*

Ψηφοφορία

Θα απεργήσετε στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013;

Ναι θα απεργήσω μέχρι τέλους
199 (53.4%)
Ναι θα απεργήσω αλλά κάποιες μέρες μόνο
126 (33.8%)
Όχι δεν απεργώ
30 (8%)
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
18 (4.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 371

Η ψηφοφορία έληξε: Νοέμβριος 09, 2013, 10:42:16 πμ

Αποστολέας Θέμα: Συμμετοχή στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013  (Αναγνώστηκε 162751 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
2) Μαζέψτε κάποιους εδώ μέσα. Την οργή για την όλη κατάσταση και την αγωνιστικότητά τους να την βγάζουν εκεί που πρέπει και όχι σε εμφυλιοπολεμικές κραυγές εις βάρος άλλων μελών και συναδέλφων στο PDE.

H οργή είναι κακός σύμβουλος.
Πρέπει να βάλουμε την λογική μας να δουλέψει και όχι το συναίσθημά μας.

Η λογική λοιπόν λέει ότι, για το καλό της απεργίας, αν κάποιος βρίσκεται σε θέση κλειδί και δεν απεργήσει, τότε πρέπει να του ζητηθεί αυτό επίσημα από τους συνδικαλιστές μας. Αν επικαλεστεί οικονομικό πρόβλημα, τότε να του δωθεί βοήθεια από το απεργιακό ταμείο. Και αν παρόλαυτά πάλι αρνηθεί, τότε να ανακοινωθεί το όνομά του, και μια ενδεχόμενη διαγραφή του από την ολμε.

Μιλάω πάντα για όσους είναι σε θέση κλειδί και η απεργία τους μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στον διοικητικό μηχανισμό. Όχι για τους απλούς συναδέλφους στο σχολείο.

Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες θέσεις, και δεν έχει την ίδια βαρύτητα η απεργία του καθενός. Πιστεύω μια τέτοια τακτική στοχοποίησης συναδέλφων σε θέσεις κλειδιά θα είχε πολύ καλό αποτέλεσμα για την έκβαση της απεργίας. Και πάντα απορούσα γιατί μια τέτοια τακτική δεν εφαρμόζεται από τους συνδικαλιστές.

Μάλλον γιατί στην ζυγαριά ανάμεσα στο συναίσθημα και την λογική, επικρατεί το συναίσθημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2013, 09:18:37 μμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Πιο μεγάλη σαχλαμάρα, που ακούστηκε σήμερα, είναι του Αρβανιτόπουλου...
Ότι δηλαδή ο ΣΥΡΙΖΑ υποκινεί την απεργία...

Αν μπορούσε να το κάνει αυτό, θα ήταν ήδη κυβέρνηση...!!!
Κανένα κόμμα πλέον δε μπορεί να υποκινήσει απεργία σε μεγάλο κλάδο...!!!

Από τελευταίες πληροφορίες...
Οι δάσκαλοι δεν ακολουθούν με 5ήμερη απεργία...Δυστυχώς...!!!

Καλό βράδυ...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2013, 07:14:03 μμ από kopan »
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όπως λέει ο trekto δεν υπάρχουν πλέον κουκούλες και δεν μπορείς να κρυφτείς από το ίντερνετ. Άρα ας μη το παίζουν ορισμένοι εδώ μέσα σε διπλό ταμπλό γιατί όλα τα μηνύματα φαίνονται και καταλαβαίνει ο καθένας τι κουμάσι είναι κανείς. Και μη πιάνετε τώρα θέματα διαφορετικής αντιμετώπισης συναδέρφων γιατί λειτουργείτε διασπαστικά στο κίνημα που οι συνθήκες επιβάλλουν να είναι όσο το δυνατόν μαζικότερο και ενιαίο, αν θέλουμε να κερδίσουμε τον αγώνα ενάντια στις πολιτικές του υπουργείου και να δούμε άσπρη μέρα... ;)

"Κουμάσια"..., "Ορισμένοι παίζουν σε διπλό ταμπλώ"..., "Κουκούλες"..., "Γλύφτες της εξουσίας"..., "Διασπαστές του κινήματος", "Θα βγάλουμε ονόματα στο ιντερνετ"...
Ωραία λόγια όλα αυτά. Και πάρα πολύ ευγενικά απέναντι σε κάποιους.
Και εφόσον όλων τα μηνύματα εδώ μέσα φαίνονται, προτείνω να φτιάξετε λίστες προγραφών με μέλη και συναδέλφους που τόλμησαν να μην συμφωνήσουν 1000000% με σένα και τον trekto (και την στρατηγική του).

