*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688663 φορές)

0 μέλη και 16 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3472 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 10:00:29 πμ »
Γενικά προσπαθούν να παίρνουν κατά φθίνουσα σειρά:

1. Μέλος ΔΕΠ
2. Διδακτορικό
3. Μεταπτυχιακό
4. Πτυχίο Α.Ε.Ι
5. Πτυχίο Τ.Ε.Ι
6. Πτυχίο Ι.Ε.Κ
7. Απολυτήριο Λυκείου
8. Πτυχίο ΕΠΑΣ

(και ανάλογη είναι η ωριαία αντιμισθία)

Που το ειδες αυτο?...
Εγω ειδα οτι ο ελευθερος επαγγελματιας με τρια παιδια παιρνει 17 μορια, ενω ο ωρομισθιος λιγων ωρων με δυο παιδια και διδακτορικο 7!
Σε αλλο κρατος ζω?
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:11:55 »

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3473 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 10:15:16 πμ »
Που το ειδες αυτο?...
Εγω ειδα οτι ο ελευθερος επαγγελματιας με τρια παιδια παιρνει 17 μορια, ενω ο ωρομισθιος λιγων ωρων με δυο παιδια και διδακτορικο 7!
Σε αλλο κρατος ζω?

Η περίπτωση που λες... δεν παίρνει 7 μόρια!!! Παίρνει 6 από το Μεταπτυχιακό και 8 από το Διδακτορικό!!! Σύνολο 14 μόρια.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3474 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 10:19:34 πμ »
Η περίπτωση που λες... δεν παίρνει 7 μόρια!!! Παίρνει 6 από το Μεταπτυχιακό και 8 από το Διδακτορικό!!! Σύνολο 14 μόρια.

Αν μετραει και το μεταπτυχιακο παιρνει 5 + 7 (για το διδακτορικο) = 12...
Αρα και παλι παιρνει τριτεκνους με μαγαζια (17 ολοκληρα μορια!)...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3475 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 10:22:32 πμ »
1. Κοιτάς λάθος μοριοδότηση!!! Έχει αλλάξει.
2. Μιλάμε για Επαγγελματική Κατάρτιση, οπότε καλά κάνουν και δίνουν 10 μόρια στον ελεύθερο επαγγελματία! 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:11:55 »

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3476 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 10:46:18 πμ »
Αυτή την εβδομάδα κάνουν εγγραφές οι σπουδαστές στα ΙΕΚ, οπότε την ερχόμενη εβδομάδα, αναμένονται οι κλήσεις προς τους εκπαιδευτές -κατά κύριο λόγο.  Τα μαθήματα στα ιεκ αναμένονται να ξεκινήσουν 4/11 -στην πλειοψηφία τους.  Τότε ξεκινούν και του ΟΑΕΔ, όπως με ενημέρωσαν όταν τους τηλεφώνησα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3477 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 11:03:52 πμ »
αρα δεν εχουν ξεκινησει ακομα τα ΙΕκ....ομως στην περιοχη μου ενω πηραν τηλεφωνο αλλους συναδελφους εμενα που ειμαι πρωτη στους αγγλικους δεν με πηραν. Τηλεφωνουν πρωτα σε ειδικοτητες?
επισης τι ωραριο εχουν τα ΙΕΚ και ποσο ειναι το ωρομισθιο ?
ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2013, 11:08:19 πμ από catwoman »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3478 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 11:23:17 πμ »
1. Κοιτάς λάθος μοριοδότηση!!! Έχει αλλάξει.
2. Μιλάμε για Επαγγελματική Κατάρτιση, οπότε καλά κάνουν και δίνουν 10 μόρια στον ελεύθερο επαγγελματία!

