*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688635 φορές)

0 μέλη και 23 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7126 στις: Νοέμβριος 11, 2015, 08:15:10 μμ »
Βρε παιδιά που τα βλέπετε αυτα τα μόρια?  Δώστε ένα λινκ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. . .

συνδέσου και κατεβασε την αιτηση σου και παθε πλακα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:34:57 »

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7127 στις: Νοέμβριος 11, 2015, 08:35:56 μμ »
μπορεί κάποιος να μου πει πως υπολογίζεται η προϋπηρεσία στα ΣΔΕ ;
Συγγνώμη αν η ερώτηση αυτή έχει απαντηθεί ήδη. Έψαξα στα μηνύματα εδώ αλλά δεν βρήκα άκρη.

Αποσυνδεδεμένος σισσυ4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7128 στις: Νοέμβριος 11, 2015, 08:41:48 μμ »
εμενα πλεον τα μορια ειναι σταθερα (!!!!!!!) απο τοτε που πηγα τα δικαιολογητικα στο ιεκ οπου μου τα μειωσαν εκει λιγο

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7129 στις: Νοέμβριος 11, 2015, 08:54:56 μμ »
ωρέ παιδιά...

Λέω, τώρα , καθώς είχαμε μια σχετική συζήτηση δωμέσα , με τη Συνάδελφο sofiaaek  , συν ότι παρακολουθώ και συμμετέχω στον ευρύτερο προβληματισμό..

Όταν πήγατε .. Πήγαμε στα Δ.Ι.Ε.Κ. υποβολής χαρτούρας και έλεγξαν τα δικαιολογητικά μας...

ΔΕΝ μας είπαν ΤΙ μετράει "τελικά" , ΤΙ δεν μετράει , ΤΙ λαμβάνει διαφορετική Μοριοδότηση;;...

ΔΕΝ φύγαμε με μια "τελική" εικόνα, η οποία μάλιστα ..σε λίγα , ομολογώ,  Δ.Ι.Ε.Κ. στην έδιναν κατευθείαν , αναρτώντας μπροστά σου , την "επίσημη" μοριοδότηση;

..Προσωπικά , Λόγω .. όχι ακριβώς λάθους.. Όταν έκανα την αίτηση , συμπλήρωσα τον επίσημο από το ασφαλιστικό μου Ταμείο Χρόνο Εργασίας στο "αντικείμενον".

Έτρεξα σε Δικαστήρια , βρήκα Τελεσίδικες Δικαστικές Αποφάσεις σε Αγωγές μου , κατά (άθλιων) εργοδοτών .. που ΔΕΝ έχουν προσμετρηθεί στο ταμείο μου..

Συμπλήρωσα ΕΝΑ , επιπλέον , Έτος Εργασίας...

...........

Λέω το άσχετο (;..) παράδειγμα δικό μου , διότι , έφυγα από το Δ.Ι.Ε.Κ. υποβολής με μια Σαφή εικόνα , που επιβεβαιώθηκε με (μικρή..) αύξηση Μοριοδότησής μου στην "τελική" Φόρμα "αίτησης"..


Ώστε να Ρωτήσω , Συνάδελφοι!..

Φύγατε από τα Δ.Ι.Ε.Κ. υποβολής , με ΑΛΛΗ "διαβεβαίωση" Μοριοδότησης και Είδατε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ , ανοίγοντας είτε (όσο ήταν δημόσια) στην "κατάταξη", Είτε στη Νέα "μοριοδότηση" Φόρμας σας  Α Λ Λ Α ;;;...

Προσωπικά , σας Προτείνω  ΕΝΣΤΑΣΗ... ωρέ ΔΕΝ πα νά' στε στη Δική μου "ειδικότητα" και με την δικαίωσή σας να με ξεπεράσετε..

ΠΟΥ Πάμε βρεε!... ΠΟΥ ΠΑΑΑΑΜΕΕ!!...

