*

Αποστολέας Θέμα: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.  (Αναγνώστηκε 295719 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #924 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 03:44:32 μμ »
 Εννοείς ότι είναι στον πίνακα Γ' μηδενικής προϋπηρεσίας και διατείνεται ότι θα διοριστεί αναπληρώτρια; Μπορείς να ελέγξεις αν όντως θα συμβεί κάτι τέτοιο όταν βγουν τα ονόματα των αναπληρωτών.Αν προέρχεται απ' τον πίνακα Γ' θα είναι φως φανάρι..
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:03:35 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #925 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 04:14:43 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.


Ερώτηση (εν μέρει ίσως θεωρηθεί ανόητη): εάν κάποιος έχει δηλώσει ως πρώτη επιλογή π.χ. Δ' Δωδεκαννήσου αλλά έχει λιγότερα μόρια από κάποιον, ο οποίος δεν την έχει δηλώσει ως περιοχή επιλογής ωστόσο έχει επιλέξει το κουτάκι ναι σε όλα, εφ' όσον κληθεί. Ποιος προηγείται ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εφόσον κληθούν και οι δύο ως  αναπληρωτές, προηγείται αυτός που τη δήλωσε ως πρώτη επιλογή.
napoleon, μήπως  πρόκειται για αναπληρώτρια σε ειδικό σχολείο, γιατί ακούγεται πολύ χοντρό...;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2007, 04:40:29 μμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος georg9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #926 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 04:20:46 μμ »
napoleon  Για δες εδώ αφού ξέρεις όνομα μήπως είναι σε πίνακα ΣΜΕΑ
http://dide.art.sch.gr/mambo/

http://dide.art.sch.gr/mambo/index.php?option=com_content&task=view&id=471&Itemid=39

Αποσυνδεδεμένος petros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #927 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 04:21:47 μμ »
είναι άδικο να διαβάλλετε ανθρώπους χωρίς στοιχεία. Στον πίνακα αναπληρωτών από  τoν ενιαίο δεν περνάει ούτε κουνούπι. Εκτός αν κάποιος αναλάβει το ρίσκο  και γράφει ψέματα στην αίτηση πχ ότι έχει σελέτε χωρίς να έχει(αυτό βέβαια για τις τεχνικές ειδικότητες).Μέσον περνάει στην ΠΔΣ ΣΤΟΝ ΕΝΙΑΙΟ δεν μπορουν με τιποτα να αντιστρέψουν την σειρά
Πιθανόν το συγκεκριμένο άτομο να την έχουν πάρει αναπληρωτρια στα ΣΜΕΑ ΣΤΗΝ ΑΡΤΑ. Μπορείς να μπεις στο site της δευτεροβαθμιας στην άρτα  και να δεις αν το όνομα της περιλαμβάνεται στο πίνακα αναπληρωτών- ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ  ΣΜΕΑ(υπάρχει ο πίνακας στο site)μπορει να έχει μεαταπτυχικαό πχ στα ΣΜΕΑ και να προηγηθηκε ή να εχει καπιο προβλημα υγείας και να προτάχθηκε των άλλων.

ΑΛΛΟ ΠΙΝΑΚΑΣΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΣΜΕΑ ΑΛΛΟ ΕΝΙΑΙΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:03:35 »

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #928 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 04:32:25 μμ »
να ρωτησω κατι στα σμεα μπορει να παει καποιος ωρομίσθιος χωρις μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης, απο ιστορικο αρχαιολογικο και χωρις προβλημα υγειας, χωρις προυπηρεσια απλα με πιστοποιητικο γνωσης νοηματικης?

