*

Αποστολέας Θέμα: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 35039 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3388
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 02:50:39 μμ »
Να ρωτήσουμε κάτι πιο απλό; Πόσοι από τους διορισθέντες του 2009 μπόρεσαν να πάρουν μετάθεση; Δεν θα προτιμούσαν να παραμείνουν στην ίδια περιοχή παίρνοντας τα διπλάσια μόρια; Μακάρι να πάρουν όλοι μετάθεση για τα σπίτια τους. Εφ' όσον όμως αυτό δεν θα γίνει (και το ξέρουν όλοι) γιατί οι μεν να παίρνουν τα διπλά μόρια και οι δε .....;
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:57:42 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 03:55:44 μμ »
Να ρωτήσουμε κάτι πιο απλό; Πόσοι από τους διορισθέντες του 2009 μπόρεσαν να πάρουν μετάθεση; Δεν θα προτιμούσαν να παραμείνουν στην ίδια περιοχή παίρνοντας τα διπλάσια μόρια; Μακάρι να πάρουν όλοι μετάθεση για τα σπίτια τους. Εφ' όσον όμως αυτό δεν θα γίνει (και το ξέρουν όλοι) γιατί οι μεν να παίρνουν τα διπλά μόρια και οι δε .....;

Ακριβώς μα ακριβώς έτσι είναι.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 08:34:08 μμ »
Γιατί οι του '10 θα πάρουν τα διπλάσια μόρια για το 2ο χρόνο ή για τυχόν τρίτο αν κάτσουν?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 08:38:54 μμ »
τι νομος ειναι αυτος? τον μαζευεις απο τη μια, ξεχυλωνει απο την αλλη!!! διαβολικος νομος πραγματικα!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:57:42 »

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 08:52:09 μμ »
διαιρει και βασιλευε!!! αδικα μαλωνουμε μεταξυ μας, καθως, οπως ουτε οι του 2009 πηραν μεταθεση, ετσι και οι του 2010 δεν προκειται να παρουν! απλως, θα ζουμε με την ελπιδα και οταν θα σβησει , θα βριζουμε κι εμεις την αννουλα!!!

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 12, 2012, 10:07:59 μμ »
     Είναι προφανές από τις παλινωδίες και τις διαρκείς αλλαγές ότι "πάμε στα κουτουρού". Την μια τους έρχεται έτσι και την άλλη γιουβέτσι. Η κατάσταση που μας έχουν φέρει είναι απελπιστική και μαζί η ποιότητα παροχής Δημόσιας Εκπαίδευσης. Ένας εκπαιδευτικός δεν μπορεί να παράγει αυτά που θα μπορούσε αν δεν καλύπτονται βασικές του ανάγκες. Η υποχρέωση παραμονής σε ένα μακρινό τόπο, όπου τα έξοδα είναι δυσβάστακτα, με αυτούς τους μισθούς, ιδίως για τους νεοδιόριστους, και χωρίς την συναισθηματική υποστήριξη της οικογένειας δεν μπορεί να δημιουργήσει τις κατάλληλες συνθήκες για ποιοτική παροχή εκπαίδευσης.


    Προκειμένου όλοι οι μαθητές της επικράτειας να έχουν παροχές Εκπαίδευσης πρέπει να δοθούν κίνητρα στους εκπαιδευτικούς για να παραμένουν σε μέρη που δεν προτιμούνται.
     Είναι προφανές ότι τέτοια κίνητρα δεν χρειάζονται σε όσους εκπαιδευτικούς δεν έχουν λόγους να αλλάξουν περιοχή.
     Το δικαίωμα της υποβολής αίτησης μετάθεσης είναι αναφαίρετο και δεν μπορεί να στερείται με καταναγκασμό παραμονής σε μια περιοχή. Η υποβολή της αίτησης, όμως, σημαίνει μη επιθυμία παραμονής στην περιοχή.