Προς administrator :
1) Μπορώ να επισυνάψω υπεύθυνη δήλωση ότι είμαι ένας απλός εκπαιδευτικός (παρά το nick), με μισθό κάτω των 900 ευρώ, που θίγεται από όλα τα μέτρα του παρελθόντος και του παρόντος, που συμφωνεί ότι δεν πάει άλλο  και που θα απεργήσει σίγουρα τη Δευτέρα (για έπειτα βλέπουμε); Μπας και γλιτώσουμε από την μήνιν ορισμένων σε αυτό το τόπικ...
2) Μαζέψτε κάποιους εδώ μέσα. Την οργή για την όλη κατάσταση και την αγωνιστικότητά τους να την βγάζουν εκεί που πρέπει και όχι σε εμφυλιοπολεμικές κραυγές εις βάρος άλλων μελών και συναδέλφων στο PDE.

@ sxolarxos Το μόνο σημείο που συμφώνησα με τον trekto είναι για τη δύναμη που έχει το ίντερνετ να φακελώνει όσους το χρησιμοποιούν. Δεν μίλησα προσωπικά και πάντως δεν εννοούσα εσένα. Στο μέλλον πριν θιχτείς προσωπικά απο κάποιο μήνυμα ξαναδιάβασέ το μπας και κάνεις λάθος. Μιλώ για κάποιους που λένε κάτι τη μια μέρα και την άλλη μέρα λένε το αντίθετο, ότι δλδ δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις τί ρόλο παίζει ο καθένας εδώ μέσα.
Ας αφήσουμε όμως στην άκρη τις μεταξύ μας διαφορές και ας επικεντρωθούμε στον κοινό αγώνα μας.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Νυν υπέρ πάντων ο αγών!   ;D
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Δε χρειάζονται "εξηγήσεις" από κανέναν, ούτε "παρακίνηση" προς κανέναν στη δημοκρατία...
Όποιος θέλει απεργεί, όποιος δε θέλει ας μην απεργήσει...!!!

Είναι δικαίωμα του καθενός να απεργήσει ή να μην απεργήσει. Όταν, όμως, αυτός που δεν απεργεί σαμποτάρει την απεργία των άλλων και την εκμεταλλεύεται  για να φύγει νωρίτερα και να πάει για καφέ, υπάρχει θέμα ηθικής τάξης.

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δε χρειάζονται "εξηγήσεις" από κανέναν, ούτε "παρακίνηση" προς κανέναν στη δημοκρατία...
Όποιος θέλει απεργεί, όποιος δε θέλει ας μην απεργήσει...!!!

Είναι δικαίωμα του καθενός να απεργήσει ή να μην απεργήσει. Όταν, όμως, αυτός που δεν απεργεί σαμποτάρει την απεργία των άλλων και την εκμεταλλεύεται  για να φύγει νωρίτερα και να πάει για καφέ, υπάρχει θέμα ηθικής τάξης.

Νομίζω ότι ο απεργοσπάστης που μένει στο σχολείο και κρατά τα παιδία μέχρι την λήξη του ωραρίου με κενά ενδιάμεσα, αυτός σαμποτάρει την απεργία των άλλων. Ο απεργοσπάστης που σχολάει τα παιδιά νωρίτερα και πάει για καφέ, μάλλον είναι φιλικά προσκείμενος στην απεργία.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:38:32 μμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος ducati

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ρε παιδιά συγνώμη, και σε μας αυτό συζητούσαν σήμερα: πώς θα τροποποιήσουν το πρόγραμμα (που ακόμα -εννοείται- δε βγήκε για όλη τη βδομάδα) για να φεύγουν νωρίτερα όσοι δεν απεργούν. Ήδη πήρα θέση κι αύριο θα γίνει σφαγή: Ούτε μια μέρα; Τουλάχιστον ως ελάχιστη συμπαράσταση στους συναδέλφους που είδαν ξαφνικά τα ονόματά τους στις λίστες διαθεσιμότητας; Και να ζητάνε να φύγουν στο τρίωρο; Και δ/ντές να λένε "καλύπτει ο σύριζα την απεργία", άρα δεν απεργούμε; Ε τότε και 100 ευρώ να μας δώσουν το μήνα, πάλι ευχαριστώ θα πούμε και θα κάνουμε μάθημα, μη πω και τζάμπα να μας ζητήσουν να δουλέψουμε, θα το κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
το ωρολόγιο πρόγραμμα απαγορεύεται να τροποποιηθεί σε ημέρα απεργίας. Η απεργία για τον λόγο αυτο γίνεται : για να έχει ένα αντίκτυπο, να επιφέρει μια κάποια αναστάτωση.... αν ειναι να περάσει στο ντούκου δεν έχει νοήμα....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
το ωρολόγιο πρόγραμμα απαγορεύεται να τροποποιηθεί σε ημέρα απεργίας. Η απεργία για τον λόγο αυτο γίνεται : για να έχει ένα αντίκτυπο, να επιφέρει μια κάποια αναστάτωση.... αν ειναι να περάσει στο ντούκου δεν έχει νοήμα....

