*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688626 φορές)

0 μέλη και 27 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7182 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 09:23:56 πμ »
Το τι θα με σώσει είναι δική μου υπόθεση. Κουμάντο να κάνεις στην δική σου οικογένεια και στην δική σου τσέπη. Άντε γιατί εδώ μέσα νομίζετε ότι έχετε γίνει τιμητές των πάντωω πίσω από ένα πληκτρολόγιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:15:52 »

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7183 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 09:24:14 πμ »
Η απώλεια έστω και 0,1 μορίου εάν δεν είναι δικαιολογημένη μπορεί να είναι λόγος για ένσταση. Πάλι η απώλεια ακομα και 5 μορίων αν έχει γίνει καλώς δεν πρέπει να αποτελέσει λόγο για ένσταση.

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7184 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 09:31:46 πμ »
Ε ναι newteacher μου και ο κύριος jimpapas το παίζει υπεράνω και έλα μωρέ για 0.2 κάνετε έτσι; εγώ έβαλα νομάρχες και γραμματείς για δουλειά που τελικά δεν ήθελα και εσύ που καίγεσαι μην κάνεις τίποτα... είναι ξεφτίλα... τι ακούμε εδώ μέσα;

Αποσυνδεδεμένος MV

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7185 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 09:57:44 πμ »
Παιδιά από εσάς που γκρινιάζετε ότι σας αδίκησαν κάνατε τίποτα ή μόνο γκρινιάζετε και λέτε τις ιστορίες σας στους καφενέδες.
Είμαι 6 χρόνια στα ΙΕΚ. Την πρώτη χρονιά πήγα προσωπικά και άφησα καταγγελία στο γραφείου του νομάρχη και στον γραμματέα του υπουργού παιδείας την επόμενη ημέρα με πήρε ο διευθυντής του ΙΕΚ και με παρακαλούσε να μη το κάνω θέμα και θα μου δώσει ώρες μαζί με τη κοπέλα που ήταν 33 θέσεις κάτω από εμένα αλλά ως δια μαγείας πήρε ώρες. Τις πήρα τις ώρες και ούτε πήγα μετά, γιατί έτσι και αλλιώς δούλευα αλλού. Με βλέπει στο δρόμο ο διευθυντής τώρα και με μιλάει με το μικρό μου.
Τη δεύτερη φορά σε άλλο ΙΕΚ δεν μου μέτρησαν ούτε μεταπτυχιακό ούτε ΑΣΠΑΙΤΕ ούτε 6 χρόνια προϋπηρεσία!
Και όταν απείλησα για καταγγελία και πήγα με τον γαμπρό μου τον δικηγόρο άνοιξαν όλους τους φακέλου μου έδειξαν τα μόρια και δεν μου τα είχαν μετρήσει και μου ζητούσαν συγνώμη εκ μέρους του "υπαλλήλου" που δεν το πρόσεξε.
Από τότε με βλέπουν εκεί και με κάνουν και καφέ.
Απλά μη γκρινιάζετε. Αν έχετε τα προσόντα κανένας δεν θα καταφέρει να σας αδικήσει.
Και δεν μιλάμε για συναδέλφους που κλαίγονται δε μου βάλαν 0,2 μόρια παραπάνω παρακάτω (Εδώ γελάμε). Μιλάμε για κατάφορες αδικίες.
Μη πάτε και τους πρήξετε για το 0,333333 μόρια που δεν σας δώσανε γιατί αυτό που θα καταφέρετε θα είναι να χάσετε το σεβασμό όλων.

Τελικά η ΑΣΠΑΙΤΕ (ΕΠΠΑΙΚ) βρε παιδιά μετράει? Εμένα μου την έβγαλε εκτός ο Διευθυντής του ΙΕΚ εν τέλει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:15:52 »

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7186 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 09:59:54 πμ »
Ε ναι newteacher μου και ο κύριος jimpapas το παίζει υπεράνω και έλα μωρέ για 0.2 κάνετε έτσι; εγώ έβαλα νομάρχες και γραμματείς για δουλειά που τελικά δεν ήθελα και εσύ που καίγεσαι μην κάνεις τίποτα... είναι ξεφτίλα... τι ακούμε εδώ μέσα;

Χαλάρωσε γιατρέ. Όπως καίγεσαι εσύ όλοι καίγονται. Αν έχεις προσόντα θα σε πάρουν. Αν οι άλλοι έχουν περισσότερα προσόντα θα κλαίγεσαι.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7187 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 10:02:50 πμ »
Τελικά η ΑΣΠΑΙΤΕ (ΕΠΠΑΙΚ) βρε παιδιά μετράει? Εμένα μου την έβγαλε εκτός ο Διευθυντής του ΙΕΚ εν τέλει.

