*

Αποστολέας Θέμα: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.  (Αναγνώστηκε 62804 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #112 στις: Μάιος 27, 2010, 04:53:36 μμ »
Να θέσω κι εγώ ένα ερώτημα :
έστω ότι είσαι σε ένα σχολείο - κατά προτίμηση λύκειο - που γίνεται το έλα να δεις λόγω ιδιαιτέρων, ήτοι, διαρρέουν θέματα εξετάσεων σε "ημέτερους", εκβιάζονται ψυχολογικά μαθητές να κάνουν ιδιαίτερο, προκειμένου να περάσουν την τάξη, πλασσάρουν ο ένας στον άλλον μαθητές λες και πρόκειται για στραγάλια, κάποιοι μαθητές παραπονιούνται στον διευθυντή αλλά αυτός δεν κάνει τίποτα τότε...
οι συνάδελφοι που ΔΕΝ κάνουν ιδιαίτερα τι στάση πρέπει να κρατήσουν; και επίσης, είναι ή όχι ένοχοι ΚΑΙ αυτοί που "υποθάλπτουν" με τη σιωπή τους μια τέτοια κατάσταση; Και αν αποφασίσουν να πουν κάτι, ειναι ή όχι ένοχοι για...παράβαση ιεραρχίας σύμφωνα με τον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα;
Ενδεχομένως να ακούγονται σουρρεαλιστικά τα ερωτήματα αλλά, υποτεθίσθω ότι συμβαίνουν αυτά στα σχολεια  ::) ::) ::), τι μπορεί να γίνει για να εκλείψουν αυτά τα φαινόμενα; Ο-Ε-Ο;
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:56:05 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #113 στις: Μάιος 27, 2010, 04:57:38 μμ »
Μα και ο γιατρος που παιρνει φακελακι καλο δεν κανει; Λοιπον ειναι παρανομος και πρεπει να εχει αυστηρες κυρωσεις ακομα και απολυση.Για να μην πω οτι αφαιρει δουλεια και απο ανεργους συναδελφους.

Όχι. Δεν συμφωνώ με το παράδειγμά σου. Νομίζω δεν είναι σωστός ο παραλληλισμός σου, και θα εξηγήσω το γιατί:
Στην περίπτωση του γιατρού που ανέφερες, ο γιατρός πληρώνεται για να προσφέρει τις υπηρεσίες του. Έχει δηλαδή ήδη πληρωθεί για να κάνει την εγχείριση και ζητάει έξτρα, παραπάνω αμοιβή δηλαδή για να κάνει κάτι για το οποίο πληρώνεται. Αν θες να κάνεις παραλληλισμό του παραδείγματος που λες με έναν μόνιμο καθηγητή, είναι σαν να λέει ένας καθηγητής στο δημόσιο σχολείο, παιδιά για να σας κάνω καλό μάθημα στην τάξη, σκάστε μου από 20 ευρώ ο καθένας!! δηλαδή να ζητήσει έξτρα αμοιβή για κάτι που ήδη πληρώνεται! για αυτό ο παραλληλισμός πιστεύω ότι είναι άστοχος.

Όσον αφορά το ότι αφαιρεί δουλειά από ανέργους συναδέλφους, να συμπληρώσω ότι "... από ανέργους συναδέφλους που θα κάνουν το ιδιαίτερο επίσης παράνομα (όπως αν το έκανε και ο μόνιμος) αφού αποδείξεις δεν κόβουν"

Τέλος όσον αφορά αυτούς που δίνουν το φακελάκι μόνοι τους χωρίς να το απαιτήσει ο γιατρός, να πρόσεχαν. Και φυσικά και ο γιατρός δεν είναι σωστός αν το δεχθεί. Εξάλλου, είπα για τον καθηγητή του παραδείγματος που ανέφερα (αν το διαβάσατε προσεκτικά) ότι "αρνείται να κάνει ιδιαίτερο σε μαθητή του στο σχολείο και δεν κηνυγάει τα ιδιαίτερα" σε αντίθεση με τον γιατρό του παραδείγματός σου, που χωρίς φακελάκι δεν θα κάνει την δουλειά του. Ενώ ο καθηγητής του δικού΄μου παραδείγματος, είπα ότι κάνει άριστα την δουλειά του στην τάξη. Άρα καμία σχέση το παράδειγμα σου με τον γιατρό με την νοοτροπία του καθηγητή που ανέφερα εγώ. Μάλλον δεν διάβασες καλά το παράδειγμά μου ή δεν το κατάλαβες (εξάλλου παραδέχτηκες ότι δεν κατάλαβες τα περι πνεύματος!!  :P)