(πηγή: Τεράστιος Βασίλης Αυλωνίτης ... Τόσο "παλιός" ..Τόσο Διαχρονικός)

Θ.
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:34:57 »

Αποσυνδεδεμένος lafemme

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7130 στις: Νοέμβριος 11, 2015, 09:00:58 μμ »
καλα μιλαμε τα ατομα χανουν.
μου αφαιρεσαν εντελως τα 2 χρονια δευτεροβαθμιας συμφωνα με το φεκ. και τοσοι μηνες θα μου πάνε χαμενοι? παμε καλα? τι πινουν εκει περα?
ελλαδαρα και παλι, το κ€ρ@τ0 μου μεσα.
περιμενω τα προσωρινα και ενσταση. τελος.

αλήθεια, πόσους συμφέρει να μας αφαιρεσουν ολα αυτα??!! βλέπουν οτι απειλουμε τις πελατειακές τους σχέσεις?? κριμα μωρε...
εγω πλεον εχω παθει ανοσια... Για να μην στεναχωριεσαι εγω ειχα 32000 και τωρα μου τα εβγαλαν 18000 χαχα κλαιω πραγματικα.... Ειναι χαζοι ολοι τους.... Τους βαρεθηκα.... Ουτε ενσταση κανω ουτε τπτ.... Εχουν ψυχολογικα προβληματα.... Μου αφαιρεσαν ενα σωρο

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7131 στις: Νοέμβριος 11, 2015, 09:17:42 μμ »
Εμένα πάντως αμετάβλητα έχουν παραμείνει και τα μόρια και η ημερομηνία υποβολής που σημαίνει είτε ότι όλα είναι εντάξει με την αίτησή μου είτε  ότι δεν την έχουν δει καθόλου (υποπτεύομαι το δεύτερο).
Και για να απαντήσω στη συνάδερφο, εγώ πάλι δεν έφυγα με καμία εικόνα από το ΙΕΚ, καθώς εκεί που υπέβαλλα τα δικαιολογητικά δεν τα έλεγχαν καθόλου τη στιγμή της κατάθεσης..

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7132 στις: Νοέμβριος 11, 2015, 09:21:52 μμ »
εγω πλεον εχω παθει ανοσια... Για να μην στεναχωριεσαι εγω ειχα 32000 και τωρα μου τα εβγαλαν 18000 χαχα κλαιω πραγματικα.... Ειναι χαζοι ολοι τους.... Τους βαρεθηκα.... Ουτε ενσταση κανω ουτε τπτ.... Εχουν ψυχολογικα προβληματα.... Μου αφαιρεσαν ενα σωρο

Συνάδελφε , το ΑΠΟΛΥΤΟ Έγκλημα είναι ότι ΜΕΙΩΣΑΝ  Δ Ρ Α Μ Α Τ Ι Κ Α  την Μοριοδότηση του ΠΤΥΧΙΟΥ στην Ειδικότητα , μπατίρησαν το Μεταπτυχιακό.. Ευτυχώς Γλύτωσαν το Διδακτορικό (ξαναλέω ΔΕΝ μ' διδάκτωρ) ..Πήγαν στις 150 ώρες το μόριο διδασκαλίας σε Δ.Ι.Ε.Κ.

..Και στα "λοιπά" ..κοπτοραπτική!...

Άσε την Τεράστια κουβέντα ...ΛΙΑΝ καθοριστική , που αναπτύσσεται αυτές τις μέρες δωμέσα...

Με Τι αντίληψη Μοριοδότησης φεύγεις απ' το Δ.Ι.Ε.Κ. "υποβολής" και Τι σου βγαίνει στη Νέα "φόρμα".. Κατά ΠΩΣ διαπιστώνω από τα ποστς Συναδέλφων ,υφίσταται Διαφορετική αντίληψη και Έλεγχος και "τελική" μοριοδότηση από Δ.Ι.Ε.Κ. υποβολής σε Δ.Ι.Ε.Κ. υποβολής... 

Και μένανε ο κυρ Μόριος έπεσε ..μα έπεσε πολύ συγκριτικά με πέρσι... 

ΟΚ , βελτιώθηκε - μην τα ματαλέω- με Δικαστική χαρτούρα Εργασίας ...αλλά από 60+ πέρσι , στο 44,7  φέτο..


