*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688582 φορές)

0 μέλη και 17 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3808 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 12:34:18 μμ »
Μόλις πήρα τηλ. στο ΙΕΚ Επανομης.Μου απάντησαν πως κάλεσαν τους 2 πρώτους .
Εγω γιατί πρέπει να το πιστέψω;δεν μπορεί να έχει καλέσει τους 2 τελευταίους;
Όταν ρώτησα αν τα υπόλοιπα ΙΕΚ ανατολ.Θεσσαλονίκης τους ξανακαλεσουν και πάρουν και άλλες ώρες δεν ήξερε και βιαζοταν να το κλείσει γιατί είχε δουλειά.

Είναι κάπως αδιαφανοβυσματικα τα πράγματα ή είμαι καχυποπτη;τι να κανω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:25:28 »

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3809 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 12:48:08 μμ »
Μόλις πήρα τηλ. στο ΙΕΚ Επανομης.Μου απάντησαν πως κάλεσαν τους 2 πρώτους .
Εγω γιατί πρέπει να το πιστέψω;δεν μπορεί να έχει καλέσει τους 2 τελευταίους;
Όταν ρώτησα αν τα υπόλοιπα ΙΕΚ ανατολ.Θεσσαλονίκης τους ξανακαλεσουν και πάρουν και άλλες ώρες δεν ήξερε και βιαζοταν να το κλείσει γιατί είχε δουλειά.

Είναι κάπως αδιαφανοβυσματικα τα πράγματα ή είμαι καχυποπτη;τι να κανω;
Πήγαινε να δεις το προγραμμα των ειδικοτήτων, ποιός εκπαιδευτής ανέλαβε το μάθημα που σε ενδιαφέρει και δες από τον πίνακα κατάταξης αν είναι πρωτος ή δεύτερος. Το κάθε ΙΕΚ δεν μπορει α ξέρει τι γίνεται στα υπόλοιπα. Εδώ μετά βίας διευθετούν τα δικά τους θέματα, θα ξέρουν τι γίνεται στην υπόλοιπη Ανατολική Θεσ/κη ;

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3810 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 01:43:31 μμ »
Μόλις πήρα τηλ. στο ΙΕΚ Επανομης.Μου απάντησαν πως κάλεσαν τους 2 πρώτους .
Εγω γιατί πρέπει να το πιστέψω;δεν μπορεί να έχει καλέσει τους 2 τελευταίους;
Όταν ρώτησα αν τα υπόλοιπα ΙΕΚ ανατολ.Θεσσαλονίκης τους ξανακαλεσουν και πάρουν και άλλες ώρες δεν ήξερε και βιαζοταν να το κλείσει γιατί είχε δουλειά.

Είναι κάπως αδιαφανοβυσματικα τα πράγματα ή είμαι καχυποπτη;τι να κανω;

Μα σε παρακαλώ τώρα...
Φέτος θα παιχτεί το παιχνίδι "μαντέψτε από ποιό ΙΕΚ θα σας πάρουν, αν σας πάρουν, και για πόσες ώρες (και σε ποιά τμήματα)". Μια ευγενική χορηγία του Υπουργείου μας, για να μη βαριόμαστε. Όλα αυτά και ούτε μια παραίτηση. Αγχωμένοι όπως πάντα οι φουκαράδες εκπαιδευτές/εκπαιδευτικοί, αντί για τα "κεφάλια".
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3811 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 01:46:10 μμ »
βρε παιδια αφου ειναι το ανωτατο οριο  μεχρι 20 ωρες γιατι μου ειπαν οτι ειναι 6 ωρες και η δυετερη κοπελα θα παρει τις αλλες 3?????????????????????????????????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:25:28 »