Φέτος δεν μετράει πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7188 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 10:12:49 πμ »
Το θέμα δεν είναι να με πάρουν στα ΙΕΚ (εδώ και κάποια χρόνια έτσι και αλλιώς με επιλέγουν για την δουλειά μου και όχι βυματικά) ή όχι το θέμα είναι να μην υποτιμάς τις ανάγκες και τις αναγκαίες επιλογές των άλλων με υπεροψία και έπαρση που χαρακτηρίζει αυτά τα μηνύματά σου. Δεν είσαι μοναδικός στον κόσμο αυτό, ούτε σε βάλαμε βελιγκέκα να μας κάνεις υποδείξεις για το πότε και αν θα κάνουμε ενστάσεις ή αν πρέπει να χαλαρώσουμε ή όχι.
Αν θεωρείς ότι για λίγα μόρια μπορεί ο καθένας να παρανομεί και να δηλώνει άλλα αντί άλλων ενώ για πολλά δεν μπορεί λυπάμαι για την αίσθηση της νομιμότητας που έχεις για αυτό το ρημαδοκράτος. Δηλαδή αν κλέψω λίγα είμαι οκ και μάγκας και δεν πρεπει να με καταγγείλει κανείς. Τι να πω;;;;

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7189 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 10:16:12 πμ »
Το θέμα δεν είναι να με πάρουν στα ΙΕΚ (εδώ και κάποια χρόνια έτσι και αλλιώς με επιλέγουν για την δουλειά μου και όχι βυματικά) ή όχι το θέμα είναι να μην υποτιμάς τις ανάγκες και τις αναγκαίες επιλογές των άλλων με υπεροψία και έπαρση που χαρακτηρίζει αυτά τα μηνύματά σου. Δεν είσαι μοναδικός στον κόσμο αυτό, ούτε σε βάλαμε βελιγκέκα να μας κάνεις υποδείξεις για το πότε και αν θα κάνουμε ενστάσεις ή αν πρέπει να χαλαρώσουμε ή όχι.
Αν θεωρείς ότι για λίγα μόρια μπορεί ο καθένας να παρανομεί και να δηλώνει άλλα αντί άλλων ενώ για πολλά δεν μπορεί λυπάμαι για την αίσθηση της νομιμότητας που έχεις για αυτό το ρημαδοκράτος. Δηλαδή αν κλέψω λίγα είμαι οκ και μάγκας και δεν πρεπει να με καταγγείλει κανείς. Τι να πω;;;;

Αφου έτσι και αλλιώς σε επιλέγουν τι κλαίγεσαι ;


Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7190 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 10:18:15 πμ »
Ακουστε λιγο...γιατι κανουν λαμογιες κ οι διευθυντες. Στη δικη μου περιπτωση την προηγουμενη χρονια δυο ΙΕΚ μου εβγαλαν διαφορετικη μοριοδοτηση.Το ενα μου τα μετρησε οπως ΕΠΡΕΠΕ και το αλλο οπως ΒΟΛΕΥΕ. Φετος ειναι τοσο μεγαλη η απεχθεια που νιωθω προς εκεινη τη διευθυνση που μου εριξε τα μορια απο 38000 στα 30000 που ουτε καν εκανα αιτηση. Παντως να σας πω μια αληθεια, εχουν δει πολλα τα ματια μου απο διευθυντρια λαμογιο κ πραγματικα απο δω κ στο εξης το μονο που πρεπει να κανουμε σε περιπτωση που εχουμε την παραμικρη αμφιβολια ειναι να παιρνουμε ενα φιλο μας δικηγορο κ να πηγαινουμε να ανοιγουμε φακελους συναδελφων που πανε να κανουν απατεωνιες. Γιατι ειναι πολυ ηλιθιο το να εισαι ανηθικος απεναντι σε συναδελφους σου.

