*

Αποστολέας Θέμα: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.  (Αναγνώστηκε 296531 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος petros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #910 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 04:21:43 μμ »
αλήθεια πόσο διάστημα έχουμε στην διάθεση μας (εκ του νόμου)να απαντήσουμε αν αποδεχόμαστε ή οχι την θέση ωρομισθίου στο πρωινό πρόγραμμα;περυσι απάντησα κατευθείαν θετικά αλλά φέτος αν δεν με συμφέρει θα ήθελα να το σκεφτώ πριν απανήσω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:59:50 »

Αποσυνδεδεμένος Ambracia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #911 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 04:43:48 μμ »
Να σας απαντήσω εγώ που είδα με τα μάτια μου και άκουσα με τα αυτιά μου τι γίνεται με τα κενά που δεν τα εμφανίζουν από την αρχή. Πέρυσι προσελήφθηκα αναπληρώτρια στη β' φάση ,40χλμ από τον τόπο κατοικίας μου(περιοχή Γ').Στο ίδιο σχολείο προσελήφθηκε και άλλη συνάδελφος  η οποία όμως δεν παρουσιάστηκε ποτέ σ’ αυτό το σχολείο, διότι κάποιοι φρόντισαν να της βρουν κενό από εκεί που-υποτίθεται- δεν υπήρχε  μόλις 5χλμ από την πόλη! Σας αναφέρω περιστατικό που είδα με τα μάτια μου, καθώς, ενώ περίμενα μέσα στη διεύθυνση τη συνάδελφο να πάμε και να παρουσιαστούμε μαζί στο ίδιο σχολείο, ένας υπάλληλος με ενημέρωσε ότι περιμένω άδικα, διότι για τις "ανάγκες της υπηρεσίας" την τοποθέτησαν σε άλλο σχολείο κοντά στην πόλη(σημειωτέον ότι εγώ είχα περισσότερα μόρια και έπρεπε να επιλέξω πρώτη). Νομίζω πως  στην περίπτωση που αισθάνεστε ότι σας αδικούν είναι καλό να έχετε επικοινωνία με κάποιον αιρετό εκπρόσωπο στην περιοχή. Δε σας παροτρύνω να ζητήσετε "ρουσφέτι", απλώς να υποστηρίξετε αυτό που δικαιωματικά σας ανήκει!
Στο σώμα, στην ενθύμηση πονούμε.
Mας διώχνουνε τα πράγματα, κι η ποίησις
είναι το καταφύγιο που φθονούμε.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #912 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 05:36:22 μμ »
Αυτό είναι απόσπασμα από την παρ.3 του άρθρου 8  του ΦΕΚ Β' 465/17-04-2003 και αναφέρεται στα κριτήρια με τα οποία γίνονται οι τοποθετήσεις των προσλαμβανομένων αναπληρωτών σε σχολεία  ύστερα από τη δήλωσή τους για τοποθέτηση:

 Κατά την τοποθέτησή τους σε σχολεία της διεύθυνσης εκπαίδευσης των προερχομένων από τον πίνακα Β' προτιμώνται κατά σειρά:
α)οι γονείς τεσσάρων παιδιών, που είναι ανήλικα ή σπουδάζουν ή υπηρετούν τη στρατιωτική τους θητεία
β)οι πάσχοντες από ομόζυγη μεσογειακή αναιμία
γ)οι γονείς με τρία ή δύο ή ένα παιδί
δ)οι έγγαμοι χωρίς παιδιά
ε)οι έχοντες τα περισσότερα μόρια. Μεταξύ των ανηκόντων στην ίδια κατηγορία, που προέρχονται από τον πίνακα Β' προτιμώνται οι έχοντες και εντοπιότητα.


Φαντάζομαι ότι στην περίπτωση β' ανήκουν και οι πάσχοντες από σκλήρυνση κατά πλάκας , αν και δεν το αναφέρει.

