*

Αποστολέας Θέμα: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.  (Αναγνώστηκε 62916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #140 στις: Μάιος 31, 2010, 11:45:12 πμ »
Οκ, και με την εφορία τι γίνεται? αφού εγώ είμαι ασφαλισμένος του Δημοσίου, θα πρέπει να ανοίξω και βιβλία στο ΤΕΒΕ ώστε να κόβω αποδείξεις?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:42:01 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #141 στις: Μάιος 31, 2010, 12:59:27 μμ »
Οκ, και με την εφορία τι γίνεται? αφού εγώ είμαι ασφαλισμένος του Δημοσίου, θα πρέπει να ανοίξω και βιβλία στο ΤΕΒΕ ώστε να κόβω αποδείξεις?
Τέτοιες λεπτομέρειες δεν ξέρω. Θα πρέπει να ρωτήσεις στην ΔΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #142 στις: Μάιος 31, 2010, 04:20:26 μμ »
τα ιδιαίτερα από τους μόνιμους είναι η μαύρη πληγή της εκπαίδευσης. πολλοί από αυτούς έχουν τον μισθό του δημοσίου ως συμπλήρωμα και το πρωινό τους ωράριο ως πάρεργο. κάποιοι από αυτούς στο σχολείο που ήμουνα μαθήτρια έχουν κάνει σπιταρώνες και περιουσίες. αλλά τα παιδιά κυρίως όταν μεγαλώνουν λίγα χρόνια μιλούν πολύ περιφρονητικα γι αυτους. οι γονείς είναι αυτοί που τη πατάνε κυρίως....

πριν λίγους μήνες έμαθα πως μία καθηγήτρια που έχει σαρώσει τα ιδιαίτερα έκανε καταγγελία σε κάποιον άλλο του σιναφιού της για προσωπικούς λόγους.... ;D
προβλέπω να τρώγονται μεταξύ τους...  :P
αυτό που προτείνω σε όλους είναι λίγα χρήματα και νόμιμα με ήσυχο κεφάλι και χωρίς να αισθανόμασσθε πως φταίμε και μεις για το χάλι της Ελλάδας... 8)

Αποσυνδεδεμένος geokom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • ΠΕ-03
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #143 στις: Μάιος 31, 2010, 05:54:08 μμ »
Το μεγαλύτερο πρόβλημα που δημιουργούν οι μόνιμοι είναι ότι ενώ έχουν εξασφαλίσει ένα πάγιο εισόδημα, ασφάλιση και μονιμότητα (χειμώνα καλοκαίρι) προσπαθούν να ξαναμοιράσουν την πίτα της ελεύθερης αγοράς εκμεταλλευόμενοι τους  άνισους όρους ανταγωνισμού, προφασιζόμενοι αυξημένες οικονομικές υποχρεώσεις (ειδάλλως βλέπε πενιχρό μισθό) λες και οι απέξω (αδιόριστοι) το έχουνε λυμένο το βιοποριστικό τους. Αν είχανε το ηθικό ανάστημα (αρχίδ..) ας δηλώνανε παραίτηση για να απολαύσουν τις ονειρικές εργασιακές συνθήκες των φροντιστηρίων και όχι να το παίζουν μάγκες με πλάτες του δημοσίου. Ευτυχώς στις μέρες οικονομικής κρίσης που ζούμε τη θέση της αρρωστημένης συναδελφικής αλληλεγγύης μονίμων και μη θα αντικατασταθεί από τα αλληλομαχαιρώματα αφού προτεραιότητα θα δοθεί στην επιβίωση και όχι στην πολυτέλεια της αδήλωτης δεύτερης εργασίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:42:01 »

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #144 στις: Μάιος 31, 2010, 06:30:21 μμ »
αυτό που προτείνω σε όλους είναι λίγα χρήματα και νόμιμα με ήσυχο κεφάλι και χωρίς να αισθανόμασσθε πως φταίμε και μεις για το χάλι της Ελλάδας... 8)

Συμφωνω. και μετα λεμε οτι ολο φταινε οι "άλλοι" για την καταντια της Ελλάδας..........

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #145 στις: Μάιος 31, 2010, 06:54:19 μμ »
ατυχουλα μου, λιγα χρηματα και νομιμα ? εμεις φταιμε για την καταντια της χωρας μας? εμεις δουλευουμε φορολογουμαστε και δινουμε απο το υστερημα μας. Αλλοι μας τα κλεβανε. Οχι, δεν συμφωνω λιγα και νομιμα γιατι τοτε πανε και αυτα υπερ ...πιστεως. Ας δινουν καλυτερους μισθους στους εκπ/κους και μετα να εχουν την απαιτηση να μην κανουν ιδιαιτερα. Εξαλλου τα δουλευουμε δε βαζουμε το χερι μας στο "μπεζαχτα" για να αρπαξουμε....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #146 στις: Μάιος 31, 2010, 06:56:33 μμ »
Απαγορεύεται γενικώς απ' ό,τι έχω καταλάβει Μάρκο...