Με τους φετινοί κανονισμοί ...αμ' αυτό μου "αναλογεί".. με Συστηματική καταμέτρηση , στο Δ.Ι.Ε.Κ. που υπέβαλα...

.......

Πάντως Επιμένω...

Σ' οιαδήποτε ειδικότητα..

Μα και στη Δική μου...

Όπου υπάρχει ΑΔΙΚΙΑ , ακόμη και υποδιαστολών "μορίων" ...

Τσακίστε τους στις Ενστάσεις...


Αυτό , λέω .. προτείνω...

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος smea31

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7133 στις: Νοέμβριος 11, 2015, 09:28:13 μμ »
Καλησπέρα,

Αν κάοποιος έχει κάτω <150 ωρών σε ΙΕΚ μοριοδοτείται βάσει αναγωγής ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7134 στις: Νοέμβριος 11, 2015, 09:42:55 μμ »
Καλησπέρα,

Αν κάοποιος έχει κάτω <150 ωρών σε ΙΕΚ μοριοδοτείται βάσει αναγωγής ή όχι;

Στην τελική σου Φόρμα προς εκτύπωση Τι βλέπεις;;,.

Το πιθανότερο είναι , ότι εφόσον φέτος , τα πάντα παν' με κλάσματα και υποδιαστολές ..

Ότι σου μέτρησαν το επί τοις %  , των ωρών σου έναντι ΕΝΟΣ Πλήρους Μορίου για Κάθε 150 ώρες διδασκαλίας..

..Χοντρικά , έτσι βγήκε εξαρχής , με την κατάθεση επακριβώς των Ωρών στην αίτηση - σύστημα , καθώς ΟΥΔΕΙΣ - ΟΥΣΕΜΙΑ - ΟΥΔΕΝ έχει Ώρες ακριβή Πολλαπλάσια του 150 = 1 μόριο...


ΔΕΣ , όμως Τι σου προσμέτρησαν στο Δ.Ι.Ε.Κ. υποβολής!...

Σ' εμένα  (καλώς , εκτιμώ) Πήραν κομπιουτεράκια , Πρόσθεσαν ΟΛΕΣ τις Ώρες για τις Οποίες είχα Δικαιολογητικά , διόρθωσαν ό,τι  είχα συμπληρώσει , με τα δικά μου "μαθηματικά" στην αίτηση και το υπέβαλαν...

Ξαναλέω:

Και αυτό το Πεδίο , σου βγάζει Μονάδες και Δεκαδικά .. ή μόνο Δεκαδικά...

Το Θέμα έίν' να στο έχουν υποβάλει ΣΩΣΤΑ , Όπως και ΟΛΗ την Φόρμα , από το Δ.Ι.Ε.Κ. που κατέθεσες..

(ΔΕΣ όλη την προηγούμενη κουβέντα στο θρεντ..)

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7135 στις: Νοέμβριος 11, 2015, 09:47:28 μμ »
Σχετικά με την ανακοίνωση που είχε βγάλει το υπουργείο για την καθυστέρηση λειτουργίας των δΙΕΚ

Θέλω να σχολιάσω την παρακάτω πρόταση που αποτελεί μέρος της ανακοίνωσης.

"....Παρόλα αυτά έχει ληφθεί μέριμνα από την πλευρά του υπουργείου για τη διασφάλιση της ποιότητας της εκπαιδευτικής διαδικασίας. ..."

Ποιος εκπαιδευτής θα έχει αφήσει τουλάχιστον 2 κενά απογεύματα στο πρόγραμμά του από Δευτέρα 23/11 (αν ξεκινήσουν τότε τα ΙΕΚ) για να διδάξει στα ΙΕΚ και να πληρωθεί το καλοκαίρι του 2016; Μόνο αυτός που περιμένει να ""ζήσει"" από τα ΙΕΚ. Αυτός είναι ο στόχος του "θεσμού";

 Ο στόχος είναι η επαγγελματική κατάρτιση ανθρώπων που επιλέξανε να καταρτιστούν σε καιρό κρίσης ή η ""επιβίωση"" των εκπαιδευτών που δεν βρίσκουν άλλες εκπαιδευτικές δομές για να δεσμεύσουν το χρόνο τους;