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3812 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 01:52:45 μμ »
Ευτυχώς μετα απο πολλά χρόνια ρεμουλας και βολεματος επανηλθε η αξιοκρατία και η πλήρης διαφάνεια.Συγχαρητήρια στο ινεδιβιμ, στο υπουργείο,σε όλους βρε παιδιά..
Για πρωτη φορά μας δουλεύουν τόσο κομψά ,όλα γίνονται ´´με το γάντί´,και δεν έχεις δικαιωμα,όρεξη να διαμαρτυρυθεις.
Κάτι οι χθεσινοί ψεκασμοί,κάτι οι 3 ολόκληρες ώρες που προσφέρουν απλόχερα σκέφτεσαι γιατί να μπω στον κόπο να τους φτύσω κιόλας;

Αποσυνδεδεμένος Aquarius

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ18.02
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3813 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 02:04:22 μμ »
παιδιά έχω μπερδευτεί. Παίρνεις ή όχι ένσημα από τις ώρες σε ΙΕΚ? Ασφάλιση παίρνεις? Έστω μία ώρα την εβδομάδα σε ΙΕΚ είναι αρκετή για να χάσεις την κάρτα ανεργίας που πιθανόν έχεις? Και αν την χάνεις με ποιο σκεπτικό την χάνεις αν δεν παίρνεις ένσημα-ασφάλιση?

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3814 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 02:25:44 μμ »
παιδιά έχω μπερδευτεί. Παίρνεις ή όχι ένσημα από τις ώρες σε ΙΕΚ? Ασφάλιση παίρνεις? Έστω μία ώρα την εβδομάδα σε ΙΕΚ είναι αρκετή για να χάσεις την κάρτα ανεργίας που πιθανόν έχεις? Και αν την χάνεις με ποιο σκεπτικό την χάνεις αν δεν παίρνεις ένσημα-ασφάλιση?

Οχι δεν παίρνεις, οχι δεν παίρνεις, ναι την χάνεις.
Υποτίθεται οτι αν έχεις εισόδημα άνω των 5000 ευρώ από παροχή υπηρεσιών/πώληση αγαθών (το γράφω και γελάω) πρέπει να τους κόψεις ΑΠΥ ή κάτι τέτοιο.
Η διδασκαλία ως αναπληρωτής κλπ, δεν μετράει στην παροχή υπηρεσιών.

Ευτυχώς μετα απο πολλά χρόνια ρεμουλας και βολεματος επανηλθε η αξιοκρατία και η πλήρης διαφάνεια.Συγχαρητήρια στο ινεδιβιμ, στο υπουργείο,σε όλους βρε παιδιά..
Για πρωτη φορά μας δουλεύουν τόσο κομψά ,όλα γίνονται ´´με το γάντί´,και δεν έχεις δικαιωμα,όρεξη να διαμαρτυρυθεις.
Κάτι οι χθεσινοί ψεκασμοί,κάτι οι 3 ολόκληρες ώρες που προσφέρουν απλόχερα σκέφτεσαι γιατί να μπω στον κόπο να τους φτύσω κιόλας;

Μα δεν είναι όλα τόσο υπέροχα? and I think to myself, what a wonderful world :P

όλοι μαζί μια μεγάλη, ευτυχισμένη οικογένεια...


 ;D ;D ;D ;D
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Aquarius

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ18.02
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3815 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 02:45:47 μμ »
Οχι δεν παίρνεις, οχι δεν παίρνεις, ναι την χάνεις.
Υποτίθεται οτι αν έχεις εισόδημα άνω των 5000 ευρώ από παροχή υπηρεσιών/πώληση αγαθών (το γράφω και γελάω) πρέπει να τους κόψεις ΑΠΥ ή κάτι τέτοιο.
Η διδασκαλία ως αναπληρωτής κλπ, δεν μετράει στην παροχή υπηρεσιών.

Μα δεν είναι όλα τόσο υπέροχα? and I think to myself, what a wonderful world :P

όλοι μαζί μια μεγάλη, ευτυχισμένη οικογένεια...


