*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688592 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7084 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 06:48:23 μμ »
http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typoy-kai-dimosion-sxeseon/deltia-typoy/14370-10-11-15

 Και 30 Νοεμβρίου και να είναι είμαστε οκ  :-*
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2015, 06:53:27 μμ από @@ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:35:05 »

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7085 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 07:08:32 μμ »
http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typoy-kai-dimosion-sxeseon/deltia-typoy/14370-10-11-15

 Και 30 Νοεμβρίου και να είναι είμαστε οκ  :-*

Βγάλανε μια γενικόλογη ανακοίνωση , διότι...

μετά τον...φορτσάτο Φορτσάκη...

Έκανε δηλώσεις και ο άλλος "πρώην" ο Αρβανιτόπουλος...

Ενώ...

..νοιάστηκε για το "καλό μας" και το ΠΑΣΟΚ , που κατέθεσε , σχεδόν με το σύνολο της Κ.Ο. ...όποιας τούμεινε τεσπά...

"επίκαιρη ερώτηση στον υπουργό παιδείας Νίκο Φίλη"

Για τα κλειστά Δ.Ι.Ε.Κ. και τα δεδουλευμένα μας ..


...ε ρε πολιτικές ... ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΙΚΕΣ μάλλον υπεραξίες που αποκομίζονται στις πλάτες μας!.. Ε ΡΕ!...

Α!..κι από την άλλη , "φυσικά"  η ανακοίνωση του υπουργείου Φίλη και θρησκευμάτων , Κουβέντα για το πότε θα πληρωθούμε..

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2015, 07:21:53 μμ από Theta._ »
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7087 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 09:12:24 μμ »
Αυτό έκανα και γω Lasid: μετέτρεψα τους μήνες σε ώρες αφού εξάλλου οι βεβαιώσεις μου γράφουν πόσες ώρες έκανα την εβδομάδα-αλλά με πήραν σήμερα απο το ΙΕΚ που κατέθεσα την αίτηση και επέμεναν πως οι 9 μήνες δεν μπορεί να μετατραπούν σε ώρες αλλά μου είπαν ότι εκείνοι διαιρούν το 9 (μήνες προϋπηρεσίας μου)με το 12 (μήνες του έτους) (με αποτέλεσμα να βγάζουν άλλα αποτελέσματα). Τους πρέπεμψα στο ΦΕΚ που αναφέρει η εγκύκλιος(το οποίο ούτε η διευθύντρια γνώριζε...'ακουσον άκουσον) επιμένοντας και γω ότι για το μη μόνιμο προσώπικό γράφει καθαρά ότι η αναγωγή γίνεται με βάση των αριθμό ωρών.Ρώτησα μάλιστα πώς προκύπτει η δαίρεση με το 12 (ημερολογιακό έτος) και όχι πχ με το 9(σχολικό έτος) και μου είπαν ότι αυτό δεν αναφέρεται στην εγκύκλιο αλλά προκύπτει με βάση τη λογική λέει. Κάνω λάθος ? Ειλικρινά χρειάζομαι βοήθεια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:35:05 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7088 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 09:18:26 μμ »
Εμένα μου φαίνεται παντελώς αυθαίρετος ο τρόπος υπολογισμού τους. Ειδικά το να διαιρέσει με το 12 είναι κουφό!
Τι θα βρεις αν διαιρέσεις τους 9 μήνες προϋπηρεσίας με το 12; Τον μέσο όρο εργασίας μέσα σε ένα πλήρες έτος; :o
Πάντως 9/12 είναι 3/4=0.75. Τι συμπέρασμα βγαίνει από αυτό;

Πάρε τηλέφωνο στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ γιατί κάθε ΙΕΚ κάνει τα δικά του!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7089 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 09:40:43 μμ »
Αυτό λέω και γω αλλά η διευθύντρια επέμενε κια όπως σου είπα μου είπε ότι το 12 προκύπτει με βάση τη λογική....τη λογική ποιανού ρωτώ εγώ ...? Εν τω μεταξύ όταν της έδωσα τον αριθμό του ΦΕΚ(για την αναγωγή) για να το κοιτάξει μου λέει" μα αυτό το ΦΕΚ έχει ημερομηνία 2012, δεν ιχύει" και της λέω και γω ότι σε αυτό παραπέμπει η ίδια η τωρινή πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τα ΙΕΚ!!! Τελικά  αφού επέμενε της είπα και γω ας γράψουν ότι νομίζουν και θα κάνω ένσταση στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ εφόσον θεώρώ ότι κάνουν λάθος. Και θύμωσε και από πάνω και μου λέει μα αφού "΄λόγω πιστοποίησης ΕΟΠΠΕΠ προηγείστε, εξακολουθείτε να προτίθεστε να κάνετε ένσταση?.Εξάλλου στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ μπορέι λέει να την μετρούν αλλιώς την προϋπηρεσία απ'ότι στο ΙΕΚ ". Και της απαντώ και γω ότι δεν έχει νόημα με βάση την ίδια εγκύκλιο ο κάθε ένας να ερμηνέυει με άλλο τρόπο τα δεδομένα. Ειλικρινά σου μιλάω αυτά ακριβώς ειπώθηκαν επι λέξει κια έχω τρελαθεί απο το μεσημέρι.

