήλωσαν άγνοια για τους πίνακες και ουσιαστικά δεν έχουν καμία ενημέρωση..

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3326 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 07:16:16 μμ »
Επισημο προγραμμα σπουδων για τις νεες ειδικοτητες υπαρχει για να δουμε τα μαθηματα και τις ωρες?
Ψαχνω αλλα δεν βρισκω κατι..
Έχουν βγάλει πρόγραμμα σπουδών για τις ειδικότητες:
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΙΕΚκαι σε pdf:
Download this file (SYLLABUS_IEK_v0 2.pdf)ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΝΕΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ ΙΕΚ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2013, 07:29:55 μμ από dpa2006 »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3327 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 07:17:11 μμ »
Καλησπέρα...τελικά όσοι είναι να καλεστούν θα γίνει τηλεφωνικά και να μείνουν ήσυχοι ή θα πρέπει να έχουν το νού τους μήπως τους ''προσπεράσει'' κάποιος???????Με αυτό τον πίνακα ουσιαστικά δεν εξαλείφεται το γνωστό φαινόμενο  των Δ.ΙΕΚ?Εγώ πάντως με όσα ΙΕΚ επικοινώνησα μου δήλωσαν άγνοια για τους πίνακες και ουσιαστικά δεν έχουν καμία ενημέρωση..
Πολύ καλή ερώτηση,τηλεφώνησες (ή κάποιος άλλος συνάδελφος) σε κάποιο ΙΕΚ ή στο ΙΝΕΔΙΒΜ;

Αποσυνδεδεμένος giompempeka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3328 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 07:19:37 μμ »
Επειδή την πάτησα έτσι πέρυσι στα ιεκ οαεδ γι'αυτό ρωτάω....σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα όπως ξαναείπα μου ανέφεραν πως δεν γνωρίζουν για τους πίνακες....

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3329 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 07:24:12 μμ »
Στο ΙΕΚ Χίου ξεκινούν να τηλεφωνούν σε καθηγητές!
τι ειδικοτητα εισαι?

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3330 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 07:29:07 μμ »
Οι πίνακες δείχνουν τους επιτυχόντες ή τους υποψήφιους επιλεγομένους;δηλαδή θα πρέπει να εξαντλήσουν τις επιλογές τους μέσα από τη λίστα αυτή;

Αποσυνδεδεμένος geolar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3331 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 07:36:02 μμ »
Σπουδαστες για τα ιεκ βγηκανε για τα ΣΕΚ υπαρχουν????

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 884
Σύνολο: 886

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.