Αποσυνδεδεμένος Ambracia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #929 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 04:57:13 μμ »
Εγώ είμαι από την Άρτα. Το περιστατικό που αναφέρει ο συνάδελφος μπορεί να είχει σχέση με πρόσληψη σε ΣΜΕΑ ή σε κάποιο ιδιωτικό σχολείο της περιοχής(και η μητέρα, όπως γίνεται συνήθως, αποκρύπτει τη μισή αλήθεια).Πάντως δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάτι τόσο παράτυπο και να διαφύγει την προσοχή μου. Είμαι πολύ μπροστά στον πίνακα των αναπληρωτών (θέση 173) και ελπίζω ότι θα προσληφθώ στην Άρτα ως αναπληρώτρια, όπως και πέρυσι . Γνωρίζω επίσης συναδέλφους που ενδιαφέρονται και αυτοί για την περιοχή καθώς και τη θέση τους στον πίνακα. Όπως και να έχει το πράγμα και μετά τις προσλήψεις δεν επαναπαύομαι και κάθε χρόνο ψάχνω για τυχόν παρατυπίες. Οπότε συνάδελφοι μην ανησυχείτε, για ό,τι συμβεί θα σας ενημερώσω. Δεν μπορεί να γίνει κάτι τόσο παράνομο, εκτός και αν συντρέχουν κάποιοι ειδικοί λόγοι π.χ να ανήκει κάποιος σε ειδική κατηγορία. Σε αυτή την περίπτωση όμως προτάσσεται στον πίνακα αναπληρωτών και ωρομισθίων. Στον πίνακα ωρομισθίων της περιφέρειας Ηπείρου φαίνονται όσοι είναι ειδική κατηγορία και διεκδικούν θέση στους νομούς Ιωαννίνων, Άρτας, Πρέβεζας, Θεσπρωτίας. Ο συνάδελφος  Napoleon ας ρίξει μια ματιά στον πίνακα αυτό μήπως υπάρχει εκεί μέσα κάποιο γνωστό  σ’ αυτόν πρόσωπο. Πάντως το e-mail μου είναι στη διάθεση οποιουδήποτε συναδέλφου έχει κάποια πληροφορία σχετικά.
Στο σώμα, στην ενθύμηση πονούμε.
Mας διώχνουνε τα πράγματα, κι η ποίησις
είναι το καταφύγιο που φθονούμε.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #930 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 05:16:32 μμ »
να ρωτησω κατι στα σμεα μπορει να παει καποιος ωρομίσθιος χωρις μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης, απο ιστορικο αρχαιολογικο και χωρις προβλημα υγειας, χωρις προυπηρεσια απλα με πιστοποιητικο γνωσης νοηματικης?
Η κατοχή πιστοποιητικού γνώσης της νοηματικής είναι προϋπόθεση για την πρόσληψη μόνο σε ΣΜΕΑ Κωφών και Βαρηκόων.Πέρα όμως απ'αυτό ισχύουν-νομίζω- και οι προϋποθέσεις που ισχύουν για όλες τις ΣΜΕΑ.
Δηλ.Διδακτορικό ή μεταπτυχιακό ή πτυχίο τμήματος ειδικής αγωγής ή προϋπηρεσία σε ΣΜΕΑ  ή σεμινάριο ετήσιας διάρκειας  πάνω στην ειδική αγωγή ή να είναι κάποιος γονιός τέκνου ΑΜΕΑ.Άλλη μία προϋπόθεση είναι να έχει ο ίδιος ο υποψήφιος εκπαιδευτικός ποσοστό αναπηρίας τουλάχιστον 67%.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #931 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 05:45:09 μμ »
δεν ξερω αν προκειται για σχολειο κωφων, το λεω γιατι μια συμμαθητρια μου εχει προυπηρεσια σε σμεα και στον πινακα φαινεται μονο οτι ειναι γνωστης νοηματικης. σιγουρα δεν πληρει καμια απο τις προυποθεσεις που αναφερθηκαν. εχει κανει και πδσ σε δυσπροσιτο αλλα για την πδσ ειναι γνωστο τι γινεται. οτι γινονται παρατυπιες γινονται.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #932 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 06:00:46 μμ »
το λεω γιατι μια συμμαθητρια μου εχει προυπηρεσια σε σμεα και στον πινακα φαινεται μονο οτι ειναι γνωστης νοηματικης. σιγουρα δεν πληρει καμια απο τις προυποθεσεις που αναφερθηκαν.
Αφού έχει προϋπηρεσία σε ΣΜΕΑ, και μόνο αυτό αποτελεί προϋπόθεση για να ενταχθεί στον πίνακα Β' για ΣΜΕΑ.Αν η προϋπηρεσία δεν φαίνεται στον πίνακα, ίσως δεν περάστηκε από λάθος.

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #933 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 06:12:29 μμ »
Παιδιά καλησπέρα! Εχω μία απορία. Ωρομίσθιους πότε καλούν? Αρχίζουν μετά το α κύμα αναπληρωτών ή το β? Αν ξεκινάνε αμέσως μετά το πρώτο, φαντάζομαι ότι οι πρώτοι ωρομίσθιοι θα κληθούν στη β φάση αναπληρωτές??
Επίσης στην Κρήτη τι γίνεται καλούν ωρομίσθιους? Εχω σειρά γύρω στο 90 στον πίνακα ωρομισθίων :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2007, 06:16:40 μμ από Lara »

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #934 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 06:50:57 μμ »
το λεω γιατι μια συμμαθητρια μου εχει προυπηρεσια σε σμεα και στον πινακα φαινεται μονο οτι ειναι γνωστης νοηματικης. σιγουρα δεν πληρει καμια απο τις προυποθεσεις που αναφερθηκαν.
Αφού έχει προϋπηρεσία σε ΣΜΕΑ, και μόνο αυτό αποτελεί προϋπόθεση για να ενταχθεί στον πίνακα Β' για ΣΜΕΑ.Αν η προϋπηρεσία δεν φαίνεται στον πίνακα, ίσως δεν περάστηκε από λάθος.