Δεν ξέρω ποιό είναι το νόμιμο.
Πάντως η αναστάτωση προκαλείται αν φύγουν τα παιδιά και όχι αν μείνουν.
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
δστυχως οι μακραν βολεμενοι ξεχασαν να ειναι ανθρωποι...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
για να δει κανείς ποιοι ειναι βολεμένοι αρκεί να κοιτάξει  τα εξής :
πρώτον, να  δει ποιοι ήταν το καλοκαίρι μαζί με τους απολύμένους συναδέλφους τους στους δρόμους και ποιοι έστελναν τους αγωνιστικούς τους χαιρετισμούς απο τις παραλίες και
δεύτερον, ποιοι πρόεδροι ΕΛΜΕ ψήφισαν κατά ή λευκό στην προ΄ταση της απεργιας στην Γ.Σ των προέδρων...

έτσι για να πέφτουν οι μάσκες του τάχα μου "μαχόμενου" συνδικαλισμού ....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
ποια αναστατωση προκαλειται αν φυγουν τα παιδια πιο νωρις? ειδικα τα παιδια του λυκειου. το πολυ πολυ να μας πουν κι ευχαριστω που θα μπορεσουν να πανε για καφε!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος ducati

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
το ωρολόγιο πρόγραμμα απαγορεύεται να τροποποιηθεί σε ημέρα απεργίας. Η απεργία για τον λόγο αυτο γίνεται : για να έχει ένα αντίκτυπο, να επιφέρει μια κάποια αναστάτωση.... αν ειναι να περάσει στο ντούκου δεν έχει νοήμα....

Δεν ξέρω ποιό είναι το νόμιμο.
Πάντως η αναστάτωση προκαλείται αν φύγουν τα παιδιά και όχι αν μείνουν.

Αν φύγουν τα παιδιά και μαζί και οι απεργοσπάστες; Είναι ηθικό και δεοντολογικό αυτό; Αλλάζει το πρόγραμμα, δίνω ένα τρίωρο, έρχονται τρεις και κάνουν μάθημα και στις 11 παρά τέταρτο καφεδάκι. Και κατά τ΄άλλα  "ναι να αγωνιστούμε, αλλά εγώ δεν έχω λεφτά, έχω δάνειο, παίρνω λίγα κτλ".

Εγώ πάντως βλέπω άτομα που ψήφισαν πενταήμερη στις ΕΛΜΕ και τώρα λένε μία μέρα και βλέπουμε. Ο καθένας κοιτάει την πάρτη του, τέλος. Ο υπουργός, άλλη μια φορά, αποδεικνύεται πιο έξυπνος από εμάς, ξέρει τι είμαστε. Τυχαία νομίζετε είπε πως δε θα κάνει τώρα επιστράτευση;

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
για να δει κανείς ποιοι ειναι βολεμένοι αρκεί να κοιτάξει  τα εξής :
πρώτον, να  δει ποιοι ήταν το καλοκαίρι μαζί με τους απολύμένους συναδέλφους τους στους δρόμους και ποιοι έστελναν τους αγωνιστικούς τους χαιρετισμούς απο τις παραλίες και
δεύτερον, ποιοι πρόεδροι ΕΛΜΕ ψήφισαν κατά ή λευκό στην προ΄ταση της απεργιας στην Γ.Σ των προέδρων...

έτσι για να πέφτουν οι μάσκες του τάχα μου "μαχόμενου" συνδικαλισμού ....
Γιατί, υπήρχαν πρόεδροι που ψήφισαν αντίθετα με την απόφαση της συνέλευσής τους; Ποιοι είναι αυτοί;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 369
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.