*

Αποστολέας Θέμα: Μαθητής με ΔΕΠΥ  (Αναγνώστηκε 38549 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 17, 2013, 02:34:47 πμ »
Στο ΚΕΔΔΥ πήγα στο τέλος της χρονιάς, γιατι τρεμω τι θα γίνει του χρόνου. Μου είπαν ότι έχει νοημοσύνη πάνω από το φυσιολογικό αλλά παλινδρόμηση στο πρακτικό επίπεδο.
Το παιδι μου είχε αρρωστησει για δύο μήνες το προηγούμενο καλοκαίρι και ολη τη χρονια ειχε προβλήματα και πολλές εξετασεις σε νοσοκομεία.

Ποσο πανω απο το "φυσιολογικο"; Υπαρχουν ευφυη παιδια που εχουν την αυτοπειθαρχια ωστε να μην σηκωθουν απο την καρεκλα τους ακομη κι οταν βαριουνται μαρτυρικά κι άλλα που δεν την εχουν. Πρακτικα, αφου ανηκει στην πρωτη κατηγορια, το καλυτερο θα ηταν να συμφωνησεις με τη δασκαλα οτι το παιδι θα εχει μαζι του μια κολλα χαρτι για να ζωγραφιζει ο,τι θελει μολις τελειωσει την ασκηση. Η ιδια συμφωνια βεβαια θα γινει και με το παιδι. (οτι θα μπορει να ζωγραφιζει ο,τι θελει στην κολλα του, οταν τελειωσει την ασκηση)

Τι ακριβως εννοεις "παλινδρομηση στο πρακτικο επιπεδο";

Τ'οτι σηκωνεται απο τη θεση του και κανει βολτες μες στην ταξη και μαλιστα βγαινει εκτος ταξης ειναι πολυ σοβαρο στο δημοτικο γιατι θεωρειται επικινδυνο για ατυχηματα. Πρακτικα, το καλυτερο θα ηταν να εχει καποιο ατομο για παραλληλη στηριξη ωστε να συνοδευει το παιδι εξω απο την ταξη κλπ, ακομη κι αν επρεπε να το πληρωνεις εσυ.

Σαν εκπαιδευτικός θεωρούσα ότι θα μπορούσα να συνεργαστώ πιο εύκολα με τους δασκάλους. Υποτίθεται ότι ξέρουμε και οι δύο για  τι μιλάμε. Προσπάθησα πολύ και διαρκώς σε όλη την χρονια να είμαι διαθέσιμη , να δινω πληροφορίες για τον χαρακτήρα και τις "ιδιαιτερότητες" του παιδιού, να διαφωνώ με μεθόδους και όμως να τις στηρίζω και τελικά εμένα σαν γονιό δεν με άκουσαν καθόλου και δεν με υπολογισαν πουθενα.

Πω πω aghathi, τα ιδια εχω σκεφτει κι εγω! Αλλά ξερεις οτι η δασκαλα εχει 22 παιδια στην ταξη, γι'αυτο και δεν μπορει ν'ασχοληθει με το ενα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2013, 02:36:29 πμ από biov »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:00:38 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 17, 2013, 09:57:47 πμ »
Καλημέρα.
Ως παλινδρόμηση περιέγραψαν στο ΚΕΔΔΥ το ότι μετρούσε με τα δάχτυλα ενω΄ήταν σε θέση να προσθέτει δεκάδες και εκατοντάδες.
Επίσης αρνειται να διαβάσει και δειχνει να δυσκολευεται ενω μπορουσε να διαβαζει ολοκληρες λεξεις χωρις να συλλαβιζει πριν παει σχολειο.
Σιγουρα η δασκαλα αντιμετωπιζει σοβαρο προβλημα και δεν το υποβαθμιιζω. Για παραλληλη στηριξη μιλησαμε και στο ΚΕΔΔΥ αλλά μου είπαν ότι ειδικα φετος ειναι απιθανο. Εχουμε ξανα ραντεβου τον Σεπτεμβριο. Αυτοπειθαρχία εχει ελάχιστη. Θέλω να πιστευω οτι σιγα σιγα μεγαλωνει. Πως μπορω να πληρωνω εγω? Γινεται?

