*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688600 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3416 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 02:35:18 μμ »
Δηλαδή δουλεύει κάποιος στα ΙΕΚ χωρίς ένσημα χωρίς ασφάλιση, όλες αυτές οι ΑΕΔ και καλά οι βεβαιώσεις προυπηρεσία δεν θα πιάσουν ποτέ τόπο και καλά λέμε τώρα για να διεκδικήσει συνταξιοδότηση;

Ακριβώς. Όπως τα λέει παραπάνω ο a_pauper είναι.

Πάντως, για να είμαστε ειλικρινείς, ακόμα και την εποχή που τα ΙΕΚ παρείχαν ασφάλιση, ποτέ δεν λειτούργησαν ως φορέας "αποκλειστικής απασχόλησης" σε εκπαιδευτές. Πάντα ήταν ένα συμπλήρωμα σε μόνιμους συναδέλφους που δεν ήθελαν να μπλέξουν με ιδιαίτερα, ένας τρόπος για εμάς τους ωρομίσθιους και αναπληρωτές να συμπληρώσουμε ωράριο και εισόδημα και ένα καλό χαρτζιλίκι για ιδιωτικούς υπαλλήλους και ελεύθερους επαγγελματίες. Σχεδόν όλοι από τους παραπάνω έχουν ήδη ασφάλιση στην κανονική απασχόλησή τους. Τώρα που είμαστε τόσοι άνεργοι βλέπουμε έντονα το πρόβλημα της ασφάλισης...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:47:29 »

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3417 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 02:36:47 μμ »
ακούστε και το άλλο φίλη μου με αρκετά προσόντα ( μεταπτυχιακά 2 και διδακτορικό, σε ερευνητικούς φορείς) τα τελευταία χρόνια δούλευε ωρομίσθια στα παραιατρικά επαγγέλματα - σε ιεκ έχει πολλές τέτοιες ειδικότητες

έστειλε χαρτιιά για εργασία στο εξωτερικό και ενώ έλεγε είχε ..... χρόνια προϋπηρεσία σε ιεκ αφού δεν είχε ένσημα δεν μπορούσε να το αποδείξει και άντε να εξηγήσει στον υπεύθυνο  πρόσληψης εκεί ότι δεν τους ασφαλιζαν και εκείνος την κοίταγε περίεργα νόμιζε ο άνθρωπος η κοπέλα λεει ψέματα  :o :o :o :o

δε ξέρουμε αν τελικά θα την πάρουν...

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3418 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 02:40:15 μμ »
Απορώ  porcupinetree, πως δεν ξέρεις το καθεστώς που υπάρχει στα ΙΕΚ. Το thread αυτό βρίθει απο ερωτήσεις, απαντήσεις, καταγγελίες, προτροπές σχετικά με  τα ένσημα των ωρομίσθιων, τα τελευταία χρόνια.

Στην πρώτη ερώτησή σου:
Φυσικά και είναι δυνατόν να δουλεύει κανείς για το κράτος "μαύρα"! Πολλές-πολλές χιλιάδες υπάλληλοι του υπουργείου παιδείας (ΙΕΚ και άλλού), δουλεύουν χωρίς να επικολλώνται τα νόμιμα ένσημα. Βέβαια δεν είναι μόνο το ΥΠΕΠΘ που το κάνει, πολλοί άλλοι κρατικοί οργανισμοί επίσης. Εχει αναφερθεί η παρανομία αυτή πάρα πολλές φορές εδώ στο PDE. Και δικές μου παρεμβάσεις εδώ, για συλλογική δικαστική διεκδίκηση ενσήμων, πήγαν απλά...στον βρόντο.

Στη δεύτερη ερώτησή σου:
Με τα μούτρα του θρασύτατου παράνομου, που θέλει να κλέβει αλλά έχει αντίρρηση όταν άλλοι κάνουν το ίδιο (θέλει μονοπώλιο στην κλοπή). Ιδιαίτερα έχει αντιρρηση όταν αυτό (κλοπή) γίνεται εις βάρος του αρχι-κλέφτη, και με τη δύναμη που έχει παίρνει αυστηρά μέτρα εναντίον αυτών που το κάνουν εις βάρος του. Χλιαρά μέτρα (λόγω αδιαφορίας) όταν γίνεται εις βάρος τρίτων (απο ιδιώτες σε ιδιώτες).

Σε άλλο post εδώ, έχω αναφερθεί στην αντίφαση μεταξύ της μη ασφάλισης απο τα ΙΕΚ, και της επιμονής να αναφερθεί απο τους υποψήφιους το ΑΜΚΑ.

