*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688634 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5432 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 02:36:17 μμ »
Και εγω Τρίτη  βγήκα, δεν με καλέσανε φυσικά, οι δυο πρώτοι δημοσίοι υπάλληλοι με ενα μεταπτυχιακο και εμπειρία.
 Εγω με δυο μεταπτυχιακά, επιμορφώσεις 500 ωρών στην εκπαιδευση ενηλίκων, και το δεύτερο μεταπτυχιακο στην εκπαιδευση ενηλίκων με διδακτική εμπειρία σε όλες τις δομές, άνεργη και μάνα δυο παιδιων
αλλα προφανώς μικρότερη εμπειρία γι αυτο και κατατάχτηκα 3η παρόλο το δεύτερο μεταπτυχιακο.
Αυτο σας φαίνεται δίκαιο;
Επίσης το μάθημα οικονομικά μαθηματικα δωθηκανε όλες οι ωρες σε οικονομολόγους;
Το πρώτο μου μεταπτυχιακο εχει τίτλο οικονομικά μαθηματικα... Και δεν μου έδωσε ούτε μια ώρα απο τις 12 που υπήρχανε. Μοιράστηκα σε οικονομολόγους, ένας εκ των όποιον τελείωσε ΤΕΙ λογιστικής μόνο και φυσικά ειναι δημόσιος υπάλληλος.
Ακούω γνώμες?

Ε τί γνώμες..φυσικά έχεις δίκιο αλλά ο αποσπασμένος μόνιμος διευθυντής εσένα θα υποστηρίξει; Αυτά λέμε όσοι είμαστε στην ίδια περίπου θέση...
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:32:49 »

Αποσυνδεδεμένος jimmaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5433 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 02:59:25 μμ »
Συνάδελφοι έχουν καλέσει κανέναν σας απο τα ιεκ της Αττικής?

Αποσυνδεδεμένος mtoura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5434 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 03:21:18 μμ »
Συνάδελφε εν μέρει θα διαφωνίσω μαζί σου αν και πιστεύω δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση. Θεωρώ πως δεν πρέπει να γενικεύουμε την κατάσταση και ούτε να διαχωρίζουμε στρατόπεδα. Μπορεί να έχεις εμπειρία επαγγελματική και είμαι βέβαιη ότι θα έχεις να δώσεις σε μαθητές. Συμφωνώ γιατί κι εγώ είμαι αρκετά χρόνια επαγγελματίας στο αντικείμενο που διδάσκω και προσφάτως κάτοχος μεταπτυχιακού. Δυστυχώς για τους γνωστούς λόγους (μείωση προσωπικού) απολύθηκα από την εταιρεία μου. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν έχω να δώσω. Όπως και πολύ άλλοι. Γνωρίζεις πολύ καλά ότι πολλοί αξιόλογοι επαγγελματίες έμειναν στο δρόμο.  Προσωπικά έχω δει συναδέλφους επαγγελματίες που διδάσκουν στα ΙΕΚ και η διδασκαλία τους είναι άθλια και είμαι σίγουρη ότι θα έχεις δει κι εσύ τέτοιες περιπώσεις.  Κάθονται στην έδρα, κοιτάνε από το παράθυρο, μιλάνε στο κινητό, δεν ξέρουν καν να κάνουν διαλέξεις ή παρουσιάσεις και διδάσκουν τα πολύ βασικά. Όπως μου είχε πει παλιότερα ένας επαγγελματίας-εκπαιδευτής : έρχομαι να διδάξω για να ξεκουραστώ!  Αντίστοιχα έχω συναντήσει ανέργους πτυχιούχους που έχουν απίστευτες γνώσεις, πολύ καλά καταρτισμένοι και ενημερώνονται για τις εξελίξεις στο αντικείμενο τους. Και τέλος θα κάνω μια ερώτηση ρητορική. Πόσοι από εσάς που υπήρξατε εκπαιδευτές, βοηθήσατε τους μαθητές σας στην πιστοποίηση;  Πολλά παιδιά δυσκολεύονται να βρούνε την ύλη και τις απαντήσεις στις 300 ερωτήσεις της πιστοποίησης και πολλοί συνάδελφοι τους γύρισαν την πλάτη. Προσωπικά μέσα στο καλοκαίρι (καθώς έμεινα άνεργη και είχα χρόνο) έκανα το σωστό. Μιας και κάτοχος μεταπτυχιακού και με μία αρκετά εμπλουτισμένη βιβλιοθήκη με πρόσφατο υλικό , απάντησα στις περισσότερες ερωτήσεις ακόμη και σε μαθήματα που δεν δίδαξα. Ο εκπαιδευτής δεν είναι μόνο για τις ώρες του εξαμήνου. Συνεχίζει να υπάρχει για τον μαθητή του όταν τον χρειαστεί. Πόσοι από εσάς έχετε επικοινωνία με τους μαθητές σας όταν κάνουν πρακτική, που τότε πραγματικά οι μαθητές χρειάζονται την βοήθειά μας όσο ποτέ άλλωτε. Αυτά είχα να πω. Εύχομαι για το καλυτερο και υπομονή σε όλους.
Συμφωνώ και επαυξάνω Μαριάννα σε όσα αναφέρεις.
Μάλλον βρισκόμαστε σε παρόμοια κατάσταση.
Τι να ρε παιδιά, στο τέλος καταλήγω να λέω πέρα απο την υγεία μας όλα τα αλλα ειναι ανούσια.