Μέλια μου, σε ευχαριστω!! δεν ημουν σιγουρος γιαυτο ρωτησα....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #147 στις: Μάιος 31, 2010, 07:33:29 μμ »
ατυχουλα μου, λιγα χρηματα και νομιμα ? εμεις φταιμε για την καταντια της χωρας μας? εμεις δουλευουμε φορολογουμαστε και δινουμε απο το υστερημα μας. Αλλοι μας τα κλεβανε. Οχι, δεν συμφωνω λιγα και νομιμα γιατι τοτε πανε και αυτα υπερ ...πιστεως. Ας δινουν καλυτερους μισθους στους εκπ/κους και μετα να εχουν την απαιτηση να μην κανουν ιδιαιτερα. Εξαλλου τα δουλευουμε δε βαζουμε το χερι μας στο "μπεζαχτα" για να αρπαξουμε....


Πρόεδρε, διαφωνώ κάθετα, οριζόντια και διαγώνια μαζί σου! Κι εμείς όταν κάνουμε ιδιαίτερα και δεν αποδίδουμε τον φόρο στο κράτος, ΚΛΕΒΟΥΜΕ ΑΣΥΣΤΟΛΑ. Και να σου πω και κάτι ; Εγώ που δουλεύω τόσα χρόνια σε σχολείο, βλέπω ότι τελικά αυτοί που κάνουν ιδιαίτερα είναι αυτοί ΠΟΥ ΔΕΝ έχουν το μεγαλυτερο βιοποριστικο πρόβλημα - είναι αυτοί που και παιδιά έχουν σπουδάσει, και περιουσία έχουν φτιάξει και και και... Ο νεοδιόριστος δε θα κάνει ιδιαίτερα - ή δεν θα κάνει τόσα ιδιαίτερα. Τη μερίδα του λέοντος την έχουν οι παλιοί - μιας και έχουν κάνει και όνομα, μην ξεχνιόμαστε.... Άρα; και πέντε χιλιάρικα να μας δώσουν μισθό, άμα το χει η κούτρα σου να κατεβάζει ψείρες, θα κατεβάσει.... Τουτ΄έστιν... όσο και να με πονάει να το λέω, η Αννούλα μάλλον έχει δίκιο σε πολλά!!! κλάψ....
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #148 στις: Μάιος 31, 2010, 07:47:44 μμ »
Μαρθα μου, συμφωνω και η νοοτροπια αυτη δυστυχως δεν θα αλλαξει ουτε με το τροπο που ειπα. Απλως, ανεφερα τι θα μπορουσαν να αντιταξουν αυτοι που τωρα κανουν ιδιαιτερο στα παιδια (για τους μονιμους μιλαω). Αυτο με τη "κουτρα".....πολυ ευστοχο !!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #149 στις: Μάιος 31, 2010, 07:49:09 μμ »
Η χρυσή τομή βρίσκεται κάπου στην μέση..

Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να γίνει νόμος του κράτους, να επιτρέπονται τα ιδιαίτερα από μόνιμους καθηγητές αλλά μόνο σε τέκνα μεγαλογιατρών, μεγαλοδικηγόρων και μεγαλοεπιχειρηματιών που πιάστηκαν να φοροδιαφεύγουν!!!

Η λογική είναι απλή:
Εξαιτίας αυτών (εντάξει και αυτών), η χώρα κατρακύλησε. Το κράτος τι έκανε; έκοψε από τους μισθούς των δημοσίων υπαλλήλων για να καλύψει τα χρήματα που αυτοί έκλεψαν.
Άρα τα ιδιαίτερα σε τέκνα αυτών των ατόμων είναι ένας καθόλα νόμιμος και άμεσος τρόπος να πάρουμε πίσω αυτά που μας αναλογούν και που μας έκοψε το κράτος από τον μισθό μας εξαιτίας τους.

Δώστε πίσω τα κλεμμένα δεν απαιτούμε; Υπάρχει τρόπος να τα πάρουμε λοιπόν!