Υπ όψη ότι τα λεφτά που δεν πληρώνει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, τα χάνει το ΙΚΑ. Και έχει έλλειμα το ΙΚΑ. Και το κράτος πρέπει να καλύψει τα ελείμματα του ΙΚΑ! Ενας πραγματικός φαύλος κύκλος. Με μόνο όφελος (εξοικονόμιση) την μη παροχή ιατροφαρμακευτικής βοήθειας στους εργαζόμενους. Ισως φέτος δουν ότι αυτό το τελευταίο, δεν είναι και τόσο μεγάλο έξοδο. Γιατί όπως είπα τελικά το κράτος δεν κερδίζει τίποτα απο το να μην πληρώνει ένσημα. Κερδίζει το ΙΚΑ απο το να μην πληρώνει φάρμακα. Που στη μεγάλη πλειοψηφία των εκπαιδευτών ΙΕΚ το συνολικό ποσό είναι μικρό, λόγω του μικρού μέσου όρου ηλικίας τους.

Μπορεί να μην φαίνεται λογικό. Αλλά γιατί να μην έχω την ψεύτικη ελπίδα ότι φέτος θα κατανοηθεί η ανοησία (η παρανομία δεν πρόκειται να κατανοηθεί ποτέ), και θα αλλάξει το πράγμα;

Σε γενικές γραμμές, πιστεύεις ότι πράγματι έχουμε κράτος δικαίου;;;;;;

@ a_pauper
το "αθλημα" των ΙΕΚ το ειχα σταματησει για πολλα χρονια (οταν εκανα 2 και 3 χρονια για να πληρωθω) και καποια στιγμη δεν προλαβαινα (λογω πολλων ασχολιων) και να πηγαινω... Η αληθεια ειναι οτι δεν περιμενα ποτε οτι το κρατος εχει φτασει σε τετοια γκανγκστερικα επιπεδα...
Την τελευταια σου ερωτηση την απευθυνεις σε λαθος προσωπο. Να την απευθυνεις καλυτερα σε αυτους που στηριξαν η εξακολουθουν να στηριζουν αυτο το σαπιο κατεστημενο...

Θα κλεισω με τον πανεξυπνο Αρκα.
"Το να γεννηθεις Ελληνας ειναι μεγαλη τυχη. Το να πεθανεις Ελληνας ειναι επισης μεγαλη τυχη. Το ενδιαμεσο ομως ειναι μεγαλη ατυχια"
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2013, 02:53:27 μμ από porcupinetree »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος chryssa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3419 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 02:41:18 μμ »
ακούστε και το άλλο φίλη μου με αρκετά προσόντα ( μεταπτυχιακά 2 και διδακτορικό, σε ερευνητικούς φορείς) τα τελευταία χρόνια δούλευε ωρομίσθια στα παραιατρικά επαγγέλματα - σε ιεκ έχει πολλές τέτοιες ειδικότητες

έστειλε χαρτιιά για εργασία στο εξωτερικό και ενώ έλεγε είχε ..... χρόνια προϋπηρεσία σε ιεκ αφού δεν είχε ένσημα δεν μπορούσε να το αποδείξει και άντε να εξηγήσει στον υπεύθυνο  πρόσληψης εκεί ότι δεν τους ασφαλιζαν και εκείνος την κοίταγε περίεργα νόμιζε ο άνθρωπος η κοπέλα λεει ψέματα  :o :o :o :o

δε ξέρουμε αν τελικά θα την πάρουν...

Fiore, θα μπορούσες σε παρακαλώ να ενημερώσεις σχετικά με τη φίλη σου; Με ενδιαφέρει προσωπικά το θέμα. Σε ποιά χώρα έκανε τα χαρτιά της;
Σε ευχαριστώ για όποια πληροφορία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:47:29 »

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3420 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 02:50:04 μμ »
Είναι νόμιμο???

Είτε ναι, είτε όχι, ποια η σημασία της ερώτησης, σήμερα;
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3421 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 02:52:26 μμ »
Fiore, θα μπορούσες σε παρακαλώ να ενημερώσεις σχετικά με τη φίλη σου; Με ενδιαφέρει προσωπικά το θέμα. Σε ποιά χώρα έκανε τα χαρτιά της;
Σε ευχαριστώ για όποια πληροφορία.

