*

Αποστολέας Θέμα: Οργανική θέση,  (Αναγνώστηκε 28831 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 29, 2008, 02:56:43 μμ »
Εχω μια απορία και παρακαλώ να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει. Αν όλα πάνε καλά το Σεπτέμβρη θα υπηρετήσω στο νομό Κυκλάδων ως νεοδιόριστη. Θα ήθελε να πάρω την οργανική μου στο νομό, αλλά του χρόνου θα ήθελα να είμαι με απόσπαση στην Αθήνα. Γίνεται αυτό και πότε θα πρέπει να κάνω την αίτηση για απόσπαση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω! Και χωρις παρεξηγηση, πρωτα απο ολα! Ειμαι και γω νεοδιοριστη στον ιδιο κλαδο απο Σεπτεμβρη...Πώς υπολογιζεις οτι θα υπηρετησεις στις Κυκλαδες; Γιατι εγω πραγματικα, δεν ξερω για ποια περιοχη να ελπιζω!!!!!....
 ??? ??? ??? :o :o :o


Καταρχήν δεν το γνωρίζεις 100%. το μήνυμα της συναδέλφου λέει "αν όλα πάνε καλά"! Απλα αν εισαι από Κυκλάδες ή την έχεις δηλώσει 1η σου επιλογή για οποιοδήποτε λόγο και έχεις και καλή σειρά στον πίνακα πιθανολογείς ότι μάλλον θα είσαι εκεί. Ε, δεν θα την έχουν 1η επιλογή και 500 άτομα!

Τώρα για να απαντήσω και στη συνάδελφο, βεβαίως μπορείς να πάρεις απόσπαση για Αθήνα. Αυτό θα γίνει την Άνοιξη προς τον Απρίλιο όπου θα κάνεις αίτηση για απόσπαση. Απαραίτητη προυπόθεση βεβαια, αν με το καλό τοποθετηθείς Α Κυκλάδων να υπηρετήσεις εκεί αυτό το χρόνο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανική θέση,
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:24:13 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaO

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 29, 2008, 03:51:06 μμ »
Εχω μια απορία και παρακαλώ να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει. Αν όλα πάνε καλά το Σεπτέμβρη θα υπηρετήσω στο νομό Κυκλάδων ως νεοδιόριστη. Θα ήθελε να πάρω την οργανική μου στο νομό, αλλά του χρόνου θα ήθελα να είμαι με απόσπαση στην Αθήνα. Γίνεται αυτό και πότε θα πρέπει να κάνω την αίτηση για απόσπαση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω! Και χωρις παρεξηγηση, πρωτα απο ολα! Ειμαι και γω νεοδιοριστη στον ιδιο κλαδο απο Σεπτεμβρη...Πώς υπολογιζεις οτι θα υπηρετησεις στις Κυκλαδες; Γιατι εγω πραγματικα, δεν ξερω για ποια περιοχη να ελπιζω!!!!!....
 ??? ??? ??? :o :o :o
Ο νομός Κυκλάδων είναι η πρώτη μου επιλογή και με καλή σειρά στον πίνακα του 24μηνου συν την εντοπιότητα πιστεύω, ότι έχω αρκετές πιθανότητες να διοριστώ εκεί. Καλό διορισμό και σε σένα.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος AnnaO

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 29, 2008, 04:00:05 μμ »
Εχω μια απορία και παρακαλώ να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει. Αν όλα πάνε καλά το Σεπτέμβρη θα υπηρετήσω στο νομό Κυκλάδων ως νεοδιόριστη. Θα ήθελε να πάρω την οργανική μου στο νομό, αλλά του χρόνου θα ήθελα να είμαι με απόσπαση στην Αθήνα. Γίνεται αυτό και πότε θα πρέπει να κάνω την αίτηση για απόσπαση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω! Και χωρις παρεξηγηση, πρωτα απο ολα! Ειμαι και γω νεοδιοριστη στον ιδιο κλαδο απο Σεπτεμβρη...Πώς υπολογιζεις οτι θα υπηρετησεις στις Κυκλαδες; Γιατι εγω πραγματικα, δεν ξερω για ποια περιοχη να ελπιζω!!!!!....
 ??? ??? ??? :o :o :o


Καταρχήν δεν το γνωρίζεις 100%. το μήνυμα της συναδέλφου λέει "αν όλα πάνε καλά"! Απλα αν εισαι από Κυκλάδες ή την έχεις δηλώσει 1η σου επιλογή για οποιοδήποτε λόγο και έχεις και καλή σειρά στον πίνακα πιθανολογείς ότι μάλλον θα είσαι εκεί. Ε, δεν θα την έχουν 1η επιλογή και 500 άτομα!