Αποσυνδεδεμένος billy23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5435 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 03:21:54 μμ »
 Μία βοήθεια παιδιά.
 Με πήρε ο Διευθυντής του ΙΕΚ να μου πει ότι μου ανέθεσε ένα 4ώρο. Όμως , συνολικά είμαστε 3 εκπαιδευτές στον κατάλογο και πρώτος είμαι εγώ. Οι συνολικές ώρες για την ειδικότητα μας είναι 15. Αυτό σημαίνει ότι σε κάποιον θα δώσει περισσότερες ώρες από μένα.
 Τι μπορώ να κάνω ; Οι Διευθυντές δικαιούνται να κάνουν ότι θέλουν ; Ούτε καν να σέβονται την κατάταξη ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:32:49 »

Αποσυνδεδεμένος Roro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5436 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 04:10:28 μμ »
Εγώ να ρωτήσω κάτι? Κανονικά δεν πρέπει να περιμένουν τους οριστικούς πίνακες (μετά και τις ενστάσεις) για να κάνουν αναθέσεις?Δηλαδή αν σε κάποιον γίνει δεκτή η ένστασή του και ανέβει θέσεις στον πίνακα, τι θα κάνουν δηλαδή? Θα πάρουν τις ώρες από αυτόν που τις έχουν ήδη δώσει? :-\Προχειροδουλειές όπως πάντα.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5437 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 04:21:05 μμ »
Μία βοήθεια παιδιά.
 Με πήρε ο Διευθυντής του ΙΕΚ να μου πει ότι μου ανέθεσε ένα 4ώρο. Όμως , συνολικά είμαστε 3 εκπαιδευτές στον κατάλογο και πρώτος είμαι εγώ. Οι συνολικές ώρες για την ειδικότητα μας είναι 15. Αυτό σημαίνει ότι σε κάποιον θα δώσει περισσότερες ώρες από μένα.
 Τι μπορώ να κάνω ; Οι Διευθυντές δικαιούνται να κάνουν ότι θέλουν ; Ούτε καν να σέβονται την κατάταξη ;
Οι διευθυντής-υποδιευθυντής κάνουν ό,τι γουστάρουν με έναν περιορισμό. Δεν μπορούν να δώσουν περισσότερες ώρες στον δεύτερο απ΄ό,τι στον πρώτο και ούτω καθ΄εξής. Μπορούν όμως να δώσουν 2 ώρες σε 5 εκπαιδευτές ή 5 ώρες σε 2 εκπαιδευτές για ένα σύνολο 10 ωρών. Μπορούν επίσης να αλλάξουν εκπαιδευτές στο δεύτερο εξάμηνο και να πάρουν τους πιο κάτω στον πίνακα ή να κρατήσουν τους ίδιους του πρώτου εξαμήνου. Επίσης μπορούν να παίζουν με τις φλου αναθέσεις των προγραμμάτων σπουδών. Με άλλα λόγια έχουν έναν πίνακα εκπαιδευτών και...κάνουν παιχνίδι.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5438 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 04:30:35 μμ »
Μία βοήθεια παιδιά.
 Με πήρε ο Διευθυντής του ΙΕΚ να μου πει ότι μου ανέθεσε ένα 4ώρο. Όμως , συνολικά είμαστε 3 εκπαιδευτές στον κατάλογο και πρώτος είμαι εγώ. Οι συνολικές ώρες για την ειδικότητα μας είναι 15. Αυτό σημαίνει ότι σε κάποιον θα δώσει περισσότερες ώρες από μένα.
 Τι μπορώ να κάνω ; Οι Διευθυντές δικαιούνται να κάνουν ότι θέλουν ; Ούτε καν να σέβονται την κατάταξη ;

Είναι η πρώτη  φορά που πέρνεις ώρες;
Στη θέση σου θα τις έπαιρνα και θα ψαχνόμουν έπειτα... Υπάρχει περίπτωση να θέλει να σε αποθαρρύνει με τις λίγες αυτές ώρες... Στην περίπτωση αυτή και εφόσον τις δεχθείς θα σου βρει ως δια μαγείας κι άλλες... Εφόσον μάλιστα ήμουν και πρώτος, θα δεχόμουν και το "μισάωρο"...

Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5439 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 04:40:56 μμ »
Κανονικά θα πρέπει να βγουν οι οριστικοί πίνακες για να καλέσουν... Από την άλλη βλέπω και πάλι ο εκάστοτε διευθυντής να μοιράζει τις ώρες κατά το δοκούν, αλλού τις δίνουν όλες σε έναν και αλλού τις μοιράζουν που κατά τη γνώμη μου είναι πιο σωστό με τόση ανεργία όλοι έχουν δικαίωμα...στην εμπειρία γιατί από εργασία άστα να πάνε καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος billy23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5440 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 04:51:10 μμ »
Οι διευθυντής-υποδιευθυντής κάνουν ό,τι γουστάρουν με έναν περιορισμό. Δεν μπορούν να δώσουν περισσότερες ώρες στον δεύτερο απ΄ό,τι στον πρώτο και ούτω καθ΄εξής.

 Αυτό αναφέρεται σε κάποιον κανονισμό που μπορώ να βρω και να του τον δείξω ;

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5441 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 05:49:06 μμ »
Εν τω μεταξύ, κάποια ΙΕΚ έχουν ήδη αναθέσει μαθήματα. Οι αναθέσεις είναι γενικά φλου στους οδηγούς σπουδών  και οι διευθυντές δεν έχουν ιδέα! Εγώ ως φιλόλογος έχω τηλεφωνήσει στα ΙΕΚ του νομού μου και τους έχω επισημάνει τα μαθήματα που πρέπει να ανατεθούν σε φιλολόγους και όχι σε ψυχολόγους, δασκάλους και άλλους. Οι ειδικότητες ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΙ και ΣΥΝΤΑΚΤΕΣ-ΡΕΠΟΡΤΕΡ έχουν πολλά μαθήματα για φιλολόγους! Ο καθένας ας αγωνιστεί για την ειδικότητά του 8)!!

pipis75 πού μπορώ να δω ποια μαθήματα διδάσκουν οι φιλόλογοι αλλά και οι άλλοι εκπαιδευτικοί ανά ειδικότητα;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2014, 05:53:18 μμ από bania »

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5442 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 05:59:03 μμ »
http://www.gsae.edu.gr/el/epaggelmatiki-katartisi/i-e-k-institoyta-epaggelmatikis-katartisis/odigos-eidikotiton
Κάποιες όμως ειδικότητες αναφέρονται εντελώς φλου ή και καθόλου στις αναθέσεις. Οπότε επισημαίνεις στο διευθυντή ότι το μάθημα "Αγωγή του Λόγου" π.χ. στους ΣΥΝΤΑΚΤΕΣ-ΡΕΠΟΡΤΕΡ πρέπει να το πάρει φιλόλογος. Επίσης πτυχιούχοι Φ.Π.Ψ. μπορούν να πάρουν τις ψυχολογίες στους ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΥΣ.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5443 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 06:01:39 μμ »
Το είδα αυτό αλλά ήθελα κάτι πιο ξεκάθαρο! Σε ευχαριστώ πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5444 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 07:53:41 μμ »
Καλησπέρα..Τελικά τι ισχύει για την ασφάλιση;Η προκήρυξη λέει ΤΕΒΕ ή ΑΕΔ , αλλά παραπέμπει και σε μια ΑΔΑ η οποία μας υποχρέωνε να γραφτούμε στο ΙΚΑ..Προσωπικά θεωρώ πως το ΤΕΒΕ δεν αξίζει..

Αποσυνδεδεμένος GALAZOULIS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5445 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 12:26:28 πμ »
Έχουν ήδη ενημερώσει αρκετούς καθηγητές στα ΙΕΚ που ξερω...καποια είχαν ήδη και συναντηση με τους εκπαιδευτικους...(Πεμπτη κ Παρασκευη...) Βεβαια οι τελικοί πινακες δεν εχουν βγει κ δεν ξερω πως θα διαχειριστουν τη νεα καταταξη.... Αν κ δεν εχω δουλέψει ξανα σε ΙΕΚ...θα αρχισω να ρωταω αν ειμαι σε επιλέξιμη θεση μετά την ανακοίνωση των τελικών πινάκων...Φανταζομαι οτι θα πρέπει να παω απο εκεί...απο το τηλ αποκλείεται να μου το πουν εφόσον δεν με γνωρίζουν...Ετσι δεν ειναι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 935
Σύνολο: 939

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.