Έτσι:

Δικαίωμα υποβολής αίτησης μετάθεσης πρέπει να έχουν όλοι οι εκπαιδευτικοί από το επόμενο έτος της τοποθέτησής τους σε μια περιοχή. Όσοι δεν υποβάλλουν αίτηση, ενώ η περιοχή τοποθέτησής τους δεν είναι μια από αυτές του ενδιαφέροντός τους, πρέπει να δικαιούνται προσαύξηση των μορίων μετάθεσής τους. Αν, όμως, υποβάλλουν αίτηση μετάθεσης σημαίνει ότι δεν επιθυμούν να παραμείνουν στην ίδια περιοχή, και πρέπει να χάνουν τα παρεχόμενα κίνητρα, όπως προσαύξηση μορίων. Αυτό πρέπει να ισχύει όχι μόνο για νεοδιόριστους, αλλά και μετά από οποιαδήποτε αλλαγή περιοχής (και μετά από μετάθεση).


Συνεπώς: Μη υποβολή αίτησης μετάθεσης μετά από 1 χρόνο παραμονής σε περιοχή μετάθεσης που δεν ανήκει στις περιοχές ενδιαφέροντος του εκπαιδευτικού πρέπει να παρέχει τα κίνητρα παραμονής σε αυτή την περιοχή. Το ελάχιστο κίνητρο (μη οικονομικό) που μπορεί να δοθεί είναι ο διπλασιασμός των μορίων μετάθεσης του εκπαιδευτικού.

Υποβολή αίτησης μετάθεσης σημαίνει απώλεια αυτού του κινήτρου.

Με αναδρομική εφαρμογή για όλους τους εκπαιδευτικούς, με τροποποίηση των μορίων όλων, αίρονται οι αδικίες σε σχέση με τους διορισθέντες πριν το 2010.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2012, 10:13:45 μμ από sapore »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 01:14:03 μμ »
Αυτό όμως είναι το πρόβλημα, συνάδελφε sapore. Ότι δεν προβλέπεται αναδρομική εφαρμογή του μέτρου!
Ούτε καν διπλασιασμός μορίων για εμάς τους παλιότερους για τον 8ο ή 9ο χρόνο που θα υπηρετήσουμε στο δυσπρόσιτο (γιατί με το 8% των αιτήσεων μετάθεσης να ικανοποιούνται, δε μας βλέπω να φεύγουμε νωρίτερα!) Το μέτρο αποτελεί κατάφωρη αδικία. Πρέπει να ακουστούμε και όσοι υπηρετούμε στην επαρχία επί σειρά ετών, γιατί η ΟΛΜΕ μάλλον αγνοεί την ύπαρξή μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2012, 03:14:44 πμ από marinadim »

Αποσυνδεδεμένος giannis_ΠΕ 04.01

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 03:53:42 μμ »
Διορίστηκα το 2010. Κατανοώ την αγανάκτηση των συναδέλφων που διορίστηκαν τα προηγούμενα χρόνια... Χωρίς να θέλω να μπω σε αντιπαράθεση περι αδικίας ή μη (είναι μεγάλη συζήτηση...) η δικιά μου αγανάκτηση είναι η εξής: Ο νόμος 3848 ισχύει εδώ και ένα χρόνο. Μια απλή απορία:

 Που ήταν όλοι αυτοί οι συνάδελφοι που σήμερα αγανακτούν, όταν οι διοριστέοι του 2010 μέσα από αυτό την ιστοσελίδα καλούσαν σε συμμετοχή σε εξώδικα και άλλες δράσεις για την κατάργηση της τριετίας ????


Σε κάθε περίπτωση ένα είναι σίγουρο. Όσο δεν αντιδρούμε με συλλογική και συναδελφική συνείδηση, αλλά περιστασιακά και ανάλογα με το προσωπικό μας συμφέρον , θα είμαστε πάντα έρμαιο της εκάστοτε πολιτικής τους.   