απορω πως γινεται να μπηκε την πρωτη φορα σε σμεα. για φετος ενταξει. αφου πηρε το καλοκαιρι πτυχιο και σεπτεμβρη δουλεψε

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #935 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 09:31:49 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.
Ερώτηση (εν μέρει ίσως θεωρηθεί ανόητη): εάν κάποιος έχει δηλώσει ως πρώτη επιλογή π.χ. Δ' Δωδεκαννήσου αλλά έχει λιγότερα μόρια από κάποιον, ο οποίος δεν την έχει δηλώσει ως περιοχή επιλογής ωστόσο έχει επιλέξει το κουτάκι ναι σε όλα, εφ' όσον κληθεί. Ποιος προηγείται ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Νομίζω ότι γίνεται ως εξής: παίρνουν μία ομάδα τριάντα ατόμων με τη σειρά στον πίνακα και έχουν πρώτο κενό στον κατάλογο τη Δ' Δωδεκανήσου, θα την πάρει όποιος με περισσότερα μόρια από τους 30 την έχει ως επιλογή, πχ ο πρώτος δεν την έχει δηλωμένη, τον προσπερνάνε και όποιος μετά από αυτόν την έχει την παίρνει, αν δεν την έχει κανείς από τους 30 θα την πάρει όποιος πρώτος στη σειρά με τα μόρια έχει το 'ναι σε όλα'. Δε θα τη δώσουν στον 31ο ακόμη και να την έχει ως επιλογή. Μετά παίρνουν άλλους 30 και ξανά μανά...

napoleon, αυτό που λες είναι πολύ σοβαρό, νόμιζα ότι με τους αναπληρωτές τουλάχιστον είναι χωρίς παραθυράκια. Αν τελικά την τοποθετήσουν θα το μάθουμε σε ποιο σχολείο είναι; Αν δεν υπάρξει το όνομά της στους τοποθετημένους, θα την καταγγείλουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2007, 01:15:10 πμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος Rebeka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #936 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 09:33:50 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
Αρκετό καιρό παρακολουθώ τις διάφορες απορίες και παρατηρήσεις της ιστοσελίδας και θα ήθελα να εκφράσω σε όλους τους μαχητές του διορισμού φιλολόγους τις σκέψεις μου. Παρατηρώ μία αγωνία σχετικά με το ποιος διορίστηκε, με ποιο τρόπο, μήπως πρέπει να κάνουμε καταγγελίες κ.τ.λ. και νομίζω ότι πρόκειται για ένα άνισο αγώνα. Γιατί να ασχολούμαστε με ό,τι κάνει ο κάθε φιλόλογος από τους τουλάχιστον 20000 και να αναλωνόμαστε σε νεύρα και άπειρα γιατί. Αυτά δυστυχώς δε θα σταματήσουν να γίνονται όσο κάποιοι τυχαίνει να γνωρίζουν τον κατάλληλο άνθρωπο που βρίσκεται στην κατάλληλη θέση...
Προσωπικά είμαι δύο φορές επιτυχούσα στους αναπληρωτές. Δε με κάλεσαν, αλλά θεωρώ και ότι αφήνω τα πιο δημιουργικά μου χρόνια περιμένοντας διορισμό μπροστά σε μια οθόνη υπολογιστή. Η πιο δραστική λύση για εμένα ήταν να χτυπήσω πόρτες σε όλα τα ιδιωτικά σχολεία και τα φροντιστήρια της περιοχής μου. Τελικά με προσέλαβαν σε ένα από αυτά με πολύ καλές απολαβές και προοπτικές. Μπορεί να μην υπάρχει η απόλυτη σιγουριά του δημοσίου, αλλά και όταν κάνεις σωστά τη δουλειά σου, οι διευθυντές δεν έχουν λόγο να διώχνουν αναίτια προσωπικό. Εξάλλου το γεγονός ότι είμαι στο σπίτι μου, με τον άντρα μου και όχι στο τελευταίο χωριό της Ελλάδας, μου εξασφαλίζει τουλάχιστον μία ήρεμη οικογενειακή ζωή. Αυτό που θέλω να πω είναι να πάρουμε τις αποφάσεις για το καλύτερο για 'μας, γιατί όσο θα υπάρχουν κυβερνήσεις, θα υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί και να διορίζονται χωρίς καν εξετάσεις. Υπάρχουν και άλλες διεξόδους και καμιά φορά καλύτερες, χωρίς άλλο άγχος και εξετάσεις.
Ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας. Εύχομαι το καλύτερο για τον καθένα.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #937 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 11:19:26 μμ »
μπραβο napoleon συμφωνω απολθτα μαζι σοω. γιατι δηλαδη να τρωμε κουτοχορτο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159962
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 668
Σύνολο: 676

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.