Και το βρίσκεις δίκαιο να παίρνει κάποιος μόρια ανάλογα με την ιδιότητα του και μάλιστα περισσότερα από το διαδακτορικό. Ε θα μας τρελάνετε. Δηλαδή αν άνοιξα κομμωτήριο μία μέρα πριν την προκήρυξη. Πρέπει να πάρω περισσότερα μόρια από ένα διδακτορικό για να διδάξω π.χ. οικονομικά (άσχετο από κομμωτική).
Αν είναι του χρόνου να ξέρουν όλοι να πηγαίνουν στην εφορία να κάνουν έναρξη επαγγέλματος για μία μέρα και μετά να τα κλείνουν την επομενη.
Ο καθένας εδω πέρα μιλάει για τον εαυτό του κατάλαβα. Σε λίγο θα βγει και κανένας δημόσιος υπάλληλος να πει ότι ο διορισμός στο δημόσιο δίκαια του δίνει περισσότερα μόρια από ότι 3 χρόνια προυπηρεσία σε τριτοβάθμια ή όσο ένα proficiency.
Και αυτός που δήλωσε "Άλλο" και δεν πήρε μόρια τι σημαίνει. Ίσως ότι είναι κάποιος με 10 χρόνια επαγγελματική εμπειρία στο αντικείμενο σαν ελευθερος επαγγελματίας 1 χρόνο ανεργίας και 1 μέρα πριν βρήκε δουλειά σε ένα φροντιστήριο 2 ώρες την εβδομάδα και δήλωσε Άλλο και πήρε "δικαιότατα" 0 μόρια.
Πραγματικά όταν κάποιοι εδώ μέσα τα βλέπουν όπως τους συμφέρει με βάση τα μόρια που τους βολεύουν και δεν βλέπουν το πόσο άσχετοι άνθρωποι αποφασίζουν για το μέλλον της παιδείας με κάνει να απογοητεύομαι πλήρως. Η προκήρυξη και η μοριοδότηση ήταν υπόθεση 1 ώρας για αυτούς.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2013, 11:44:21 πμ από Thomas3 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3479 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 11:29:37 πμ »
εχεις απολυτο δικαιο!

Αποσυνδεδεμένος chryssa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3480 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 11:49:59 πμ »
Συνάδελφοι, να κάνω μία ερώτηση -ίσως χαζή. Δε ξέρω αν έχει απαντηθεί παλαιότερα: Ισχύει ΙΚΑ ή ΤΕΒΕ στα ΔΙΕΚ;

Ευχαριστώ και καλημέρα!

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3481 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 11:53:08 πμ »
Συνάδελφοι, να κάνω μία ερώτηση -ίσως χαζή. Δε ξέρω αν έχει απαντηθεί παλαιότερα: Ισχύει ΙΚΑ ή ΤΕΒΕ στα ΔΙΕΚ;

Ευχαριστώ και καλημέρα!

Δεν ισχύει τίποτα αυτή τη στιγμή. Αυτή την απάντηση θα πάρεις αν ρωτήσεις διευθυντές των ΙΕΚ. Τώρα τι ίσχυε μέχρι πέρυσι τα έχουμε αναφέρει πολλές φορές πιο πάνω για Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών και Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης και όχι Ένσημα

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3482 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 12:03:09 μμ »
2. Μιλάμε για Επαγγελματική Κατάρτιση, οπότε καλά κάνουν και δίνουν 10 μόρια στον ελεύθερο επαγγελματία!

Εφοσον καλα κανουν μαθε οτι ημουν και ελευθερος επαγγελματιας 14 χρονια... Τωρα δεν ειμαι ομως... Αν ομως εσυ ανοιξες επιχειρηση πριν 1 μηνα σου "προσφερουν" 10 μορια! Εμενα που ειναι η μοριοδοτηση μου?

Θα τρελαθουμε στη Ψαροκωσταινα ολοι μαζι στο τελος μου φαινεται!...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3483 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 12:07:57 μμ »
Εφοσον καλα κανουν μαθε οτι ημουν και ελευθερος επαγγελματιας 14 χρονια... Τωρα δεν ειμαι ομως... Αν ομως εσυ ανοιξες επιχειρηση πριν 1 μηνα σου "προσφερουν" 10 μορια! Εμενα που ειναι η μοριοδοτηση μου?

Θα τρελαθουμε στη Ψαροκωσταινα ολοι μαζι στο τελος μου φαινεται!...

Συμφωνώ απόλυτα. Και όχι μόνο αν άνοιξε χτες επιχείρηση αλλά και η οποία μπορεί να είναι και άσχετη με το αντικείμενο. Είναι απίστευτοι μερικοί ... Τώρα όμως καταλαβαίνω για ποιους γίνονται όλα αυτά...

