*

Αποστολέας Θέμα: Μείωση των Προσλήψεων  (Αναγνώστηκε 181110 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tsounga

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μείωση των Προσλήψεων
« Απάντηση #938 στις: Μάρτιος 02, 2010, 03:03:03 μμ »
ο κάτσικας πάντως ... όπως τα ξέραμε:
σημερινό άρθρο στα ΝΕΑ
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4563037
"... Ωστόσο όπως ήδη είναι γνωστό φέτος θα διοριστούν περίπου οι μισοί εκπαιδευτικοί από όσους προβλέπονταν να διοριστούν με την ισχύουσα νομοθεσία ενώ οι άλλοι μισοί θα διοριστούν τη σχολική χρονιά 2011/12"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μείωση των Προσλήψεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:47:51 »

Αποσυνδεδεμένος astron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Μείωση των Προσλήψεων
« Απάντηση #939 στις: Μάρτιος 02, 2010, 03:10:22 μμ »
Αυτό σημαίνει ότι και του χρόνου η διορισμοί θα γίνουν με την υπάρχουσα νομοθεσία μιας και θα πρέπει να διοριστούν οι άλλοι μισοί???

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Μείωση των Προσλήψεων
« Απάντηση #940 στις: Μάρτιος 02, 2010, 05:32:46 μμ »
Σύμφωνα με πληροφορίες η Δ. θα κλείσει τα γραφεία Δ.Ε. και πλην των δικών της βυσμάτων που θα τραβήξει στο υπουργείο όλοι οι υπόλοιποι θα γυρίσουν στις θέσεις τους. Η διοικητική δουλειά θα περάσει από τα γραφεία στα σχολεία, οι μόνιμοι θα κάνουν πολλές ώρες πέραν του μαθήματός τους στην τάξη. Οι ωρομίσθιοι θα είναι Δια Βίου ωρομίσθιοι (μπορεί να τους πετάξει και κανένα ψίχουλο παραπάνω στο ωρομίσθιο στην πορεία, αν είναι καλά παιδιά). Ο θεός να μας λυπηθεί όλους (και αυτήν βέβαια).

Μήπως να φύγουμε μετανάστες; Η μιζέρια προβλέπεται μεγάλη. Βέβαια θα βρεθεί (όπως πάντα) ο τρόπος να κάνουν τις λουμπινιές τους οι εξυπνάκηδες αλλά για την ώρα όλοι έχουν λουφάξει!

πόσο έγκυρες πληροφορίες? (το λέω γιατι είναι πολλοί αυτοι που καρδιοχτυπούν άσχημα και τρελαίνονται με τέτοιες ειδήσεις)


Μέσα από τις Ββάθμιες σύμφωνα με  λεγόμενα υπαλλήλων του υπουργείου. Δεν χρειάζεται να τρελαθούμε κιόλα (να της κάνουμε και τη χάρη). Αρκεί να ξέρουμε από πού μπορεί να μας έρθει.. Ο χειρότερος εχθρός είναι ο εφησυχασμός.

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Μείωση των Προσλήψεων
« Απάντηση #941 στις: Μάρτιος 03, 2010, 06:41:07 μμ »
Οι δηλώσεις του Πεταλωτή για τις προσλήψεις που αφορούν και στην Εκπαίδευση :

"- Εισάγονται ποσοτικοί κανόνες στις προσλήψεις στο δημόσιο, όπως αναστολή των προσλήψεων το 2010, εκτός από τους τομείς της παιδείας, της υγείας και των σωμάτων ασφαλείας και εφαρμογή του κανόνα μία πρόσληψη για κάθε πέντε συνταξιοδοτήσεις από το 2011, ενώ εξασφαλίζονται τα δικαιώματα των επιτυχόντων στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ που έχουν ήδη διεξαχθεί, " [Πηγή : www.esos.gr]

...Τώρα μένει να διευκρινιστεί αν θα διοριστούν όλοι οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ ή το 50%. Και βέβαια, τί θα γίνει με τις άλλες κατηγορίες (40%, 24μηνίτες ) . Ας περιμένουμε ως αύριο στις 4 μ.μ. [ www.alfavita.gr/ank_b/ank2_3_10_0521.php ]

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μείωση των Προσλήψεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:47:51 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Μείωση των Προσλήψεων
« Απάντηση #942 στις: Μάρτιος 03, 2010, 07:39:11 μμ »
http://www.alfavita.gr/typos/t3_3_10_816.php