Εκείνο που δεν κατάλαβα είναι πώς γίνεται να έβγαλαν διαφορετική μοριοδότηση; Πέρσι η μοριοδότηση ήταν κοινή για όλα τα ΙΕΚ. Μήπως εννοείς πρόπερσι;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7191 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 10:29:46 πμ »
Γιατί μαλώνετε τόσο καιρό για πιστοποιημένους ή μη. Το θέμα ειναι ένα, στα δημόσια ΙΕΚ, η μεγάλη αδιαφάνεια που υπάρχει στις προσλήψεις και τις μοριοδοτήσεις. Για πιο λόγο δεν ανακοινώνουν τις προσλήψεις των εκπαιδευτικών πουθενά, για να ξέρουμε όλοι ποιον πήραν κ ποιον όχι. Αυτό το σύστημα πρεπει να αλλάξει. Οι διευθυντές προσλαμβάνουν όποιον θέλουν χωρίς να κοιτάνε την κατάταξη, υπογράφοντας παράνομα οτι οι πιο πάνω εκπαιδευτές αρνήθηκαν τις ώρες. Όλα αυτά γινόταν γιατί σε αυτή την χώρα δεν υπήρξε ποτέ έλεγχος σε δημόσιες δομές, για αυτό φτάσαμε εδω. Χαρακτηριστικό παράδειγμα πριν μερικούς μήνες με πήρανε τηλ. απο τους ελεγκτές δημόσιας διοίκησης κ με ρώτησαν για πιο λόγο δεν εργάστηκα σε δημοσιο ΙΕΚ  έχοντας 7 μόρια παραπάνω απο άτομο που εργάστηκε. Τους απάντηση γραπτός, όπως μου ζητήθηκε, μετα και απο εγγραφή ενημέρωση, οτι ποτέ δεν ειδοποιήθηκα και πως αν θέλουν ας ανοίξουν τις κλήσεις να δούμε αν με πηρε κάποιος τηλέφωνο ή αν υπάρχει έγγραφο με την υπογραφή μου στο γραφείο του διευθυντή και πως ειμαι στην διάθεση τους για οτι χρειαστούν. Τόσο καιρό διαβάζω το forum και κανένας δεν αναφέρει κάτι παρόμοιο, αν και απο οτι ξέρω τα περιστατικά και οι ενημερώσεις ειναι αμέτρητες. Το μονο που σας νοιάζει κάποιους ειναι να μην σας ξεβολεψουνε απο τις ώρες σας, που ¨τοσο δίκαια¨ έχετε πάρει. Σας φταίνε οι πιστοποιημένοι, οι απόφοιτοι ΤΕΙ ΑΕΙ και δεν ξέρω τι. Το μονο που χρειάζεται για να σωθεί η εκπαίδευση ειναι να αλλάξουν μυαλά οι άνθρωποι που την υπηρετούν κ να φύγουν απο την μέσοη αυτοί που τόσα χρόνια το μονο που ξέρουνε ειναι να εργάζονται σε βάρος τον άλλων.
Έχω ξαναδιαβάσει στο φόρουμ ότι τους πήραν τηλέφωνο για να ελέγξουν γιατί δεν προσλήφθηκαν.
Δεν θυμάμαι αν το είχες ξαναγράψει εσύ, αλλά σίγουρα μετά είπαν και κάνα δυο ακόμα συνάδελφοι ότι τους συνέβη αυτό!

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7192 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 11:18:47 πμ »
Δεν καταλαβαινόμαστε.... είδες να κλαίγομαι; έγραψα ότι δεν θέλω να μου κόψουν μόρια χωρίς λόγο εξ αιτίας λανθασμένης στρογγυλοποίησης και καθεσαι και το ειρωνεύεσαι.
Δεν καταλαβαίνεις ότι αν κάτι είναι παράνομο έστω και για 0.1 μόριο πρέπει να διορθώνεται και υπάρχουν και πειθαρχικές ευθύνες για τον υπάλληλο που το καταχώρησε, τον διευθυντή αλλά και όποιον το γνώριζε και δεν έκανε τίποτα; άσε που όποιος πάρει την θέση σου για το 0.1 θα αναγκασετεί να παραδώσει τις ώρες του και ότι και για αυτόν είναι αδικία;

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7193 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 11:25:52 πμ »
Με αυτη την καθυστέρηση που μας προέκυψε με ένα γρηγορο υπολογισμό που έκανα έαν ξεκινήσουμε 23/11 (αυτό είναι το πιο αισιόδοξο σενάριο) τελειώνουμε τα μαθήματα τελη Φλεβάρη κάνοντας 3-4 αναπληρώσεις ο καθένας. Μετά 2 βδομάδες εξεταστική και μετά ξεκινάει μέσα Μάρτη το δεύτερο εξάμηνο και τα μαθήματα τελιώνουν 10 Ιούνη κάνοντας 3-4 αναπληρώσεις ο καθένας. Ακολουθούν 2 βδομάδες εξεταστική και έτσι ολοκληρώνεται το έτος όπως πάντα πριν μπει ο Ιούλης.