Τώρα για να απαντήσω και στη συνάδελφο, βεβαίως μπορείς να πάρεις απόσπαση για Αθήνα. Αυτό θα γίνει την Άνοιξη προς τον Απρίλιο όπου θα κάνεις αίτηση για απόσπαση. Απαραίτητη προυπόθεση βεβαια, αν με το καλό τοποθετηθείς Α Κυκλάδων να υπηρετήσεις εκεί αυτό το χρόνο τώρα.
Αν κατάλαβα καλά, λοιπόν, το Νοέμβριο θα κάνω αίτηση οριστικής τοποθέτησης για Κυκλάδες και τον Απρίλιο αίτηση απόσπασης για Αθήνα. Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 29, 2008, 06:19:12 μμ »
Ακριβώς όπως το είπες!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανική θέση,
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:24:13 »

Αποσυνδεδεμένος elgi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 29, 2008, 06:26:48 μμ »
καλησπέρα και απο μενα!καλή τοποθέτηση σε όλους!ηθελα να ρωτήσω το εξης αν γνωρίζετε φυσικά. Είμαι νεοδιόριστη απο Σεπτεμβρη ΠΕ60 ηθελα λοιπον να ρωτησω αν δικαιωμα για μετάθεση αν δεν διοριστούμε σε δυσπρόσιτο εχουμε από αυτον τον Νοέμβρη ή απο τον επόμενο!Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 29, 2008, 06:49:14 μμ »
Ευχαριστώ. Ως γνωστόν ο νεοδιόριστος τοποθετείται κάπου προσωρινά. Θέλω να ρωτήσω αν θα πρέπει να κάνω ξεχωριστά αίτηση για να τοποθετηθώ στο ίδιο  μέρος αλλά οριστικά δηλαδή να πάρω οργανική; Ή εννοείται ότι αφού τοποθετήθηκα προσωρινά σε ένα μέρος, και δεν ζήτησα μετάθεση, τότε αυτόματα αυτό σημαίνει  ότι επιθυμώ να παραμείνω στο ίδιο μέρος, άρα η τοποθέτησή μου από προσωρινή μετατρέπεται σε οριστική αυτόματα; Αν θέλει ξεχωριστή αίτηση , αυτή πότε γίνεται;
Ως γνωστόν ο νεοδιόριστος παίρνει οργανική αν έχει επιλέξει δυσπρόσιτο. Διαφορετικά πρέπει οπωσδήποτε το νοέμβριο που γίνονται οι αιτήσεις για τις μεταθέσεις να κάνεις αίτηση που πάνω θα γράψεις (αν δε σε ενδιαφέρει η μετάθεση) με κόκκινο στυλό ΓΙΑ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ. Γύρω στο Μάιο βγαίνουν οι τοποθετήσεις (υπάρχει όμως περίπτωση να μην πάρεις τη θέση που είχες αλλά σε κάποιο άλλο σχολείο της περιοχής, αλλά θα είναι η οργανική σου)

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 29, 2008, 07:06:28 μμ »

[/quote]Αν κατάλαβα καλά, λοιπόν, το Νοέμβριο θα κάνω αίτηση οριστικής τοποθέτησης για Κυκλάδες και τον Απρίλιο αίτηση απόσπασης για Αθήνα. Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
[/quote]
Το Νοέμβριο κάνεις αίτηση για μετάθεση και οριστική τοποθέτηση. Τα σχολεία που θες τα δηλώνεις όμως αφού βγούν οι μεταθέσεις, συνήθως τέλη Μαϊου ή αρχές Ιουνίου.