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3651
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 17, 2013, 12:55:51 μμ »
Σιγουρα η δασκαλα αντιμετωπιζει σοβαρο προβλημα και δεν το υποβαθμιιζω. Για παραλληλη στηριξη μιλησαμε και στο ΚΕΔΔΥ αλλά μου είπαν ότι ειδικα φετος ειναι απιθανο. Εχουμε ξανα ραντεβου τον Σεπτεμβριο. Αυτοπειθαρχία εχει ελάχιστη. Θέλω να πιστευω οτι σιγα σιγα μεγαλωνει. Πως μπορω να πληρωνω εγω? Γινεται?

"Ιδιωτική" παράλληλη στήριξη μπορεί να έχει ένα παιδί μόνο αν είναι αυτιστικό.

Η "δημόσια" ΠΣ εγκρίνεται μόνο μετά από γνωμάτευση του ΚΕΔΔΥ που την προτείνει και σχεδόν αποκλειστικά για παιδιά με ΔΕΠΥ (διαγνωσμένη), αυτισμό και τύφλωση ή κώφωση. Επίσης, "εγκρίνεται" δεν σημαίνει ότι "δίνεται" κιόλας....

Τώρα, πρακτικά τι μπορείς να κάνεις. ΣΥΖΗΤΗΣΗ! και με το παιδί και με τη δασκάλα. Όρια και κανόνες σταθερούς. πχ. δεν μπορεί τη μια μέρα να επιτρέπεται στο παιδί να ζωγραφίζει αν δεν θέλει να κάνει την άσκηση και την επόμενη να μην επιτρέπεται, δεν μπορεί τη μια μέρα στο σπίτι να είναι ΟΚ αν γράψει 3 από τις λέξεις της αντιγραφής και την επόμενη να πρέπει να γράψει 13. Επίσης, το παιδί πρέπει να αντιληφθεί τι κάνουμε στο σχολείο. Δεν είναι ο χώρος που κάνουμε βόλτες όταν βαρεθούμε, δεν βγαίνουμε από την τάξη όποτε γουστάρουμε και αν το κάνουμε θα υπάρχουν συνέπειες.

Τέλος, ψάξε ως μητέρα και βρες τι ήταν αυτό που οδήγησε το παιδί στην παλινδρόμηση. Κάποιο νέο μέλος στην οικογένεια; Κάποια άλλη αλλαγή στην οικογένεια; Μήπως δεν έχει αντιληφθεί τι είναι το σχολείο; Μήπως αυτά που κάνουν στο σχολείο είναι "εύκολα" ή "γνωστά" (οπότε σε συνεργασία με τη δασκάλα θα πρέπει να δίνονται πιο "προκλητικές" ασκήσεις); Κάτι άλλο;
Συνήθως ένα παιδί δεν αλλάζει συμπεριφορά έτσι απλά. Κρύβεται κάτι από πίσω. Οπότε για να "χτυπήσουμε" το αποτέλεσμα πρέπει να βρούμε την αιτία.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος nisiotisa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τη θάλασσα...
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 17, 2013, 03:07:59 μμ »
Από το ΚΕΔΔΥ agathi θα πήρες πιστεύω γραπτώς τη γνωμάτευση για το παιδί. Εκτός από την περιγραφή της συμπεριφοράς του παιδιού συνήθως γράφουν και πώς μπορεί να το βοηθήσει το σχολείο και το σπίτι. Εσένα τι σου έγραψαν;
"Δάσκαλος γίνε, αλήθεια αν ήρωας είσαι. Σε μια Βαβέλ δεμένους μάς κρατάνε κακά στοιχειά· το μάγεμα τους λύσε". Κ. Παλαμάς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:00:38 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3651
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 17, 2013, 03:42:51 μμ »
Από το ΚΕΔΔΥ agathi θα πήρες πιστεύω γραπτώς τη γνωμάτευση για το παιδί. Εκτός από την περιγραφή της συμπεριφοράς του παιδιού συνήθως γράφουν και πώς μπορεί να το βοηθήσει το σχολείο και το σπίτι. Εσένα τι σου έγραψαν;

Εάν δεν εμπίπτει στις κατηγορίες των μαθησιακών δυσκολιών, δίνεται ενημερωτικό σημείωμα, όχι γνωμάτευση, και δεν δίνεται εξατομικευμένο πρόγραμμα εκπαίδευσης (ΕΠΕ).
Μπορεί να δοθούν κάποιες προφορικές συμβουλές προς τους γονείς.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος nisiotisa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τη θάλασσα...
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 17, 2013, 03:51:12 μμ »
Ερώτηση προς emmaki