Η αμοιβή που θα ζητήσει ο καθηγητής του παραδείγματος μου αν δεχθεί το ιδιαίτερο, θα είναι για τις ώρες που θα κάνει και θα απασχοληθεί για το ιδιαίτερο, δηλαδή ώρες εργασίας για τις οποίες δεν πληρώνεται. Ενώ ο γιατρός έχει ήδη πληρωθεί από τον μισθό του για να κάνει την εγχείριση.

Είναι τελείως διαφορετική περίπτωση

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2010, 05:02:22 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #114 στις: Μάιος 27, 2010, 05:20:26 μμ »
Μα και ο γιατρος που παιρνει φακελακι καλο δεν κανει; Λοιπον ειναι παρανομος και πρεπει να εχει αυστηρες κυρωσεις ακομα και απολυση.Για να μην πω οτι αφαιρει δουλεια και απο ανεργους συναδελφους.

Όχι. Δεν συμφωνώ με το παράδειγμά σου. Νομίζω δεν είναι σωστός ο παραλληλισμός σου, και θα εξηγήσω το γιατί:
Στην περίπτωση του γιατρού που ανέφερες, ο γιατρός πληρώνεται για να προσφέρει τις υπηρεσίες του. Έχει δηλαδή ήδη πληρωθεί για να κάνει την εγχείριση και ζητάει έξτρα, παραπάνω αμοιβή δηλαδή για να κάνει κάτι για το οποίο πληρώνεται. Αν θες να κάνεις παραλληλισμό του παραδείγματος που λες με έναν μόνιμο καθηγητή, είναι σαν να λέει ένας καθηγητής στο δημόσιο σχολείο, παιδιά για να σας κάνω καλό μάθημα στην τάξη, σκάστε μου από 20 ευρώ ο καθένας!! δηλαδή να ζητήσει έξτρα αμοιβή για κάτι που ήδη πληρώνεται! για αυτό ο παραλληλισμός πιστεύω ότι είναι άστοχος.

Όσον αφορά το ότι αφαιρεί δουλειά από ανέργους συναδέλφους, να συμπληρώσω ότι "... από ανέργους συναδέφλους που θα κάνουν το ιδιαίτερο επίσης παράνομα (όπως αν το έκανε και ο μόνιμος) αφού αποδείξεις δεν κόβουν"

Τέλος όσον αφορά αυτούς που δίνουν το φακελάκι μόνοι τους χωρίς να το απαιτήσει ο γιατρός, να πρόσεχαν. Και φυσικά και ο γιατρός δεν είναι σωστός αν το δεχθεί. Εξάλλου, είπα για τον καθηγητή του παραδείγματος που ανέφερα (αν το διαβάσατε προσεκτικά) ότι "αρνείται να κάνει ιδιαίτερο σε μαθητή του στο σχολείο και δεν κηνυγάει τα ιδιαίτερα" σε αντίθεση με τον γιατρό του παραδείγματός σου, που χωρίς φακελάκι δεν θα κάνει την δουλειά του. Ενώ ο καθηγητής του δικού΄μου παραδείγματος, είπα ότι κάνει άριστα την δουλειά του στην τάξη. Άρα καμία σχέση το παράδειγμα σου με τον γιατρό με την νοοτροπία του καθηγητή που ανέφερα εγώ. Μάλλον δεν διάβασες καλά το παράδειγμά μου ή δεν το κατάλαβες (εξάλλου παραδέχτηκες ότι δεν κατάλαβες τα περι πνεύματος!!  :P)

Η αμοιβή που θα ζητήσει ο καθηγητής του παραδείγματος μου αν δεχθεί το ιδιαίτερο, θα είναι για τις ώρες που θα κάνει και θα απασχοληθεί για το ιδιαίτερο, δηλαδή ώρες εργασίας για τις οποίες δεν πληρώνεται. Ενώ ο γιατρός έχει ήδη πληρωθεί από τον μισθό του για να κάνει την εγχείριση.