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7090 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 09:50:58 μμ »
Θα μπει κανένας χάκερ στον σέρβερ τους, θα αλλάζει τα μόρια και μετά από κανένα μήνα θα το πάρουν είδηση, χαχα!
Τους πήρε 5-6 μέρες για να απαγορεύσουν την πρόσβαση στα αποτελέσματα που ανεβάζει το κάθε ΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7091 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 09:57:07 μμ »
Ρε παιδιά ηρεμήστε, αυτά που βλέπαμε τόσες μέρες δεν ήταν ούτε καν τα προσωρινά αποτελέσματα, έλειπαν ένα σωρό ονόματα.
Και όχι δεν ανέβαιναν αυτόματα τα ονόματα από κάθε ΙΕΚ με το που καταθέταμε την αίτησή μας, ούτε σε όλα τα ΙΕΚ γίνονταν αυτόματος έλεγχος των δικαιολογητικών. Στο ΙΕΚ που κατέθεσα εγώ τα δικαιολογητικά μου, δεν έγινε απολύτως κανένας έλεγχος.
Επομένως ηρεμήστε και όταν θα ανακοινωθούν τα προσωρινά αποτελέσματα, τότε και μόνο τότε, θα ξέρουμε τι και πώς.
Και ναι προσωπικά, όπως και άλλοι, θεωρώ μεγάλο πρόβλημα και αβλεψία το ότι τα αποτελέσματα δεν ανακοινώνονται ανά ΙΕΚ, όπως στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ, αλλά μόνο ανά περιφέρεια, έτσι είναι αδύνατον να ελέγξει κανείς τόσο την κατάταξή του ανά ΙΕΚ, όσο και τις προσλήψεις που γίνονται σε αυτά, που σε τελική ανάλυση είναι αυτό που μετράει...

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7092 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 10:01:04 μμ »
Ρε παιδιά ηρεμήστε, αυτά που βλέπαμε τόσες μέρες δεν ήταν ούτε καν τα προσωρινά αποτελέσματα, έλειπαν ένα σωρό ονόματα.
Και όχι δεν ανέβαιναν αυτόματα τα ονόματα από κάθε ΙΕΚ με το που καταθέταμε την αίτησή μας, ούτε σε όλα τα ΙΕΚ γίνονταν αυτόματος έλεγχος των δικαιολογητικών. Στο ΙΕΚ που κατέθεσα εγώ τα δικαιολογητικά μου, δεν έγινε απολύτως κανένας έλεγχος.
Επομένως ηρεμήστε και όταν θα ανακοινωθούν τα προσωρινά αποτελέσματα, τότε και μόνο τότε, θα ξέρουμε τι και πώς.
Και ναι προσωπικά, όπως και άλλοι, θεωρώ μεγάλο πρόβλημα και αβλεψία το ότι τα αποτελέσματα δεν ανακοινώνονται ανά ΙΕΚ, όπως στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ, αλλά μόνο ανά περιφέρεια, έτσι είναι αδύνατον να ελέγξει κανείς τόσο την κατάταξή του ανά ΙΕΚ, όσο και τις προσλήψεις που γίνονται σε αυτά, που σε τελική ανάλυση είναι αυτό που μετράει...

για τον έλεγχο.
Σε καποια ΙΕΚ κάνουν ξάνα το ελεγχο ολων των δικαιολογητικων σε δευτερο χρονο.
αν θυμάμαι καλά και πέρυσι δεν ειχαν βγει ανα ΙΕΚ αλλά μονο σε ενα πχ . στο κεντρικο, και στα υπόλοιπα επαιρνες τηλέφωνο και σου λέγαν σε ποια σειρά είσαι ή πηγαινες απο εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7093 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 10:44:49 μμ »

Παιδιά , τουλάχιστο πέρσι και πρόπερσι , που ήμουν σε Δ.Ι.Ε.Κ. , μ' όλη τη σχετική διαδικασία.. ηλεκτρονικές φόρμες , Μοριοδοτήσεις ,"κατατάξεις" κλπ. ..

...Ενδελεχή έλεγχο στα δικαιολογητικά , από τις Γραμματείες.. ναι θυμάμαι..

..Προσωρινή και τελική κατάταξη .. αλλά Μία και Μία ... Ολοκληρωμένες Αναρτήσεις , εννοώ .. ξανά θυμάμαι...
(Μάλιστα, η Προσωρινή , πέρσι βγήκε σχεδόν "άμα τη λήξη" των ηλεκτρονικών αιτήσεων και η Τελική , μετά τον Έλεγχο και τις Ενστάσεις)


Ειδική , όμως - ανά ΔΙΕΚ επιλογών μας- κατάταξη.. ΔΕΝ!..