Αποσυνδεδεμένος ippokratis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #913 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 05:55:57 μμ »
thaaaaaaaaaaaaaaaanks!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:59:50 »

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #914 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 09:12:59 μμ »
Τα μειονοτικά Γυμνάσια - Λύκεια έχουν ιδρυθεί με βάση τη Συνθήκη της Λωζάνης και το θεσμικό και εκπαιδευτικό πλαίσιό τους καθορίζεται από μια σειρά διεθνών και τοπικών διατάξεων, καθώς και διμερών μορφωτικών συμβάσεων μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας. Ισχύει το αναλυτικό πρόγραμμα του ΥΠΕΠΘ, αλλά υπάρχουν μερικές ουσιώδεις διαφορές: μόνο τα φιλολογικά μαθήματα και η πληροφορική διδάσκονται στην ελληνική γλώσσα από ελληνόφωνους καθηγητές, όλα τα υπόλοιπα μαθήματα διδάσκονται στην τουρκική από τουρκόφωνους καθηγητές της μειονότητας (που ξέρουν καλά ελληνικά) ή, κυρίως, από μετακλητούς καθηγητές που έρχονται με πενταετή απόσπαση από την Τουρκία (και δεν ξέρουν καθόλου ελληνικά. Και οι δύο κατηγορίες πάντως είναι ευγενικοί και καλλιεργημένοι άνθρωποι, μη φαντάζεστε καμιά έχθρα στο σχολείο - το αντίθετο). Υπάρχει επιπλέον το μάθημα της τουρκικής γλώσσας. Ο διευθυντής είναι μουσουλμάνος και ο υποδιευθυντής χριστιανός.

Τα βιβλία για όλα τα μαθήματα είναι αυτά που διανέμονται και στα υπόλοιπα γυμνάσια και λύκεια, αλλά για τα μαθήματα στην τουρκική γλώσσα έρχονται επιπλέον βιβλία από την Τουρκία. Στο δικό μου σχολείο, το Λύκειο έχει μόνο μία κατεύθυνση (θετική ή τεχνολογική, δεν είμαι σίγουρη, γιατί με τοποθέτησαν στο Γυμνάσιο). Οι φιλόλογοι μπορούν να αναλάβουν μαθήματα και από το γυμνάσιο και από το λύκειο (πρακτικά: ό,τι τους αφήσουν οι παλιότεροι...), γιατί πρόκειται για ένα σχολείο. Το ωρολόγιο πρόγραμμα από Δευτέρα μέχρι και Πέμπτη είναι οχτάωρο, γιατί την Παρασκευή το σχολείο κλείνει στις 12, λόγω της μουσουλμανικής προσευχής που γίνεται στις 12:30.

Για τα ιεροσπουδαστήρια δεν ξέρω πολλά πράγματα, μοιάζουν κάπως με τα εκκλησιαστικά σχολεία, δείτε περισσότερα σ'  αυτό το link: http://sgmthde.rod.sch.gr/joomla/index.php?option=com_content&task=view&id=286&Itemid=2

Τα μόρια που δίνει ένα μειονοτικό σχολείο είναι τα μόρια της περιοχής στην οποία ανήκει: 5+2 η Κομοτηνή (5 η περιοχή και 2 η υπηρεσία), 3+2 η Ξάνθη και 9+2 ο Εχίνος που θεωρείται δυσπρόσιτο. Σας ενδιαφέρουν τα μόρια αυτά και ως αναπληρωτές, γιατί όταν θα διοριστείτε θα μετρήσουν (έστω και κάπως κουτσουρεμένα) για τη μετάθεση!! Επιπλέον, στο μισθό προστίθεται το επίδομα παραμεθορίου που ισχύει για ολόκληρη τη Θράκη (120 ευρώ προ κρατήσεων) και το επίδομα μειονοτικού σχολείου.