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 04:44:39 μμ »
Συνάδελφε, εν μέρει δίκιο έχεις. Προσωπικά είχα συμμετάσχει -όχι ιδιαίτερα ενεργά, για να είμαι ειλικρινής, παρά μόνο σε συλλογή υπογραφών για αυτό το ζήτημα. Αντίστοιχα, μπορώ κι εγώ να ρωτήσω πού ήταν οι συνάδελφοι όλα αυτά τα χρόνια όταν οι αθρόοι διορισμοί πολύτεκνων στον τόπο που επιθυμούσαν μας εξανέμιζε ολοκληρωτικά τις ελπίδες μας για μετάθεση (εκεί ούτε η συλλογή υπογραφών δεν τελεσφόρησε γιατί τους περισσότερους δεν τους ενδιέφερε το θέμα, άλλο που η Διαμαντοπούλου κατάργησε το μέτρο λόγω οικονομικής συγκυρίας). Να σου πω όμως την αλήθεια, το μέτρο για την τριετία δεν το είχα θεωρήσει κατάφωρη αδικία (ίσως έσφαλα βέβαια), ακριβώς γιατί θεωρώ δεδομένο ότι με τις μηδαμινές μεταθέσεις όλοι μας έχουμε καθηλωθεί στον τόπο διορισμού μας για τουλάχιστον 3 χρόνια.
Για το θέμα της αδικίας ή μη, νομίζω ότι δε χωράει καμία συζήτηση, παρά τα αντίθετα συμφέροντά σου πιστεύω ότι κι εσύ το καταλαβαίνεις.
Η συλλογική και συναδελφική συνείδηση που επικαλείσαι πρέπει να ισχύει για όλα τα ζητήματα που μας αφορούν, όχι να αποκλείουμε όσα τυγχάνει να είναι ευνοϊκά για μας.   
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2014, 11:56:36 μμ από marinadim »

Αποσυνδεδεμένος Sostak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 04:57:57 μμ »
Ξεχνάτε μια βασική λεπτομέρεια συνάδερφοι.Οι διορισθέντες του 2010 δεν είχαν καν δικαίωμα μετάθεσης μετά το τέλος της περσινής χρονιάς όπως οι υπόλοιποι..Ανεξάρτητα αν οι παλαιότεροι πήραν ή όχι μετάθεση, είχαν πάντως το δικαίωμα να προσπαθήσουν (κι αν όχι να μετατεθούν στον τόπο μόνιμης κατοικίας τους, τουλάχιστον να μετακινηθούν σε έναν πιο "βολικό¨για εκείνους νομό.Και πολλοί το πέτυχαν.Μην σκεφτόμαστε μόνο αθηνοκεντρικά..)Εγω π.χ. ως διορισμένος του 2010 δεν είχα καν το δικαίωμα να φύγω από τις κυκλάδες και να πάω σε ένα ηπειρωτικό νομό, παρόλο που τα μόριά μου σε συνδυασμό με την ειδικότητά μου αρκούσαν για να το πετύχω.Για να είναι δίκαιη η νέα τροπολογία ωστόσο οφείλει να διευκρινίζει πως αν οι διορισμένοι του 2010 και μετά κάνουν αίτηση μετάθεσης, τότε θα χάνουν το προνόμιο του διπλασιασμού των μορίων του 3ου και 4ου έτους.Αν δεν είναι έτσι, τότε πράγματι θα πρόκειται για κατάφωρη αδικία έναντι των παλαιοτέρων συναδέρφων τους.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 05:17:01 μμ »
Το να έχεις δικαίωμα μετάθεσης από μόνο του δε λέει και πολλά, όταν δεν έχεις καμία ελπίδα για μετάθεση. Οι αριθμοί δεν αφήνουν πολλά περιθώρια παρερμηνείας: Μόλις το 8,4% των αιτήσεων για μετάθεση ικανοποιήθηκαν. Άρα το 91,6% των συναδέλφων είχαν μεν το δικαίωμα να πάνε κάπου καλύτερα, αλλά παρέμειναν στις θέσεις τους. Ας μου έδιναν κι εμένα την επιλογή να μην κάνω αίτηση και να διπλασιάσω τα μόριά μου. Εννοείται ότι δε θα έκανα, αφού ήξερα εκ προοιμίου ότι δεν είχα την παραμικρή ελπίδα να πάω πουθενά (και δεν το βλέπουμε αθηνοκεντρικά το θέμα, αρκεί να θυμηθούμε ότι πέρυσι έγιναν μόλις δύο μεταθέσεις Πληροφορικών σε όλη της Ελλάδα, εκ των οποίων ο ένας πήγε Κεφαλλονιά και ο άλλος Ψαρά! Ούτε καν ηπειρωτική Ελλάδα δηλαδή). Η αδικία θα μετριαζόταν αν έδινε π.χ. και σε μένα το δικαίωμα να διπλασιάσω τα μόριά μου για τον 8ο χρόνο υπηρεσίας μου στον τόπο διορισμού μου (και, ναι, είναι πολλοί σαν κι εμένα). Καταλαβαίνω το δίκιο σου από τη δική σου οπτική, αλλά σε εποχές που οι μεταθέσεις έχουν περιοριστεί στο ελάχιστο, μια τέτοια ρύθμιση θα προκαλέσει πάμπολλες αδικίες σε βάρος όσων έχουμε μείνει πολλά χρόνια στην επαρχία. Και όπως αναφέρει στη σημερινή επιστολή της η ΔΟΕ (κεντρική σελίδα του pde) "Δεν τιμά μια ευνομούμενη πολιτεία, το κίνητρο για τους νεότερους εκπαιδευτικούς να δημιουργεί αδικίες στους παλαιότερους"