Με αυτή την καθυστέρηση διασφαλίζεται η  ποιότητα της εκπαιδευτικής διαδικασίας ή το αντίθετο;

Ποιος σπουδαστής θα θεωρήσει ότι θα του παρέχουν ποιοτική εκπαιδευτική διαδικασία όταν διαπιστώνει ότι οι εκπαιδευτές και οι διευθυντές και λοιποί δεν γνωρίζουν ούτε και σήμερα πότε θα ξεκινήσει το χειμερινό εξάμηνο;

Μας έχουν απλήρωτους να τσακωνόμαστε χωρίς ουσία και νόημα. Έχω συμμετάσχει ίσως περισσότερο από όλους σε τσακωμούς εδώ μέσα το προηγούμενο διάστημα και θεωρώ πλέον ότι ήταν λάθος μου που συμμετείχα με τέτοια ένταση. Δεν αξίζει να τσακώνεσαι απλήρωτος ούτε για τα κριτήρια μοριοδότησης, ούτε για τους πίνακες, ούτε για το αν θα πρέπει να μετράει το ΕΠΠΑΙΚ ή όχι .....

Στεναχωριέμαι για τα "παιδιά"- τους σπουδαστές δηλαδή περισσότερο .... τόσο απλά!


 
 

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7136 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 12:25:08 πμ »
Σχετικά με την ανακοίνωση που είχε βγάλει το υπουργείο για την καθυστέρηση λειτουργίας των δΙΕΚ

Θέλω να σχολιάσω την παρακάτω πρόταση που αποτελεί μέρος της ανακοίνωσης.

"....Παρόλα αυτά έχει ληφθεί μέριμνα από την πλευρά του υπουργείου για τη διασφάλιση της ποιότητας της εκπαιδευτικής διαδικασίας. ..."

Ποιος εκπαιδευτής θα έχει αφήσει τουλάχιστον 2 κενά απογεύματα στο πρόγραμμά του από Δευτέρα 23/11 (αν ξεκινήσουν τότε τα ΙΕΚ) για να διδάξει στα ΙΕΚ και να πληρωθεί το καλοκαίρι του 2016; Μόνο αυτός που περιμένει να ""ζήσει"" από τα ΙΕΚ. Αυτός είναι ο στόχος του "θεσμού";

 Ο στόχος είναι η επαγγελματική κατάρτιση ανθρώπων που επιλέξανε να καταρτιστούν σε καιρό κρίσης ή η ""επιβίωση"" των εκπαιδευτών που δεν βρίσκουν άλλες εκπαιδευτικές δομές για να δεσμεύσουν το χρόνο τους;

Με αυτή την καθυστέρηση διασφαλίζεται η  ποιότητα της εκπαιδευτικής διαδικασίας ή το αντίθετο;

Ποιος σπουδαστής θα θεωρήσει ότι θα του παρέχουν ποιοτική εκπαιδευτική διαδικασία όταν διαπιστώνει ότι οι εκπαιδευτές και οι διευθυντές και λοιποί δεν γνωρίζουν ούτε και σήμερα πότε θα ξεκινήσει το χειμερινό εξάμηνο;

Μας έχουν απλήρωτους να τσακωνόμαστε χωρίς ουσία και νόημα. Έχω συμμετάσχει ίσως περισσότερο από όλους σε τσακωμούς εδώ μέσα το προηγούμενο διάστημα και θεωρώ πλέον ότι ήταν λάθος μου που συμμετείχα με τέτοια ένταση. Δεν αξίζει να τσακώνεσαι απλήρωτος ούτε για τα κριτήρια μοριοδότησης, ούτε για τους πίνακες, ούτε για το αν θα πρέπει να μετράει το ΕΠΠΑΙΚ ή όχι .....