Ποινή για όποιον πιάνεται να φοροδιαφεύγει, να είναι να υποχρεούνται τα τέκνα του για όλη τη διάρκεια των μαθητικών τους χρόνων, να κάνουν ιδιαίτερο από μόνιμο καθηγητή του δημοσίου. Η τιμή του ιδιαίτερου θα καθορίζεται από το ύψος του ποσού που έκρυψε από την εφορία. Σε περίπτωση που δεν έχει τέκνα ή αυτά έχουν αποφοιτήσει από το σχολείο, ο νόμος θα έχει αναδρομική ισχύ για ανήψια, εγγόνια και όλο τους το σόι!

Έτσι τα χρήματα θα επιστρέψουν πίσω!

Τι λέτε;  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2010, 07:51:07 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος alexis35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #150 στις: Μάιος 31, 2010, 08:03:12 μμ »
οποιος μπορει να βγαλει επιπλεον χρηματα χωρις να κλεψει η να πιεσει γι αυτα να το κανει... σιγα μην απολογηθει κιολας στον οποιοδηποτε!!!

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #151 στις: Μάιος 31, 2010, 08:07:43 μμ »
ατυχουλα μου, λιγα χρηματα και νομιμα ? εμεις φταιμε για την καταντια της χωρας μας? εμεις δουλευουμε φορολογουμαστε και δινουμε απο το υστερημα μας. Αλλοι μας τα κλεβανε. Οχι, δεν συμφωνω λιγα και νομιμα γιατι τοτε πανε και αυτα υπερ ...πιστεως. Ας δινουν καλυτερους μισθους στους εκπ/κους και μετα να εχουν την απαιτηση να μην κανουν ιδιαιτερα. Εξαλλου τα δουλευουμε δε βαζουμε το χερι μας στο "μπεζαχτα" για να αρπαξουμε....


δε τους βάζω όλους σε ένα καζάνι και ούτε λέω πως έχουν όλοι την ίδια ευθύνη. οι άνθρωποι στους οποίους αναφέρομαι είναι μεγαλοκαθηγητάδες που βγάζουν όχι 200 και 500 ευρώ το μήνα επιπλέον, αλλά 10 και 20 χιλιάδες μαύρα το μήνα! έλεος...
για τους μισθούς όλοι θέλουν να είναι καλύτεροι... πάντως εγώ βρε παιδιά 10 χρόνια που δουλεύω με ιδιαίτερα και φροντ. ποτέ δε κατάφερα να βγάλω πάνω από 7-8 χιλιάδες το χρόνο (ξέρω πως κάποιοι θα πουν πως δεν είμαι καλή, αλλά σκασίλα μου...)
πάντα στα ιδιαίτερα ξέραμε πως υπήρχαν κάποια πιράνχας στο σχολείο που μάζευαν παιδιά... θέλουν ή δε θέλουν αυτοί μια καταγγελία;

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #152 στις: Μάιος 31, 2010, 08:16:15 μμ »
οποιος μπορει να βγαλει επιπλεον χρηματα χωρις να κλεψει η να πιεσει γι αυτα να το κανει... σιγα μην απολογηθει κιολας στον οποιοδηποτε!!!

όσοι κάνουν ιδιαίτερα και βγάζουν πάνω από το αφορολόγητο χωρίς να αποδίδουν το φόρο που τους  αναλογεί στο κράτος, και φυσικά κλέβουν...

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #153 στις: Ιούνιος 01, 2010, 12:11:39 πμ »
όχι, δε θέλουν καταγγελία - γιατί τόσες έχουν γίνει και έχουν θαφτεί και τίποτα ουσιαστικό δεν έγινε. Θέλουν όμως τα εξής:
μια μηνυσάρα για φοροδιαφυγή
μια ακόμα για προδοσία ενάντια στην πατρίδα ( καθώς ο όρκος άλλα έλεγε)
και δήμευση της περιουσίας τους για να έρθουν να στρώσουν.

και επίσης να καταργηθεί αυτό το γελοίο του νόμου ότι πρέπει να τους πιάσουν να χρηματίζονται..... όχι, πρέπει να αρκεί που τους πιάνουν στο σπίτι μαθητή να κάνει μάθημα ..... γιατί 3 η ώρα το μεσημέρι, ή 9 το βράδυ δεν πας για καφέ....
και να προτείνω και κάτι ακόμα πιο ριζοσπαστικό; να μετακινούμαστε όλοι υποχρεωτικά σε άλλο σχολείο κάθε τρία χρόνια. Έτσι, για να γίνεται ανακύκλωση και να μην δημιουργούνται κλίκες και κακά προηγούμενα....Ναι, ούτε κι εμένα μ΄αρέσει, αλλά εδώ που φτάσαμε....
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160788
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 422
Σύνολο: 434

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.