 ;D ;D ;D ;D

θα τρελαθω πραγματικά...Εγώ είμαι ανεργός εδώ και 3.5 μήνες...για να έχω μία μίκρή έστω ελπίδα να βρώ κάτι στους επόμενους μήνες πρέπει να έχω ανεργία. Αν αποδεκτώ δηλάδη 1-2-3 ώρες την εβδομάδα σε ΙΕΚ θα φαίνομαι ως εργαζόμενος? Πως γίνεται να φαίνεσαι εργαζόμενος όταν δεν παίρνεις ενσημα?????
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2013, 02:47:18 μμ από Aquarius »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3816 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 02:48:39 μμ »
Παράθεση
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ - Αναφορικά με δημοσιεύματα που αφορούν στο μέλλον του Ιδρύματος Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης
Δημιουργηθηκε στις Τετάρτη, 30 Οκτωβρίου 2013 09:55

Αναφορικά με δημοσιεύματα που αφορούν στο μέλλον του Ιδρύματος Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης, κρίνουμε σκόπιμο να γνωστοποιήσουμε τα ακόλουθα:

Στο πλαίσιο της διοικητικής μεταρρύθμισης για τη βελτίωση της αποτελεσματικότητας των δομών, τον εξορθολογισμό του λειτουργικού κόστους και τη διαφάνεια και λογοδοσία υπέρ του δημόσιου συμφέροντος, το Εθνικό Ίδρυμα Νεότητας (ΕΙΝ) απορρόφησε, δυνάμει της ΚΥΑ 127175 (ΦΕΚ 2508 Β’/4.11.2011), το Ινστιτούτο Διαρκούς Εκπαίδευσης Ενηλίκων (Ι.Δ.ΕΚ.Ε) και το Ινστιτούτο Νεολαίας (Ι.Ν) και συγχωνεύθηκε με αυτά, μετονομαζόμενο σε Ίδρυμα Νεολαίας και Δια Βίου Μάθησης (Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ.).

Ο μετασχηματισμός αυτός ολοκληρώθηκε οργανωτικά με τον Ν. 4115/30.01.2013 με αποτέλεσμα το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ να αποτελεί σήμερα ένα εξαιρετικά ευέλικτο φορέα που υλοποιεί με επιτυχία μεγάλο αριθμό δράσεων, προγραμμάτων και έργων σε εθνική κλίμακα για:

    τη δια βίου μάθηση, για όλους τους πολίτες συμπεριλαμβανομένων εκείνων που ανήκουν σε πληθυσμιακές ομάδες που κινδυνεύουν με περιθωριοποίηση, όπως
    «Κέντρα Δια Βίου Μάθησης», «Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας», «Σχολές Γονέων», «Εκπαίδευση των μεταναστών στην ελληνική γλώσσα,  ελληνική ιστορία και ελληνικό πολιτισμό- Οδυσσέας», «Δράσεις Δια Βίου Μάθησης για το περιβάλλον και την αειφορία», «Κέντρα φιλοξενίας αιτούντων  άσυλο»  κ.ο.κ.
    τη νέα γενιά, με έμφαση τη στήριξη των νέων στην εκπαιδευτική και επαγγελματική διαδρομή και κινητικότητά τους, την ανάδειξη και στήριξη της καινοτομίας και την υποστήριξη της ενσωμάτωσης των νέων στο κοινωνικό κα παραγωγικό περιβάλλον, όπως το πρόγραμμα «Νέα Γενιά σε Δράση»,  «Ευρωπαϊκή Κάρτα Νέων», «Euro desk», «Σχέδια κινητικότητας ΙΕΚ LEONARDO DA VINCI» κ.ο.κ.
    τη διαχειριστική υποστήριξη της μαθητικής και φοιτητικής μέριμνας, όπως των Δημοσίων ΙΕΚ  και ΣΕΚ, των Φοιτητικών Εστιών,  και
    την υλοποίηση κάθε σχετικής με τις αρμοδιότητες του δραστηριότητα που του αναθέτει ο κος Υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων, όπως η χρηματοδότηση των Σχολικών Επιτροπών, η σίτιση των αναπληρωτών, κ.ο.κ.