Απ' ό,τι ξέρω, στην εγκύκλιο για τους αναπληρωτές δε γίνεται νύξη για τα μειονοτικά σχολεία, αν και έχουν ανάγκες για φιλολόγους. Κι εγώ όταν έκανα αίτηση για αναπλήρωση το 2005 ούτε πήρα χαμπάρι ότι υπάρχει η δυνατότητα για τα μειονοτικά κι έξυνα το κεφάλι μου με απορία όταν είδα ότι κάποιοι τοποθετήθηκαν σ'  αυτά. Γενικά, απ' ό,τι αντιλήφθηκα, το ΥΠΕΠΘ παριστάνει ότι δεν ξέρει αυτό το πεδίο της εκπαίδευσης, παρόλο που στο τμήμα του των μειονοτικών σχολείων οι άνθρωποι σκίζονται να εξυπηρετήσουν όποιον τους ανακαλύψει και τους πάρει τηλέφωνο (δείτε στον τηλεφωνικό κατάλογο του ΥΠΕΠΘ, τα τηλέφωνα υπάρχουν εκεί και ρωτήστε για περαιτέρω πληροφορίες). Η αίτηση για αναπλήρωση σε μειονοτικό σχολείο γίνεται κανονικά στις προθεσμίες των υπόλοιπων αιτήσεων και ο κωδικός των μειονοτικών είναι 8901
(βλ. http://sgmthde.rod.sch.gr/joomla/index.php?option=com_content&task=view&id=187&Itemid=2). Στο σχολείο μου είπαν ότι χρειάζεται και ειδική αίτηση στο ΥΣΜΕ, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες γι αυτήν τη διαδικασία. Ξέρω όμως ότι όταν έκανα αίτηση για μετάθεση σε μειονοτικό συμπλήρωσα, πέρα από την "κανονική" αίτηση και μια άλλη ξεχωριστή που αφορούσε μόνο μειονοτικά σχολεία. Επίσης, πέρασα από συνέντευξη στο συντονιστικό γραφείο μειονοτικών σχολείων στην Κομοτηνή - αυτό όμως δεν ξέρω αν ισχύει για τους αναπληρωτές, κι άλλωστε η συνέντευξη ήταν εντελώς τυπική υπόθεση.

Το καλύτερο που έχετε να κάνετε για τις λεπτομέρειες είναι να πάρετε τηλέφωνο στο συντονιστικό (τα τηλέφωνα που δημοσιεύονται στην ιστοσελίδα http://sgmthde.rod.sch.gr είναι: 2531072980, 2531082021, 2531037762) και να ρωτήσετε. Οι άνθρωποι εκεί είναι εξαιρετικά πρόθυμοι κι εξυπηρετικοί. Επισημαίνω ότι τα μειονοτικά υπάγονται στο συντονιστικό και όχι στη διεύθυνση δευτεροβάθμιας του νομού Ροδόπης, με την οποία δεν έχουν καμία διοικητική σχέση, έχουν όμως τον ίδιο σύμβουλο και οι φιλόλογοι πηγαίνουν στις ίδιες επιμορφώσεις.

Αν σας φάνηκαν ενδιαφέροντα όλα αυτά και το σκέφτεστε, υπάρχουν και ορισμένες λεπτομέρειες που πρέπει να λάβετε υπόψη. Τα παιδιά είναι πολύ ήσυχα κι ευγενικά και σέβονται τον καθηγητή τους. Αρκετά κοριτσάκια φορούν μαντήλα, και φροντίστε να μην τα κοιτάτε παράξενα, γιατί θα τα φέρετε σε δύσκολη θέση. Είναι στο σύνολό τους τουρκόφωνα, και δε γνωρίζουν καλά ελληνικά. Ειδικά στις μικρές τάξεις του γυμνασίου δε γνωρίζουν σχεδόν καθόλου ελληνικά και δυσκολεύονται πάρα πολύ στα φιλολογικά μαθήματα, οπότε πρέπει κανείς να προσαρμόζει το μάθημά του σ'  αυτές τις συνθήκες. Αυτό δε σημαίνει λιγότερη προετοιμασία όπως διαλαλούν μερικοί ανόητοι: είναι μια πραγματική πρόκληση για το συνειδητοποιημένο φιλόλογο το να προσαρμόσει τη διδασκαλία και τις απαιτήσεις του στις ανάγκες αυτών των παιδιών. Αν κάποιος έχει μεταπτυχιακό στη διδακτική της ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας, θα βρεθεί στο στοιχείο του. Αν δεν έχει, το Πανεπιστήμιο Αθηνών οργάνωσε το Πρόγραμμα Εκπαίδευσης Μουσουλμανοπαίδων με επικεφαλής της Άννα Φραγκουδάκη και τη Θάλεια Δραγώνα, με αντικείμενο ακριβώς τη βελτίωση της ελληνομάθειας των παιδιών της μειονότητας. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε, αλλά στην Κομοτηνή υπάρχει γραφείο του ΚΕΣΠΕΜ (Κέντρο Συντονισμού Προγράμματος Εκπαίδευσης Μουσουλανοπαίδων) που διανέμει πλούσιο έντυπο και ηλεκτρονικό υλικό για τη διδασκαλία της γλώσσας και της ιστορίας στα μειονοτικά. Περισσότερα στοιχεία για το πρόγραμμα στην διεύθυνση: www.museduc.gr
Επίσης, όποιος ενδιαφέρεται για περισσότερες λεπτομέρειες στο θέμα της μειονοτικής εκπαίδευσης, ας διαβάσει το βιβλίο της Νέλλυς Ασκούνη "Η εκπαίδευση της μειονότητας στη Θράκη". Εκδόθηκε πέρσι και περιλαμβάνει πάρα πολλά στοιχεία για τη μειονότητα και τις συνθήκες εκαπαίδευσής της.