ΟΥΤΕ καν , στα σάιτς - μπλογκς των Ιδίων των Δ.Ι.Ε.Κ.


...................

Βέβαια , αυτό που ΔΕΝ θέλω να θυμάμαι .. είν' το άλλο προπέρσινο , οπότε η προκήρυξη βγήκε μια Πέμπτη Μεσημέρι και Έληξε Σάββατο προς Κυριακή ώρα 24:00

Τό' χω ξαναπεί..

Όσοι είμαστε απίκοι στο σάιτ ΙΝΕΔΙΒΙΜ ... μα καθημερινά λέμε , πήραμε χαμπάρι και ενημερώσαμε , Φίλους , Γνωστούς Επιστήμονες , που ενδεχομένως ενδιαφέρονταν...

Άλλοι , προερχόμενοι από ..βαθείς .. ή ευρείς Κομματικούς Μηχανισμούς και "πελατείες" ΗΞΕΡΑΝ!..

Αυτά.

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος σισσυ4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7094 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 10:59:22 μμ »
Αυτό έκανα και γω Lasid: μετέτρεψα τους μήνες σε ώρες αφού εξάλλου οι βεβαιώσεις μου γράφουν πόσες ώρες έκανα την εβδομάδα-αλλά με πήραν σήμερα απο το ΙΕΚ που κατέθεσα την αίτηση και επέμεναν πως οι 9 μήνες δεν μπορεί να μετατραπούν σε ώρες αλλά μου είπαν ότι εκείνοι διαιρούν το 9 (μήνες προϋπηρεσίας μου)με το 12 (μήνες του έτους) (με αποτέλεσμα να βγάζουν άλλα αποτελέσματα). Τους πρέπεμψα στο ΦΕΚ που αναφέρει η εγκύκλιος(το οποίο ούτε η διευθύντρια γνώριζε...'ακουσον άκουσον) επιμένοντας και γω ότι για το μη μόνιμο προσώπικό γράφει καθαρά ότι η αναγωγή γίνεται με βάση των αριθμό ωρών.Ρώτησα μάλιστα πώς προκύπτει η δαίρεση με το 12 (ημερολογιακό έτος) και όχι πχ με το 9(σχολικό έτος) και μου είπαν ότι αυτό δεν αναφέρεται στην εγκύκλιο αλλά προκύπτει με βάση τη λογική λέει. Κάνω λάθος ? Ειλικρινά χρειάζομαι βοήθεια!

Η ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ ειναι αυτα που σου ειπαν...οι 9 μηνες που εχεις δουλεψει ειναι τα 9/12 του ενος ετους...που μπερδευεσαι?

Αποσυνδεδεμένος σισσυ4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7095 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 11:03:49 μμ »
Εμένα μου φαίνεται παντελώς αυθαίρετος ο τρόπος υπολογισμού τους. Ειδικά το να διαιρέσει με το 12 είναι κουφό!
Τι θα βρεις αν διαιρέσεις τους 9 μήνες προϋπηρεσίας με το 12; Τον μέσο όρο εργασίας μέσα σε ένα πλήρες έτος; :o
Πάντως 9/12 είναι 3/4=0.75. Τι συμπέρασμα βγαίνει από αυτό;

Πάρε τηλέφωνο στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ γιατί κάθε ΙΕΚ κάνει τα δικά του!

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...!!!!!!! ΑΦΟΥ η προυπηρεσια ειναι ΗΔΗ εκφρασμενη σε μηνες, ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΓΩΓΗ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΤΗ!!!!! :P :P :P

ΤΑ 9/12 = 3/4 = 0.75 σημαινουν Οτι ΕΧΕΙς ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ 0.75 ΕΤΗ!!!!!!! (Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΗ δευτεροβαθμια υπολογιζεται τελικα σε ΕΤΗ.....)

Αποσυνδεδεμένος σισσυ4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7096 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 11:04:57 μμ »
ΟΥΤΕ ενα θετικο μυαλο  δεν υπαρχει μεταξυ μας?? :P

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7097 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 11:31:50 μμ »
Η ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ ειναι αυτα που σου ειπαν...οι 9 μηνες που εχεις δουλεψει ειναι τα 9/12 του ενος ετους...που μπερδευεσαι?

Μπερδεύομαι στο ότι μέσα στο ΦΕΚ αναφέρει ώς μόνη μονάδα μέτρησης τις ώρες .750 ώρες = 1 έτος λέει. Δεν αναφέρει πουθενά τίποτα για μήνες. Εννοείται ότι εφόσον η βεβαίωση αναφέρει μήνες μένουν  ως έχουν ? Και γω αυτό το εννοείται που να το ξέρω?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 950
Σύνολο: 958

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.