Άλλωστε, αποτελεί βούληση του κου Υπουργού, να αναθέσει τον τομέα της νέας γενιάς, του νέου Προγράμματος Erasmus+ για την περίοδο 2014-2020, στο  Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ ως αποκλειστικό και αρμόδιο εθνικό φορέα, αξιοποιώντας την πλούσια τεχνογνωσία του ένεκα της επιτυχούς διαχείρισης του προγράμματος «Νέα Γενιά σε Δράση» που ήδη υλοποιεί, με Εθνική Αρχή τη Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς.

http://www.inedivim.gr/

Με τεράστια επιτυχία πραγματοποιεί αυτές τις δραστηριότητες, οχι απλά μεγάλη.

θα τρελαθω πραγματικά...Εγώ είμαι ανεργός εδώ και 3.5 μήνες...για να έχω μία μίκρή έστω ελπίδα να βρώ κάτι στους επόμενους μήνες πρέπει να έχω ανεργία. Αν αποδεκτώ δηλάδη 1-2-3 ώρες την εβδομάδα σε ΙΕΚ θα φαίνομαι ως εργαζόμενος? Πως γίνεται να φαίνεσαι εργαζόμενος όταν δεν παίρνεις ενσημα?????

Εγώ είχα ρωτήσει στον ΟΑΕΔ, και μου είπαν ακόμα και part time, χάνεις την κάρτα. Τί να σου πω...
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Jusqu_ici_tout_va_bien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3817 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 03:12:25 μμ »
ρε παιδιά με εχουν πάρει από το πρωί τρια τηλ με απόκρυψη κ δεν τα έχω προλάβει. να είναι κάποιο ΙΕΚ ή κάποιο ζαβό; σας πήραν εσάς με απόκρυψη από κάποιο ΙΕΚ;

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3818 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 03:13:50 μμ »
ρε παιδιά με εχουν πάρει από το πρωί τρια τηλ με απόκρυψη κ δεν τα έχω προλάβει. να είναι κάποιο ΙΕΚ ή κάποιο ζαβό; σας πήραν εσάς με απόκρυψη από κάποιο ΙΕΚ;

Εμένα όσες φορές με είχαν πάρει στο παρελθόν, απόκρυψη δεν είχε, γιατί έπαιρναν από σταθερό. Τώρα, αν παίρνουν από τα κινητά τους πλέον, τί να πώ.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Jusqu_ici_tout_va_bien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3819 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 03:15:34 μμ »
λογικό, ευχαριστώ  ;)

Αποσυνδεδεμένος stories_from_the_sea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3820 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 04:23:26 μμ »
Συγγνώμη βρε παιδιά που επαναφέρω το ερώτημα (δε βρίσκω κάτι σχετικό πουθενά), αλλά μήπως γνωρίζει κανείς τι γίνεται με όσες ειδικότητες ματαιώνονται, λόγω μειωμένου ενδιαφέροντος; Είμαι 1η στον πίνακα κατάταξης στην ειδικότητά μου κι έμαθα χτες ότι τελικά δε θα γίνει, διότι δεν υπάρχει επαρκής αριθμός καταρτιζομένων για συγκρότηση τμήματος ???
Υπάρχει καμία περίπτωση να μας καλέσουν σε άλλο ΙΕΚ ή απλά ατυχήσαμε;

Αποσυνδεδεμένος gianna9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3821 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 04:42:08 μμ »
με καλεσαν από ενα ιεκ της ανατολικης θεσ/κης, για 3 ωρες (1 ωρα/ημέρα), δηλαδη2 ωρες στο δρομο κάθε μερα για 1 ωρα μάθημα...σε ερωτηση που εκανα στο διευθυντη σχετικά με το πρόγραμμα η απαντηση του ηταν ' δεν φτανει που σου καναμε την τιμή και σε επιλέξαμε'..  επιπλέον υποψιαζομαι, οτι ατομο που ειναι κατω απο μενα στον πινακα πηρε πρισσοτερς ωρες από μενα.. νομίζω οτι δεν αξιζει καν να ασχοληθώ μαζί τους.. :-\
..αξίζεις φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160664
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 972
Σύνολο: 980

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.