Τι εννοείς ιδιωτική παράλληλη στήριξη και ποια η διαφορά με τη δημόσια;
"Δάσκαλος γίνε, αλήθεια αν ήρωας είσαι. Σε μια Βαβέλ δεμένους μάς κρατάνε κακά στοιχειά· το μάγεμα τους λύσε". Κ. Παλαμάς.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 17, 2013, 04:22:34 μμ »
Από το ΚΕΔΔΥ agathi θα πήρες πιστεύω γραπτώς τη γνωμάτευση για το παιδί. Εκτός από την περιγραφή της συμπεριφοράς του παιδιού συνήθως γράφουν και πώς μπορεί να το βοηθήσει το σχολείο και το σπίτι. Εσένα τι σου έγραψαν;

Δεν υπάρχουν μαθησιακες δυσκολίες και έτσι ούτε γνωμάτευση. Έχω ξανα ραντεβού πριν αρχίσουν τα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3651
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 17, 2013, 04:25:30 μμ »
Ερώτηση προς emmaki

Τι εννοείς ιδιωτική παράλληλη στήριξη και ποια η διαφορά με τη δημόσια;


Παράλληλη στήριξη που προσλαμβάνουν και πληρώνουν οι γονείς. Μπορεί να γίνει μόνο για παιδιά στο φάσμα του αυτισμού. Χρειάζεται ποινικό μητρώο και έγκριση/συμφωνία του συλλόγου διδασκόντων, ίσως και πιστοποιητικό υγείας (δεν είμαι σίγουρη). (αναφέρεται στον 3699, άρθρο 7, παράγραφος γ, εδάφιο 4)

Δημόσια ΠΣ, παρέχεται από το κράτος και είναι δωρεάν
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος nisiotisa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τη θάλασσα...
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 17, 2013, 06:03:28 μμ »
Ευχαριστώ πολύ emmaki! ::)
"Δάσκαλος γίνε, αλήθεια αν ήρωας είσαι. Σε μια Βαβέλ δεμένους μάς κρατάνε κακά στοιχειά· το μάγεμα τους λύσε". Κ. Παλαμάς.

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 17, 2013, 06:44:49 μμ »
Ερώτηση προς emmaki

Τι εννοείς ιδιωτική παράλληλη στήριξη και ποια η διαφορά με τη δημόσια;


Παράλληλη στήριξη που προσλαμβάνουν και πληρώνουν οι γονείς. Μπορεί να γίνει μόνο για παιδιά στο φάσμα του αυτισμού. Χρειάζεται ποινικό μητρώο και έγκριση/συμφωνία του συλλόγου διδασκόντων, ίσως και πιστοποιητικό υγείας (δεν είμαι σίγουρη). (αναφέρεται στον 3699, άρθρο 7, παράγραφος γ, εδάφιο 4)

Δημόσια ΠΣ, παρέχεται από το κράτος και είναι δωρεάν

Να σε ρωτήσω κάτι (αν το γνωρίζεις φυσικά). Στη θέση της ιδιωτικής παράλληλης στήριξης παίρνεις και την αντίστοιχη προϋπηρεσία που θα είχες αν σε καλούσαν σε πρόγραμμα δημόσιας Π.Σ;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3651
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 17, 2013, 07:21:18 μμ »
Ερώτηση προς emmaki

Τι εννοείς ιδιωτική παράλληλη στήριξη και ποια η διαφορά με τη δημόσια;


Παράλληλη στήριξη που προσλαμβάνουν και πληρώνουν οι γονείς. Μπορεί να γίνει μόνο για παιδιά στο φάσμα του αυτισμού. Χρειάζεται ποινικό μητρώο και έγκριση/συμφωνία του συλλόγου διδασκόντων, ίσως και πιστοποιητικό υγείας (δεν είμαι σίγουρη). (αναφέρεται στον 3699, άρθρο 7, παράγραφος γ, εδάφιο 4)

Δημόσια ΠΣ, παρέχεται από το κράτος και είναι δωρεάν

Να σε ρωτήσω κάτι (αν το γνωρίζεις φυσικά). Στη θέση της ιδιωτικής παράλληλης στήριξης παίρνεις και την αντίστοιχη προϋπηρεσία που θα είχες αν σε καλούσαν σε πρόγραμμα δημόσιας Π.Σ;


Αυτό δεν το γνωρίζω.
Γνωρίζω όμως ότι δεν είναι ανάγκη να είναι κάποιος εκπαιδευτικός για να πάει σε ιδιωτική ΠΣ. Συνήθως είναι απόφοιτοι ΙΕΚ (τουλάχιστον αυτοί που ξέρω εγώ), μιας και δεν χρειάζεται να κατατεθεί πουθενά τίτλος σπουδών, παρά μόνο ποινικό μητρώο και έγκριση του συλλόγου διδασκόντων.