δες πμ ;)

Αποσυνδεδεμένος chryssa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3422 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 04:03:32 μμ »

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3423 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 04:52:20 μμ »
εαν το ιεκ και καθε ιεκ δεν βαζει ενσημα λετε να μην τα χουν σκεφτει τι κερδιζει και τι χανει το κρατος απο αυτο;
λετε να ναι χαζοι;
ναι ναι...χανει το κρατος!

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3424 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 04:55:36 μμ »
το δημοσιο χαλασε και ειναι στα επιπεδα του ιδιωτικου τομεα!
και σε 10 χρονια θα δειτε να φτανει και κατω απο αυτον!

εξαιρουνται σοβαρες δουλειες σε ιδιωτικο χωρο!

αφου οι ισχυροι με τα πολλα χαρτια εφαγαν τους αδυνατους με λιγα πτυχια ,αφου εφαγαν και τον μονιμο στα ιεκ για να παρουν καμμια ωρα ανακαλυψαν ολοι οτι εκαναν 120.000 αιτησεις για 100.00 μαθητες χωρις ενσημο!


και γω να μου εργοδοτης με τετοια αναλογια θα βρισκα και τσαμπα προσωπικο!ειναι το μυαλο του μορφωμενου καθηγητη με τα πολλα πτυχια!

50 σελιδες πως θα μπουμε,ποιον θα φαμε, και 5 σελιδες διπλα διαμαρτυρια στον πειστηριασμο 5 θεσεων για 5 μηνα καθε χρονο!


το συστημα ειναι καλο και δικαιο για μενα που κανα αγγλικα να φαω τον περσινο συναδελφο που δεν ειχε και οταν εγω μπαινω και μου λενε χωρις ενσημο ειναι κακο!

αλλαζει προσωπο ,περιεργο αυτο!
καλο απογευμα!


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2013, 05:11:11 μμ από nikikostas123 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3425 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 05:29:49 μμ »
όταν άρχισαν οι μισθοί στο δημόσιο να πέφτουν, οι απολύσεις να συζητιούνται, τότε πολλοί ιδιωτικοί υπάλληλοι έτριψαν τα χέρια τους και έλεγαν επιτέλους..
Εγώ δεν είμαι μόνιμη (φέτος μπορεί να μη δουλέψω) αλλά θεωρώ αυτονόητο ότι (πέρα από τους όποιους εξορθολογισμούς κτλ) όλοι ανεξαιρέτως έπρεπε να υπερασπιστούμε το δημόσιο μόνο και μόνο γιατί ήταν το αντίπαλο δέος στις εργασιακές σχέσεις, ένα μέτρο σύγκρισης. Χωρίς κυρίαρχο μοντέλο είναι επόμενο ότι τα πάντα μπορούν να καταστρατηγηθούν.

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3426 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 05:43:09 μμ »
Κάθε δουλεια έχει κάποια προαπαιτούμενα προσόντα για να την κανείς...
Πχ κανείς διδακτορικό για λέκτορας αεί...
παίρνεις πτυχίο για ιεκ...
Το αν στο ελλαδισταν τα μικρά παιδάκια πήραν όλα διδακτορικό φυσικο και επόμενο να πεταχτεί ο αξιος με 1 πτυχίο από το ιεκ και να πάει το διδακτορικό εκεί αν και δεν το αξίζει!
Και οι 2 αδικούνται!

Υπερπροσφορά προσόντων από την μια και χειρότερες συνθήκες εργασίας από την άλλη...απο όλες τις μπάντες ζημιωνενα τα μικρά...

κάνουμε μαθημα στα IQ 0 διδακτορικά που γέλασαν μολις έφαγαν τον διπλανό και κλαίνε μολις δεν έχει ένσημο...

Σύγκριση προσοντων δεν έπρεπε να  υπαρχει αλλά κάποιο τρώτε σανό και το πιστευετε....

απο την μια συμφωνουν τα μικρα σε αυτα και απο την αλλη πανε αυριο και παιρνουν 3 μεταπτυχιακο!ναι ναι

θα παω να βγαλω διπλωμα αεροπλανου για να οδηγω φορτηγο σε εταιρια επειδη εχουν πολλοι το σωστο διπλωμα!
και θα λεω:ειμαι ισχυροτερος!!!το αφεντικο θα γελαει και η κοινωνια!