Είναι τελείως διαφορετική περίπτωση



Τι συζηταμε τωρα ; Συμφωνα με το νομο ειναι παρανομος.Αλλα τωρα βεβαια η πλειοψηφια κανει ετσι δεν ειναι ;

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #115 στις: Μάιος 27, 2010, 05:25:20 μμ »
Υπάρχει το γράμμα του νόμου, υπάρχει και το πνεύμα του νόμου.

Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για το εξής: Έστω ένας μόνιμος διορισμένος καθηγητής ο οποίος:
κάνει πολύ σωστά τη δουλειά του στο σχολείο.
Δεν κοιτάει να βγάλει ιδιαίτερα από την τάξη του ή από άλλες τάξεις του σχολείου του.
Απαντάει αρνητικά σε γονείς μαθητών από το ίδιο του το σχολείο, να κάνει ιδιαίτερα στα παιδιά τους.
Δεν κηνυγάει τα ιδιαίτερα με την έννοια ότι δεν λέει σε συναδέλφους "ρε συ αν έχεις κάτι να μου πασσάρεις" κλπ, ούτε σε συζητήσεις του με γονείς παιδιών προκαλεί την συζήτηση ώστε να πάρει το ιδιαίτερο κλπ

Όμως:
Τον παρακαλάει ένας γονέας που μένει στη διπλανή πόρτα της πολυκατοικίας του να βοηθήσει το παιδί του που δίνει πανελλήνιες
Ένας συνάδελφος του λέει "ρε συ έχω έναν πολύ καλό μαθητή και πολύ καλό παιδεί και μου ζήτησε να του προτείνω κάποιον καθηγητή για το τάδε μάθημα κλπ θες να τον αναλάβεις;"

Τι λέτε; είναι παράνομος αν κάνει ιδιαίτερα υπό αυτή την λογική;

Εγώ πιστεύω ότι ΝΑΙ με το γράμμα του νόμου φυσικά και είναι παράνομος.
Είναι όμως παράνομος σύμφωνα με το πνεύμα του νόμου; Κάνει κάτι κακό; να βοηθήσει θέλει μια κατάσταση που του ζητάνε βοήθεια! δεν κινήθηκε ο ίδιος αυτοβούλως με δόλο για να ψαρέψει ιδιαίτερο...

Δεν προσπαθώ με το παραπάνω να νομιμοποιήσω το ιδιαίτερο. Πιστεύω όλοι καταλαβαίνετε το πνεύμα της περίπτωσης...


μόνο που στη βοήθεια δεν ζητάμε και ταρίφα.
άσε που δεν καταλαβαίνω και το πνεύμα του νόμου. (θα είναι που δεν βλέπω τις πύλες του ανεξήγητου. :P )
1. εγώ ανέφερα το πνεύμα. επειδή μελετώ φιλοσοφία δικαίου, θέλεις να μου το εξηγήσεις εσύ;
2. Όσον αφορά το ότι αφαιρεί δουλειά από ανέργους συναδέλφους, να συμπληρώσω ότι "... από ανέργους συναδέφλους που θα κάνουν το ιδιαίτερο επίσης παράνομα (όπως αν το έκανε και ο μόνιμος) αφού αποδείξεις δεν κόβουν" :
αν και δεν υιοθετώ αυτή τη λογική, θα σου απαντήσω ότι σε πιάνω να κλέβεις και μου απαντάς μα και ο δίπλα κλέβει! επιπλέον γίνεσαι προκλητικός όταν ξέρεις ή θα πρέπε να ξέρεις πόσο δεινοπαθούν κυρίως οικονομικά οι αδιοριστοί συνάδελφοί σου που στη μεγαλύτερη πλειοψηφία τους κάνουν 2-3 ακόμα ελαστικές εργασίες μήπως και βγάλουν τον μήνα. μου θυμίζεις τον αρχι@@φροντιστηριάρχη που βγήκε μόλις αυτή την εβδομάδα στα κανάλια και μίλησε για τα νόμιμα φροντιστήρια εν αντιθέσει με τα παράνομα ιδιαίτερα! Θέλεις να μιλήσουμε και για αυτές τις συνθήκες εργασίας των αδιόριστων συναδέλφων σου; 