Αποσυνδεδεμένος AnnaO

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 29, 2008, 07:13:17 μμ »
Και τι κάνω λοιπόν στην περίπτωση, που το Σεπτέμβριο θέλω να πάρω απόσπαση για Αθήνα;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος teacher86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 29, 2008, 07:22:27 μμ »
το ρωτησα και σε αλλο θέμα αλλα θα ξερετε εσεις να μου εξηγησετε λιγο τι ειναι η οργανικη θεση?
δάσκαλε που δίδασκες...

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 29, 2008, 07:28:34 μμ »
Κανείς δεν μπορεί να σε μετακινήσει από εκεί

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 29, 2008, 07:29:03 μμ »
Και τι κάνω λοιπόν στην περίπτωση, που το Σεπτέμβριο θέλω να πάρω απόσπαση για Αθήνα;
Μετά τις μεταθέσεις βγαίνει η εγκύκλιος των αποσπάσεων, συνήθως Απρίλιο με ΜάΪο και κάνεις αίτηση για την επόμενη χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 29, 2008, 07:34:58 μμ »
το ρωτησα και σε αλλο θέμα αλλα θα ξερετε εσεις να μου εξηγησετε λιγο τι ειναι η οργανικη θεση?
Οργανική θέση σημαίνει ότι έχεις πάρει τη λεγόμενη οριστική τοποθέτηση σε ένα σχολείο, και αν δεν ζητήσεις εσύ μετάθεση ή απόσπαση θα είσαι από εκεί και πέρα συνέχεια σε αυτό το σχολείο.
Αν δεν έχεις οργανική κάπου θα τοποθετηθείς προσωρινά σε λειτουργικό κενό (στην οργανική κάποιου άλλου δηλ που για λόγους απόσπασης ή άδειας κτλ δεν είναι εκεί) για μία χρονιά και την επόμενη χρονιά μπορεί να είσαι σε άλλο λειτουργικό κενό, άλλου σχολείου της ίδιας όμως περιοχής μετάθεσης.

Αποσυνδεδεμένος teacher86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 29, 2008, 07:39:40 μμ »
το ρωτησα και σε αλλο θέμα αλλα θα ξερετε εσεις να μου εξηγησετε λιγο τι ειναι η οργανικη θεση?
Οργανική θέση σημαίνει ότι έχεις πάρει τη λεγόμενη οριστική τοποθέτηση σε ένα σχολείο, και αν δεν ζητήσεις εσύ μετάθεση ή απόσπαση θα είσαι από εκεί και πέρα συνέχεια σε αυτό το σχολείο.
Αν δεν έχεις οργανική κάπου θα τοποθετηθείς προσωρινά σε λειτουργικό κενό (στην οργανική κάποιου άλλου δηλ που για λόγους απόσπασης ή άδειας κτλ δεν είναι εκεί) για μία χρονιά και την επόμενη χρονιά μπορεί να είσαι σε άλλο λειτουργικό κενό, άλλου σχολείου της ίδιας όμως περιοχής μετάθεσης.
δηλαδη όταν λέμε οτι διοριζομαι μονιμος εννοουμε οτι πήρα οργανικη θέση κάπου? Η' διοριζεσαι μονιμος και αυτο σημαινει οτι μπορει να πας σε οργανικη 'η σε λειτουγικο κενο?
δάσκαλε που δίδασκες...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 29, 2008, 11:38:35 μμ »
Όχι! Μόνιμος σημαίνει ότι απλά δεν απολύεσαι κάθε 30 Ιουνίου όπως γινόταν με τους αναπληρωτές. Μόνιμος σημαίνει ότι είσαι Δημόσιο ταμείο και οχι ΙΚΑ. Μόνιμος σημαίνει ότι κάθε χρόνο θα δουλεύεις... και πολλά άλλα. Η οργανική ειναι διαφορετικό.

Μπορεί να είσαι μόνιμος αλλά να μην έχεις οργανική (κάποια στιγμή θα πάρεις όμως) επειδή πχ κρίθηκε η ειδικότητα σου υπεράριθμη οπότε είσαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, ή επειδή απλά δεν υπάρχει στην περιοχή σου οργανικό κενό αλλά λειτουργικό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160589
  • Σύνολο θεμάτων: 19221
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 630
Σύνολο: 641

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.