Εκπαιδευση=μοίρασμα ελπιδας διορισμού σε ολους+εμποριο πτυχίων

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2013, 06:18:55 μμ από nikikostas123 »

Αποσυνδεδεμένος Nana611

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 12.05 / ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3427 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 06:20:53 μμ »
Καλησπέρα, σύμφωνα με την επικοινωνία μου σήμερα με το ΙΕΚ Περιστερίου το οποίο είναι ακέφαλο από άποψης διευθυντή και μόνο ένα άτομο στη γραμματεία - και αυτό "δανεικό" από το ΙΕΚ Αιγάλεω- δηλώνουν πλήρη άγνοια για τη διαδικασία επιλογής εκπαιδευτών και μου έδωσαν 2-3 τηλέφωνα στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ μπας και βγάλω άκρη από εκεί. Η χρήσιμη πληροφορία της ημέρας ειναι ότι τα μαθήμετα για όλα τα εξάμηνα και τις ειδικότητες θα ξεκινήσουν Δευτέρα 04/11 !!!
Θα ήθελα να εκφράσω μία απορία μου η οποία δεν έχει συζητηθεί καθόλου... Δηλώνοντας στην αίτηση μου περιφέρεια Β' Αθήνας δήλωσα ΔΙΕΚ/ΔΣΕΚ των Δυτικών ΑΛΛΑ ΚΑΙ των Νότιων προαστίων... Εμένα με ενδιαφέρουν μόνο τα ΔΙΕΚ/ΔΣΕΚ των Δυτικών προαστίων και πάντα έκανα αιτήσεις μόνο σε αυτά... Σε περίπτωση που με καλέσουν από τα ΔΙΕΚ της Γλυφάδας ή του Αγ.Δημητρίου (μιας και είμαι ψηλά στη λίστα της ειδκότητας μου) τι να κάνω??? Μπορώ να αρνηθώ πρόσληψη μόνο σε αυτά και να περιμένω να με καλέσουν από τα υπόλοιπα??? Σίγουρα το πρόβλημα αυτό θα αντιμετωπιστεί και από άλλους εκπαιδευτές πχ Περιφέρεια Πειραιά που συμπεριλαμβάνει και τα ΔΙΕΚ Ύδρας και Αίγινας...

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3428 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 06:28:50 μμ »
Στο Β. Αιγαιο τα εξάμηνα θα αρχίσουν την επόμενη Τρίτη 29.10 πάντως..

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3429 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 06:31:34 μμ »
Κάθε δουλεια έχει κάποια προαπαιτούμενα προσόντα για να την κανείς...
Πχ κανείς διδακτορικό για λέκτορας αεί...
παίρνεις πτυχίο για ιεκ...
Το αν στο ελλαδισταν τα μικρά παιδάκια πήραν όλα διδακτορικό φυσικο και επόμενο να πεταχτεί ο αξιος με 1 πτυχίο από το ιεκ και να πάει το διδακτορικό εκεί αν και δεν το αξίζει!
Και οι 2 αδικούνται!

Υπερπροσφορά προσόντων από την μια και χειρότερες συνθήκες εργασίας από την άλλη...απο όλες τις μπάντες ζημιωνενα τα μικρά...

κάνουμε μαθημα στα IQ 0 διδακτορικά που γέλασαν μολις έφαγαν τον διπλανό και κλαίνε μολις δεν έχει ένσημο...

Σύγκριση προσοντων δεν έπρεπε να  υπαρχει αλλά κάποιο τρώτε σανό και το πιστευετε....

απο την μια συμφωνουν τα μικρα σε αυτα και απο την αλλη πανε αυριο και παιρνουν 3 μεταπτυχιακο!ναι ναι

θα παω να βγαλω διπλωμα αεροπλανου για να οδηγω φορτηγο σε εταιρια επειδη εχουν πολλοι το σωστο διπλωμα!
και θα λεω:ειμαι ισχυροτερος!!!το αφεντικο θα γελαει και η κοινωνια!


Εκπαιδευση=μοίρασμα ελπιδας διορισμού σε ολους+εμποριο πτυχίων

Aν είναι να έχει κανείς δουλειά, κάνει τα πάντα, εγώ αυτό ξέρω. Άλλος λέει θα πάρω 10 μαστερ για να χω δουλειά στο δημόσιο (δεκτό), άλλος λέει θα χτυπήσω ένα πτυχίο ΙΕΚ για να παω ιδιωτικό (δεκτό), κ.ο.κ.
Το πρόβλημα δεν είναι ουσιαστικά εκεί. Το πρόβλημα είναι με αυτού ςπου είπαν: θα χτυπήσω ένα πτυχίο ΑΕΙ ή δεν θα παώ καν  ΑΕΙ-ΙΕΚ και θα κάνω μαύρη μπίζνα και παρανομίες !!!!!!! Σε αυτούς είναι το πρόβλημα, διότι η Ελλάδα από όλους αυτούς πάσχει που κάνουν παρανομίες και μαύρη μπίζνα.