υγ. κάνε την αρπαχτή σου γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και κανείς δε βγαίνει και μπλα μπλα μπλα αλλά να μη βαφτίσουμε και το κρέας ψάρι.
@Martha72: μου αρέσεις πολύ εσύ με τις σουρεαλιστικές αναρωτήσεις σου. ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:56:05 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #116 στις: Μάιος 27, 2010, 05:29:39 μμ »
Μου κάνει πάντως εντύπωση που αν και είμαστε εκπαιδευτικοί, το παράδειγμά μου δεν έγινε κατανοητό και αντιπαρατέθηκε με αυτό του γιατρού σε τελείως άστοχη βάση.

Επειδή φαίνεται ότι το παράδειγμα του γιατρού είναι πιο κατανοητό, λέω ξανά το παράδειγμά μου, βάζοντας στην θέση του καθηγητή τον γιατρό, κάνοντας έτσι τον σωστό παραλληλισμό του παραδείγματός μου με τον ιατρό και όχι σαν αυτό που ειπώθηκε παραπάνω και που διαστρέβλωσε τελείως αυτό που ήθελα να πω:

Έστω ένας γιατρός που είναι άψογος στη δουλειά του.
Ποτέ δεν ζητάει φακελάκι , ούτε το δέχεται όταν του το δίνουν.
Κάνει άριστα το καθήκον του.

Τον φωνάζουν όμως να πάει μια επίσκεψη να δει έναν ασθενή σπίτι του. Τι πρέπει να κάνει;
1. Σύμφωνα με τον νόμο θα πρέπει να πει "δεν κάνω επισκέψεις, ελάτε στο νοσοκομείο που δουλεύω, ή κλείστε τηλεφωνικά ραντεβού με το ΙΚΑ και θα τον δω σε 3 με 4 μήνες, όποτε κλείσετε ραντεβού.

2. Να πάει και κάτι να ζητήσει για αμοιβή χωρίς όμως να εκμεταλλευτεί την κατάσταση και να γδάρει τον άλλον. απλά για τον κόπο του και τον χρόνο του.

3. Να πάει και να μην ζητήσει τίποτα για αμοιβή.

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2010, 05:38:26 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #117 στις: Μάιος 27, 2010, 06:19:39 μμ »
3 λαλούν και 2 χορεύουν.

είναι και οι ρηματικοί τύποι που χρησιμοποιείς και σε προδίδουν: θα πρέπει να πει, να ζητήσει, χωρίς να εκμεταλλευτεί και να γδάρει, να μην ζητήσει ...
άντε να σου πω και για τον γιατρό που τάχα δεν καταλαβαίνεις και δεν καταλαβαίνουμε...: πέφτει μπροστά του 1 παιδί και χτυπά, το γιατροπορεύει αυθωρεί και παραχρήμα ή κάθεται και σκέφτεται "γιατί να ασχοληθώ αν είναι να μην τα κονομίσω;"
σε κάθε περίπτωση το παράδειγμα σας είναι άστοχο γιατί δεν ξέρω κάποιον που θα πεθάνει αν δεν κάνει εδώ και τώρα ιδιαίτερο!

υγ.ηθικό και πνευματικό δίδαγμα: καν' το το ρημαδοϊδιαίτερο.

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #118 στις: Μάιος 27, 2010, 08:57:15 μμ »

Λυπάμαι, αλλά με όσα εγώ εχω δει, δεν θεωρώ ότι με τα ιδιαίτερα καλύπτουν βασικές τους ανάγκες. Και εν πάσει περιπτώσει, ακόμα και έτσι να είναι γιατί
α. δεν ζητάνε άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου από το ΠΥΣΔΕ όπως ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ;
β. δεν κάνουνε μια άλλη δουλειά ; (ένας δάσκαλος που ξέρω ασχολείται με ασφάλειες ας πούμε )