   Ο βαθμός θα μετράει μόνο για δύο διαγωνισμούς
ΤΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ στις εργασιακές σχέσεις των εκπαιδευτικών φέρνει η πρόταση του υπουργείου Παιδείας να γίνονται στο εξής προσλήψεις μόνο εφόσον ο εκπαιδευτικός έχει επιτύχει σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Πλήθος εκπαιδευτικών που έχουν επιτύχει σε κάποιον από τους 6 προηγούμενους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ αλλά δεν έχουν διοριστεί, ρωτούν καθημερινά αν η τότε επιτυχία τους θα ισχύει για τις μελλοντικές προσλήψεις.
Σύμφωνα λοιπόν με τις τελευταίες πληροφορίες των «ΝΕΩΝ», η κ. Διαμαντοπούλου καταλήγει στην πρόταση να μετράει η επιτυχία μόνο στους δύο τελευταίους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ, δηλαδή στους διαγωνισμούς του 2009 και του 2007- και φυσικά σε κάθε επόμενο. Στην πράξη αυτό σημαίνει ότι δεκάδες χιλιάδες εκπαιδευτικοί (σε κάθε διαγωνισμό πετυχαίνουν κατά μέσο όρο 18.000-20.000 αλλά διορίζονται περίπου 6.000) που είχαν επιτύχει σε προγενέστερους διαγωνισμούς, θα πρέπει τώρα να διαγωνιστούν ξανά και να επιτύχουν προκειμένου να αποκτήσουν δικαίωμα διορισμού.



Παρακαλώ;;;;;;;;;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2010, 07:48:33 μμ από adigoni »

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Μείωση των Προσλήψεων
« Απάντηση #943 στις: Μάρτιος 03, 2010, 08:41:52 μμ »
  Τι είπε η υφ. Παιδείας στους αναπληρωτές για τους διορισμούς εκπαιδευτικών
Τετάρτη, 03 Μάρτιος 2010 18:32

Ρεπορτάζ:esos.gr

▬    Για τον μόνιμο διορισμό των εκπαιδευτικών θα υπολογίζεται  μια σχετικά πρόσφατη επιτυχία στον γραπτό διαγωνισμό του Α.Σ.Ε.Π. για τους εκπαιδευτικούς είπε η υφ. Παιδείας Εύη Χριστοφιλοπούλου σε συνάντησημε το ΔΣ της Πανελλήνιας Ενωσης Αναπληρωτών και πρόσθεσε: «Μαζί με την επιτυχία στον  γραπτό διαγωνισμό του Α.Σ.Ε.Π. θα προσμετράται η προϋπηρεσία που θα αποκτηθεί και μετά τη λήξη της μεταβατικής περιόδου».

Σχετικά με τη συνάντηση η ΠΕΑ εξέδωσε την ακόλουθη ανακοίνωση:

 Η Πανελλήνια Ένωση Αναπληρωτών και Ωρομισθίων Εκπαιδευτικών ενημερώνει ότι μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου της Ένωσης συναντήθηκαν με την Υφυπουργό  κα  Χριστοφιλοπούλου την Δευτέρα  1 Μαρτίου 2010 και έθεσαν εκ νέου τα ερωτήματα που απασχολούν χιλιάδες εκπαιδευτικούς, η τύχη των οποίων κρίνεται αποκλειστικά από τους χειρισμούς του Υπουργείου Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.

Στα πλαίσια της συνάντησης η  Υφυπουργός προέβη σε μερικές διευκρινίσεις σχετικά με το πολυνομοσχέδιο που αναμένεται να ανακοινωθεί εντός των επόμενων ημερών. Συγκεκριμένα, η κα Χριστοφιλοπούλου δήλωσε ότι :

▬    Για τον μόνιμο διορισμό των εκπαιδευτικών θα υπολογίζεται  μια απαιτείται μια σχετικά πρόσφατη επιτυχία στον γραπτό διαγωνισμό του Α.Σ.Ε.Π. για τους εκπαιδευτικούς.

▬    Μαζί με την επιτυχία στον  γραπτό διαγωνισμό του Α.Σ.Ε.Π. θα προσμετράται η προϋπηρεσία που θα αποκτηθεί και μετά τη λήξη της μεταβατικής περιόδου.

▬    Θα κληθεί η Πανελλήνια Ένωση Αναπληρωτών να καταθέσει την άποψή της για το  προσχέδιο νόμου που αναμένεται να κατατεθεί.