Νομίζω το παραπάνω σενάριο είναι το πιο λογικό. Μου φαίνεται αδύνατο να μην σπάσουν τις ανάγκες αναπληρώσεων και στα 2 εξάμηνα (4 αναπληρώσεις στο καθε εξάμηνο) και να κάνουμε 8 αναπληρώσεις στο πρώτο και καθόλου στο δεύτερο.

Αν καθυστερήσει κι'αλλο η έναρξη του πρώτου εξαμήνου τοτε δυσκολεύει κι άλλο η υπόθεση των αναπληρώσεων.

Άντε να μπούμε Δευτέρα 30/11, πιο μετά δεν νομίζω..

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7194 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 11:41:11 πμ »
Αναπληρώσεις στις γιορτές Χριστουγέννων και Πάσχα (από διευθυντή). Μπορεί να αφορά το συγκεκριμένο ΙΕΚ βέβαια αλλά μπορεί να επεκταθεί. Θα δούμε βέβαια...

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7195 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 12:14:55 μμ »
Ακουστε λιγο...γιατι κανουν λαμογιες κ οι διευθυντες. Στη δικη μου περιπτωση την προηγουμενη χρονια δυο ΙΕΚ μου εβγαλαν διαφορετικη μοριοδοτηση.Το ενα μου τα μετρησε οπως ΕΠΡΕΠΕ και το αλλο οπως ΒΟΛΕΥΕ. Φετος ειναι τοσο μεγαλη η απεχθεια που νιωθω προς εκεινη τη διευθυνση που μου εριξε τα μορια απο 38000 στα 30000 που ουτε καν εκανα αιτηση. Παντως να σας πω μια αληθεια, εχουν δει πολλα τα ματια μου απο διευθυντρια λαμογιο κ πραγματικα απο δω κ στο εξης το μονο που πρεπει να κανουμε σε περιπτωση που εχουμε την παραμικρη αμφιβολια ειναι να παιρνουμε ενα φιλο μας δικηγορο κ να πηγαινουμε να ανοιγουμε φακελους συναδελφων που πανε να κανουν απατεωνιες. Γιατι ειναι πολυ ηλιθιο το να εισαι ανηθικος απεναντι σε συναδελφους σου.
Εκείνο που δεν κατάλαβα είναι πώς γίνεται να έβγαλαν διαφορετική μοριοδότηση; Πέρσι η μοριοδότηση ήταν κοινή για όλα τα ΙΕΚ. Μήπως εννοείς πρόπερσι;

•   Ναι , συνάδελφε IFIGENEIA_THESS , «καταλαβαίνω» (.. λέμε τώρα!.. εννοώ ότι συμβαίνει..) , ανάλογα με το Δ.Ι.Ε.Κ. κατάθεσης , τη διεύθυνσή του κλπ. , είτε να σου πριονίζουν τα μόρια , είτε να τα ελέγχουν σωστά… είτε..

•   Κοντολογής εάν τα καταθέσεις στο Δ.Ι.Ε.Κ. αν Παναγιάς να στα αθροίσουν 38,777777 , ενώ άμα τα καταθέσεις στο Δ.Ι.Ε.Κ. Κάτω Παναγιάς να στα «βρουν» 34,88888..

•   Ωστόσο , τα τρία , τουλάχιστο τελευταία χρόνια , ό,τι σου βγάζει το Δ.Ι.Ε.Κ. υποβολής ..ΟΚ, προ ενστάσεων Περνάει στο Ηλεκτρονικό , ενώ πας με την τελική φόρμα της αίτησής σου και την εκτύπωση της Κατάταξης και στο Δ.Ι.Ε.Κ. Πέρα Παναγιάς και στο άλλο της Δώθε Παναγιάς και κανένας ΔΕΝ μπορεί να σου αλλάξει Τίποτα!..  Το «μόνο» , που κάνουν , ανάλογα με την αντίληψη δικαίου ή όχι που διαθέτουν είναι εάν θα σου δώσουν ώρες ή θα σε αποκλείσουν (με τις ΜΗΝ ξαναλέμε τώρα «δικαιολογίες»).

•   Εσένα ΠΩΣ τα «κατάφεραν» και σε ενιαία μοριοδότηση στα’ βγαζαν αλλαντ’ άλλων;;…
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 922
Σύνολο: 926

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.