άρα - ΝΑΙ, είναι παράνομο κα ΝΑΙ είναι και ανήθικο όταν γίνεται απο κάποιον που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι διδάσκει πάνω από όλα με το παράδειγμά του. Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...οκ, τα κάνετε, να τα χαίρεστε αλλά μη θέλετε να μας πείσετε ότι δεν τρέχει και τίποτα....γιατί άμα είναι έτσι, τότε γιατί κι εμείς οι έλληνες τα χουμε πάρει με τον Μαντέλη που τα παιρνε; Χορηγία ήτανε - και μάλιστα που δεν προβλέποταν απο το μισθό του ως βουλευτή....άρα; να συμπεράνω πως καλώς μπήκαμε στο ΔΝΤ;  
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2010, 09:12:23 μμ από Martha72 »
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος markes

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #119 στις: Μάιος 27, 2010, 10:08:42 μμ »
Στην περιοχή μου (είμαστε ολίγον ορεινοί ...και αψεις ...) , επειδή κάποιοι ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ της εκπαίδευσης  , το έχουν παραξηλώσει  αναμένονται  καταγγελίες σε δήμους , νομαρχίες και περιφέρειες για τις απαράδεκτες και ΕΚΤΟΣ ΝΟΜΟΥ λειτουργίες των απίθανων κτιριακών υποδομών τους .
Τα δωμάτια διαμερισμάτων που βαφτίζουν αίθουσες διδασκαλίας όπου κινδυνεέι η ασφάλεια των παιδιών .

θΑ επανέλθω με αυτά που προβλέπουν οι νόμοι για τις άδεις λειτουργίας φροντιστηρίων και με αυτά που εφαρμόζουν πολλοί από αυτούς που επικαλούνται τους νόμους , ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ .
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2010, 08:18:54 πμ από markes »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #120 στις: Μάιος 28, 2010, 10:25:04 πμ »
killbill, ο εκπαιδευτικός του παραδείγματός σου, για να είναι σύμφωνος όχι μόνο με το γράμμα, αλλά και με το πνεύμα του νόμου, πρέπει να κάνει όσα ιδιαίτερα θέλει, άνευ αμοιβής.

Αποσυνδεδεμένος markes

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #121 στις: Μάιος 30, 2010, 09:13:55 μμ »
Η πυροσβεστική υπηρεσία έχει δώσει έγγραφη άδεια για τα μαγαζιά τους ?
Με άλλα λόγια έχουν :
1) πυρασφάλεια και πυροπροστασία, δηλαδή ψεκαστήρες οροφής, εξόδους διαφυγής, πυροσβεστικές φωλιές.
2) προσωπικό εκπαιδευμένο στην αντιμετώπιση πυρκαγιών ;
3) έχουν γίνει ασκήσεις από τους εργαζόμενους των φροντισηρίων για τέτοιες καταστάσεις ;
4) υπάρχει προσωπικό ασφαλείας , έχει γνώση πρώτων βοηθειών ;



ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ
http://neodynamiko.gr/forum/index.php?topic=29.0
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2010, 09:19:43 μμ από markes »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #122 στις: Μάιος 30, 2010, 09:27:45 μμ »
Στην περιοχή μου (είμαστε ολίγον ορεινοί ...και αψεις ...) , επειδή κάποιοι ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ της εκπαίδευσης  , το έχουν παραξηλώσει  αναμένονται  καταγγελίες σε δήμους , νομαρχίες και περιφέρειες για τις απαράδεκτες και ΕΚΤΟΣ ΝΟΜΟΥ λειτουργίες των απίθανων κτιριακών υποδομών τους .
Τα δωμάτια διαμερισμάτων που βαφτίζουν αίθουσες διδασκαλίας όπου κινδυνεέι η ασφάλεια των παιδιών .

θΑ επανέλθω με αυτά που προβλέπουν οι νόμοι για τις άδεις λειτουργίας φροντιστηρίων και με αυτά που εφαρμόζουν πολλοί από αυτούς που επικαλούνται τους νόμους , ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ .

Η πυροσβεστική υπηρεσία έχει δώσει έγγραφη άδεια για τα μαγαζιά τους ?
Με άλλα λόγια έχουν :
1) πυρασφάλεια και πυροπροστασία, δηλαδή ψεκαστήρες οροφής, εξόδους διαφυγής, πυροσβεστικές φωλιές.
2) προσωπικό εκπαιδευμένο στην αντιμετώπιση πυρκαγιών ;
3) έχουν γίνει ασκήσεις από τους εργαζόμενους των φροντισηρίων για τέτοιες καταστάσεις ;
4) υπάρχει προσωπικό ασφαλείας , έχει γνώση πρώτων βοηθειών ;


Σωστα ειναι τα οσα γραφεις, εντουτοις σε πρωτο επιπεδο πρεπει να εξεταστει το κατα ποσον το εκαστοτε φροντιστηριο εχει λαβει αδεια ιδρυσης και αδεια λειτουργιας, η δευτερη εκ των οποιων χορηγειται κατοπιν επιθεωρησης του χωρου του φροντιστηριου απο αρμοδια τριμελη επιτροπη, η οποια ελεγχει αν πληρουνται οι οροι και προυποθεσεις που προβλεπει το σχετικο νομικο πλαισιο και η οποια απαρτιζεται απο τον Διευθυντη/Προϊσταμενο Εκπαιδευσης και δυο ανωτερους υπαλληλους της οικειας Νομαρχιας. Υπαρχουν φροντιστηρια/ΚΞΓ τα οποια λειτουργουν παντελως παρανομα, αφου δεν ειναι δηλωμενα πουθενα και δεν διαθετουν κανενος ειδους αδεια. 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #123 στις: Μάιος 30, 2010, 09:31:03 μμ »
σύμφωνοι  - υπάρχουν ένα σωρό φροντιστήρια που λειτουργούν χωρίς να πληρούν ΚΑΜΙΑ από τις παραπάνω συνιστώσες...
Ωστόσο, οι ...ιδιαίτερες εργολαβίες τις πληρούν;
και ακόμα περισσότερο:
ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΧΟΥΝ
) πυρασφάλεια και πυροπροστασία, δηλαδή ψεκαστήρες οροφής, εξόδους διαφυγής, πυροσβεστικές φωλιές.
2) προσωπικό εκπαιδευμένο στην αντιμετώπιση πυρκαγιών ;
3) έχουν γίνει ασκήσεις από τους εργαζόμενους των ΣΧΟΛΕΙΩΝ για τέτοιες καταστάσεις ;
4) υπάρχει προσωπικό ασφαλείας , έχει γνώση πρώτων βοηθειών ;

Άστα φίλε- μπάχαλο είναι από όποια πλευρά και να το δεις. Απλά λέμε ότι κάποτε θα πρέπει να εφαρμοστεί ο νομος ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!!


THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος markes

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #124 στις: Μάιος 30, 2010, 09:33:56 μμ »
@damien
......η δευτερη εκ των οποιων χορηγειται κατοπιν επιθεωρησης του χωρου του φροντιστηριου απο αρμοδια τριμελη επιτροπη, η οποια ελεγχει αν πληρουνται οι οροι και προυποθεσεις που προβλεπει το σχετικο νομικο πλαισιο και η οποια απαρτιζεται απο τον Διευθυντη/Προϊσταμενο Εκπαιδευσης και δυο ανωτερους υπαλληλους της οικειας Νομαρχιας.

Αγαπητέ μου φίλε ,
απλά δεν υπάρχει έλεγχος και όπου ας πούμε ότι υπάρχει ξεπερνιεται με τις γνωστές ελληνικές διαδικασίες ..


@martha

GIA OLOYS ....
Σύμφωνοι ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2010, 09:37:56 μμ από markes »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ιδιαίτερα μαθήματα από μόνιμους.
« Απάντηση #125 στις: Μάιος 30, 2010, 09:35:20 μμ »
killbill, ο εκπαιδευτικός του παραδείγματός σου, για να είναι σύμφωνος όχι μόνο με το γράμμα, αλλά και με το πνεύμα του νόμου, πρέπει να κάνει όσα ιδιαίτερα θέλει, άνευ αμοιβής.


συμφωνω με happiness.
να ρωτησω, απαγορευεται σε μαθητες που ο ιδιος εχει ή γενικοτερα σε μαθητες του ιδιου σχολειου στο οποιο εκεινος διδασκει?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160218
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 548

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.