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3484 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 12:12:53 μμ »
Και το βρίσκεις δίκαιο να παίρνει κάποιος μόρια ανάλογα με την ιδιότητα του και μάλιστα περισσότερα από το διαδακτορικό. Ε θα μας τρελάνετε. Δηλαδή αν άνοιξα κομμωτήριο μία μέρα πριν την προκήρυξη. Πρέπει να πάρω περισσότερα μόρια από ένα διδακτορικό για να διδάξω π.χ. οικονομικά (άσχετο από κομμωτική).
Αν είναι του χρόνου να ξέρουν όλοι να πηγαίνουν στην εφορία να κάνουν έναρξη επαγγέλματος για μία μέρα και μετά να τα κλείνουν την επομενη.
Ο καθένας εδω πέρα μιλάει για τον εαυτό του κατάλαβα. Σε λίγο θα βγει και κανένας δημόσιος υπάλληλος να πει ότι ο διορισμός στο δημόσιο δίκαια του δίνει περισσότερα μόρια από ότι 3 χρόνια προυπηρεσία σε τριτοβάθμια ή όσο ένα proficiency.
Και αυτός που δήλωσε "Άλλο" και δεν πήρε μόρια τι σημαίνει. Ίσως ότι είναι κάποιος με 10 χρόνια επαγγελματική εμπειρία στο αντικείμενο σαν ελευθερος επαγγελματίας 1 χρόνο ανεργίας και 1 μέρα πριν βρήκε δουλειά σε ένα φροντιστήριο 2 ώρες την εβδομάδα και δήλωσε Άλλο και πήρε "δικαιότατα" 0 μόρια.
Πραγματικά όταν κάποιοι εδώ μέσα τα βλέπουν όπως τους συμφέρει με βάση τα μόρια που τους βολεύουν και δεν βλέπουν το πόσο άσχετοι άνθρωποι αποφασίζουν για το μέλλον της παιδείας με κάνει να απογοητεύομαι πλήρως. Η προκήρυξη και η μοριοδότηση ήταν υπόθεση 1 ώρας για αυτούς.

Αποφάσισε λίγο όμως...έχεις διδακτορικό κομμωτικής??? Σκεφτείτε λίγο πριν γράψετε!!!

Αν τα βάλεις κάτω..έστω κι αν ανοίξεις για μια μέρα που λες επιχείρηση και την κλείσεις την επομένη...υπολόγιζε 170€ για προεγγραφές σε Επιμελητήριο και ΟΑΕΕ και αναλώσιμα και άλλα 450€ για την ασφαλιστική κάλυψη σε 2μηνο (ανεξάρτητα αν ήσουν επαγγελματίας για μια μέρα, πληρώνεις δίμηνο). Σύνολο 620€. Ενδεχομένως να έχεις χάσει και το ταμείο ανεργίας εάν έπαιρνες σαν επαγγελματίας αναπληρωτής ή ωρομίσθιος για να ρισκάρεις να πάρεις ένα 2ώρο τουλάχιστον στο εξάμηνο που θα σου αποφέρει 2*15*14 = 420€ μεικτά (μέτρησα 15 γιατί έβαλα και ένα 2ωρο επιτήρηση-εισήγηση).
Βέβαια μπορεί και πάλι να μην πάρει ούτε ώρα!

Έτσι έχουμε σαν αποτέλεσμα...
1. Είσαι μέσα 620€ (Χειρότερη περίπτωση: 0 ώρες)
2. Είσαι μέσα 620-420= 200€ (Περίπτωση που πάρεις μόνο 2 ώρες)

Αν η ματαιοδοξία σου για να πάρεις μόρια για εκπαιδευτής στην Επαγγελματική Κατάρτιση σε οδηγεί να ανοίξεις επιχείρηση για να ξεπεράσεις κάποιον ελεύθερο επαγγελματία...OK! Δεν μου πέφτει λόγος..και δεν κάνω κουμάντο εγώ στην τσέπη σου...

ΚΑΙ μην ακούσω επιχειρήματα τύπου "...και πώς θα διδάξουν οι επαγγελματίες", "...άλλο εκπαίδευση και άλλο επιχείρηση" γιατί οι πάρα πολλοί έχουν και πιστοποίηση ΕΚΕΠΙΣ, και Παιδαγωγική Επάρκεια, και Επιμόρφωση σε Σεμινάρια Ενηλίκων, και Μεταπτυχιακά στην Εκπαίδευση Ενηλίκων...!!!

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2013, 12:14:54 μμ από ecal »

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3485 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 12:18:26 μμ »
Εφοσον καλα κανουν μαθε οτι ημουν και ελευθερος επαγγελματιας 14 χρονια... Τωρα δεν ειμαι ομως... Αν ομως εσυ ανοιξες επιχειρηση πριν 1 μηνα σου "προσφερουν" 10 μορια! Εμενα που ειναι η μοριοδοτηση μου?

Θα τρελαθουμε στη Ψαροκωσταινα ολοι μαζι στο τελος μου φαινεται!...

Θα πάρεις 10 μόρια που είσαι ΑΝΕΡΓΟΣ (και όχι επαγγελματίας από τη μία...)
και θα πάρεις και άλλα 10 μόρια για επαγγελματική εμπειρία άνω των 10 ετών.
ΣΥΝΟΛΟ: 20 μοριάκια!!!

ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ πριν γράψετε!!!

Η μοριοδότηση είναι στα αρχεία που ανέβασε η ΓΓΔΒΜ!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 919
Σύνολο: 924

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.