Ελπίζω να βοήθησα, για τα υπόλοιπα συμβουλευτείτε τις ηλεκτρονικές διευθύνσεις ή καλέστε τα τηλέφωνα.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #915 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 10:11:45 μμ »
elytron, σ' ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.Έχει πράγματι ενδιαφέρον κι αξίζει να το σκεφτεί κανείς. :)
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος ada13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #916 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 12:29:52 πμ »
Δηλαδή, Syrrahm, εννοείς ότι όποιος έχει δηλώσει περοχές σαν τη Δ' Δωδεκαννήσου ως πρώτες επιλογές έχει αρκετές πιθανότητες να πάει εκεί; Εννοείται να έχει αρκετά μόρια για να τον καλέσουν. Μήπως παίζει ρόλο και το κύμα με το οποίο θα πας, δηλαδή το αν θα είσαι από τους τελευταίους του α' κύματος ή από τους πρώτους του β';
Sapere aude

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #917 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 01:01:04 πμ »
Εννοώ ότι ,αν κάποιος επιλέξει  ως πρώτη μία περιοχή που  έχει αρκετά κενά,είναι πολύ πιθανό να τον στείλουν εκει, όταν τον καλέσουν αναπληρωτή.Όπως λες κι εσύ, παίζει κάποιο ρόλο και η σειρά που θα έχει στο γκρουπ.Εγώ πέρσι προσλήφθηκα αναπληρωτής σε περιοχή που είχα επιλέξει ως δεύτερη(Αττική) κι ας ήμουν από τους τελευταίους της Β' φάσης(9-11 Οκτωβρίου).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2007, 01:04:28 πμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος ada13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #918 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 01:07:15 πμ »
Εμένα με σειρά 555 στον πίνακα για πότε με κόβεις να δουλεύω; Πάντα με την προυπόθεση ότι θα πάρουν τα περσινά νούμερα, γιατί αλλιώς, κλάφ' τα, Χαράλαμπε...
Sapere aude

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #919 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 01:15:41 πμ »
Πέρσι το νούμερο 555 κλήθηκε στη β' φάση(9-11 Οκτωβρίου).Ας δούμε πρώτα πόσους θα καλέσουν στην α' φάση , γιατί αν είναι πολλά τα κενά....όλα γίνονται.

Αποσυνδεδεμένος ada13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #920 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 01:19:43 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε αναμονή λοιπόν! Α, και καλή τοποθέτηση! :D Ελπίζω να σου 'ρθουν όλα όπως τα θέλεις.
Sapere aude

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #921 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 09:13:34 πμ »
Αda13 ,πέρισυ με σειρά 534 με κάλεσαν με τη δεύτερη φάση αναπληρωτών στις 6 Οκτώβρη.Συμφωνώ με τον Syrrahm  οτι πολλά εξαρτώνται απο τα κενά που θα θέλουν να καλύψουν οι κύριοι του Υπουργείου.Ο αριθμός της πρώτης φάσης αναπληρωτών θα δείξει, πιστεύω, και τη πολιτική του νέου υπουργού .

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #922 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 03:28:09 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.


Ερώτηση (εν μέρει ίσως θεωρηθεί ανόητη): εάν κάποιος έχει δηλώσει ως πρώτη επιλογή π.χ. Δ' Δωδεκαννήσου αλλά έχει λιγότερα μόρια από κάποιον, ο οποίος δεν την έχει δηλώσει ως περιοχή επιλογής ωστόσο έχει επιλέξει το κουτάκι ναι σε όλα, εφ' όσον κληθεί. Ποιος προηγείται ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #923 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 03:36:10 μμ »
 Πώς είναι στον πίνακα αφού δεν έχει καθόλου προϋπηρεσία;;
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 969
Σύνολο: 978

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.