Παρά τα όσα ανέφερε η κα Υφυπουργός εξακολουθούν να παραμένουν αναπάντητα βασικά ερωτήματα που έχει θέσει η Π.Ε.Α. :

   1. Ποια θα είναι η τύχη όσων εκπαιδευτικών τον Ιούνιο του 2010 θα συμπληρώνουν 24 μήνες προϋπηρεσίας στη δημόσια εκπαίδευση και θα διαθέτουν και επιτυχία στον γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ;
   2. Ποια θα είναι η τύχη των εκπαιδευτικών που είναι εγγεγραμμένοι στον πίνακα του 30μηνου;
   3. Η επιτυχία σε ποιον γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ δεν θα προσμετρηθεί και με ποια αιτιολογία;
   4. Με ποιον τρόπο θα γίνουν οι διορισμοί των εκπαιδευτικών για τη σχολική χρονιά 2010-2011;
   5. Με ποιον τρόπο θα προσμετρώνται τα μόρια της προϋπηρεσίας σύμφωνα με το νέο σύστημα διορισμών;

Αποσυνδεδεμένος giota.pat.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Μείωση των Προσλήψεων
« Απάντηση #944 στις: Μάρτιος 04, 2010, 08:22:20 μμ »
Αξιοσημείωτο είναι ότι στα παραπάνω ερωτήματα δεν τίθεται κανένα σχετικά με τον διορισμό των διοριστέων ΑΣΕΠ β' φουρνιάς. Γιατί;;;

Αποσυνδεδεμένος tsounga

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μείωση των Προσλήψεων
« Απάντηση #945 στις: Μάρτιος 04, 2010, 08:34:54 μμ »
ΕΛΑ ΝΤΕ?!  οι διοριστέοι β' φουρνιάς δεν είναι αναπληρωτές/ωρομίσθιοι/αδιόριστοι? σίγουρα πάντως δεν είναι διορισμένοι-μόνιμοι (αλλά ούτε η ολμέ μας αναφέρει. που-θε-νά.) κ ο διορισμός μας φέτος είναι τόσο σίγουρος, όσο και των υπόλοιπων.  τι στο καλό, αόρατοι είμαστε?

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Μείωση των Προσλήψεων
« Απάντηση #946 στις: Μάρτιος 05, 2010, 07:52:45 πμ »
Πάγωμα όλων των προσλήψεων στο δημόσιο το 2010

"Από τη συγκεκριμένη διάταξη εξαιρούνται το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό, οι εκπαιδευτικοί, το ένστολο προσωπικό (υπ. Εθνικής Αμυνας και υπουργείο Προστασίας του Πολίτη), καθώς και οι απόφοιτοι των Σχολών Δημόσιας Διοίκησης και Τοπικής Αυτοδιοίκησης.

Οι επιτυχόντες των διαγωνισμών του ΑΣΕΠ που δεν έχουν ακόμα διοριστεί, για τους οποίους έχουν εκδοθεί οριστικά αποτελέσματα, θα προσληφθούν με σειρά προτεραιότητας από το β’ εξάμηνο του 2010 μέχρι τις 31-12-2013" (Πηγή : http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=10505059 )

Επομένως , όλα είναι ρευστά ακόμη, όσον αφορά στα ποσοσστά των διοριστέων της ερχόμενης χρονιάς .

Αποσυνδεδεμένος mitman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μείωση των Προσλήψεων
« Απάντηση #947 στις: Μάρτιος 09, 2010, 08:11:43 μμ »
Σήμερα θα βγάλω χολή....
Κάποιοι θα με στίσουν στα 3 μέτρα....αλλά δεν μπορώ...με πνίγουν οι πολύτεκνοι.....3500 διορισμοί πολυτέκνων από το 2005 μέχρι σήμερα χωρίς ΑΣΕΠ χωρίς προϋπηρεσία χωρίς τίποτα και α' διορισμός στο σπίτι τους....
Και ρωτάω γιατί;
Θα μου πεις τώρα το θυμήθηκες... ΟΧΙ
Αλλά είναι προκλητική η επιστολή που έστειλαν στον πρωθυπουργό....
Παραθέτω τμήμα της..ολόκληρη θα την βρείτε στο Site των πολυτέκνων στο aspe.gr
"..........
Κύριε Πρόεδρε, ο  νόμος 3255/2004  λειτούργησε  με καθαρά δημογραφικά κίνητρα. Ένας νόμος που δίνει στον πολύτεκνο εκπαιδευτικό το διορισμό του κοντά στην οικογένειά του μόλις αποκτήσει το 4ο του παιδί, έτσι ώστε να έχουμε οικογένειες ενωμένες και αγαπημένες! ......."