Επίσης το μεγάλο πρόβλημα είναι και αλλού: ότι στο 90% των σχολών στην Ελλάδα έπρεπε να κλείσουν. Δεν χρειλάζονται τόσα ΑΕΙ και ΤΕΙ. Μικρή χώρα είναι Ελλάδα και θέλει πλεον και το δημόσιο και ιδιωτικός τομέας εξειδικευμένα στελέχη με υψηλό δείκτη συναισθηματικής νοημοσύνης και κοινωνικότητας. Δυστυχώς στα δύο τελευταία κανένα εκπαιδευτικό σ΄συτημα δεν έδωσε έμφαση με αποτελεσμα το 70% των πτυχιούχων να τρώνε άκυρο στον ιδιωτικό τομέρα, μιας και εκεί θέλει σπιρτάδα. Σπίρτο αναμμένο με λίγα λόγια να σαι και βρίσκεις παντού άκρη. Αυτό ψάχνουν όλοι στο 80% των δουλειών, τα σπίρτα τα λιγοστά.
Η εποχή της θεωρίας που μάθαιναν τα ΑΕΙ τέλειωσε, από θεωρίες χωρίς εφαρμογή στην Ελλάδα έπειξαν όλοι. ΠΡΑΞΕΙΣ θέλουν όλοι, πρακτικά πράγματα, Π.χ. είσαι διδακτορας δουλευε και κάνε πράξη κάτι να οφεληθεί και ο αλλος, όχι να μου το παιζεις μαγκια που δε πήραν σε ένα ερευνητικό της πλάκας. Είσαι απόφοιτος ΑΕΙ και ΤΕΙ, μείωσε τη θεωρία και κάνε πράξεις (πράξεις με τους  μαθητές, πράξεις έξω στην κοινωνία), είσαι ιδωτικός ή δημόσιος υπάλληλος γίνε πιο κοινωνικός, αύξησε το αίσθημα του χιούμορ και της αλληλοβοήθειας, μπες πραγματικά μέσα στο πρόβλημα και προσπάθησε πάση θυσία να βρεις λύση.

Θα μπεις στο ρημαδο ΙΕΚ να διδάξεις: έλα κοντά στους μαθητές, πείστους, πήγαινε μαζί τους, μπες στο νόημα το πραγματικό της διδασκαλίας, κάνε ευχάριστο το μάθημα, και άσε τις ηλίθιες τις θεωρίες και τη παπαγαλία που δεν πιάνει μια. Κάνε κάτι να μείνει στο ΙΕΚ και στους μαθητές, να σε θυμούνται, ώστε να περάσουν όλοι μαζί ευχάσριτσα δημιουργικά. Το αποτέλεσμα: την επόμενη χρονιά οι μαθητές θα πείσουν τους διπλανους τους να πάνε στο συγκεκριμένο ΙΕΚ, στον συγκεκριμένο τομέα.

Είμαι σίγουρος ότι αν ο καθένας είχε αυτογνωσία θα ήξερε πολύ καλά αν κάνει καλά τη δουλειά του, αν υπερβαίνει ευατόν. Και μην γελιόμαστε λίγοι από τους ωρομίσθιους και καθηγητές μονιμάδες κάνουν για αυτη τη δουλειά. Άρα εδώ έρχεται η αναντιστοιχία ενός τυπικού πτυχίου και άλλων προσώντων που δεν στα δίνει το πτυχίο.

Αυτό θέλει η Ελλάδα πλεον και όποιος το εφαρμόσει έχει βρει σίγουρα δουλειά την επομένη κιόλας, μιας και οι περισσότεροι θέλουν άτομα δίπλα τους να τους εμπνέουν. Τα πτυχία δεν πάνε χαμένα, αλλά γνώση χωρίς εφαρμογή από τον πτυχιούχο και χωρίς αποτέλεσμα είναι μηδέν γνώση για το κοινωνικό σύνολο. Και σε αυτό δεν φταίει κανείς άλλος: αλλά μόνο ο καθένας μόνος του.

Το παν είναι τι μούρη περνάς
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2013, 06:52:12 μμ από foibos81 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 939
Σύνολο: 948

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.141 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.