Στεναχωριέμαι για τα "παιδιά"- τους σπουδαστές δηλαδή περισσότερο .... τόσο απλά!
Ως προς το πρώτο που αναφέρεις, η προκήρυξη μαζί με το γεγονός ότι θα χρειαστούν άπειρες αναπληρώσεις είναι κομμένη για συγκεκριμένη κατηγορία υποψηφίων εκπαιδευτών (δεν εννοώ τους ανέργους για να μην παρεξηγηθώ) που δεν δουλεύουν το απόγευμα οπότε μπορούν να απασχοληθούν ΟΛΑ τα απογεύματα. Για να μιλήσω καθαρά αναφέρομαι στους μόνιμους εκπαιδευτικούς της τυπικής εκπαίδευσης. Απλά τόσο καιρό τσακωνόμαστε πιστοποιημένοι και μη αλλά δεν είδαμε τι πραγματικά έγινε. Πιο αναλυτικά, ως δια μαγείας φέτος μειώθηκε η μοριοδότηση στο μεταπτυχιακό τίτλο, τις επιμορφώσεις τις χώρισαν σε 3 κατηγορίες με μέγιστο αριθμό ωρών ανά κατηγορία, σπάνια ή έστω λιγότερο συχνά θα βρεθεί εκπαιδευτής που θα έχει 600 ώρες επιμόρφωση (200+200+200) για να πάρει το μέγιστο των μορίων, επίσης μείωσαν τη μοριοδότηση της διδασκαλίας στα ιεκ και σε δομές μη τυπικής εκπαίδευσης (μιλάμε για παράνοια) και τη σύμπτωση κράτησαν ανέπαφες τις μοριοδοτήσεις για την τυπική εκπαίδευση. Το κερασάκι στην τούρτα μείωσαν και τη μοριοδότηση για την ξένη γλώσσα. Σε ότι αφορά την πιστοποίηση όσοι έχουμε πιστοποιηθεί μπορεί όντως να πάρουμε κάποιο 2ωρο με την προϋπόθεση ότι η ειδικότητα θα έχει αρκετές ώρες αλλά ακόμη και αυτό σε μερικές ειδικότητες φαντάζει δύσκολο έως αδύνατο για τους λόγους που εξήγησα πιο πάνω καθώς πολλοί μόνιμοι είναι πιστοποιημένοι από την εποχή του εκεπις. Επίσης να μην ξεχνάμε και τις υποχρεωτικές μετατάξεις μόνιμων που δεν συμπληρώνουν ωράριο.
Για το δεύτερο που αναφέρεις ότι στεναχωριέσαι για τα παιδιά, προσωπικά έχω καταλήξει ότι ο καθένας "απολαμβάνει" ότι του αξίζει και εξηγούμαι. Τα παιδιά έχουν φωνή και δύναμη είναι στο χέρι τους να διεκδικήσουν καλύτερες συνθήκες, να διεκδικήσουν εκπαιδευτές που θα κάνουν καλή δουλειά και θα τους μαθαίνουν και όχι να θεωρούν καλό εκπαιδευτή αυτόν που δεν τους κάνει μάθημα που τους χαρίζει απουσίες κτλ. Επίσης, εμείς από τη μεριά μας όσοι θα δουλέψουν φέτος ας διεκδικήσουν. Τίποτα δεν χαρίζεται. Το φετινό μπάχαλο σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης είναι πρωτοφανές αλλά δυστυχώς κανένας δεν αντιδρά.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7137 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 12:37:28 πμ »
Ως προς το πρώτο που αναφέρεις, η προκήρυξη μαζί με το γεγονός ότι θα χρειαστούν άπειρες αναπληρώσεις είναι κομμένη για συγκεκριμένη κατηγορία υποψηφίων εκπαιδευτών (δεν εννοώ τους ανέργους για να μην παρεξηγηθώ) που δεν δουλεύουν το απόγευμα οπότε μπορούν να απασχοληθούν ΟΛΑ τα απογεύματα. Για να μιλήσω καθαρά αναφέρομαι στους μόνιμους εκπαιδευτικούς της τυπικής εκπαίδευσης. Απλά τόσο καιρό τσακωνόμαστε πιστοποιημένοι και μη αλλά δεν είδαμε τι πραγματικά έγινε. Πιο αναλυτικά, ως δια μαγείας φέτος μειώθηκε η μοριοδότηση στο μεταπτυχιακό τίτλο, τις επιμορφώσεις τις χώρισαν σε 3 κατηγορίες με μέγιστο αριθμό ωρών ανά κατηγορία, σπάνια ή έστω λιγότερο συχνά θα βρεθεί εκπαιδευτής που θα έχει 600 ώρες επιμόρφωση (200+200+200) για να πάρει το μέγιστο των μορίων, επίσης μείωσαν τη μοριοδότηση της διδασκαλίας στα ιεκ και σε δομές μη τυπικής εκπαίδευσης (μιλάμε για παράνοια) και τη σύμπτωση κράτησαν ανέπαφες τις μοριοδοτήσεις για την τυπική εκπαίδευση. Το κερασάκι στην τούρτα μείωσαν και τη μοριοδότηση για την ξένη γλώσσα. Σε ότι αφορά την πιστοποίηση όσοι έχουμε πιστοποιηθεί μπορεί όντως να πάρουμε κάποιο 2ωρο με την προϋπόθεση ότι η ειδικότητα θα έχει αρκετές ώρες αλλά ακόμη και αυτό σε μερικές ειδικότητες φαντάζει δύσκολο έως αδύνατο για τους λόγους που εξήγησα πιο πάνω καθώς πολλοί μόνιμοι είναι πιστοποιημένοι από την εποχή του εκεπις. Επίσης να μην ξεχνάμε και τις υποχρεωτικές μετατάξεις μόνιμων που δεν συμπληρώνουν ωράριο.
Για το δεύτερο που αναφέρεις ότι στεναχωριέσαι για τα παιδιά, προσωπικά έχω καταλήξει ότι ο καθένας "απολαμβάνει" ότι του αξίζει και εξηγούμαι. Τα παιδιά έχουν φωνή και δύναμη είναι στο χέρι τους να διεκδικήσουν καλύτερες συνθήκες, να διεκδικήσουν εκπαιδευτές που θα κάνουν καλή δουλειά και θα τους μαθαίνουν και όχι να θεωρούν καλό εκπαιδευτή αυτόν που δεν τους κάνει μάθημα που τους χαρίζει απουσίες κτλ. Επίσης, εμείς από τη μεριά μας όσοι θα δουλέψουν φέτος ας διεκδικήσουν. Τίποτα δεν χαρίζεται. Το φετινό μπάχαλο σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης είναι πρωτοφανές αλλά δυστυχώς κανένας δεν αντιδρά.