Δηλαδή η δική μου η οικογένεια είναι δακτυλοδεικτούμενη!! Έχετε ΕΣΕΙΣ αποφασίσει ότι ΔΕΝ πρέπει να είναι ενωμένη και αγαπημένη;
Εγώ επειδή έχω 2 παιδιά ΠΡΕΠΕΙ να φύγω και να πάω και εγώ δεν ξέρω που και να μην γυρίσω ποτέ στο σπίτι μου επειδή Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ είναι ανώτερη και πρέπει να μείνει ενωμένη;
Εγώ που διάβασα σαν μ@#@κας και έδωσα ΑΣΕΠ και πέρασα και είμαι και είμαι στον πίνακα διοριστέων είμαι παιδί ενός κατώτερου θεού;
Η δική μου η οικογένεια πρέπει να βασανίζεται και να χωρίζει ;   
Να μην είναι ενωμένη επειδή ΕΣΥ σχεδίασες να μπεις στην εκπαίδευση....πηδώντας ;
Δεν λέω επιλογή σου είναι... και καλά κάνεις... και πραγματικά θέλει κότσια να κάνεις 3 και 4 και παραπάνω παιδιά ... ναι να σας βοηθήσει το κράτος...αλλά όχι σε βάρος άλλων
Θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ αυτή τη διάκριση και αυτόν τον υποβιβασμό της δική μου οικογένειας....
Καταντά ρατσιστικό..... δηλαδή μέχρι 3 παιδιά είμαστε "υποανάπτυκτοι" και παιδιά ενός άλλου θεού ενώ με 4 και πάνω είμαστε στο βασίλειο.......
Μπορεί ο αγώνας σας να είναι δίκαιο...ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ τον εμφανίζεται είναι ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΣ!
 

Συνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Μείωση των Προσλήψεων
« Απάντηση #948 στις: Μάρτιος 09, 2010, 09:49:27 μμ »
καθόλου χολή δε βγάζεις. Να λες τη γνώμη σου με θάρρος, αν αυτό πιστεύεις. Εγώ πλέον αυτό κάνω, βαρέθηκα να προσέχω τα λόγια μου μη συμβεί το ένα ή το άλλο. Είναι διαφορετικό πράγμα η πολυτεκνία που πρέπει να στηριχθεί και οικονομικά από το κράτος και άλλο η επαγγελματική αποκατάσταση με την οποία δεν θα πρέπει να έχει καμμία σχέση. Ειδικά στις μέρες μας που για κάποιες ειδικότητες οι προσλήψεις είναι ελάχισετες, έτσι έστω και πολύτεκνοι που διορίζονται σε μικρό αριθμό δημιουργούν πρόβλημα. Δε μπορεί οι πολύτεκνοι να βολεύονται εις βάρος των άλλων, γιατι με αυτό τον τρόπο για να αποτρέψεις-μικρύνεις ένα κακό δημιουργείς ένα άλλο.

Αποσυνδεδεμένος tsounga

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μείωση των Προσλήψεων
« Απάντηση #949 στις: Μάρτιος 09, 2010, 09:56:53 μμ »
Να λες τη γνώμη σου με θάρρος, αν αυτό πιστεύεις. Εγώ πλέον αυτό κάνω, βαρέθηκα να προσέχω τα λόγια μου μη συμβεί το ένα ή το άλλο.
++++++++++++++++++++
και όσοι βλέπετε λαζόπουλο, οι τρίτεκνοι πήγαν και εκεί. δεν ξέρω τι θα πουν, αλλά φαντάζομαι

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Μείωση των Προσλήψεων
« Απάντηση #950 στις: Μάρτιος 09, 2010, 10:11:07 μμ »
να απαντησουμε και εμεις στην Χριστοφιλοπούλου που ισχυρίστηκε σημερα στον Flash ότι "πάνε οι αναπληρώτριες και "παθαίνουν" επαπειλούμενη κύηση". Ξέρετε καμια αναπληρώτρια που να το έκανε αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μείωση των Προσλήψεων
« Απάντηση #951 στις: Μάρτιος 09, 2010, 10:18:34 μμ »
να απαντησουμε και εμεις στην Χριστοφιλοπούλου που ισχυρίστηκε σημερα στον Flash ότι "πάνε οι αναπληρώτριες και "παθαίνουν" επαπειλούμενη κύηση". Ξέρετε καμια αναπληρώτρια που να το έκανε αυτό;

Το θέμα είναι σε τι να πρωτοαπαντήσουμε!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160671
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.