Αποσυνδεδεμένος Sostak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 05:28:07 μμ »
Το γεγονός ότι εσύ ως πληροφορικός είσαι για 8η χρονιά στον τόπο διορισμού σου δεν σημαίνει ότι εγώ, ως φιλόλογος, δεν θα έπρεπε να μετατεθώ σε περιοχή της προτίμησης μου από τη στιγμή που τα μόριά μου επαρκούσαν για κάτι τέτοιο..Θέλω να πω, το πρόβλημά σου είναι θέμα της ειδικότητας σου γενικότερα (όπως επίσης και των ξενόγλωσσων, των γυμναστων κτλ.). Δεν είναι θέμα της συγκεκριμένης διάταξης για τους διορισθέντες από το 2010 και μετά..

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 07:05:34 μμ »
Δεν είπα αυτό, sostak. Αν μπορούσες βάσει των μορίων σου να πάρεις μετάθεση, φυσικά και είναι άδικο που τη στερήθηκες λόγω της υποχρεωτικής διετίας. Αλλά τη λογική της διάταξης για το διπλασιασμό εξακολουθώ να μην την κατανοώ. Θα είχε κάποια λογική αν διπλασιάζονταν τα μόριά σας κατά το 2ο χρόνο, ως αντιστάθμισμα της στέρησης του δικαιώματός σας για υποβολή αίτησης μετάθεσης. Με ποιο σκεπτικό όμως να διπλασιάζονται κατά τον 3ο, 4ο (ή και 5ο, 6ο χρόνο κ.ο.κ., γιατί δε νομίζω να σταματήσει το ευεργέτημα στον 4ο); Δηλαδή, με ποιο σκεπτικό να υπηρετώ στο ίδιο σχολείο με συνάδελφο που διορίστηκε το 2010, κι αυτός για κάποιο λόγο να παίρνει τα διπλάσια μόρια από εμένα; Ή αλλιώς, 3 χρόνια δικά του να επιφέρουν ίδια συγκομιδή μορίων με 6 δικά μου;; Όποια και να είναι τα συμφέροντα του καθένα μας, πιστεύω ότι όλοι κατανοούμε το άδικο του όλου θέματος.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 07:33:51 μμ »
Η ΔΟΕ πάντως προέβη σε διαμαρτυρία...
http://www.pde.gr/index.php?page=3880

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 427

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.