Ετσι ακριβώς...Επιπλέον επειδή δεν υπάρχει σεμινάριο που να μην το έχω κάνει αυτό με την επιμόρφωση στο θεσμό της επαγγελματικής εκπαίδευσης
και κατάρτισης το έκανε όπως μου είπαν το ΕΚΔΔΑ -άρα για να συμμετέχεις πρέπει να είσαι μόνιμος δημόσιος υπάλληλος... Αλλού (σε πιστοποιημένο φορέα) δεν το έχω δει να υπάρχει. Αυτό τα λέει όλα. Επιπλέον γνωρίζω τρία μόνιμα άτομα  που ήταν σε 4 δημόσιους φορείς (και σε δύο ιδιωτικούς-ΚΕΚ) πέρυσι! Πώς είναι δυνατόν αφού το όριο είναι 10 ώρες; Μήπως δε δηλώνουν ότι είναι δημόσιοι υπάλληλοι; Δεν ελέγχεται αυτό από ΙΝΕΔΙΒΙΜ; Το νου σας συνάδελφοι!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2015, 12:43:16 πμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7139 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 02:02:01 μμ »
Εντυπωσιακό!
Δουλεύουν σε σχολείο, σε 4 δημόσιους φορείς και σε 2 ΚΕΚ αλλά και σε ΙΕΚ και ευνοούνται με την καθυστέρηση και τις διαδοχικές αναπληρώσεις γιατί έχουν όλα τα απογεύματα ελεύθερα  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2015, 02:08:19 μμ από niteulf »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 945
Σύνολο: 948

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.