Δεν θα γράψω το αν συμφωνώ ή όχι με αυτή την πρακτική (και την ιδιωτική ΠΣ και την μη αναγαιότητα κατάρτισης). Απλά αναφέρω τι γίνεται
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 18, 2013, 01:09:36 πμ »
Να σε ρωτήσω κάτι (αν το γνωρίζεις φυσικά). Στη θέση της ιδιωτικής παράλληλης στήριξης παίρνεις και την αντίστοιχη προϋπηρεσία που θα είχες αν σε καλούσαν σε πρόγραμμα δημόσιας Π.Σ;


Αυτό δεν το γνωρίζω.
Γνωρίζω όμως ότι δεν είναι ανάγκη να είναι κάποιος εκπαιδευτικός για να πάει σε ιδιωτική ΠΣ. Συνήθως είναι απόφοιτοι ΙΕΚ (τουλάχιστον αυτοί που ξέρω εγώ), μιας και δεν χρειάζεται να κατατεθεί πουθενά τίτλος σπουδών, παρά μόνο ποινικό μητρώο και έγκριση του συλλόγου διδασκόντων.

Δεν θα γράψω το αν συμφωνώ ή όχι με αυτή την πρακτική (και την ιδιωτική ΠΣ και την μη αναγαιότητα κατάρτισης). Απλά αναφέρω τι γίνεται

Ουαου, δεν ηξερα οτι δε χρειαζεται να κατατεθει ο τιτλος σπουδων! Παντως εγω φετος ειχα μαθητη που δεχοταν ιδιωτικη ΠΣ απο μια κοπελιτσα με πτυχιο Ψυχολογιας τους πρωτους μηνες και μετα απο αλλες που δε ρωτησα τους τιτλους σπουδων τους. (απο τρεις συνολικα στη διαρκεια της χρονιας, εκτος των διδακτικων ωρων που ο μαθητης δεχοταν ΠΣ απο δημοσιους αναπληρωτες)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3651
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 18, 2013, 01:31:00 μμ »
Ουαου, δεν ηξερα οτι δε χρειαζεται να κατατεθει ο τιτλος σπουδων! Παντως εγω φετος ειχα μαθητη που δεχοταν ιδιωτικη ΠΣ απο μια κοπελιτσα με πτυχιο Ψυχολογιας τους πρωτους μηνες και μετα απο αλλες που δε ρωτησα τους τιτλους σπουδων τους. (απο τρεις συνολικα στη διαρκεια της χρονιας, εκτος των διδακτικων ωρων που ο μαθητης δεχοταν ΠΣ απο δημοσιους αναπληρωτες)


Αν ο μαθητής δεν ήταν στο φάσμα του αυτισμού, είναι παράνομο! Και ου φαίνεται περίεργο γιατί η πρόσληψη γίνεται με επίσημες τυπικές διαδικασίες από την περιφέρεια

Μήπως ήταν από πρακτική πανεπιστημίων;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 18, 2013, 02:26:18 μμ »
Ουαου, δεν ηξερα οτι δε χρειαζεται να κατατεθει ο τιτλος σπουδων! Παντως εγω φετος ειχα μαθητη που δεχοταν ιδιωτικη ΠΣ απο μια κοπελιτσα με πτυχιο Ψυχολογιας τους πρωτους μηνες και μετα απο αλλες που δε ρωτησα τους τιτλους σπουδων τους. (απο τρεις συνολικα στη διαρκεια της χρονιας, εκτος των διδακτικων ωρων που ο μαθητης δεχοταν ΠΣ απο δημοσιους αναπληρωτες)


Αν ο μαθητής δεν ήταν στο φάσμα του αυτισμού, είναι παράνομο! Και ου φαίνεται περίεργο γιατί η πρόσληψη γίνεται με επίσημες τυπικές διαδικασίες από την περιφέρεια

Μήπως ήταν από πρακτική πανεπιστημίων;

Πολλές φορές το παιδί εκτός από παράλληλη στήριξη (ιδιωτική ή δημόσια) έχει και επιπλέον βοηθητικό προσωπικό.  Μπορεί να ήταν κάτι τέτοιο!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160545
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 679
Σύνολο: 679

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.